w z\n Achtenveertigste Jaargang Vrijdag 5 juli 1974 INSTITUUT HH. HARTEN - NINOVE EINDUITSLAGEN 1973 - 1974 r Latijn-Grieks r Wetenschappelijke B - b Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NINOVE Tel. 054/327.27 - Postcheckrek. 4786 85 Prijs voor Jaarabonnement 190 Fr. Prijs per nummer 5 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. In regeringskringen wordt wel eens gezegd dat het Ministerie van Landbouw voor bevoegde poli tiekers een springplank vormt tot het eerste mi nisterschap. Komt dat misschien omdat dit schijnbaar on belangrijke ministerie de titularis ervan, gewoon de zaken al te theoretisch en ietwat uit de hoogte te beschouwen, rap tot meer nuchterheid dwingt en hem met zijn twee voeten terug op de aarde brengt, omdat hij moet rekening houden met de dagelijkse dingen van het leven als daar zijn pa tatten, afgeroomde melk, varkensvoer e.d. Er moet iets van waarheid inzitten, afgaande op de voorname rol die ex-ministers van Land bouw in Europa spelen. Premier Tindemans was ook enkele tijd de baas over de Landbouw, maar kreeg met zijn verbod op de vogelvangst al de sus- kewieters van het land op de nek. Wel wetende dat hij uiteindelijk toch gelijk zou krijgen, hield de Minister het been stijf en bekwam wat hij had gewild. Maar niemand, wij zelf niet, kon vermoeden dat Tindemans, als eerste minister, op europees vlak een zo voorname rol Ikon spelen omdat we al zijn mogelijkheden nog niet kennen en omdat wij allemaal, en dat strekt ons niet tot eer, maar al te geneigd zijn de verdiensten van onze eigen Vlaamse mensen te onderschatten. We wisten wel dat de Premier ergens aan een Universiteit in Midden-Ameriika staatseconomie had gedoceerd, dat hij twaalf jaar geleden aan de Har vard University een cursus had gevolgd van Pro fessor Dr. Henry Kissinger, zelfde Kissinger die Tindemans verleden week op de topconferentie van de NATO te Brussel als Minister van Buitenlandse Zaken van de U.S.A. mocht begroeten; eên weer zien waaraan professor en student naar het schijnt veel genoegen hebben beleefd. Toch verraste het ons te vernemen dat Tinde mans over een zo uitgebreide keus van interna tionale betrekkingen beschikte. Zo weten we nu dat hij, als Secretaris-Generaal van de Europese Unie van Christen Democraten regelmatige betrekkingen had met dhr Rumor, te genwoordig Premier van Italië, op izeer goede voet stond met de overleden Bondskanselier Adenauer evenals met de Franse oud-Ministers Lecanuet en Fontanet. Als Minister van Landbouw7 in 1972 ze telde Tindemans in de E.E.G. samen met de Franse boer Ohirac. Beiden zijn nu Eerste Minister van hun respectieve land. Verwonderen moet het dus niet dat onze Pre mier op een rapken naar Parijs ging, er door Chi rac hartelijk onthaald werd en samen met Presi dent Giscard d'Estaing ging praten over de toe komst van Europa. Het ogenblik was trouwens goed gekozen. In izijn verkiezings-campagne had de Fran se President duidelijk verklaard een meer europese koers te zullen varen dan zijn voorganger de Gau- list Pompidou, door wiens schuld de europese ge meenschap in gevaar werd gébracht. Nu Frankrijk gedurende de eerstkomende zes maanden het voorzitterschap van de E.E.G. zal waarnemen, is Tindemans van het gezonde prin cipe uitgegaan dat, wie de zaken verknoeide deze best zelf recht moet trekken. Het w7as slim het leiderschap over het Westen de Fransen op te drin gen omdat ze zich, als Latijnen, toch wel gemino- riseerd moeten voelen tegenover een overmacht van Germanen en Anglo-Saksers. Dat de franse ijdelheid zich hierdoor gestreeld voelt, heeft niet het minste belang, maar in Parijs moeten ze niet denken dat gans West-Europa bij Marianne op de schoot zal gaan zitten. Als eerste resultaat van zijn uitstap naar Frank rijk mag Tindemans alvast de beslissing noteren van Giscard d'Estaing om in december a.s. een top conferentie van de E.E.G. te beleggen. Alles is dat nog niet. Minister van Buitenlandse Zaken Van Elslande was ook in Parijs om er met (zijn Franse collega te praten. Wat daar bekokstoofd werd weten we nog niet. alleen stellen we vast dat de eerste nederlandstalige Minister van Buiten landse Zaken van dit land het bewijs leverde in niets te moeten onderdoen voor zijn franstalige voorgangers die nooit hebben gedacht dat het zon der hen ook nog kan. Een pluim ook voor Van Elslande dus, die deze w7eek in Londen een onder houd zal hebben met Premier Wilson, vermoede lijk om het te hebben over de besprekingen die in Parijs werden gevoerd. Van zijn kant steekt Tindemans de grens over om in Bonn met de rijke en machtige Duitse broer in de E.E.G. te gaan onderhandelen. Met Bonds kanselier Schmidt, ook een nieuweling aan de top, moet een akkoord mogelijk zijn. Zoals in de titel van dit artikel gezegd, met Tindemans gaat het inderdaad anders. Waar vroe ger alle moeilijke problemen op de lange baan wer den geschoven of in de frigo gestopt, wordt nu kordaat aangepakt, worden initiatieven genomen, werd een minderheidsregering tot een voorlopige gewone meerderheid omgevormd in afwachting dat we een 2/3 meerderheid krijgen die het mogelijk Sal maken onze innerlijke moeilijkheden voor goed op te lossen. Neem van ons gerust aan dat Tindemans ook dat zaakje zal opknappen, niettegenstaande al het geschreeuw van de oppositie omdat de Premier geduldig en taai is en, heel bijzonder, wee.t dat 'hij het bij het rechte eind heeft en door de meerder heid in het land wordt gesteund. Ons vertrouwen in hem blijft onaangetast De Bisschop Winifriede 71 De Maeseneer Christiane 60 Meganck Godelieve 73 Turtelboom Annie 62 1" Wetenschappelijke B - a Ghiau Magda 81 Cortvrindt Betty 63 De Bisschop Marijke 63 De Cock Son ja 66 De Cremer Lydia 74 De Munck Marleen 63 De Saedeleer Betty 70 Duym Danielle 58 Houtman Christiane 75 Hugo Yolande 59 Moeremans Pascale 66 Peleman Lydia 57 Scheerlindk Sonja 74 Uyttersprot Rose-Marie 68 Van Den Borre Betty 65 Van Eeckhoudt Marie-Paule 78 Van Nieuwrenhove Marleen 70 Van Wilder Veerle 64 Botte Nad ine 67 De Cook Sonja 66 De Cooman Kristina 63 Delahaye Lutgarde 70 De Saedeleer Erna 60 De Vrieze Linda 85 Goubert Annie 64 Hinderdael Sonja 67 Lejeune Ingrid 61 Meganck Marie-Claire 57 Strijpens Marianne 64 Van Belle Gerda 71 Vandekerckhove Veerle 86 Van Den Herrew7egen Christine 78 Van Den Hove Anne 78 Van Der Smissen Lisette 73 3' Jaar H.S.T.S. - Handel Allaer Godelieve 70 Ascoop Marilvne 76 Baetens Lutgart 64 Bonnier Brigitte 65 Caignau Eliane 77 Casteur Bea 70 De Braeckeleer Greta 73 De Dobbedeer Annie 72 De Jonge Godelieve 65 Du Bois Maria 73 Eeman Bernadette 75 (Lees verder op pagina 2) d 8 «6/ u/aams Inderdaad, hij is anders*

Denderklok | 1974 | | pagina 1