VUR Qms KALMTE VOOR DE STORM 1 Achtenveertigste Jaargang Vrijdag I maart 1974 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NINOVE Tel. 054/327 27 - Postcheckrek. 4786 85 Prijs voor Jaarabonnement 190 Fr. Prijs per nummer 5 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Nog maar acht dagen scheiden ons van 10 maart onze zoveelste nationale bollekens-kermisdag. Brussel niet te na gesproken, waar de coalitie afgescheurde liberalen. F.D.F.-ers en R.W.-ers over genoeg moet beschikken om er maar op los te plak ken en te verven, is in ons land sinds zijn bestaan nooit een verkiezings-strijd zo kalm. bijna sportief zouden we zeggen, verlopen. Laten we er niet om treuren, het is best dat aan de vroegere baldadigheden en vechtpartijen een einde kwam, daarvoor heeft de algemene wel stand en ontwikkeling gezorgd. Maar een voldoen de uitleg voor deze kalmte geeft dat niet. Wat dan wel Gebrek aan fondsen Feit is dat de drie grote nationale partijen onderling ak koord gaan om de uitgaven te beperken - die lopen in de tientallen miljoenen - gezien de te korte tijd spanne tussen twee verkiezingen in, en de milde gevers niet langer bereid zijn de grillen en kuren van de parlementariërs met hun zuur gewonnen centen te betalen. Daarbij wordt, naar onze mening een beetje simplistisch, dat wie een goed betaalde job postu leert, zich zelf de nodige opofferingen moet ge troosten. net als een wielrenner of een voetballist. met dit verschil dat we van deze beide laatsten soms nog via de TV iets te zien krijgen. Een uitgesproken onverschilligheid tegenover alles wat maar naar politiek ruikt, is mede oor zaak dat er zo weinig fut in de kiesstrijd zit. Nochtans zat er meer dan voldoende dynamiet in om een pracht van een vuurwerk te organiseren. Buiten de overbekende R.T.T. en aanverwante schandalen met als gevolg het likwideren van twee in functie zijnde B.S.P.-ministers, blijft ook nog het minder gekende maar even duistere geval van de Nationale Maatschappij van Investeringen waar van nu en dan toch nog wel eens iets uitlekt. Zo o.m. de overname door de Staat van het paket aan delen Val St. Lambert, in handen van een grote Belgische holding - 90 miljoen cash - dit op aan dringen en onder het bewind van de toenmalige B.S.:P.-vice-Premier Andre Cools, in wiens kies district Val St. Lambert gelegen is. Sinds de over name bedraagt de investering van de Staat circa 1 miljard, terwijl de tewerkstelling van 1.200 man tot 600 afvloeide. Dit zwijgen van de grote partijen gebeurt zeker niet uit naastenliefde, noch uit eerbied voor de tegenstander, want politiek is een genadeloze strijd waarin vriend noch vijand wordt gespaard. De oorzaak zal wel liggen in de wetenschap dat geen enkele partij zich sterk genoeg weet om een volstrekte meerderheid te behalen en dat er dus, na 11 maart, zal moeten geklapt worden zoals dat in een kombientjes-rijk wielrennersmilieu gevat gezegd wordt. Zachtjes aan dus. wel enkele prikken links en rechts, juist genoeg om de bruggen niet voor goed op te blazen, zodat alle regerings coalities mogelijk blijven. Om niet te spreken van Ibramco dat, ook weer toevallig, in het kiesdistrict van gezegde André Cools zou kernen te liggen. Stof te over dus om, in gewone omstandighe den, de tegenstrever in één round knock-out te zet ten. Wel heeft B.S.P.-Voorzitter Van Eynde ge tracht in Volksgazet Minister De Saeger verdacht te maken, maar de reactie van deze laatste was zo kort en hard dat Van Eynde voorzichtig terug in zijn schelp is gekropen. Gezien de versnippering der partijen - er zijn zo wat 13 tot 14 lijsten nagenoeg in elk kiesdistrict zal het voi men van een nieuwe regering zeer moeilijk, misschien onmogelijk blijken te zijn, zo dat het niet uitgesloten is dat we over korte tijd weer eens naar de stembus moeten. Het wordt, naar onze mening, de hoogste tijd dat tegen deze versnippering maatregelen worden getroffen, en dat kan eenvoudig door, per partij een borgsom te eisen die de Staat ten goede zou komen indien minimum 5G der uitgebrachte stem men wordt gehaald. Want zoals het nu gaat is dat de reinste anarchie. Wil de democratie zich zelf overleven dan moet in deze zin iets gedaan worden. Intussen zitten we er mee en moet de kiezer uit deze electorale hutsepot wijs geraken. Dat kan ook weeral heel eenvoudig. Vooreerst door niet bianco te stemmen, omdat, zoals verleden week gezegd, een blanco stem tegen de onthouder zelf wordt uitgespeeld. Verder door zich niet te laten verleiden door snipperpartijtjes die onmachtig staan en bijgevolg geen de minste invloed op het beleid van het land kunnen uitoefenen. Een ernstig mens kan, mits een beetje naden- Ken, gei ust een ol andere kandidaat vinden en die met een voorkeurstem bedenken. De lijst van de C.V.P. is dermate samengesteld dat zowel man als vrouw, werknemer of werkgever, zelfstandige of om 't even wie er zijn gading kan vinden. Boven dien, en dat is hoofdzaak, heelt de C.V.P. haar be wijzen van goed beleid reeds lang geleverd, met mannen als Theo Lefèvre, Eyskens e.a. Zij heeft het land door alle gevaarlijke klippen geholpen en beschikt bovendien over jonge krachten die met succes de opvolging verzekeren. SENAAT Kandidaat-Titularissen 1. Verleysen Wim, Aalst 2. Duporif Achiei, Ronse 3. Deila Faille D'Huysse, Zottegem 4. Matton Wilfy, Sehorisse Kandidaat-Opvolgers 1. D'Hondt-Van Opdenbosch Paula Kerksken 2. Van Heuverzwijn Charles, Brakel 3. De Jonghe Nestor, Ninove 4. Van Audenhove Albert, Munkzwalm 5. De Buyst Michel, Zottegem 6. Thienpont Jozef, Oudenaarde KAMER Kandidaat-Titularissen 1. Otte Roger, St.-Lievens-Houtem 2. Wiliems Ghisleen, Aalst 3. Maes Roger, Geraardsbergen 4. Van den Berghe, Jozef, Nrnove 5. Blanckaert-Bourgeois Elisa, Aalst 6. De Turck Willy, Aalst Kandidaat-Opvolgers 1. Petit Hector, Zottegem 2. Van Achter Albert, Oordegem 3. Beerens Michel, Denderleeuw 4. Van de Maele Wiliy, Appelterre 5. Limbourg Remi, Geraardsbergen 6. Van Vaerenbergh Remi, Erembodegem Namen als Leo Tindemans en Wilfried Martens niet gebonden aan welke financiële machten ook, met een vlekkeloos verleden, zijn een waaPborg voor een democratisch landsbeleid waaraan wij, in deze moeilijke tijden, meer dan behoefte hebben. Het is een noodzaak voor de C.V.P. te stemmen l PROVINCIE 1. De Backer Gustaaf, Denderleeuw 2. Aliebosch-De Munter Agnes, Viane CaJJebaut Antoine, Denderwindeke 4. Van Da mme Robert, Geraardsbergen 5. De Muyter Remi, Ninove c. v.p n

Denderklok | 1974 | | pagina 1