k 'Qqiws STAATSBEDRIJVEN Middenstandshoogdag op Witte Donderdag Achtenveertigste Jaargang TE NINOVE Vrijdag 19 april 1974 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NINOVE Tel. 054/327,27 - Postcheckrek. 4786 85 Prijs voor Jaarabonnement 190 Fr. Prijs per nummer 5 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Trouwe lezers zullen zich herinneren hoe we, nu al enkele jaren geleden, van leer zijn getrokken tegen het oprichten, met geld van de Staat, van allerlei soorten bedrijven in Wallonië, zo gezegd om de achteruitgang, gevolg van de wegkwijnende 'kolenindustrie, op te vangen. Onder meer andere fraaigheden zoals frietfa- brieken in Ath en super-eierleggerijen ergens an ders, wezen we toen op het geval de Fibres Indus- trielles (S.E.F.I.), privé maatschappij die in 1968 een gloednieuwe fabriek bouwde in de streek van Hautrage, maar jammer genoeg nooit één centi meter voortbracht. Onder druk en met medewerking van sommi ge politiekers wist dit wonderkind van de Natio nale Maatschappij voor Krediet aan de Nijverheid (N.M.K.N.) en met staatswaarborg niet minder dan 242 miljoen los te maken, voor bouwkosten en aan koop van materiaal bij de Firma Vickers-Zimmer man voor een bedrag van 16 miljoen DM., hetzij circa 200 miljoen fr. Helaas, zoals te verwachten in een sector waar toen al overproductie heerste, ging de S.E.F.I. twee jaar na haar stichting, dus in 1970. de fles op en bleef de N.M.K.N. met de rotte peren zitten. Na heel wat wederwaardigheden en processen voor aftruggelarij, te lang om te melden, komt de ganse inboedel, nooit gebruikte machines inbegre pen, op 6 mei a.s. onder de hamer en wordt er let terlijk uitverkoop gehouden. Veel illusies omtrent de opbrengst dient nie mand tfich te maken. Voor de luxe-gebouwen, grond inbegrepen, geeft de N.M.KjN. 21 miljoen, precies het bedrag aan haar verschuldigd wegens achter stallige interesten, zodat het gat van 242 miljoen blijft bestaan. Volgens experts ter zake kunnen de gebouwen nergens voor dienen en wordt de afbraak ervan in vooruitzicht gesteld, wat weeral een hoop bijko mende kosten zal veroorzaken. Het materiaal zelf, dat nu al zes jaar ongebruikt in de ledige fabriek staat, mag op zijn best de prijs van het schroot worden verwacht omdat de kosten van weghalen en demonteren ver de waarde van het verroeste materiaal overtreft. Alles bij alles komt het hier op neer dat de* N.M.K.N. met een bouwgrond blijft zitten waar voor (zij zelf 21 miljoen biedt maar waarvoor ze in feite 242 -f 12 miljoen zal betaald hebben. Zorgen zal dit parastataal instituut zich hierover niet ma ken, vermits er een staatswaarborg Ibestaat en het verlies waarschijnlijk zal afgeschreven worden via het Fonds voor Regionale Ontwikkeling. In klare taal gezegd, het verlies zal door ons allemaal gedragen worden. Denkt nu niet dat we, omdat we al lang tegen staatsinmenging in privé-bedrijven waarschuwden, enig genoegen aan deze mislukking beleven. Inte gendeel, het tegenovergestelde zouden we heel wat prettiger vinden, maar we moeten ons, helaas, bij de brutale feiten neerleggen. Wetende dat het SEFI-geval niet het enige is waar de Staat zijn ku verbrandt - kijk maar naar o.a. de Luikse Val St. Lambert - maken we ons werkelijk ongerust. De projekten waarmede de Walen rondlopen liegen er niet om het oprichten van Transogares in de streek van Doornik en rond Luik, de geplan de pijpleiding Le Havre of Duinkerken via Luik naar het Ruhrgebied zijn weeral voorbeelden van ondoordacht beleid. Het was derhalve niet te verwonderen dat het Ibramco-projekt, uitgebroed alleen tot meerdere eer en glorie van de socialisten, op felle tegenstand botste en ten slotte in de papiermand terecht kwam. Let wel, we zijn niet tegen staatsinmenging in bestaande privé-zaken en het is natuurlijk dat in dergelijke gevallen een ernstige controle wordt uitgevoerd. Wij hebben er ook niets tegen dat de Staat in bepaalde gevallen zelf tot het oprichten van be drijven zou overgaan, maar niet zonder dat vooraf een grondige studie zou worden gemaakt van de rendabiliteit, iets wat bij staatsinstellingen al te gemakkelijk over het hoofd wordt gezien. Het voorstel van de C.V.P. tot vorming van een Staatsholding in plaats van de bestaande Na tionale Investerings Maatschappij verdient dan ook al onze aandacht. Een samenwerking tussen de Staat en grote privé-bedrijven, geleid door ter zake bevoegde personen, met een beheerraad samenge steld uit afgevaardigden van kapitaal, Staat, werk gevers en werknemers, waar vooral de aandacht naar de rendabiliteit zou gaan, kan niet anders dan de ganse bevolking ten goede komen. Het bewijs ervan vinden we bij de syndikaten. Hebben de rode en kristen syndikalisten soms sa men geen akkoord getroffen met de grootwaren huizen Delhaize en Carrefour En heeft het kris ten syndikaat niet onlangs, via een holding, een deelneming genomen van 20% bij Gavaert-Asfa Al de prietpraat van kameraad De Bunne over multi-nationals ten spijt. De Witte Donderdagdrukte, die alleen aan Ni- nove eigen is, werd ingezet met de opening van de tentoonstelling ingericht door de Bakkersgilde van het Gewest. In de gebouwen van het Slacht huis verklaarde de heer De Riemaecker. Schepen van Middenstand, de tentoonstelling voor geopend in aanwezigheid van dhren Schepen De Jonghe, Ge meenteraadsleden Collyns, Staes en Violon, Cop- pens, Voorzitter van de C.O.O., bestuursleden van de Bakkersgilde, persmensen enz... Tijdens de re ceptie die hierop volgde dankte de heer Voorzitter Olivier Van Der Kelen het Stadsbestuur en de Fir ma Puratos voor de gewaardeerde medewerking. Enkele leden van de Gilde hadden op originele wijze hun waar tentoongesteld Nieuwborg, (Ninove Roobaert, Meerbeke Van Den Houtte, Meerbeke Van Der Kelen F., Ninove Wijnant, Outer Deze knappe vaklui mogen voor hun prestatie van harte gefeliciteerd worden Een nooit gezien gamma van allerlei soorten brood en gebalk en een klein museum van antiek bakkerstuig droegen de bewondering weg van de duizenden 'kijklustigen. In de bijzonderste straten van de stad was het inmiddels een drukte van belang geworden en had den de opgesmukte, kleurrijke etalages van de mid denstanders veel bekijks. Op de Graanmarkt sto ie meer dan 150 nieu we wagens tentoongesteld en werden er talrijke bestellingen genoteerd. In de Biezen- en Stationsstraat zal men wel nooit zoveel volk bij mekaar gezien hebben want de vlooien- en antiekmarkt kende een overweldigend succes. Ook in de wijk Brusselstraat-Burchtdam, wraar een modeshow in open lucht doorging, mochten de inrichters zich in een zeer ruime belangstelling van een aandachtig publiek verheugen. Zelts een ietwat te vroeg gekomen dondervlaag kon het enthousiasme van kopers en verkopers niet afremmen. De Ninoofse handel deed gouden zaken De Ninoofse middenstand beleefde een WTitte Don derdag die met gouden letters in haar handels geschiedenis zal gegrifd blijven. /ys/sn s9 e zin d wee^/

Denderklok | 1974 | | pagina 1