d w 6 enS/ e^-ïn e/7 u/ 'QQtVS DE GROTE FOUT Am a ta t a. Achtenveertigste Jaargang Vrijdag 26 april 1974 BESCHEIDENHEID Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NINOVE Tel. 054/327.27 - Postcheckrek. 4786 85 Prijs voor Jaarabonnement 190 Fr. Prijs per nummer 5 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. De vorming van een nieuwe regering heeft, ■zoals met een beetje inbeelding kon verwacht, de grootste moeilijkheden gebracht en is voor het ogenblik gekomen daar waar normaal begonnen had moeten worden. Een minderheidsregering tus sen liberalen en kristen demokraten uit de beide taalgroepen. Het verloop van de onderhandelingen is onze iezers voldoende bekend opdat we nog een andere versie zouden zoeken voor de opeenvolgende mis lukkingen van formateur Tindemans dan deze die in de partij-politieke pers al gevonden en uitgelegd werden. Intussen staat één ding als een paal beven wa ter. Niemand kan de formateur verwijten in zijn pogingen niet tot het uiterste te zijn gegaan en zelfs getracht heeft water en vuur samen te bren gen. Eén feit nochtans, de politieke erfzonde als we 't zo mogen zeggen, werd over het algemeen over het hoofd gezien, nl. dat de nieuwe grondwet eist dat elke regering op paritaire basis moet samen gesteld zijn, m.a.w. voor de helft nederlands- en voor de andere helft franstaligen. Deze tegemoetkoming die wij Vlamingen, noch tans de volstrekte meerderheid in dit land, inder tijd gedaan hebben in een geest van broederschap omdat we nu eenmaal in een tweetalig land leven en er diensvolgens moeten naar handelen, wordt helaas door de franstaligen op een spitsvondige ma nier uitgebuit. Van in het begin hebben ze gewe ten dat ze een wapen in handen kregen waardoor •zij, de franstaligen, de meesters in dit land konden blijven. En we bewijzen dat. Sinds Leo Tindemans. die geen vriend van hem is, als formateur werd aangewezen, heeft de nobele intrigant, P.S.C.-voorzitter Baron Charles Fernand Nothomb, niets anders gedaan dan stokken in de wielen van de formateur gestoken om, ofwel zijn taalgenoot Van Den Boeynants ais formateur op te dringen, ofwel met een CVP-PSC minderheids regering voor het Parlement te verschijnen. Zijn berekening is daarbij niet mis. Een der gelijke regering zou de franstaligen. in dit geval dus alleen P.S.C.-ers, en altijd volgens de nieuwe grondwet, de helft der ministers en staats-secreta- risscn leveren, op zijn minst een dozijn hele en halve portefeuilles voor een partijken met iets van een 22 verkozen en. Niet zo slecht, zullen we zeggen, maar lang niet alles, want kreeg Nothomb zijn wens en werd Van Den Boeynants Eerste Minister, dan kreeg de P.S.C. de leiding van het land in handen. Op papier natuurlijk niet, maar in feite en niettegenstaande de Premier geen politieke kleur mag hebben, we ten we genoeg hoe het met een Brusselaar aan het hoofd zou gaan. De ondervinding heeft ons genoeg geleerd. Die berekening van franstaligen, Brusselaars inbegrepen, is intussen falikant uitgevallen door de kordate houding van zowel formateur Tinde mans zelf als van de ganse C.V.P.-groep, die als éen man achter haar voorzitter Wiifried Martens staat. Aleer nog, het konklaaf van Steenokkerzeel heeft voor de eerste maal zeer duidelijk bewezen dat. als alle Vlamingen aan hetzelfde zeel trekken zoals ze dat deden, de franstaligen hun zotte pre tenties en met een dienst van eerste klas mogen begraven. Verheugend is ook wel te kunnen vaststellen dat zo weinig de standpunten van de Vlaamse PVV en de V.U. van het C.V.P.-programma scheidt dat er. naar onze mening een goede mogelijkheid be staat tot het vormen van een demokratisch cen trum, waarbij elk weliswaar zijn eigen standpunt ikan behouden, maar dat in geval van nood een dam kan opwerpen tegen al te uitgesproken links of rechts gericht extremisme. In elk geval, en hoe het ook moge gaan, er dient onverwijld naar een 2/3 meerderheid in het Parlement te worden gezocht, meerderheid die als constituante tot hervorming van de Grondwet moet overgaan om klaar en duidelijk het federale prin cipe op te nemen. Zelfs tegen de zin van de Brus selaars met dewelke, dat is weer eens bewezen, maar dan absoluut niets aan te vangen valt. Alleen een goed opgevat federalisme kan ons de rust tussen beide taalgemeenschappen brengen. Wij hebben in Tindemans de man die dat werk tot een goed einde kan brengen. Of het al dan niet lukt zal van de vlaamse parlementairen afhangen. schijnt voor de Volksunie een onbekende deugd te zijn. In hun tijdschrift Vrij Vlaanderen van april 1974 wordt gezegd dat in een plaatselijk C.V.P. weekblaadje - schrik van De Denderklok bij haar naam te noemen - vóór de verkiezingen het oude refreintje gezongen werd van voor de V.U. stemmen is een stem verloren gooien. De uitslag van de verkiezingen is er nu precies niet naar om ons van mening te doen veranderen. Verder zou de V.U., die er na drie dagen moei zame berekeningen met de computer langs de ach terdeur toch nog een kandidate door kreeg, niet zo hoog van de toren moeten blazen. Laat ons zeg gen dat het een sjansken was. Voor de rest Proficiat Georgette De Kegel En dat is gemeend, hoor GOOSSENS Armand, Brusselstraat 167, Ninove (gewezen Amadalijsttrekker), DU BOIS August en CORNELIS Frans, beiden woonachtig E. De Devn- straat 37, Ninove, publiceerden in Nota Bene van 18.4. 1974 een verklaring over Amada Dit driemanschap is zich in enkele weken tijd bewust over hetgeen iedereen sinds jaren weet en aanklaagt. Ze geven de rijkemanszoontjes van Ama Ta Ta een stoemp in een plaats die alleen deskundigen, zonder mikken, kunnen vinden... Hierna hun tekst, zonder kommentaar. A.D.R. Wij, ondergetekenden, Goossens Armand, Du Bois August en Cornells Frans, verklaren hierbij AAIADA te verlaten. Wij hebben door maanden lange ondervinding kunnen vaststellen, dat AAIA DA zich niet beschouwt als deeluitmakend van de arbeidersbeweging, maar integendeel doelbewust vernietiging ervan nastreeft, en dan in het bijzon der van de vakbonden en van de Kommunistische Partij van België. Aan de fabrieken hebben wij meegemaakt hoe AAIADA munt tracht te slaan uit de weliswaar meestal gewettigde ontevredenheid van de werkers. Maar AAIADA doet aan demagogisch opbod en pakt uit met uitzichtloze ordewoorden zonder ooit verantwoordelijkheid tw- nemen. Bij menig geval werden de arbeiders, die AAIADA geloofd hadden, trouwens in de steek gelaten. Tijdens de kieskampagne weigerde AAIADA rekening te houden met de door bij haar aange sloten arbeiders aangegane verbintenissen tegen over de andere partijen. De affiches van vooral de arbeiderspartijen werden overplakt of er werd zwarte verf op gespoten. De rijkemanszoontjes van AAIADA misleiden politiek-onervaren jongeren en proberen arbeiders voor hun wagen te spannen, terwijl zij zelf zolang mogelijk in het duister blij ven. Ondergetekenden zijn wel overtuigd dat de ar beidersbeweging meer strijdbaar moet worden ge maakt, maar weigeren nog langer de uitzichtloze verdelingspolitiek en de avonturiers- en samenzwe- ringsmetodes van AAIADA te aanvaarden. Zij wil len met open vizier de belangen van de werkende bevolking dienen en vragen daarom hun aanslui ting bij de Kommunistische Partij van België, die nu weer 'bij de regeringskrisis en de petroleum- kwestie bewezen heeft steeds met zin voor ver antwoordelijkheid en doelmatigheid op te treden. Zij roepen alle bij AAIADA aangesloten poli- tiekbewuste arbeiders en jongeren op hun voor beeld te volgen.

Denderklok | 1974 | | pagina 1