R. I. P. SINT ALOYSIUSFEEST m Achtenveertigste Jaargang Vrijdag 7 juni 1974 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NINOVE Tel, 054/327 27 - Postcheckrek. 4786 85 Prijs voor Jaarabonnement 190 Fr. Prijs per nummer 5 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Voor wie de enorme investeringen kent voor het modern drukbedrijf, heel goed begrijpelijk. Niet alleen met de franstalige katolieke en liberale pers gaat het slecht, ook de socialisten gaat het slecht voor de wind. Dat de rode partij-pers in slechte papieren zit weet zo ongeveer idereen, zo erg dat het verdwijnen van Le Peuple en aan verwante rode regionale bladen tot de waarschijn lijkheden gaat behoren. Voor een allerlaatste keer kreeg de socialistische pers een inspuiting van 100 miljoen van de rode verzekeringsmaatschappij La Prévovance Sociale, maar dan op uitdrukkelijke voorwaarde dat doortastende wijzigingen zowel in exploitatie als in redaktie worden gebracht. lage, die niet eens in staat zijn dagelijks enkele pagina's lezenswaardig voer te bieden. Wie zijn stiel niet kent moet er mee stoppen. Dat is en blijft de grote waarheid. Sint-Aloysiuscollege - Ninove 19 7 4 Wat in persmiddens lang geen geheim meer was en ais onvermijdelijk werd beschouwd is dan toch gekomen. De antwerpse franstalige dagbladen Le Matin en La Métropol e en het gentse La Flan- dre Libérale zijn na een lange doodstrijd ter zieie gegaan, niettegenstaande de financiële inspuitingen, gepaard aan hervormingen die door de brusselse groep van Le Soir werden gedaan. Samen met de Lloyd An verso is - gespeciali seerd in maritieme zaken en derhalve nog altijd financieel sterk - vormden de drie bovengenoem- den het dernier carré van de franskiljons pers in Vlaanderen. De redenen voor dit verdwijnen nl. de buiten sporige hoge prijzen van het papier als gevolg van schaarste en de ondraaglijk geworden exploitatie kosten kunnen we grif aannemen, maar zelfde ar gumenten tellen ook voor de andere dag- en week bladen die toch het hoofd boven water kunnen houden. Hoofdzaak van het stoppen van alle bedrijvig heid van het bovengenoemd drietal, feitelijk zuiver partij-politieke gazetten, zal wel zijn dat het aan tal lezers gestadig verminderde, enerzijds als ge volg van de vernederlandsing der vlaamse 'burge rij, anderzijds en voornamelijk omdat politieke ga zetten als dusdanig niet leefbaar zijn wegens hun on-vrijheid en gebondenheid aan een partij die de redacteurs verplichtte te dansen naar het pijpen van de politieke bazen. Vroeger kon dat, maar tegenwoordig vraagt de lezer waar voor zijn geld en niet eeuwig en altijd hetzelfde politieke geleuter. De vlaamse burgerij heeft dat lang ingezien en het nutteloze begrepen verder te strijden voor een op voorhand verloren zaak. Over deze driedubbele en simultane dood zullen we zeker niet treuren en nog minder onze slaap voor laten omdat de franskiljonse conservateurs eigenlijk maar krijgen wat ze ten volle verdienden. Ongestraft kan niemand zich in een taai-getto op sluiten, zeker niet in een klein land als het onze met zijn zeer beperkt aantal lezers, zeer beperkt in verhouding tot andere pers-reuzen die het voor het ogenblik ook niet zo gemakkelijk hebben. Terloops willen we er ook eens op wijzen dat onlangs een akkoord werd afgesloten tussen de li berale La Dernière Heure, de katoliek conserva tieve Ldibre Belgique en de luikse katolie-ke La Meuse, akkoord dat elke redaktie - voorlopig toch nog - onafhankelijk laat, maar op exploiitatiiege- ibied langsom dichter bij mekaar gaat aanleunen. Het nu al meer dan onvoldoende aantal lezers van La Peuple en cs. dient opgevoerd tot een peil dat renderend moet zijn voor de geldschieters. Een onmogelijke opgave ais ge 't ons vraagt, omdat in deze kranten te veel partij-politieke kreatuxen zit ten die niet voor hun taak opgewassen zijn, ter wijl deze die het wél aankunnen om den brode verplicht zijn artikels te produceren die niets te maken hebben met het elementairste liefhebbers- journalisme. Gaat het bij de franstaligen slecht, in Vlaan deren gaat het voor sommigen beter. Zo met de groep Standaard-Het Nieuwsblad die het nog al tijd doet, maar die beschikken dan ook over een staf journalisten - Manu Ruys om de beste te noe men - die brengen wat de lezer vraagt degelijke informatie, een eigen kijk op de zaken, afwisseling, kortom alles wat een krant degelijk en lezenswaar dig maakt. Het liberale Laatste Nieuws doet het even goed alhoewel op een andere, meer volkse manier, tor- wijl het kristen-demokratische Het Volk zijn aan tal vaste lezers ziet stijgen. Terloops vermelden we graag het antwerpse Financiële Tijdingen, tegenhanger van l'Echo de la Bourse, dat zich op korte jaren als een der ern stigste zakenkranten wist te ontwikkelen. Daartegen staat de socialistische pers met Volks gazet en Vooruit er op haar beurt ook niet zo goed voor wegens het onvoldoende aantal lezers, om zelfde redenen als voor Le Peuple en cs. te veel partij-creaturen die tegen heug en meug moeten dansen naar het pijpen van Staatsminister Van Eynde en dus van diktator I>e Bunne. Al de hoop van de socialistische pers was ge steld op een wetsvoorstel van de regering Leburton om een subsidie van 100 miljoen voor 1973 en 200 miljoen voor 1974 toe te kennen aan de partij- kranten - zo gezegd om de demokratie te verdedi gen tegen het kapitalisme - werd in de laatste ka binetszitting van de regering het hoofd ingedrukt. Heel wijselijk werd besloten ons goede geld niet te vergooien aan partij-gazettekens met beperkte op- Eén dag ZATERDAG 8 JUNI. Vanaf 19 uur. Plaats College - Ninove. Wat Restaurant-Bar met Ensemble The Family Band Bierhalle met D.J. Menu Koud Buffet Brood met hesp, kaas, witte kaas... Prijzen In ieders bereik. Sfeer Zoals de lente hier klinkt, klinkt ze nergens WELKOM OP POST

Denderklok | 1974 | | pagina 1