e zin 6/1 I/At""" Z M JAPAN, een nieuwe economische grootmacht!!! Achtenveertigste Jaargang Vrijdag 6 september 1974 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NINOVE Tel. (054 33 27 27 - Postrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 190 Fr. Prijs per nummer 5 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. In ons voorgaand artikel hebben we gewezen op de enorme voorraad grondstoffen die in de U. S.S.R. - vooral dan in Siberië - op een rationele uitbating liggen te wachten om van Rusland het rijkste land ter wereld te maken. Maar zoals vroe ger gezegd, er is een achterkant aan deze overi gens schitterende voorzijde van de medaille. In het vrije Westen of in Amerika zouden de te overwinnen moeilijkheden, dank zij het privaat, initiatief en mits de nodige geldelijke investerin gen, op relatief korte termijn opgelost worden. In Rusland gaat dat niet, omdat er geen nri- vaat initiatief mogelijk is wegens het dictatoriaal politiek svstoom d.at alle macht legt in de handen van de kommunistische partij. En hier even een toelichting. In het Westen en Amerika kan de politiek wel de economie stuwen of remmen, maar het laatste woord blijft toch altijd aan de durvers die welis waar hun eigen belang de voorrang geven maar de rest van de bevolking mee laat leven. Het is geen volmaakt systeem, maar het heeft ons toch allemaal tot een nooit gekende welstand gebracht. In Rusland daarentegen heeft de kommunisti sche partij, de enig geautoriseerde trouwens, alle teugels dn handen, niemand heeft persoonlijk be zit. alles behoort de Staat, niemand kan op eigen initiatief al was het maar een bollenwinkel ope nen, laat staan iets fabriceren of op zijn eigen gaan boeren. De Staat produceert en verkoopt in Zijn eigen winkels direct aan de verbruiker tegen door hem (zelf vastgestelde prijzen. Iedereen is staats bediende, vanaf de straatkeerder tot de wetenschap mens, van de kuisvrouw tot de balletdanseres. Uiteraard eist diit systeem een loodzware ad ministratie, geconcentreerd in Moskou van waar uit de totale Russische economie wordt gepland en geleid. Rekening gehouden met de enorme af standen tussen b.v. Moskou en Kamschatka (zo wat 18 tot 20.000 km) en het hoge temperatuurverschil (van -f 20° C. in de Kaukasus tot 60° in het hoge Noorden van Siberië) is het menselijk onmogelijk vanuit een komfortaibel bureau in Moskou zaken -te plannen, te regelen en te volgen die zo ver weg tn in zo verschillende omstandigheden uitgevoerd moeten worden. Misrekeningen zijn dan ook niet uitgebleven. Zo is het ooit gebeurd dat in het warme Zui derse Odessa dikke winterkleding lag te rotten ter wijl er geen lucifers waren. In het koude Noorde lijke Leningrad waren er lucifers te veel maar geen winterkleding. Het op-een-rijtje aanschuiven om in een staatsmagazijn een of ander product te bekomen is in Rusland de gewoonste zaak ter we reld. In de tijd van Kroechtsjev ontwierpen de Mos- kouse plannenmakers een plan om in korte tijd enkele honderdduizenden hectaren landbouwgrond te ontginnen om tegemoet te komen aan een re gelmatig tekort aan broodgraan. Met mogelijke weersomstandigheden werd hierbij geen rekening gehouden, op vaste datum werd gezaaid, op vaste datum geoogst, op vaste datum zou de rijke oogst vervoerd worden. Nooit hebben de Moskou-specialisten ter zake er rekening mee gehouden dat enkele sneeuw- of regenvlagen, een te lange droogte of het onkruid hun onfeilbare plannen in de war zouden sturen. Hun plan viel trouwens averechts uit en de Russen mochten, pet in de hand, aan Amerika en Canada vrage ter hulp te snellen om hongersnood te ver mijden. Fatale gevolgen van het kommunistisch systeem dat geen enkele, maar dan ook geen en- Kele macht aan de plaatselijke overheden overlaat. at de Staat (de partij) beveelt is de keiharde wet tegen dewelke de minste dagelijkse zonde als sabotage of landverraad wordt bestempeld. Wat dat betekent voor de plichtigen weten we zo onder de hand wel. Opvallend is ook de trage vooruitgang van de rode economie sinds de revolutie van oktober 1917. Zevenenvijftig jaar zijn sindsdien voorbij, in welke tijd de welstand en de vooruitgang in het Westen een zeer hoge vlucht hebben genomen, terwijl de Russen als het ware ter plaats blijven trappelen. Autos blijven super-luxe tuigen, voorbehouden aan de bevoorrechten van het regime; het bouwen van autowegen moet nog worden aangepakt, om niet te spreken van het trage, verouderde en on voldoende treinverkeer. Met het luchtverkeer gaat het beter voor wat passagiers betreft, maar we zien niet in hoe de massa's grondstoffen en afgewerkte producten van de ene tot de andere kant van de U.S.S.R. langs deze weg kunnen worden versleept. Ook met de huisvesting zitten de Russen nog nergens omdat te veel geld wordt gespendeerd aan wat we zullen noemen propaganda-gebouwen als universiteiten, cultuurcentra, metro's enz... ter wijl de gewone man zich moet tevreden stellen met een paar vierkante meter van een kamer die hij noodgedwongen met anderen moet delen. Om tot een snelle verandering van deze ach- tcilijke toestand te komen zou het huidige kom munistische regime totaal van structuur moeten veranderen, zou elke sovjet-republiek zijn eigen economie moeten kunnen regelen zoals dat gebeurt in de U.SA., waar elke Staat zijn wetten heeft, overkoepeld door federale wetten, geldig voor gans Amerika. Maar aangezien elke dictatuur op een centrale macht steunt om zich te handhaven, en het ver delen van deze macht onvermijdelijk het einde zou betekenen van het kommunistisch regime, zien we Moskou nog niet bereid tot zelfmoord. Rusland nieuwe rijke Kan zijn, maarzeker met voor morgen, zelfs niet voor overmorgen. Ondanks de totale vernietiging in W.O. 2 uapan uitgegroeid tot een van de economische reu zen van vandaag. Voor grote moeilijkheden zocht men passende oplossingen die tot verbluffende re sultaten leidden. is 1. Alhoewel de oorspronkelijke mogelijkheden eerder slecht waren... Vooreerst is de ligging van de eilandengroep niet. gunstig. Japan bevindt zich in het woeligste van alle werelddelen Azië. Met hun twee buren U.S.S.R. en China zijn de Japanners bepaald geen viienden. De Chinezen en de Russen wegens de nauwe USA-Japan-coalitie. De Japasners van hun kant zagen kolonies als Mandsjoerije, Korea en Foimosa met al de industrieën en geïnvesteerd kapitaal verloren gaan. De nederlaag in 1945 met als drukkingsmiddel de A-bommen op Nagasaki en Hirosjima bracht Japan tot een absoluut nulpunt. De hele economie, het hele land verwoest. De bevolking kende hon- geisnood. De Amerikaanse bezetter was echter be reid Japan te helpen opnieuw een sterke staat te worden. Om n nieuwe Pearl Harbour-Hirosjima ge schiedenis je voorkomen werd wel verboden een eigen lucht-, land- of zeemacht te hebben; het recht (Lees verder op pagina 2) d w u'Qams eft Rusland dc nieuwe rijke

Denderklok | 1974 | | pagina 1