H hst en vjO e2-in V/V HET GOEDE OGENBLIK DE DENDER OP 1.350 TON Achtenveertigste Jaargang Vrijdag 15 februari 1974 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NINOVE Tel. 054/327 27 - Postcheckrek. 4786 85 Prijs voor Jaarabonnement 190 Fr. Prijs per nummer 5 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. De beslissing van onze Brusselse Franstalige partijgenoten - P.S.C. - om met de verkiezingen van 12 maart a.s. niet langer samen met de C.Y.P. op één enkele lijst voor het kiezerskorps te komen, is in alle kalmte maar met zeer veel voldoening in alle C.V.P.-kringen aanvaard geworden. Het was inderdaad de hoogste tijd dat een ein de werd gesteld aan een toestand die de kristelijke Viaamse kiezer uit het - veel te grote - arrondisse ment. Brussel voor de moeilijke keuze stelde ofwel een stem uit te brengen die méér hem niet genegen Franstalige Brusselaars in het Parlement bracht, ofwel, als reactie tegen deze willekeur, hun heil zochten bij de V.U.. rode, blauwe of andere leeuwen Welke de bedoelingen van de Brusselse P.S.C. ooK mogen geweest zijn, de splitsing in een Frans talige en een Vlaamse lijst stelt een einde aan elke twijfel en zal ons precies aantonen hoe zwaar de P.S.C. Brussel werkelijk weegt en meteen ook de manier waarop vroeger de Vlaamse stemmen wer den misbruikt om eigen, zuiver Brusselse aange legenheden na te streven. Misschien komt daarmede eindelijk ook eens een einde aan de pretentie van onze Waalse partij genoten - en hier bedoelen we de groep van de unitaire conservatieven onder leiding van Nothomb - die zich in de toekomst met heel wat minder tevreden zullen moeten stellen. Een ander verheugend feit, maar dan op zuiver C.V.P.-vlak, is de vaststelling dat onze principiële houding in verband met abortus de enige juiste was en inderdaad de goedkeuring van de meerder heid in het Vlaamse land weg diaagt. Uit een door Het Laatste Nieuws, liberaal nota bene, ingesteld onderzoek blijkt dat bij ons de grote meerderheid tegen vrije abortus is, circa 30' alleen akkoord gaat in geval van verkrachting, 'bloedschande of op medisch advies als de gezond heid der aanstaande moeder of het kind noodlotti ge gevolgen zou hebben. Ongeveer 10'houdt het nog bij de toepassing der bestaande wet, onder voorwaarde dat. ze soepeler wordt toegepast. De cijfers liegen er niet om. Boven de taalgrens blijft abortus wat het al tijd was moord op onschuldig leven. Een opinie peiling die de socialisten, die de ethische proble men als eis voor hun deelname aan een rege ring stellen, als een baksteen op het hoofd moet zijn gevallen. We geloven niet dat hier in Vlaan deren de rode propaganda sterk op dit argument zal drukken om stemmen bij te winnen, evenmin als de liberalen die hun eigen standpunt door een onderzoek van hun eigen dagblad veroordeeld zien. Bovendien zit de P.V.V. nog geplaagd met een vlak voor de kamerontbinding' neergelegd wets voorstel om de import van buitenlandse pornogra fie of vuilschrijverij - in woord en beeld als we 't zo mogen zeggen - ongestraft toe te laten: wat voor het ogenblik nog wettelijk verboden is. En dat wetsvoorstel is dan nog mede onder tekend door Kamerlid De Croo, de coming man van de liberalen uit de streek van Brakel. Dat be looft voor de toekomst... In een korte uiteenzetting het ganse C.V.P.-kies- programma nader toelichten is onmogelijk, zodat we ons moeten beperken tot enkele interessante punten. Er is vooreerst de wil van de C.V.P. een orga- n;sme op te richten gelast met de controle van elke aankoop of toewijzing door de Staat te verrichten: mede ook een controle op aankopen, toewijzingen en uitgaven van alle parastataie instellingen. Of daarin ook begrepen zijn de Spoorwegen en Sabena, de Nationale Kassen voor Bedienden, en andere Kassen van dezelfde aard, werd niet nader bepaald, alhoewel het goed zou zijn daar ook ernstige kon- trole uit te oefenen. De werknemers mogen ten slotte toch wel weten wat er met hun centen ge beurd. En voor zo ver voor deze controle beroep wordt gedaan op een onkreukbaar Rekenhof bij gestaan aoor vertegenwoordigers van het Parle ment en de werknemers, kunnen we niets dan dit programmapunt met handen en voeten goedkeuren. Na het R.I.T. en consoorten schandaal en de ver dachte manier waarop we bijna met een rode pe- troleumzaak - Ibramco - op de hals zaten, is een zeer ernstige controle op de uitgaven van dri Staat cn de parastatalen een absolute noodzake-.jitheid. - In zijn toespraak steunde Voorzitter Maerteas er met nadruk op dat de C.V.P. over een zeer korte tijd aan elk gepensioneerde 100.000 fr. pei jaar wil toekennen, vrij van belasting, een bedrag dat, ge zien de levensduurte, niet als overdreven mag 'be schouwd worden. En dat kan, want net geld dat op de Staatsuitgaven kan uitgespaard, overtreft ver de voor pensioenen geplande uitgaven. Met veel genoegen ook vastgesteld dat einde lijk de C.V.P. de administratieve stier bij de horens durft nemen en deze op originele wijze dichter bij de gewone man wil 'brengen door het oprichten van gemeentelijke diensten waar de gewone man. niet gewend aan administratieve sleur, met zijn moeilijkheden heen kan. Nieuwe uitgaven vergt dat evenmin, het personeel is maar te putten uit de surplus van de overbevolkte ministeries. Dat geeft allicht werk in eigen streek aan een hoop mensen die niet beter vragen. Als toemaat krijgen we dan, voor de eerste maal, de belofte van de C.V.P. de Vlamingen in Brussel niet los te laten. Een belofte die we ont houden en waaraan we, moest ze niet gehouden worden, op tijd en stond zullen herinneren. Tijdens de openstelling van de nieuwe hef- brug over de Dender te Erembodegem. enkele we ken geleden, legde hoofddirecteur Mevrouw Kreps vooral de nadruk op het belang van de nog uit te voeren werken tot herkalibrering van de Den der op 1.350 tonnenmaat. Het voornaamste daarvan is wellicht de nieuwe Dendermonding te Dender- monde. Inderdaad, bij voltooiing mag deze op 620 mil joen frank geraamd worden. De nieuwe tijsluis, een gedeeltelijke kanalisatie, een pompgemaal en- de ruwbouw van de vaste wegbrug kwamen reeds klaar. Een ander stuk kanalisatie, de benedenhaven, de doorsteek Zeeschelde, de opritten van de brug en het baggeren van de nieuwe bedding dienen echter nog uitgevoerd tc worden om de nieuwe Dendermonding gebruiksklaar te maken. Indien al deze werken in de loop van 1974 aan besteed worden, dan mag de openstelling van de nieuwe Dendermonding pas einde 1976 verwacht worden. In het kader van de herkalibrering voor 1.350 tonschepen dient verder nog uitgevoerd - de bouw van een spoorwegbrug met aanho- righeden te Oudegem (raming 155 miljoen fr. - de bouw van een ontwatermgssysteem (pompgemalen. duikers, enz...) van het Denderbel lebroek en de watering te Mespelare (raming 35 miljoen fr. - de verdere kalibrering nieuwe Dendermon- ding-Denderbelle (raming 45 miljoen fr.). - het eventueel bouwen van een tweelingssluis naast de stuwsluis te Denderbelle, die gebouwd is voor 600 ton-schepen - de verdere opwaartse herkalibrering, waar de brug van Wieze reeds m dit kader herbouwd werd en opengesteld werd voor het verkeer in 1972 (kostprijs 40 miljoen fr.). Voor de doortocht Aalst mag nog een 55 miljoen fr. voorzien worden. - de doortocht te Aalst omvat het bouwen van nieuwe kaaimuren, het vernieuwen van de Zwarte Hoekbrug (in studie., de St.-Annabrug, de Zeeberg- bruggen en twee spoorwegbruggen en de afbraak van de stuwsluis. De totale kostprijs mag hier ze ker op 260 miljoen fr. geraamd worden, zonder re kening te houden met de Zwarthoekbrug die een stadsbrug is en onder een speciaal stelsel zal val len. - de bouw van een stuwsluis te Erembode gem. ter vervanging van die van Aalst. Dit is het (Lees verder op pagina 2) d we ekb.

Denderklok | 1974 | | pagina 1