Ut/ 6 m 0 •fife 6r/ w0\KSQe Harris b^ TERUG NAAR QUAREQNON 12de FEESTMARKT Hernieuwing van de Abonnementen Raadszitting Achtenveertigste Jaargang Vrijdag 29 november 1975 STAD NINOVE DINSDAG 3 DECEMBER 1974 van 8 uur tot- 16 u. 30 150.000 Fr. PRIJZEN Kopers, EIST een lot per aankoop van 20 fr. SPEELGOED EN SNOEP VAN 18 NOVEMBER 1974 5» Jg Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortsfraat 10 - 9400 N1NOVE Tel. (054 33 27 27 - Postrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 295 Fr. Prijs per nummer 7 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Wie ooit geloof gehecht heeft aan de bewering van de socialisten dat z.ii en zij alleen de partij vormden die één en onverdeeld de belangen van alle werknemers, Vlamingen en Walen, verdedig den, zal na het laatste ideologisch kongres van de B.S.P. wel overtuigd zijn dat deze hoog geroemde eenheid alleen maar op papier bestaat. Want wat daar te horen en te zien viel werpt een scherp licht op de grote onenigheid. Er -zijn vooreerst twee algemene strekkingen waar te nemen nl. de Walen met op koD co-presi- dent Cools uit Luik en Madame Pétry - met gebal de vuist de internationale meezingend - en* de Vlamingen onder de leiding van co-president Jos Van Eynde en ex-minister Vermeylen die wel mee zongen, maar dan met hangende armen, evident bewijs dat hun koleire lang over is. Onder de Coolsisten vinden we harden en lau- wen, unitaristen en federalisten, een Waalse vleu gel die geruggesteund wordt door ex-minister Claes en zijn niet geringe aanhang, die een minder harde lijn willen vinden, liever in de regering dan in de oppositie zitten en derhalve tot kompromissen be reid. Politieke opportunisten die beseffen dat net land niet rijp is voor revolutie en trachten te halen wat haalbaar is. Dat maakt al verschillende strek kingen, maar alles is het niet. Ex-minister Simonet - door zijn eigen partijge noten naar de Europese gemeenschap uitgerangeerd - pakte op bovengenoemd kongres uit met een néo- socialisme dat lak heeft aan alle ideologie, plat met de voeten op de grond staat en samenwerking zoekt Elk lot geeft recht op deelname aan de prijstrek king. Prijstrekking onmiddellijk na de sluiting van de feestmarkt. Degelijke publiciteit is verzekerd voor de winnende nummers. Op 3 december 1974 vanaf 16 uur op de Graanmarkt GRATIS UITDELING door Sinterklaas van (voor een waarde van 25.000 fr.) aan AL de kin deren vergezeld van hun ouders. met het kapitalisme, een sociaal-kapitalisme als we het zo mogen noemen, dat tracht in peis en vrede en samen met multi-nationale groepen, trusts en banken een nieuwe maatschappij te bouwen, in na volging van Zweden dat dank zij deze formule in de voorste gelederen van de sociale opgang is ge raakt. Blijft nog de groep der landsturmers type Van Eynde-Vermeylen, de oude garde, die eindelijk be grepen heeft dat de tijd van gaan voor hen geko men is. Een kans om nog langer hun invloed te laten gelden hebben ze niet. Ze hebben zich niet kunnen aanpassen aan de veranderde omstandig heden. In feite is hun werk gedaan en kunnen ze nu van een verdiende rust genieten. Blijven dan nog, en die hebben we voor het laatst gehouden, de Jong Socialisten. Want met die jongens gebeurt iets zeer speciaal. Uiteraard kij'ken jongeren naar de toekomst, maken plannen en voor uitzichten voor hun eigen welzijn en dat van gene raties na zich. Hebben jongeren halve zo niet hele revolutionaire gedachten die met de jaren wel af koelen tot meer redelijkheid, maar toch hun in vloed hebben op de toekomst. De Jong Socialisten doen juist het tegenovergestelde. Zij willen terug naar de klassestrijd - alleman zijn kasteel met auto en chauffeur - naar het eigendom is diefstal naar de uitbuiting van de armen door de rijken, precies of er geen syndikaten zijn om zo iets te beletten: naar het anti-klerika- lisme. kortom naar de antieke versleten rommel vervat in de berucht geworden Charte de Quareg- nen. En zo iets gebeurt precies op het ogenblik dat op hetzelfde kongres de beide partijvoorzitters een Cools onomwonden de kristen-democraten een voor- oproep tot aansluiting aan de katolieken richten, dat stel tot progressieve frontvorming doet. Een kat •kan er haar jongen niet in terugvinden, laat staan dat wij er iets van begrijpen. Dat de Jong Socialisten, zeker geen reactionai ren, de klok 90 jaar achteruit duwen bewijst klaar dat ze zelf niets in de plaats te zetten hebben, dat ze lijden aan een volkomen gebrek aan klare toe komstplannen en verplicht zijn te grijpen naar wat voorhanden ligt, nl. enkele grote principes van Quaregnon, die in feite niets waren dan een af kooksel van de principes van de Franse Revolutie uit de jaren 1790. En dat stemt tot nadenken. Want die jongens begrijpen niet, of willen niet begrijpen dat het Marxisme, heraangepast door Le nin, Stalin, Mao en nog anderen, sinds lang is voor bij gestreefd. Dat hebben de Russen toch begrepen. In de plaats ervan werd door Bresjnev een ander socialisme in het leven geroepen, meer realistischer, omdat de man beseft dat de onmetelijke rijkdom men waarover de Sovjet-Unie beschikt zonder de hulp van het Westers en Amerikaans kapitalisme niet op korte tijd de hoge welstand kan brengen waarop de Russen recht hebben. Liever deden de Russen hun werk zelf, maar technisch zijn ze daar voor nog niet uitgerust en daarbij zou het minstens nog een eeuw duren vooraleer de Rus zelf er zou van genieten. En dat geduld zullen de Russen niet meer opbrengen. De tijd dringt en Moskou handelt er naar. Daarom lijkt het ons zo dwaas te moeten zien dat een progressieve partij als de Jong Socialis ten haar toevlucht moet nemen tot op de draad versleten principes. Maar ja, wat kan de B.S.P., zichtbaar zonder bekwame en ernstige leiders zoals destijds De Man en Spaak, anders doen dan gewillig haar eigen ex tremisten volgen. Met alle gevaren van dien, zoals die al te zien waren cp hun ideologisch kongres. Stilaan naderen wij hef einde van het jaar, en meteen ook de periode om uw abonnement op De Denderklok te hernieuwen. Om U en ons veel tijd, moeite en kosten te besparen, nodigen wij onze abonnenten uit, in de loop der eerstvolgende dagen, hun abonnement te hernieuwen door overschrijving of storting van 295,- fr. (B.T.W. inbegrepen) op postcheckrekening 000-0478685-87 van Paul Luysterman, Ninove. Natuurlijk kan men dit bedrag eveneens op ons redactie-adres komen betalen. Wij danken U vooraf voor uw bereidwilligheid. Een paar minuten na 20 uur verklaart dhr Bur gemeester Milo de zitting voor geopend. Dhr Burgemeester - Wegens ziekte laat dhr Collyns zich verontschuldigen. Dhren Waltniel en Stevens zijn nog niet aan wezig. 1) Grondafstand op het kerkhof. Dhr Secretaris - Er zijn twee aanvragen Dhr Gustaaf De Jonge, 2 plaatsen. Dhr Louis Engels, 2 plaatsen. Algemene goedkeuring met 12 stemmen. Dhr Stevens neemt zijn plaats in. 2) C.Q.O. Goedkeuring begrotingswijziging. Dhr Coppens geeft lezing van de wijzigingen. Goedgekeurd met 9 stemmen bij 4 onthoudin gen (P.V.V.). Dhr Evenepoel - Wij hebben ons onthouden omdat we dit ook deden na de bespreking van de oorspronkelijke begroting. (Lees verder op pagina 2)

Denderklok | 1974 | | pagina 1