e U In 47ste IJZERBEDEVAART De Hoogspanningslijn Ninove- St.-Ulriks-Kapelle Achtenveertigste Jaargang Vrijdag 21 juni 1974 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NINOVE Tel. 054/327 27 - Pqstcheckrek. 4786 85 Prijs voor Jaarabonnement 190 Fr. Prijs per nummer Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. TT :vb v> Op 30 juni .1974 gaat Vlaanderen voor de 47ste keer naar de graven van de Ijzer op bedevaart. Zelden werden door het komitee zulke zinvolle wachtwoorden voor de tocht naar Diksmuide mee gegeven als dit jaar. Vrede door rechtvaardigheid. Het is dringender dan ooit er heel bijzonder de nadruk op te leggen, want de vrede blijft aan een zijden draadje hangen. Het kan elk ogenblik bij de geringste internationale windstoot afbreken en de wereld in bloed en ellende dompelen. Is het niet wraakroepend dat landen en volken elkander naar het leven staan, daar waar zij voor hun on derlinge welvaart zo doeltreffend konden samen werken Te Diksmuide moeten duizenden eens te meer, in een spontane opwelling uitschreeuwen nooit meer oorlog 1 En de regeerders 'toeroepen sluit de wapenfabrieken, stopt de wapenleveningen, stopt de geheime diplomatie wier mond vrede zegt, doch wier hand wapenhandel drijft, wier hart akkoorden bouwt die de rechtvaardigheid onder de volkeren verstikken. We willen die rechtvaardigheid eerst in eigen land zien tot stand komen, onder de gemeenschap pen, onder alle bewoners. Zij moet 'beginnen met de infrastruktuur van de samenleving. Billijke ver deling van de stoffelijke goederen, voor elkeen een stevige brok uit de algemene welstand, die geen voorrecht mag izijn van enkelen. De Ijzerbedevaart moet de hartekreet slaken van het hele Vlaamse land geen bedekte geldver- kwisting, maar een verantwoord beheer, niet lan ger een miljoentjeszegen ten gunste van hen die het in 't bestuur voor het zeggen hebben. Onder meer volkomen gelijke betoelaging van alle onder- wijsnetten, ongelet hun ideologische grondslag. Zo bouwen we voor de jeugd een toekomst, waaruit de herinnering aan de akeligste van alle oorlogen wordt weggenomen. Dit impliceert ook het verlenen van amnestie aan de politieke delin- kwenten van vóór dertig jaar. Een stevig verenigd Europa zal een zegen wor den voor alle landen en volken in dit werelddeel. De idee gaat te langzaam vooruit, ze maakt thans een krisis door. Daarom moet vanuit de massale volksbetoging die de Ijzerbedevaart is. luidop net verlangen spreken naar de verwezenlijking van een Europa der volken, waarborg en onderpand van vrede. Geen drogredenen en willekeur mogen aan de gedachte van het toekomstig Europa der volken ondergeschreven worden. Het past dat het Vlaamse volk zijn stem laat horen. Het kan dat nergens ibeter dan te Diksmuide op de Ijzerbedevaart, waar jaarlijks de grootste volkstoeloop in dit land plaats heeft. Vlaanderen moet zich door die eis één voelen met heel de Nederlandse stam. Wie aan de weg timmert heeft veel bekijks, en wie aan Vlaanderens toekomst bouwt, moet zich het oordeel van velen laten welgevallen. De weg is zeer oud en het Vlaanderen waaraan wij bouwen, vergt veel zorgen en inspanning. iNiemand mag aan de kant blijven zitten en morren omdat het zo lang zaam opschiet. Elkeen moet op de werf staan, want duizend handen maken het werk zoveel lichter. Elke dag heeft aan zijn zorgen genoeg, maar elke (zorg moet ook de zorg van de ander zijn. Er waren in 't verleden diepte-, knel- en licht punten. We hebben de rampspoedige elfde juli 1963 van Hertoginnedal ondergaan. Doch was daar niet Steenokkerzeel dat veel beloften inhield 9 Wat moeizaam op het kasteel van Ham tot stand kwam, moet voltooid worden. Zoals het echte Vlaanderen éénsgezind was om Hertoginnedal af te wijzen, zo was het één om over Steenokkerzeel te juichen. Daar werd op één etmaal meer aan Vlaanderen toekomst gebouwd, dan in jaren van vaak nutte loos gepraat binnen en buiten het parlement. Wat de grondwetswijziging voor Vlaanderen heeft ver knoeid, moet teruggewonnen worden. Ten gerieve van het Vlaanderen waaraan wij (bouwen. Volksvertegenwoordiger Valkeniers heeft par lementaire vragen gesteld aan al de betrokken Mi nisters. Het vraagstuk kan Ninove niet onbetuigd laten. Daarom, zonder kommentaar, vragen en ant woorden ter -voorlichting van onze lezers. Aan de Minister van Landbouw. Vraag nr 6 van de heer Valkeniers d.d. 9 mei 1974 Hoogspanningslijn van Sint-Ulriks-Kapeile naar Ninove. De maatschappij Intercom plant een boven grondse hoogspanningslijn van Sint-Ulriks-Kapeile naar Ninove. De betrokken gemeenten, Sint-Ulriks-Kapeile. Sint-Martens-Bodegem, Wambeek, Ternat, Sint- Katherina-Lomibeek, Borchtlombeek, Liedekerke, Roosdaai en Okegem, protesteerden reeds tegen de schending van hun natuurschoon en de ontwaarding van de nabijgelegen gronden. Zij vroegen de hoog spanningslijn te verbieden en de methode der elek triciteitsverdeling aan een nieuwe studie te onder werpen. De randfederatie Asse richtte een verzoek aan de betrokken ministers om de koninklijke besluiten van 1971 te wijzigen. Graag zouden we van de Minister vernemen welke maatregelen hij overweegt om tegemoet te komen aan de wensen van deze lokale besturen die eenvoudig de wil -van hun ibevolking vertolken Antwoord De door het geacht Lid gestelde vragen betreffen aangelegenheden die tot de spe cifieke bevoegdheid van mijn Collega van Ekono- mische Zaken behoren, aan wie ik ze overmaak. Aan de Minister van Economische Zaken. Vraag nr. 3 van de heer Valkeniers d.d. 9 mei 1974 Hoogspanningslijn van Sint-Ulriks-Kapeile naar Ninove. De maatschappij Intercom plant een boven grondse hoogspanningslijn van Sint-Ulriks-Kapeile naar Ninove. De betrokken gemeenten, Sint-Ulriks-Kapeile, Sint-Martens-Bodegem, Wambeek, Ternat, Sint- Katherina-Lombeek Borchtlombeek, Liedekerke, Roosdaai en Okegem, protesteerden reeds tegen de schending van hun natuurschoon en de ontwaarding van de nabijgelegen gronden. Zij vroegen de hoog spanningslijn te verbieden en de metode der elek- triciteitsverdéling aan een nieuwe studie te onder werpen. (Lees verder op pagina 2) d w °iQams efl L i J f J 'y

Denderklok | 1974 | | pagina 1