d \3U R z\n e1 1,1 vo\K5^e Matris sn V/ o o r mijn Moeder WANKLANKEN Vrijdag 10 mei 1974 12 MEI: MOEDERDAG Achtenveertigste Jaargang Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NINOVE Tel. 054/327.27 - Postcheckrek. 4786 85 Prijs voor Jaarabonnement 190 Fr. Prijs per nummer 5 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Dit jaar feliciteren wij de moeders met hun feest op een meer poëtische wijze, namelijk zoals de dichteres Blanka Gijselen haar moeder ooit a proficiat heeft gewenst. Blanka Gijselen. Als ik nog was een kind van licht en louter lach en men mij vroeg hoe graag ik moeder zag dan reikte mijn gebaar, dat nog geen woorden woog, tot aan de hemel en ik zei tot daar, zo hoog En toen verbeelding vormen zocht in kinderbrein beloofde ik moeder, als ik eens groot zal zijn, dan krijgt u al van mij wat u maar kiezen wou, en ik bedacht luidop wat ik bezitten zou Een meer met witte zwanen en een schoon kasteel, een meid met grote hoed, een tuin vol fruit, en veel o, zoveel geld... een wagen... en een hazewind en een blond dochtertje, mijn moeders petekind. Vergeef me moeder, nu ik groter ben, en geen geloof in schone droom meer ken, maar van verwachte weelde weinig heb vervuld, dat drukt me vaak als een verborgen schuld... Ik heb van u gevergd en veel gevraagd, en gij die zelf zo zware dagen draagt, gij geeft, vergetend eigen groot gemis, zo maatloos - breed voor 't kind, dat lang geen kind meer is. Maar als men mij soms vraagt hoé ik van moeder hou, weet ik geen weeldewoorden, schoon genoeg, en 'k wou de hemel wijzen in naïeve kinderzin, om beter te beduiden, Moeder, hoe ik U bemin. Afgezien van het klassiek geworden gejammer van de Walen, die zich zoals altijd weer geminora- liseerd voelen, mag gezegd dat de regering die vo rige week in het Parlement aantrad, de algemene simpatie van de bevolking geniet. Premier Tindemans slaagde er inderdaad in een regeringsploeg samen te boksen die er lang niet slecht uit ziet, beter in elk geval dan alles wat we de laatste jaren te zien kregen; we zouden zelfs durven zeggen zeer goed als er niet een paar wan klanken in voor kwamen waarover we het verder hebben. Het lag voor de hand dat van CVP-PSC-zijde weer beroep zou worden gedaan op hen die in de vorige regering niet onverdienstelijk waren ge weest. Zo vinden we, met het grootste genoegen, op Buitenlandse Zaken Minister Van Elslande terug, de eerste Vlaming op deze post sinds 1830, die met een bewees dat diplomatie geen monopolie van de franstaligen is. Minister Lavens werd terecht op Landbouw behouden want al izegt de man niet veel, zijn werk is af en daardoor geniet hij het volle vertrouwen der landbouwers. Minister Ohabert kreeg in plaats van een halve nu een hele portefeuille toegewezen, een promotie die deze nederlandstalige Brusselaar volkomen ver diende. Het onverwachte kwam evenwel op Ekonomi- sche Zaken, waar de franstalige kristen demokraat Oleffe, tevens voorzitter van de machtige Bank- commissie, het opperbevel in handen krijgt. Op de- Ekonomische Zaken na lange jaren bezetting door >ze extra-parlementair, dus vrijstaande van elk po litiek mandaat, valt de zware last het rode kot dat de socialisten geworden was, eens ernstig uit te zuiveren. Ais voorzitter der Bankcommissie én als demokraat heeft Minister Oleffe het dikwijls aan de stok gehad met onze grote bankinstellingen, waarbij hij bewees van niets vervaard te zijn. Voor het eerst sinds lang zullen de touwtjes niet langer door het rode sindikaat - in casu De Bunne - ge trokken worden. Even verrassend is de come-back van Minister De Saeger, de grijze eminentie van de kristen de- mokraten, die vrijwillig en om gezondheidsredenen van elk politiek mandaat had afgezien. Zijn werk aan Volksgezondheid kan hij, als de tijd hem wordt gegund, tot een goed einde voltooien, en de nood zakelijke veranderingen brengen in een sector waar de socialistische heerschappij absoluut dient inge dijkt te worden. Allemaal pluspunten dus, die jammer genoeg een beetje verduisterd worden door het toevoegen van Brusselse Zaken aan... Landsverdediging onder Minister Van Den Boeynants. We kennen deze laatste als Brusselaar in merg en been, als verwoed unitarist ook, zodat we er mogen op rekenen dat de geplande en door iedereen gewenste hervorming van het kiesdistrikt Brussel er onder V.D.B. nooit zal komen, specialist als hij is in het in-de-frigo- stoppen zoals hij als Premier vroeger voldoende heeft bewezen. Het kiesdistrikt Halle-Vilvoorde is dus niet voor morgen. Ook de liberalen deden een inspanning om het beste wat ze hebben naar voor te brengen. Werke lijk verdienstelijke mannen als Minister van Finan ciën De Clercq en Minister van Justitie Van Der Poorten werden op hun plaats behouden. Van bei den mag gezegd dat ze staatsmanzin hebben, nooit voor hun verantwoordelijkheid zijn gevlucht, kort om partners op dewelke men kan vertrouwen. Werkelijk spijtig vinden we dat de liberalen te veel hebben toegegeven aan kiesdravers De Croo en DTIaeseleer. Van de eerste weten we dat hij het zeer goed kan uitleggen en via plakaten op de rijksweg Bra- kel-Oudenaarde een bestendige publiciteit voert voor zijn eigen politieke winkel. Ook nog dat hij op de TV - waar hij niet weg te slaan is - ooit heeft gezegd fier te zijn dat hij geen flamingant is, om niet te spreken van de wierookvaten die hij in het POST-pannel op zijn eigen neus kapot klopt. Wat we daarvan mogen verwachten ligt voor de hand, tenzij deze vijfendertig jarige jongeling, die altijd goed weet uit welke hoek de wind waait, er zijn zeil naar spant. Op dat vlak leverde hij door slaggevende bewijzen. Een wanklank dus, maar niet de grootste begaan door de liberalen. (Lees verder op pagina 2)

Denderklok | 1974 | | pagina 1