d vu e zin Ö/7 GROOTHEIDSWAANZIN WONINGBOUW dhr. Marcel De Paepe Achtenveertigste Jaargang Vrijdag 25 oktober 1974 JAARGETIJDE VOOR Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NINOVE Tel. (054 33 27 27 - Postrek. 4786.86 Prijs voor Jaarabonnement 190 Fr. Prijs per nummer 5 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Jaren geleden al, in de onverdachte tijd van de 'vette jaren hebben we in dit weekblad herhaalde malen gewaarschuwd voor het ondoordacht beleid van onze nationale vliegmaatschappij, onze be ruchte Sabena, die het middel vond jaarlijks en kele honderdtallen miljoenen te verliezen daar waar normale zakenmensen gouden jaren beleef den. Die verliezen "werden door de Staat, gij en wij dus, bijgepast. Zo gezegd om ons nationaal pres tige hoog te houden, in feite om een staatsinstel ling in leven te houden waar politiekers van alle kleur hun vriendjes een goed betaald jobken kon den bezorgen. Nu het verlies van Sabena voor 1974 door be voegde instanties op rond en om de 3 miljard wordt geschat, wordt het de hoogste tijd aan dit schan daal een einde te stellen door het zoeken naar een oplossing die wel hard zal zijn, maar onvermijde lijk is. Akkoord, de ongewone stijging van de petro- leumprijzen hebben ook een negatieve invloed uit geoefend, niemand is er van gespaard gebleven, zelfs niet Trans World Airlines of Pan-American, om maar de twee dikste te noemen. Maar dat belet niet, en dat stemt tot nadenken, dat over het algemeen een onderbezetting werd vastgesteld. Zo weten we nu dat alleen voor 1973 en alleen voor vluchten over de Atlantische Oce aan, 7 miljoen onbezette plaatsen werden geno teerd. Uit een vlugge berekening kan afgeleid dat er een minder-ontvangst van 100 a 140 miljard fr. is geweest, weliswaar te verdelen over 22 lucht vaartmaatschappijen, maar toch. de financiële uit slagen liegen er niet om. Voor 1974 en rekening houdende met de sterke daling van het toerisme, mag aangenomen dat de cijfers nog hoger zullen liggen niettegenstaande de drastische maatregelen door Panam en T.W.A. getroffen. Het een en ander heeft bijgebracht dat de Sa bena in zulke nauwe schoentjes is geraakt dat de directie ervan van de Staat een voorschot op verlies vraagt van 1,4 miljard frank, in afwachting van de eindafrekening per 31 december a.s. Willens nillens izal de Staat, wij allen weer eens, het ver schil moeten bijpassen. De vraag blijft echter of aan dit schandaal geen einde kan worden gesteld. En dat kan, zeer een voudig dan nog wel. Door afstand te doen van de grootheidswaanzin die ook in andere Europese lan den heerst en eens te gaan praten met de Neder landers, de Finnen, de Ieren, Scandinaviërs en Zwitsers, allemaal kleinere goden die even diep in de put zitten als de Sabena, om samen een systeem uil te kienen dat vluchten met vollen bak niet alleen over de Oceaan maar ook in Europa, Afrika en Azië mogelijk zou maken. Uiteraard zou een der gelijke samenwerking de kostprijs drukken en niet alleen het verlies ongedaan maken maar zelfs een winst kunnen opleveren. De aldus gevormde groe pering zou over één centraal onderhouds- en repa ratiecentrum moeten beschikken, de overtollige vliegtuigen verkocht of verhuurd worden, wat met een al heel wat miljarden in de kas zou brengen. Niets belet trouwens dat deze groepering zou aanpappen met grotere Europese broers als Luft hansa, Alitalia en Air France die wat blij zouden zijn met de inbreng van een nieuwe klienteel en hiervoor zeker graag goed zou afdokken, alleen •maar omdat hun eigen vliegtuigen op de lange vaart ook met verlies werken. Waarom niet gedaan zoals met de hangende aankoop van gevechtsvliegtuigen en zelfs de Ame rikanen - T.W.A.Panam enz... - de kans geven een bod te doen tot gezamenlijke exploitatie van de noord-atlantische vlieglijnen. Wie, in het geval als de meeste Europese lij nen, letterlijk niet op eigen vleugels kan vliegen •maar van de openbare onderstand moet leven mag geen pretentie hebben, moet het zo gezegde na tionaal prestige aan zijn zolen lappen en alleen maar trachten rond te komen zonder om subsidies te moeten bec-ien. Gemakkelijk zal het niet gaan, maar moeten is moeten en zo ver zijn we toch dat de Sabena aan het eind van haar rolleken is. Slachtoffers hoe ven er niet te vallen, dat is allerminst onze be doeling, maar 3 miljard per jaar - in afwachting van beter - blijven 3 miljard en met dat geld kunnen heel wat betere en rendabeler werkgele genheden worden geschapen, op voorwaarde dat de betrokkenen zich bewust <zijn van de toestand van hun werkgevers, bereid zijn een offer te brengen onder de vorm van afzien van bepaalde voordelen, net verzaken aan de bestaande gemakzucht en bo ven alles politieke benoemingen radikaal schrap pen. Want daar zit het grote euvel. Bevoegdheid moest en moet het nog altijd afleggen tegen het bezit van een partijkaart, in hogere kaders moet de politieke dosering eveneens totaal worden ge schrapt en alleen de bekwaamheid in acht worden igenomen. Zoals het in privaat-zaken gebeurd. Wie daar aan de gestelde eisen niet voldoet weet wat hem te wachten staat. De Sabena in haar huidige vorm in leven hou den is grootheidswaanzin, en die leidt verder dan Geel. In onze zak Gedurende het jaar 1974 maakte de bouwsec tor een zeer sterke evolutie door. Enerzijds was de vraag veel hcger dan het aanbod, anderzijds veroorzaakte de kostenstijging van de grondstoffen een stijging van de prijs van de materialen. Alles samen had men op één jaar tijd af te rekenen met een globale prijsstijging van 30 tot 40é< Dat de Regering maatregelen getroffen heeft is meer dan Icgisch, maar spijtig genoeg hebben deze maatregelen eerst later dan verwacht een uit werking. In het algemeen is er nu reeds een re cessie waar te nemen in de bouwsector. De bouw- aanvragen zijn minder talrijk, de index van de materialen blijft reeds een paar maanden kon- stant. Het wordt noodzakelijk tegenmaatregelen te treffen. Een normale ontplooiing van de bouwsector ■kan alleen maar een gunstige invloed hebben op het regeringsniveau. Enerzijds is er het sociale aspect van het pro bleem. In België zijn er nog altijd 400.000 krotwo ningen daarbij nog eens 400.000 andere woningen die als ongezond beschouwd worden maar wel vat baar zijn voor verbetering. Eén Belg op vier woont in een krot of in een ongezonde woning. Men kan het probleem ook vanuit een zuiver financieel en fiscaal standpunt benaderen. Op de eerste plaats heeft de evolutie van de bouwsector maar weinig invloed op de inflatieten dens in het algemeen. De bouwsector vertegenwoordigt een zeer be langrijke bron van inkomen voor de Staat. Om maar enkele cijfers te noemen. Statiestieken heb ben uitgemaakt dat men jaarlijks tot een bedrag komt van circa 39 miljard frank aan rechtstreekse taksen en dit voor de periode van 1969 tot 1972, dus vóór de laatste forse prijsstijgingen. In boven vermelde cijfers werd er geen rekenning gehouden met de persoonlijke belastingen van de inwoners (Lees verder op pagina 2) Op Allerzielendag, zaterdag 2 november a.s., te 11.30 uur, in de O.-L.-Vrouwekerk te Ninove Vrienden en kennissen worden vriendelijk uit genodigd deze H. Eucharistieviering bij te wonen die zal gecelebreerd worden door Zeereerwaarde Heer Prof. D Norbert De Paepe, zoon van de over ledene. e^6/ U/Qatns en

Denderklok | 1974 | | pagina 1