k rist \J n\K 5 Q VZW Q(/ DE EENVOUDIGE U/EG GOEDE FRANSE WIJN VOOR WEINIG GELD Achtenveertigste Jaargang Vrijdag 23 augustus 1974 N£T SINT-ALOYSIUSCOLLEGE TE NINOYE KREEG EEN NIEUWE PRINCIPAAL Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NINOVE Tel. (054) 33 27 27 - Post rek. 4786.35 Prijs voor Jaarabonnement 190 Fr. Prijs per nummer 5 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Om de door de forse stijging van alle soorten grondstoffen - papier, hout, petroleum en noem maar op - het hoofd te bieden aan een onvermij delijk tekort van de staatsuitgaven, stonden voor de regering Tindemans twee mogelijkheden open. Ot een inkrimping van het staatsbudget, of de zo veelste aanpassing van de belastingen, gaande van radio en TV-taks over post en telefoon, tot de sigaret en het pilsken. Zonder blikken of blozen werd rap-rap de twee de oplossing gekozen zonder dat er, naar ons weten, eens ernstig aan gedacht werd de staatsuitgaven tot een redelijker peil terug te brengen. We zuilen niet discussiëren over wie schuldig of onschuld'g is voor dit tekort, het is een internationaal ver schijnsel dat elk petroleum invoerend land treft en dat ieder voor zichzelf moet oplossen. Voor wat ons betreft is het vraagstuk nochtans heel eenvoudig. Met veel tam-tam kondigt de op positie een tekort aan van 40 miljard frank, de Minister van Financiën van slechts 20 miljard. Laat ons goeie jongens zijn en zeggen dat het waar schijnlijk tekort 30 miljard frank zal bedragen, wat 5'maakt van het voorziene budget van 600 miljard frank. Stel nu eens even dat een of andere vrouw aan de haard, op kantoor of aan het werk onver wacht voor hogere uitgaven komt te staan om reden van ziekte van manlief, sterfgeval of hel even wat en zich verplicht ziet haar huishoudelijk budget met 5' i te verlagen, dan zal geen haan daar over kraaien. Omdat ze weet dat het mogelijk is op elk briefken van duizend er vijftig uit te spa ren zonder haar gezin te kort te doen. Mieken zal op tijd en stond haar papfles wel krijgen, Janneken zijn boterham, terwijl vader een pint minder zal drinken en zijn sigaretten zelf zal rollen. Welis waar zal de biefstuk nu en dan eens vervangen worden door frikadellen of een schelle spek, zal er tweemaal nagedacht worden vooraleer een kle dingstuk weg te gooien, maar alles bij alles zal die vrouw haar geld oordeelkundig gebruiken. Dat schijnt bij de Staat vooralsnog niet het geval te zijn. Neem nu. om maar iets te zeggen, die metro in Brussel waarvan, mits alweer kosten, een stuk van een paar honderd meter werd inge wijd Volgens Burgemeester Cudell zal het nog twintig jaar duren vooraleer die metro beëindigd zal zijn. Als dat zo is, kan dat stuk Brussels speel dingen dan niet evengoed een tiental jaren langer wachten en mocht er intussen weer eens geld te •veel zijn, kan dan niet eens gedacht aan de secun daire wegen die een schandaal zijn en blijven in een land dat zichzelf aan de top der ibeschaving waant Zo vernemen we ook nog dat in de streek van Leuven nieuwe - weer eens - plannen bestaan voor werken van nationaal belang die bij hoog dringendheid dienen uitgevoerd, en die net af breken van nieuwgebouwde bruggen zouden ver eisen. Raming van de nieuwe uitgaven maar 4,5 miljard frank Een peulschilletje voor de slimrne- rircken van Cpenbare Werken die niet eens schij nen te weten waar ze naar toe willen met hun nieuwe weg Geel of Zelzate. Wel werd in de schoot der regering een hak- comité opgericht, gelast met de mogelijkheden tot bezuiniging te onderzoeken, maar hier ook zal elk minister wel van oordeel zijn dat zijn depar tement nu al te weinig geld toegewezen krijgt. Was het niet eenvoudiger geweest als het kern kabinet, via een nota aan elk minister, deze te verplichten zijn budget met 10'i te verminderen, onder controle van het Rekenhof, tegen wiens be slissing' geen beroep zou mogelijk zijn. Dat zou alvast 60 miljard frank uitsparen, want niemand maakt ons wijs dat deze 10'. onredelijk zouden zijn. Niemand zou hiervoor een boterham dienen te eten of op zijn kloefen naar zijn werk hoeven te gaan. Want dat Rekenhof kent zijn zaken, weet sinds lang hoe de vork in de steel zit, maar is jam mer genoeg onmachtig omdat de rekeningen met jaren vertraging terecht komen. Intussen is het geld sinds lang opgeteerd en de verantwoordelijke minister verdwenen. Een zeer bijzondere aandacht mag ook wel eens besteed worden aan het ministerieel wagenpark. Bij benadering heeft ooit iemand kunnen zeggen 'hoeveel en welke dure wagens ter beschikking staan van de ministers, hun politieke aanhang, hun administries. We vragen ons af of een wel gecoör dineerde dienst hier geen nut zou kunnen bewij zen. En als het toch op hakken aankomt kan hei comité eens paal en perk stellen aan de cumuls die overal woekeren. Zo hebben de voorzitters van de agglomeratieraad, hierin gevolgd door hun col lega's van de gewest- en culturele raden en andere, voor zichzelf jaarlijkse vergoedingen gestemd an circa 1 miljoen frank, terwijl de leden van deze raden even rijkelijk bediend werden. Noteer daar bij dat al deze politiekers als burgemeesters of par lementairen ook al een dikke pree opstrijken. Ver tel ons niet dat het maar om kleinere uitgaven gaat die weinig of geen invloed hebben op het totaal van een reuze-staatsbudget. Wie in de penarie zit moet elk middel gebruiken om er weer uit te ge raken. tzuinig zijn met het geld van anderen en daarbij het goede voorbeeld geven. Van ons, kleine en grote belastingbetalers, wor den weer eens opofferingen gevraagd die we zuilen brengen, tegen ons goesting zoals altijd, maar wel met het besef dat het toch anders ook kan. Maar daar tegenover staat dan toch ons recht te eisen dat de staatsuitgaven zouden geregeld worden door ter zake bevoegde personen en niet in handen val len van een hoop arrivisten voor wie eigenbelang en politiek voordeel boven het algemeen nut gaan. De mond vol hebben over democratie en het heil van het land is goed en wel, er naar handelen is echter heel iets anders. En daar zijn we nog lang niet aan toe. Helaas Om gezondheidsredenen kon Zeereerwaarde Heer J. Schotsaert slechts gedurende twee jaar zijn taak vervuilen. Monseigneur de Bisschop benoemde in zijn plaats Zeereerwaarde Heer JOZEF DE SMET. Onze nieuwe stadsgenoot werd geboren te •Noiriieu (Frankrijk) op 21 oktober 1928, maar van af zijn derde levensjaar vestigde de familie De Smet zich te Boukoute. Priester gewijd op 12 april 1953 volgde hij aan de Katolieke Universiteit te Leuven Romaanse Fi lologie en behaalde er in 1957 de Licentiaatstitel. Op 1 september 1957 werd hij benoemt tot le raar aan het College te Eeklo om dan op 1 februari 1SÖS Directeur te worden van de Vrije Landbouw school te Oudenaarde; taak die hij tot op heden bleef vervullen. Wij heten Zeereerwaarde Heer Principaal De Smet van harte welkom in onze stad en wensen hem voor zijn nieuwe taak een zeer vruchtbaar apostolaat, het katoliek onderwijs en vooral onze Het overkomt iedereen wel eens dat hij zich laat verrassen door de zon in een fles wijn, maar steeds meer en meer gebeurt het dat men misleid wordt door het uitzicht van de fles zelf, door haar vorm en etiket, en natuurlijk ook door de lage prijs van de wijn. Handelaars kleven op de flessen etiketten met ronkende namen zodat men vaak meer genot vindt in het horen van de naam dan (Lees verder op pagina 2) &n d we Bk fa/ rnu rf4 ïiit av> CA V4. Uit O -C1VU Vil OU Ctrxv teil Pd iC.

Denderklok | 1974 | | pagina 1