d e Zijn dat besparingen Raadszitting Achtenveertigste Jaargang Vrijdag 13 september 1974 VAN 6 SEPTEMBER 1974 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat IQ - 9400 NINOVE Tel. (054 33 27 27 - Postrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 190 Fr. Prijs per nummer 5 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Bij het oprichten van de agglomeratieraad van Groot-Brussel hebben we, helaas niet zonder rede nen, hier onze vrees uitgesproken dat dit nutteloze masjien een zeer duur geval zou worden. Nogmaals hebben de feiten ons weer eens in het gelijk gesteld. Om het geheugen van de lezer even op te fris sen, deze A.R. is een overkoepelende instelling die boven de reeeds bestaande gemeenteraden maatre gelen en reglementen kan uitvaardigen geldig voor Brussel en zijn 19 randgemeenten. Deze A.R. wordt voorgezeten door een President, een soort oberbür- germeister, bijgestaan door een onder-voorzitter, een secretaris, het gewone stel van schepenen van allerlei dinges, plus de gewone raadsleden. In totaal zo iets van een 80 heren en dames uit het Brusselse, bijna allemaal Franstalig, allemaal al bekleed met een of ander politiek mandaat. Gratis werken - nu, ja - doen die niet, dat werd bij de eerste zitting al bewezen; zitting die als punt 1 droeg het vast stellen van de vergoedingen der raadsleden. Voor Air. Ie Président één miljoen per jaar, de onder-voorzitter iets minder, de secretaris een dikke 800.000 en al de rest navenant natuurlijk. Intussen was het dan maar wachten op wat die fameuze A.R. nog verder zou uitbroeden en dat is om achterover van te vallen In de zitting van 4 september 11. kwam de A.R.- sehepen van Financiën. Havelange, met een budget voor de dag dat, na verbetering door het ter zake bevoegde comité, afsluit met een tekort van 650 miljoen in plaats van het geraamde van 422 mil joen fr. Bijlange niet onder de indruk van deze kata- strofale cijfers hield de Raad zich om. bezig met het reglement van inwendige orde betreffende het verlofgelid van het personeel, in welke zin kun nen we denken als we weten dat speciaal verlof wordt voorzien voor de dames die thuis moeten blijven om hun kinderen te verzorgen. Gewoontegetrouw hebben de raadsleden ook wat aaa zichzelf gedacht en de ziitipenningen van 975 tot 1.220 fr. opgetrokken, zoals ze dat noemen. Dat is een opslag van 25' in één lap. Protest daar tegen kwam er natuurlijk niet, alleen kwam er ge.en akkoord om in St.-Joost-ten-Node verschillen de eigendommen aan te kopen, deze af te brëk-en en er sociale woningen op te bouwen. Terecht werd er op gewezen dat het bouwen van sociale wonin gen buiten de 'bevoegdheid van de A.R. valt. Dat belooft voor de toekomst, want bij dat gat van 650 miljoen zal het niet blijven, daarvoor ken nen we onze politieke pappenheimers te goed. Voor aleer we enkele jaren verder zitten staat de Brus selse agglomeratie er even berooid voor als Ant werpen, Luik. Charleroi en noem maar op; alle maal steden die met miljarden in de rode cijfers staan. En zegt niet dat wij, onnozele boerkens uit de provincie, daar niets mee te maken hebben, dat de agglomeratie zelf moet opdraaien voor de zotte toe ren van een organisme da: zij, en zij alleen ge- eist maar toch gekregen heeft, tegen elk gezond verstand in. Het zijn uiteindelijk niet de Fransdolle F.D.F.- ers noch R.W.-ers - de meerderheid van dit masjien - die het dure gelag zullen betalen, maar wij alle maal. via het Gemeentefonds, een of andere nieuwe belasting of subsidies van de Staat. Want in het vreten aan de staatsruif hebben Walen en Brusse laars van niemand lessen te krijgen. Het is weerzinwekkend te moeten vaststellen hoe. in een tijd waarin tegen de inflatie gevochten wordt, waarin de gewone man en vrouw gevraagd wordt de broekriem wat vaster aan te trekken, een bende reeds overbetaalde politiekers onbeschaamd voortgaat zich ten koste van de gemeenschap vet te mesten. Waar zitten de Vlaamse parlementariërs om de bevoegde minister tekst, uitleg en cijfers te vragen? Ja. waar En wat met het hak-comité dat wel zijn bijl gebruikt als het om de provincie gaat maar niet durft roeren als het om Bruxelles-Capitale gaat. We hebben een Regering, niet de slechtste, die totnogtoe blijk geeft van durf en doortastendheid, in zake inflatie strenge maatregelen trof zoals kre diet-inkrimping, die - dixit Premier Tindemans zelf - zich sterk en onaangenaam doet voelen. Kan deze Regering aan dat zotte Brusselse gedoe geen paal en perk stellen Als het kan in het kader der be staande wetgeving, zo niet moet er hier of daar wel een eindeken wet te vinden ziin die een ingrijpen mogelijk maakt. Daarbij komt nog dat een handelwijze 'zoals deze van de A.R. de democratie in gevaar brengt. Het is dwaas te veronderstellen dat werknemers, handelaars en boeren, alhoewel volkomen bereid 'hun aandeel bij te brengen tot het saneren van de huidige ongezonde toestand, het zullen nemen dat van hen financiële offers worden gevraagd terwijl aan de top het geld door deuren en vensters wordt gegooid. Het voorbeeld moet van hogerhand komen en dat is niet het geval. En geloof maar dat een agerende minderheid graag van deze mistevreden heid gebruik zou kunnen maken om de politiek van •het land in hun eigen, revolutionaire banen te lei den. Hetzij rechtse of linkse. Voorbeelden liggen er te rapen. Denken we maar terug aan de dertiger jaren toen we hier in het land, op een haarken na, aan Rexistische dictatuur zijn ontsnapt. Of aan de da gen kort na de bevrijding, toen de kommunist De- many een greep naar de macht deed en zonder tus senkomst van Amerikanen en Engelsen in zijn op zet zou zijn gelukt. In de Regering Tindemans zitten genoeg over tuigde, échte democraten, die hun verantwoorde lijkheid zullen opnemen. Zo hopen we toch Vóór de aanvang van de Raadszitting maakten de gemeenteraadsleden op het Kabinet van de Bur gemeester kennis met de nieuwe Politiecommissa ris de Heer Alaurice De Saegher. Te 20.10 uur verklaart de Heer Burgemeester Alilo de zitting voor geopend. Dhr Burgemeester - Nhr Waltniel laat zich ver ontschuldigen. 1) Grondafstand op het kerkhof. -\Iw Dec.* (die dhr Secretaris vervangt) geeft lezing van de volgende aanvragen Familie Adriaens, 1 plaats Familie Neirinckx, 2 plaatsen Familie Van Impe, 1 plaats Familie Sonck, 2 plaatsen. Algemene goedkeuring met 14 stemmen. 2) Begrotingswijziging stad. Dhr Coppens geeft lezing van de verschillende posten van deze begrotingswijziging waarbij voor enkele door de oppositie om nadere toelichting wordt verzocht. Openbare parken en plantsoenen - achterstalli ge rekeningen Duwez G. - verhoging van 177.000 fr. Dhr Evenepoel - Waarom die verhoging Dhr Ccppens - Omdat het voorziene krediet van 1.750.000 fr. ontoereikend is. Dhr Evenepoel - Wij vragen hierover de stem ming. Goedgekeurd met 10 stemmen tegen 4(P.V.V.). Algemene administratie - reeptie- en represen tatiekosten - verhoging van 200.000 fr. Dhr Evenepoel - Waarvoor moet die 200.000 fr. dienen Dhr Coppens - Voor de aankoop van glasramen die we bij bijzondere gelegenheden ten geschenke 'kunnen aanbieden. (Lees verder op pagina 2) en

Denderklok | 1974 | | pagina 1