d w B aZ\n s NIET MEEHUILEN.. WORDT NEIGEMBOS STAATSDOMEIN Achtenveertigste Jaargang Vrijdag 16 augustus 1974 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraaf 10 - 9400 NiNOVE Tel. (054) 33 27 27 - Postrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 190 Fr. Prijs per nummer 5 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Met het aftreden van President Nixon als Pre sident van de U.S.A. viel dan eindelijk het doek over Watergate, een specifiek Amerikaans geval dat we alleen kunnen beoordelen uit wat ons door veelal eenzijdig gerichte nieuws-media werd mede- gedeld. Een standpunt ter zake hebben we nooit inge nomen, niet uit vrees ronduit ons gedacht te zeggen, wel omdat we niet over voldoende inlichtingen beschikten om een oordeel over anderen te vellen en er niets voor voelen met de wolven mee te hui len. In zijn Standpunt - Het Volk van vrijdag 9 au gustus 1974 - schrijft Senator Em. Van Cauwelaert immers President Nixon is waarschijnlijk de strijd, die hij al anderhalf jaar moet voeren, moe. Hoe hij het, menselijk gesprroken, zolang heeft volgehou den naast al de andere zorgen en tribulaties die aan het presidentschap verbonden zijn, is op zich zelf een wonder. De manier waarop Richard 'Nixon zijn aftreden zelf onvermijdelijk heeft gemaakt, heeft iets raad selachtigs. Er zijn trouwens heel wat raadsels in de Watergate-zaak die tot zijn aftreden heeft geleid. Waarom hebben de lompe loodgieters van het Witte Huis, tijdens de presidentsverkiezingen van 1972, het nodig geacht in te breken in het Wa- tergate-hoofdkwartier van de democratische partij en er luisterapparaten achter te laten, terwijl de democratische kandidaat McGovern geen schijn van kans had om verkozen te worden Het was erger dan een misdaad, het was een dwaasheid. Waarom liet presidont Nixon ai zijn meest vertrouwelijke gesprekken, over deze en andere zaken, met zijn intiemste medewerkers, op geluids- iband registreren Zijn opvolger Ford heeft alvast fin een interview met Der Spiegel verklaard dat hij die fout niet zal herhalen En hoe kan het Amerikaanse Hooggerechtshof of een politieke instelling als de Senaatscommissie, van de president eisen dat hij deze bij uitstek private opnamen van vertrouwelijke, soms fami liale, gesprekken, die toch zijn zeer persoonlijk eigendom zijn en die op zichzelf ook geen poli tieke verantwoordelijkheid meebrengen, openbaar maakt Men verwijt de president mede verant woordelijk te zijn voor de inbreuk op de privacy van de democratische partijleiders, door de inbraak in Watergate maar door de president te ver plichten de geluidsbanden van zijn privé-gesprek- ken openbaar te maken, begaat men toeft dezelfde inbreuk tegenover hem Hij wordt ook letterlijk afgeluisterd. Overigens, hoe kan men uit de opnamen van dergelijke losse gesprekken politieke of andere con clusies trekken Er wordt 'zoveel gezegd Leopold II is de geschiedenis ingegaan als een groot vorst, maar wat zou men te horen krijgen .indien men zijn gesprekken met zijn vrienden en medewer kers nu moest kunnen laten afrollen Wat doen losse gesprekken af aan de politieke statuur van een staatsman De manier waarop de Amerikaanse opiniemedia en zijn politieke tegenstrevers Nixon menselijk en moreel hebben uitgekleed in het openbaar is zeker zonder precedent voor gelijk welke gezagdrager ter wereld. Hebben de Amerikanen reden om daar fier te zijn. Is dat het laatste snufje van de echte democratie Wij zijn zo vrij het te betwijfelen. Een volk heeft het recht van zijn staatshoofd te eisen dat hij een goede politiek voert, dat hij de gemeenschap dient en, voor een grote mogend heid als Amerika, dat hij het prestige van zijn land hoog houdt in de wereld. Maar is het verstandig ook te eisen dat de president een heilige zou zijn, dat hij nooit een fout maakt, nooit buiten de schreef loopt, en zelfs nooit in zijn privé-gesprek- ken een grof woord laat vallen Dat zijn nochtans allemaal izonden die men Nixon aanwrijft. Het schijnt dat Truman en Johnson vloekten als ket ters wanneer ze in een woeste bui verkeerden. Zij hebben het echter nooit op band laten opnemen en ze zijn als gerespecteerde presidenten gestor ven. In welke treurige omstandigheden Richard Nixon het presidentschap ook moge verlaten, het is zeker dat hij als een groot staatsman en presi dent de geschiedenis zal ingaan. Wij hoeven zijn realisaties op internationaal gebied niet te herha len. Hij werd schitterend geholpen door Kissinger. Maar, zoals iemand zei wie heeft Kissinger uit gevonden en zijn kans gegeven Wie nam de ver antwoordelijkheid op voor wat Kissinger deed Iets meer dan honderd jaar geleden, in 1868, heelt de Amerikaanse Senaat op één stem na ook bijna een president, Andrew Johnson, afgezet. De senator op wiens stem het aankwam en die wei gerde de president te helpen afzetten was een ze kere Edmund G. Ross. Hij werd afgedreigd en uitgespuwd. Maar enkele jaren later werd hij in ere hersteld en waren de senatoren hem dankbaar omdat hij hen ibelet had een grote stommiteit en een grote onrechtvaardigheid te begaan. John F. Kennedy brengt overigens in zijn boek Profiles in Courage een warme huilde aan Edmund Ross. Nixon wordt nu door iedereen in de steek ge laten. Er is geen Edmund Ross 'bij de hand. Wij hopen dat Gerald Ford zal opgewassen zijn tegen zijn taak van president en dat de Amerikaanse senatoren en congresleden, om van de Amerikaanse pers met eens te gewagen, izich later niet zullen hoeven te schamen over wat ze nu doen. Want, zoals van Duinkerken schreef in één van zijn ge dichten. eenmaal krijgt iedereen recht Wij zullen in ieder geval niet juichen bij het heengaan van een staatsman als Richard Nixon, die waarschijnlijk heel wat menselijke gebreken en tekortkomingen heeft, maar waarvan men moet getuigen dat izelden iemand in zo weinig tijd zo dikwijls de wereldvrede 'heeft gered We kunnen dit Standpunt helemaal onder schrijven. Alleen vrezen we dat Senatoren en Con gresleden alsook de pers vroeger dan ,ze zelf den ken in het ongelijk zullen worden gesteld omdat ze een precedent hebben geschapen dat voor echte democratie wel eens de doodsteek kan betekenen. De laatste tijd ontstond in de Denderstreek opnieuw beroering rond het Neigembos op 8 mei 19>74 werden 6 percelen van dit prachtig natuur gebied aan particulieren verkocht. Op 23 december 1972 stelde Graaf de Montblanc voor afstand te doen van het bos. Volgens verklaringen van Minister Lavens en De Clercq in het parlement, zijn de departemen ten van Landbouw en Financiën reeds meer dan twee jaar bestendig in kontakt met de eigenaars en hun woordvoerders en hebben zij terzake reeds al het mogelijke gedaan opdat tot verwerving van het bos door de Staat zou kunnen worden over gegaan. Hun hoop is gering dat onderhandelingen, nog zullen leiden tot aankoop in der minne. Wegens het belang van Neigembos als natuur gebied, is het mogelijk dit gebied te onteigenen op basis van de Wet op het Natuurbehoud van 12 juli 1973, indien aankoop in der minne uitblijft. Het aktiekomitee Neigembos van Meerbeke, in samenwerking met de Culturele Raad van Ninove, organiseerde een handtekeningenaktie op 6 juli om (Lees verder op pagina 2)

Denderklok | 1974 | | pagina 1