d vu R e£\n en iy/rT" \l 'Q IT]s 6 ZURE MOSTERD! Wees erbij, nu zaterdag! TROUWPERIKELEN TE NINOVE Achtenveertigste Jaargang Vrijdag 4 oktober 1974 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NINOVE Tel. (054 33 2727 - Postrek. 4786.55 Prijs voor Jaarabonnement 190 Fr. Prijs per nummer Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Even snel als het luidruchtig protest van Frank rijk was opgelaaid tegen de weigering van West- Duitsland de 5% opslag voor landbouwproducten te aanvaarden, zwakte dit protest af toen onze an dere E.E.G.-partners gingen beseffen dat de hou ding van Bonn niet onredelijk, wél begrijpelijk was. Want feiten zijn feiten en die spreken niet in 'het voordeel van Parijs. Op de vergadering van de landbouwcommissie te Brussel had de afgevaardigde van de Bundsre- publik slechts zijn akkoord gegeven onder voor waarde dat zijn Regering deze beslissing zou goed keuren. Nog vóór Bonn zdoh hierover had uitge sproken kwam uit Parijs het onthutsende bericht dat Premier Chiracq een commissie had bijeen ge roepen om te zien op welke manier de gevolgen van deze verhoging voor de Franse economie on gedaan kon gemaakt worden. Geef toe dat zo iets sterke koffie is Enerzijds plechtig een verbintenis aangaan en anderzijds, nog vooraleer de E.E.G-partners hun akkoord gaven, officieel naar middelen uitzien om aan deze verbintenis te ontsnappen, bewijst dat scheeftrekkerij tot de gewone Franse politiek be hoort. Want wat dat betreft is Parijs niet aan zijn proefstuk. In hun verhouding tot de E.EG. hebben de Fransen, meer dan gelijk wie, nooit aan iets andei's gedacht dan aan eigen profijt. Toen na een gun stig begin bleek dat niet alles zo gesmeerd liep als werd verwacht, waren de Fransen de eersten om door allerlei trucjes de aangegane verplichtin gen te omzeilen. Slechte wil bij de douane, inge beelde varkenspest en noem maar op, werden ge bruikt om de invoer van E.E.G.-producten af te remmen. Maar toen bleek dat de andere partners deze middeltjes door hadden werd naar meer sub tiele dingen gegrepen, zoals de vlottende frank. In feite een devaluatie die haar naam niet dierf noemen maar voor enkele tijd de Franse betalings balans dan toch in evenwicht bracht. Naarmate de kracht van dit middel verminderde, vonden ze er in Parijs iets anders op en eisten tot tweemaal toe dat Bonn de Mark zou re-evalueren, wat de Fransen voor enkele tijd weer in een gunstige positie bracht. Aan alLes komt nochtans een einde, ook aan het geduld van Bonn. Vandaar het brutale Nein van Bundeskanzler Schmidt. En we begrijpen dat. Het verleden is het verleden maar toegegeven moet worden dat sinds 1945 - het jaar nul voor West-Duitsland - onze Oostburen niet bij de pak ken zijn blijven zitten, door noeste arbeid, spaar zaamheid, tucht en een goed geleide economie naar de top van Europa zijn gestegen en het rijkste Westerse land is geworden, wel bewust van zijn economische macht, zonder hiervan misbruik te maken. Integendeel hebben de Duitsers altijd royaal met anderen gedeeld, soms op naïeve manier alsof ze zich van een schuldbewustzijn wilden ontdoen. Bij benadering is niet te zeggen hoeveel miljarden harde Marken aan de Joden werden uitbetaald als vergoeding voor lichamelijk en moreel aangedaan onrecht. Een daad die andere naties tot voor-' beeld kan strekken. Dat Bonn met deze aktie be drogen uitkwam kwam pas enkele jaren geleden aan het licht na een onderzoek van betaling van tientallen miljoenen D.M. als schadevergoeding voor een verzameling oude schilderijen die door de htazi's in Wenen zou zijn geroofd, verzameling die in werkelijkheid nooit heeft bestaan. Wat Bonn niet belette het nieuwe Israël geldelijk te steunen tot en met. De Bundesrepublik heeft, dat mag en moet gezegd, altijd geholpen waar het paste, bij vriend of gewezen vijand. De vroeger zo rijke Amerika nen, het trotse Brittannië, de vroeger zo gehate Russen, Polen, Tsjechen, Hongaren, Joegoslaven, allen zijn ze met de bedelbus in de hand naar Bonn getrokken en nooit is iemand armer van ginder teruggekomen. Van al de E.E.G.-partners zijn Bel gië en Nederland de enigen geweest die nocit een dergelijke bedeltocht hebben gemaakt de enigen die hun munt stabiel hebben gehouden, wat ons in goed daglicht stelde. Zo herinneren we ons de aankoop van Panter- en andere tanks waarvoor compensatie werd gevraagd. Deze vraag werd in gewilligd en de compensatie verstrekt onder vorm van werk in eigen land, zonder dat er ooit iels misliep. Dichterbij is er Italië dat door een lening van enkele miljarden Marken door Bonn van het failliet werd gered. Joegoslavië. Polen en Rusland die met kolossale leningen aan kleine of zonder interest werden bedacht, zonder dat iemand daar voor danke schön heeft gezegd. Het zijn ook de Duitsers geweest die als eersten heftig hebben ge protesteerd tegen de warboel van de Europese ad ministratie, zo verward in haar eigen papieren dat voorschriften inzake douanetarieven met maanden vertraging hun bestemming 'bereiken. Aan correc ties en andere zaken wordt dan een tijd verknoeid die beter kan besteed worden. Het een en het ander brengen mede dat in Bonn de mosterd in de neus is geschoten, met het gekende gevolg. We weten wel. die l'i méér voor landbouwproducten kan de zaak niet maken, maar feit is dat het principe weer eens geweld werd -aangedaan, dat Parijs gewoontegetrouw zijn part ners voor een voldongen feit wou stellen en daar bij nog getracht heeft de anderen te bedotten. En dat kan van Bonn niet gezegd. Met de landen van Benelux behoort Duitsland tot de naties die on voorwaardelijk hun Europese plicht hebben ver vuld. In Parijs daarentegen moeten ze nog leren hoe in gemeenschap te leven. Maar willen de Fransen dat wel De inwoners van Dembidollo behoren tot de armsten ter wereld. Zij liggen eeuwen achterop. Onderwijs en landbouw beginnen moeizaam te ont wikkelen. De gezondheidszorg moet dringend aan gepakt worden... Een team van Paters Lazaristen probeert daar verbetering in te brengen. Een groep jongeren uit Amsterdam helpt hierbij. Zingend trekken ze rond om fondsen in te zamelen voor dit projekt. Zaterdag a.s. komen ze naar Ninove. WEES ERBIJ en HELP Kom naar de Eucharistieviering om 19.30 in de O.-L.-Vrouwekerk te Ninove. Beleef samen met het AMBASSADEKOOR uit AMSTER DAM deze uitzonderlijke misviering. 100 jonge mensen betalen zelf hun reis om voor U te komen zingen ten voordele van de hongerlijders in Ethio pië. Wij verwachten U zaterdag 5 oktober om 19u.30 in de O.-L.-Vrouwekerk Deze week bekeken we even de rubriek hu welijken van de burgerlijke stand van naderbij. In het bijzonder het laatste jaar (oktober 1973 - september 1974) en het jaar 1964. Een eerste vaststelling was het feit dat het aantal huwelijken in het afgelopen jaar heel wat hoger lag dan in 1964 105 tegenover 68. Dit jaar waren er 47 huwelijken met beide part ners uit Ninove (44.7'In 1954 waren het e'r 28 of 41,1'Hieruit kan men dus besluiten dat men nu niet min of niet meer trouwt buiten eigen stad dan vroeger. Een andere vaststelling is wel dat men bijna altijd trouwt in de gemeente van de vrouwelijke partner. In 19<4 waren 101 van de 105 vrouwen uit Ninove. Tien jaar geleden 68 op 68 Bij de man nen daarentegen waren in 1974 slechts 51 van de 105 mannen Ninovieter (48'21 kwamen uit de omliggende gemeenten (kanton) en 33 van buiten het kanton (32'<), waaronder zelfs een Eindhove- naar (Nederland). In 1964 huwden nog minder mannen in eigen stad. Slechts 28 van de 68 (41 13 kwamen uit de omliggende gemeenten en liefst 27 kwamen van buiten het kanton (40' Een verklaring van de merkelijke procentuele daling van deze laatste groep van 40 naar 31,4'. is moeilijk te achterhalen. Iedereen zou eerder het (Lees verder op pagina 2)

Denderklok | 1974 | | pagina 1