k r's^n w w 5 5 ^lüams bb e^n d uue S/r^/ U/orden SqndJkaten redelijk TRIDUÜM HEILIG JAAR talige JCoogdag dhr. Marcel De Paepe Achtenveertigste Jaargang Vrijdag 1 november 1974 PAROCHIE O.-L.-VROUW - NINOVE VERNIEUWING - VERZOENING AAN AL ONZE LEZERS EN LEZERESSEN JAARGETIJDE VOOR Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 9400 NINOVE Tel. (054) 33 27 27 - Postrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 275 Fr. Prijs per nummer 7 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Met de auto-industrie, een der voornaamste fac toren van de Westeuropese welvaart, gaat het zeer slecht. Grote bedrijven als General Motors. Ford, Volkswagen en Fiat zagen zich verplicht, om re denen van stagnatie in de verkoop, de werktijd tot drie dagen per week in te korten, wat wil zeg gen dat honderdduizenden werknemers het voor onbetaalde tijd zullen moeten stellen met een halve pree plus drie dagen dopgeld. En die zijn dan nog bevoordeligd tegenover de arbeiders van Citroen in Frankrijk die voor een definitief ontsiag staan omdat hun maatschappij, ten gevolge van de enor me verliezen der laatste maanden, voor goed de van dit oude Franse super-bedrijf is zelfs niet uit- poorten zal moeten sluiten. Een in faling stellen ■gesloten. Wel worden pogingen aangewend om via staatstoelagen of nationalisatie Citroen vlot te hou den, maar de vraag blijft of de Franse belasting betalers hiermede akkoord zullen gaan nu preries hun Regering al in ruzie ligt met de syndikaten over het al dan niet nationaliseren van de paket- boot France, een grapken dat een ferme hap zal geven in het Franse budget. Niet alleen de auto-sector doet het slecht, doch de hele Westeuropese economie loopt mank. de een wat minder dan de andere. Gelukkig voor wat ons eigen land betreft behoren wij voor het ogen blik nog tot de minst aangetaste, alhoewel de nood ook hier dreigend kan worden. Zulks is gemakkelijk af te leiden uit de rap porten van de Vereniging der Belgische Onderne mingen die sinds geruime tijd wijst op de zeer zware sociale lasten en lonen die op onze industrie drukken, onze competitieve prijzen op de wereld markt in gevaar brengen en onze handelsbalans in de rode cijfers jagen. Wetende dat twee op de drie werknemers reent streeks of onrechtstreeks van onze export moeten leven is het begrijpelijk dat we de toekomst niet zonder zorgen tegemoet tzien. Het is een magere troost te weten dat de huidige malaise algemeen ■is en zich over alle wedelddelen verspreidt. Hoofd zaak is en blijft dat wij, genepen als we zitten tus sen al de groten, moeten trachten om met zo weinig mogelijk kleerscheuren door deze moeilijke tijden te geraken. En dat kan. Zoals Premier Tindemans 'het voorspelde doen de gevolgen van de krediet-inkrimping zich pas nu in al hun gestrengheid voelen, zo hard zelfs dat de Regering sommige faciliteiten aan kleine en mid delgrote bedrijven moet verlenen. Dat zal dan ge beuren onder vorm van kredieten aan lage interest via de Kassen voor Beroepskrediet die in de toe komst over ruimere geldelijke middelen de be schikking zullen krijgen. Een maatregel die. naar onze mening, op het juiste ogenblik komt en een gunstig effect voor de werkgelegenheid kan brengen, op voorwaarde nochtans dat de aanvragers niet versmacht worden in de gewone administratieve rompslomp, zodat de geboden hulp op korte tijd daadwerkelijk haar doel bereikt. Voor wat de grote bedrijven betreft liggen de zaken heel anders. De krediet-inkrimpingen hebben de voor deze industrie door de banken gestelde fondsen zodanig aangetast, dat de interesten met sprongen de hoogte ingingen en voor het ogenblik ■zo wat 15'"t bedragen; een voor elke industrie on mogelijk te dragen last. Aan nieuwe investeringen valt niet te denken, het huidige materiaal zal snel verouderen, met als gevolg verhoogde kostprijzen, minder export, min der werkgelegenheid een kwaad dat ten allen prijze moet vermeden worden. Welke maatregelen ook getroffen zullen wor- xaten kan iets worden bereikt, syndikaten diej den, zonder ernstige medewerking van de syndi- laat ons dat maar eens ronduit zeggen, voor het ogenblik een gevaarlijk dubbel spel spelen. Aan de ene zijde altijd maar hogere sociale eisen, loonsverhogingen zijn dagelijkse kost, met als gevolg prijsstijgingen die dan anderzijds door de syndikaten hardnekkig worden betwist. En dat gaat niet Volgens deze redenering zou de stijging van de lonen en sociale lasten alleen door de kleinhan del gedragen worden, kleinhandel die het nu al moeilijk genoeg heeft om net hoofd boven water te houden. In de laatste twee decennia hebben de syndi katen er, met reden, voor gezorgd dat de werkne mers ruim hun aandeel kregen in de welvaart van het Westen. Maar nu de top is overschreden en de magere jaren voor ons liggen, is het de plicht van die zelde syndikaten hun leden te waarschuwen tegen overdreven eisen, ernstig uit te leggen dat iedereen zijn deel van de malaise moet dragen. Kortom uitleggen dat het beter is zachtjes aan te doen, omdat anders hun eigen boterham in gevaar komt. En geloof ons als we zeggen dat de gewone man voor deze redenering heel vatbaar zal zijn. Alleen blijft de vraag of de syndikaten, geleid door een stel dagdromers, de moed zullen opbren gen afstand te doen van een demagogie die in de tegenwoordige omstandigheden alleen noodlottige gevolgen kan hebben. VOORAVOND 31 OKTOBER Diensten te 17.30 u. en 19.30 u. Allerheiligen 1 november In al de Missen uitleg over het Heilig Jaar. (ontstaan, betekenis, onze inizet). Diensten te 7.30 u., 9 u., 10.30 u. en 17.30 u. Om 15 uur DODENWAKE. Allerzielen 2 november Wrij bidden om verzoening voor de lijdende kerk. Diensten te 17.30 u. en 19.30 u. De Mis van 19.30 u. is ook de zielmis voor de parochianen. Men deelt dan ook de prentjes van de over ledenen 1974 uit. Zondag 3 november De boete en de vergeving. In ai de Missen 'uitleg over het verdienen van aflaat. Diensten te 7.30 u., 9 u., 10.30 u. en 17 u. Opgelet Plechtige slotviering van het Triduum te 17 uur met Boeteviering en daarna te 17.30 uur Plechtige Mis met zegen van de volle aflaat. Op Allerzielendag, zaterdag 2 november a.s., te 11.30 uur, in de O.-L.-Vrouwekerk te Ninove Vrienden en kennissen worden vriendelijk uit genodigd deze H. Eucharistieviering bij te wonen die zal gecelebreerd worden door Zeereerwaarde Heer Prof. D' Norbert De Paepe, zoon van de over ledene.

Denderklok | 1974 | | pagina 1