e THANK YOU. Mr NIXON KRUISBEELD WEG UIT RIJKSSCHOOL? Achtenveertigste Jaargang Vrijdag 22 maart 1974 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NINOYE Tel. 054/327,27 - Postcheckrek. 4786 85 Prijs voor Jaarabonnement 190 Fr. Prijs per nummer 5 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. MtiMammBmaaBummÊÊWsaBBBammBam Wie de internationale politiek volgt wist al lang dat de harde woorden door Dr. Kissinger uit gesproken na de mislukking van de Conferentie van de E.E.G.-ministers van Buitenlandse Zaken te Chi cago, woorden die hier in Europa nog al wat stof deden opwaaien, de mening vertolkten van de meer derheid der Amerikanen. Wel moest Kissinger even terug krabbelen en de hoeken een beetje afronden, maar de laatste verklaring van de grote baas, Pre sident Nixon him self, liegt er niet om. In de States worden ze het beu. als dank voor alles wat ize voor Europa deden, steeds maar schop pen onder de broek te krijgen. Hoe zoudt ge zelf zijn Om alles goed te begrijpen is het noodzakelijk de amerikaanse buitenlandse politiek even te be lichten, waaruit dan inderdaad blijkt dat de U.S.A. aan het kortste eindeken trekken. Alles is begonnen - is het ooit anders geweest'? - door de schuld van Frankrijk dat rzich maar het bestaan van de Amerikanen herinnert als ze tot over de oren in de moeilijkheden zitten, zoals tij dens de oorlog van 14-18 en dichterbij in juli 1940 toen de toenmalige Franse Premier Reynaud niets minder eiste dan dat Amerika de oorlog aan Hitier zou verklaren alleen maar omdat zij zelf totaal plat geslagen waren. Toen hetzelfde Frankrijk, in de zomer 1944, door de Amerikanen en Engelsen bevrijd werd, kwam de verdienste ervan niet toe aan de bevrijders, wel aan de Franse Résistance, volgens het zeggen althans van het chauvinistische Parijs. Maar daarover eens later. Iedereen herinnert zich nog wel hoe, nog niet zo lang geleden, aan de Franse universiteiten door linkse groepen een anti-amerikaanse campagne ge voerd werd onder het moto van U.S.A. go home Het gevolg ervan was dat op bevel van de Gaulle het hoofd kwartier van de NATO weg moest uit Fontainebleau en overgeplaats werd naar Mons in Henegouwen, de Franse troepen uit Duitsland te ruggetrokken werden en Parijs zijn eigen weg ging. Aan de ontstemming die deze door Moskou ge leide handelwijze veroorzaakte, antwoordden de Fransen door hun bezit aan dollars om te zetten in goud en de levering ervan onmiddellijk op te eisen. Nadien moest Amerika, om de kommunistische invloed in het Verre Oosten tegen te gaan, de door de Fransen verloren Vietnam-oorlog overnemen, een kado die Washington bloed, veel tranen en ook wel veel geld heeft gekost. Goeie jongens als de Amerikanen zijn, vloeide intussen een stroom van miljarden dollars over alle 's Heren landen, als ont wikkelingshulp, waarop als dank een hoop nationa lisaties volgden van bedrijven en pijpleidingen die met amerikaans kapitaal werd gebouwd. Akkoord, ■zaken zijn zaken, en risico's zijn er altijd aan ver bonden, maar de manier waarop dit gebeurde was toch een beetje grof. Dat nu enkele weken geleden de Franse Minis ter Jobert, in volle petroleumcrisis, en zonder ken nisgeving ervan aan zijn Europa-partners, eenzijdi ge akkoorden ging afsluiten voor petroleumleve- ringen op lange termijn, terwijl Amerika zelf geen druppel kreeg toegewezen, was ook straffe toebak. En dat, nota bene, uit landen die rijk werden dank zij het amerikaanse geïnvesteerde geld. Het meest doorslaggevend in het slechte hu meur van President Nixon zal wel liggen in het feit dat Amerika hier in het Westen een leger van 300.000 man onderhoudt dat moet dienen om de macht tussen Oost en West min of meer gelijk te houden, en waarvoor de U.S.A. zich natuurlijk weer eens grote opofferingen moet getroosten. Als dank daarvoor wordt hier in het Westen sinds jaar en dag door onze linkse jongens - Lenin's nuttige idio ten - een afbraakcampagne tegen het leger gevoerd en wordt door onze progressisten een steeds kortere diensttijd gevraagd - spreken ze niet van 6 maan den - terwijl over het hoofd wordt gezien dat achter het ijzeren gordijn de diensttijd minimum 3 jaar is en iedereen verplicht soldaat wordt. De machtsverhouding is in dit geval ver te zoeken. Nu zijn de Amerikanen wel een beetje naïeve jongens, maar zo stom zijn ze toch niet om te be seffen dat bij een eventueel konflikt zij, en zij alleen het slachtoffer zullen zijn. En dat heeft de mosterd in hun amerikaanse neus doen schieten. Want enerzijds de helft van de wereld beschermen en helpen, en anderzijds door zijn eigen partners in de rug worden geschoten, is iets dat geen enkele natie zich laat welgevallen. Het is dan ook niet te verwonderen dat op het ultimatum van President Nixon hier m het Westen zo weinig reactie kwam, tenzij dan uit Parijs waar ten andere de meningen uiteenlopend zijn. Dit be wijst dat de pijl vlak in de roos zit. Want Presi dent Nixon weet heel goed dat alleen Frankrijk de grote tegen wringer is, een Frankrijk dat in West-Europa de grote jan wil uithangen maar nog altijd niet wil aanvaarden dat zijn rol als leidende natie is uitgespeeld. Engeland houdt het, traditiegetrouw, met de U.S.A., Duitsland als meest bedreigd door het Oos ten. moet noodgedwongen de NATO bijtreden, ter wijl kleine landen als België, Nederland, Ierland, Denemarken en zelfs Italië onmachtig staan. Het was derhalve goed en zelfs de hoogste tijd dat in Washington een vermanende vinger wercl opgestoken tegen de linkse drijverijen die het po tentieel van de west-europese verdediging in gevaar brengen. Hopen we nu maar dat deze verwittiging hier ook bij ons begrepen wordt. In het weekblad a De Beiaard van 16 maart 1974 lazen wij dit onderstaande proza dat wij onze lezers niet willen onthouden, omdat dit het zoveel ste bewijs is dat het anti-clericalisme nog steeds welig tiert. Ze moeten in het lyceum in de Pontstraat te Aalst wel een danige klop tegen de hersens ge kregen hebben. Naar het schijnt werden daar on langs alle kruisbeelden uit de klaslokalen verwij derd, tot groot ongenoegen van de meeste ouders zowat 90 t.h. van de leerlingen volgen immers gods dienstonderwijs. Aan de basis van dit staaltje van aftandse pa- penvreterij zou een eis liggen van leden van het humanistisch verbond dat zich terzake zou beroepen op een rondschrijven van minister Cale- waert van nationale opvoeding, dat filosofische symbolen niet mogen voorkomen in de klassen waar de gewone lessen gegeven worden. Deze filosofische symbolen zouden alleen geduld worden in de lokalen waar de vakken gods dienst of zedenleer worden gegeven. En wij die dachten dat de vrijdenkende hu manisten - want er zijn uiteraard veel meer kris- telijke humanisten - allemans opvattingen res- pekteren. Of geldt dit maar in één richting Bij gebrek aan een eigen filosofisch symbool (God, wat een naam voor de toch historisch gefundeerde figuur van Krist us willen ze allicht portretjes van Marx of Lenm. eventueel Mao, en waarom niet het metselaarsgerief van de loge in de klassen Dat is dan een tweede stap, natuurlijk. Waarschijnlijk is het sommige heetlopers een doorn in het oog dat het vrij onderwijs - uitzon deringen buiten beschouwing gelaten - kwalitatief en kwantitatief zowat het dubbele vertegenwoor digt en blijft vertegenwoordigen van de rijks-in richtingen. Hopelijk wordt deze kruiskensjacht niet veralgemeend in het officieel onderwijs daar kun nen alleen maar moeilijkheden uit voortkomen. Het wil ons trouwens voorkomen dat de meeste di- rekties het ministerieel schrijven rustig in hun lade hebben geborgen, als het ding al niet in de prullen mand is terecht gekomen AANDACHT! Zaterdag 23 en zondag 24 maart a.s. EERSTE OMHALING VOOR BROEDERLIJK DELEN Steun mild het project van onze Dekenij ^/aams V

Denderklok | 1974 | | pagina 1