De linkerhand weet niet wat de rechter doet Achtenveertigste Jaargang Vrijdag 30 augustus 1974 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraai 10 - 9400 NINOVE Tel. (054 33 27 27 - Postrek. 4786.S5 Prijs voor Jaarabonnement 190 Fr. Prijs per nummer 5 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Z-owat één jaar geleden werd de ganse wereld onaangenaam verrast door de beslissing van de Arabische olieproducerende landen de prijs van de ruwe olie fors de hoogte in te jagen. De gevolgen lieten niet op zich wachten, dat ondervinden we allemaal elke dag want olie is de grootste energiebron, zowel voor warmteontwikke ling als voor basis van de petro-ohemische indus trie. Begrijpelijker wijze ook zijn de geïndustria liseerde landen zoals het Europese Westen, Amerika en Japan zich over deze toestand gaan bezinnen en wordt uitgekeken naar middelen om de drei gende energiecrisis het hoofd te bieden. Als eerste werk stond cp het programma net opmaken van een inventaris van alle soorten grond stoffen die in niet Arabische landen aanwezig zijn. Daarbij komen verrassende uitslagen te voorschijn. Zo werd nu bekend gemaakt dat. mocht de U.R.S.S., Rusland, er in slagen zijn nog niet ont gonnen reserves uit te baten, dit land veruit het machtigste van de wereld zou zijn. Siberië alleen al bezit 50'van de wereldreserves aan steenko len. 40 aan ijzererts. 40 aan ruwe petroleum. 40 aan edele metalen zoals goud, diamant, zil ver enz..., 33 aan hout terwijl nog 200 miljoen hectaren niet ontgonnen grond voor de landbouw geschikt kunnen gemaakt worden. De helft van de wereld reserves aan ijzererts bevindt zich eveneens in Rusland, het grootste deel in het Westen, minder in Oost-Duitsland met dit vooiibehoud nochtans dat in Siberië nog altijd ver der gezocht wordt. Daar staat dan tegenover dat Oost-Siiberië over onuitputtelijke reserves beschikt aan non-ferro metalen zoals koper (1/10 van de wereld reserve), lood met 11 zink met 19 nikkel, chroom, uranium, tungstène, molvdbène, •vanadium en titaan, allemaal producten die over afzienbare tijd kunnen uitgebaat worden. Uitzon- doring dient gemaakt voor tin en Ibauxiet (grond stof voor alluminium) waarvan de exploitatie wel langere tijd op zich zal doen wachten. De uitbating van deze onschatbare rijkdommen zal nochtans gepaard gaan met enorme moeilijk heden om reden van de zeer grote afstanden, de moeilijkheden van het transport wegens de zeer lage temperatuur en de zeer lange pool winters; moeilijkheden die vergoed worden door het feit dal de prijzen van al deze grondstoffen op de in ternationale markt zodanig zijn gestegen dat de buitenlandse handel van Rusland een ongekende vlucht kent. In 1973 tot 40 miljard dollars 1.600 miljard Belgische frank, hetzij 10 méér dan wat normaal werd verwacht. En dat is het einde niet. De prijs van de stere hout, nodig tot het fa briceren van papier, steeg met 135 deze van de barrel petroleum met 200 terwijl de prijs van de Russische goudreserves, geschat op 2 tot 3 mil joen kg., aan de huidige prijs een waarde vertegen woordigen van 11 tot 16 miljoen dollars, tegenover 40 voor Amerika en 20 voor West-Duitsland. Een stevige dekking dus voor de Russische munt die stilaan haar vroegere onbetrouwbaarheid verliest. Banzelfsprekend weten de Russen goed dat elke stijging van de prijzen der grondstoffen voor hun economie zeer gunstig is en daar handelen ze dan ook naar. Want kommunist of niet, de Russen zijn zeer harde zakenlui; wie aan hen iets kwijt wil raken weet dat best. Kijk maar naar de bela chelijke prijs die ze voor onze boter- en vleesber- gen willen betalen terwijl ze voor hun eigen le veringen aan het buitenland net volle pond eisen. Finland - door de Russen nog beschermd ook - krijgt geen druppel petroleum méér dan vroeger, maar mag driemaal de vroegere prijs betalen. Deze cnverwachte stroom van geld naar Mos kou zal trouwens neg andere onvoorziene gevolgen hebben. Verwacht wordt dat in de eerstkomende vijf jaren Rusland in West-Europa en Amerika tot massale aankopen van materiaal en allerlei uit rustingstukken zal overgaan met de bedoeling na tuurlijk zichzelf totaal economisch onafhankelijk te maken om. eenmaal alles op volle toeren draait, de rest van de wereld met hun eigen producten te overspoelen. Een paar voorbeelden In Koursk wordt een staalfabriek opgericht voor dewelke de technische en financiële hulp van West-Duitsland werd gevraagd. Raming van de kos ten volgens de Londense Financiel Times 400 mil joen pond sterling of 32 miljard Belgische frank. Dat de Duitsers aarzelden een dergelijk bedrag in Rusland te investeren zonder de nodige waarbor gen is begrijpelijk. Tot de Russen, nu ze geld ge noeg hebben, plots besloten van elke hulp af te zien en op eigen macht dit reuzewerk te beëindi gen. Voor de exploitatie van de petroleum veld en van West-Si berië - Tiouimen en Samotlor, het twee de rijkste ter wereld - waarvoor tegen 1980 een productie van 200 miljoen ton wordt voorzien, zal geen hulp aan het buitenland worden gevraagd. De verzendingen van de petroleum zijn voor het ogenblik onzeker en onregelmatig vermits ze per spoor geschieden. Specialisten in olieleidingen heb ben de Russen niet. Todh zullen xe dit werk met eigen middelen verrichten. Of het allemaal volgens plan zal verlopen is een andere zaak. Want aan de schitterende voorzijde van de Russische medaiile is een keerzijde die er ver van stralend uitziet. Daarover zullen we het in een volgend artikel hebben. ...maar beide stelen als de raven of hoe in België en re andere landen van wat men het Vrije Westen noemt, de begrippen op hun kop worden gezet. De linkerhand weet niet wat de rechter doet... Eens de spreuk van de bescheiden, onopdringerige hulpvaardigheid. Vandaag veel meer de spreuk van een het daglicht schuwende onbetrouwbaarheid. Watergate in de USA. In West-Duitsland de Steiner- en andere zich sneller en sneller opvol gende spionageschandalen met agenten, dubbel agenten. omgekeerde agenten, gespoelde agenten. In Frankrijk wijnschandalen, belastingschandalen, afluisterschandalen. Dog in 1974 een scmandaal met valse getuigschriften. Voor een prikje kreeg men een consulair- of diplomatenbewijs. Of werd men, zwart op wit, gebombardeerd tot heuse verzetsheld. (Zou dat dertig jaar na de oorlog nog altijd zoveel opbrengen, dat het de moeite loont er een zoet prijs je voor te betalen Heel de operatie werd geleid door een Belg. die zichzelf de papieren van kolonel had bezorgd. In België, met zijn steekpenningen- en drink- centjesmentaliteit de omgeving en hofhouding van één of andere romansultan waardig, is eindelijk eens een varkensblaas doorgeprikt. Dank zij het moedig optreden van ingenieur Demaegt. die men daarvoor in feite, tot vandaag toe, het leven zuur maakt en die men getracht heeft de nek te breken. Het RTT-schandaal of het Dossier Baudrin. Het eerst in kleinere en grotere uittreksels in de pers en later in boekvorm verschenen verslag van het Hoog Comité voor Toezicht laat ons beseffen dat wij te maken hebben met een meester werk van omkoopbaarheid, uitkoopbaarheid, vrien dendiensten, met de hele rim-ram van een peet- vaderbedrijvighöid. Men verlieze daarbij niet uit het oog dat we te maken hebben met een onvolle dig onderzoek Voldoende diepgaand echter om in te zien dat dit ene schandaal de gemeenschap honderden mil joenen gekost heeft. Autoritjes in binnen- en bui tenland. Werken aan appartementen en villa's. Per soneel ter beschikking voor het uitvoeren van al lerhande klusjes... Het ziin nog maar de kleinste kruimeltjes die van de tafels vielen. Voor de grote zakkenvullerij was het heel eenvoudig. Men nad genoeg bevoorrechte personen, finma's en leveran- (Lees verder op pagina 2) Rusland de nieuu/e rijke i

Denderklok | 1974 | | pagina 1