d e zin Sn o\ksSB Qams sn KERSTMIS 1974 U/at maken w/e ervan talige JCoogdag HUN EIGEN SCHULD DE DENDERKLOK Achtenveertigste Jaargang Vrijdag 20 december 1974 AAN AL ONZE LEZERS EN LEZERESSEN Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NINOVE Tel. (054 33 27 27 - Post rek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 295 Fr. Prijs per nummer 7 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Illl Hl iliMlllMIIIBIIIlllWlllMIIHHBIIHIIlllill'IIIIIIIIIHiHI De problemen stapelen zich op Iedereen spreekt over inflatie Werkloosheid hangt als een dreigend spookbeeld boven onze westerse welvaart. Oorlog dreigt vanuit het Midden-Oosten Amerika wil onafhankelijkheid inzake energiebronnen. De beschikbare voedselreserves hebben hun dieptepeil bereikt sedert 20 iaar. Door het ophopende effekt van prijsstijgingen en aanhoudende droogte zijn een aantal landen voor de eerstkomende jaren der mate bedreigd dat miljoenen kinderen, ouders en zwakken van honger zullen sterven. 1974 en 1975 blijken terzake tot de donkerste jaren te behoren uit de mensengeschiedenis. Voor Azië alleen worden de slachtoffers geraamd op 50 tot 125 miljoen, bijzonder in Indië en Vietnam; in een provincie van Ethiopië sterven sinds 1973, begin '74, ongeveer 500.000 mensen van de honger... Met de prijs van de Mirages zouden velen kun nen geholpen worden Storten wij nog V", van ons inkomen voor ontwikkelingshulp, nu de infla tie aan onze eigen bezit-bezet en he id knaagt Doen wij aan versobering zonder versombering ten voordele van de armsten, de laatsten de dik wijls vergeten randbewoners van onze overvloed samenleving vele bejaarden bijvoorbeeld, lang durige zieken, sociaal uitgestotenen Och... er is zoveel duisternis in onze wereld Misschien kunnen we ons optrekken aan de woor den van Jesaja die hij uitsprak midden de uitzicht loze situatie van het volk van Galilea dat naar Assyzië werd gevoerd Het volk dat in het don ker wandelt ziet een groot licht... want een Kind is ons geboren de Vredevorst Zoals die tijd in dit orakel houvast vond. zo kunnen oök wij houvast vinden en optimisme in dat Kind. Maar bidden we dan, dat we eerst orde op izaiken stellen want het wordt bij ons een her berg waar voor Jezus geen plaats meer is. Het lijkt meer en meer een bordeel van theorieën en twij fels, macht en wellust voor eigen opvattingen. We horen niet eens meer dat de deur open gaat en dat iemand vraagt is er nog plaats voor mij Tot wanneer we gaan ontdekken dat God tot ons kwam langs de wegen van de eenvoud; zouden wij niet een beetje eenvoudiger gaan leven Kleine mensen waren zijn geliefde leeftochtgenoten; waar om zoeken wij altijd de groten op Hij keek geen rijken naar de ogen; hoe dikwijls kruipen wij niet cm toch maar in het gevlei te komen van de sterken Hij praatte de machtigen niet naar de mond; hoe dikwijls geven wdj principes en op vattingen op om op een goed blaadje te staan, of om in-te-zijn Hij ziet naar de kleinen en luistert naar de armen... En wij Zou het geen echt kerstgebed zijn voor deze dagen Heer help ons een beetje orde op zaken stellen... Iemand zei eens onze samenleving lijkt op een aantal egels die in de kou samen kruipen om warmte te zoeken, maar elkaar met hun stekels op afstand houden Orde op zaken stellen Inderdaad Christus mens geworden Het is echt verontrustend. Hij was inderdaad God, on grijpbaar, onvoorstelbaar, meer en grootser en enormer dan alles. Boven alles en boven ieder. Maar Hij stond niet op zijn rechten; werd vlees, kleine mens, gevangen en geboeid, slaaf van allen; snijdend gegeseld, gehangen tussen de boeven. Hij is vlees geworden; levend en tastbaar beeld van dienende dienst; onverbreekbare trouw. Zijn mens-zijn is voor ons allen een uitdaging, verwijt, aanmoediging. Niet staan boven de andere; niet regeren met ijzeren vuist. Zijn en leven zoals Hij. Als God ons zozeer heeft liefgehad moeten ook wij elkaar liefhebben Ken jij mensen met zulke liefde Heb je hen mogen smaken Zij herinneren ons Jezus de Chris tus. de Zoon van God. Als Kerstmis 1974 ons op die weg brengt dan wordt het een Zalige Kerstmis die niet beperkt (blijft tot kalkoen en schuimwijn, tot vrome kerst- romantiek of een vlaagje liefdoenerij... dan wordt Kerstmis 1974 de inzet van een heilig jaar van verzoening en vernieuwing. Dat moge de Mens- geworden God U allen schenken. Zalige, vreugdevolle en vredevolle Kerstbele venis Nog niet zo lang geleden, in de tijd dat de heer Simonet, minister van Economische Zaken in de regering Eyskens door zijn eigen partijgenoten van de B.S.P. naar de E.E.G. werd uitgerangeerd, voor spelden we de terugkeer van deze man tot het politieke leven van het land, omdat de Socialisten zich eenvoudig de luxe niet kunnen veroorloven een dergelijk intelligent iemand op zij te laten; daarvoor zijn hun kaders te weinig gestoffeerd. De manier nochtans waarop de heer Siimonet terug in de belangstelling geraakte is alleszins ongewoon. De Standaard, gekend als een degelijk dagblad, bracht het bestaan aan het licht van een brief, getekend Simonet, waarbij aan een Engelse In vestment Cov. beloften werden gedaan in verband met het huren van burelen in het World Trade Centrum, brief en handtekening die rap als vals en nagemaakt zijn te beschouwen. Uit een klacht door de heer Simonet neerge legd bij het Parket blijkt nu dat een Luiks rood zakenman, Delhougne, méér over die zaak schijnt te weten, en precies deze Delhougne werd op aan beveling van ex-premier Leburton als attaché aan net kabinet van de heer Simonet verbonden. Als gevolg daaraan is er tussen de rode broeders Si monet en Leburton een krakende ruzie ontstaan die nog wel verdere gevolgen zal hebben. In hetzelfde artikel van De Standaard was ook spraak van beloften door de ex-rode minsters Cools en Ciaes gedaan aan tweee Luikse fabrieken, maar hier heeft alles toch een normaal verloop geikend en zijn geen van beiden hun 'bevoegdheden te buiten gegaan. Niet normaal nochtans is het feit dat geen van beiden het nodig geacht heeft hun opvolger, Mi nister Oleffe. op de hoogte te brengen van het bestaan van deze verbintenissen, wat maar de ele mentairste beleefdheid zou geweest zijn. Cools en Claes zijn, vanzelfsprekend, op de achterste poten gaan staan, roepen schandaal en beramen, samen met het rode partij-bureau, middelen om aan deze anti-B.S.P.-campagne zoals ze die noemen, kort en goed een einde te stellen. Dat is hun volledig en goed recht, maar zouden ze er niet beter aan doen de oorzaak zelf van deze voor hen onaangename geruchten op te sporen. Ver moeten ze niet zoeken, de oorzaak ligt immers bij hun eigen zelf, bij ai de geheimzinnigheid die hun doen en laten ken merkt eenmaal ze de regerings-teugels in handen krijgen. Zijn ze de verdokenheid vergeten waaronder Ibramco werd gesticht, met een volledige rode raad van beheer, waarvan het 'bestaan maar gekend (Lees verder op pagina 2) If II

Denderklok | 1974 | | pagina 1