Dagboek van Ferdinand Vander Haeghen m. pi) BLIJ ZIJN om de geboorte van een kind... i 2 DE DENDERKLOK UIT HET Abt van de Norbertijnenabdij van de HH. Cornelius en Cyprianus te Ninove 1712 - 1754) nHm reideü feTeslaa*de "^voeringen van 33. Ik heb het pastoorsambt te Liedekerke toevertrouwd aan E.H. Placidus De Hert, thans pastoor te Okegem. In deze laatste pa rochie werd onze confrater Bartholomeus Eloy, tweede professor in de theologie, tot deservitor aangesteld krachtens een indult van Zijne Eminentie, onze kardinaal-aartsbis schop. totdat het ons mogelijk zal zijn een van de onzen voor die pastorij af te staan. Op 17 februari werden te Mechelen pries ter gewijd E.H. Bernardus Fransman en E.H. Petrus Geerts die respectievelijk op de 4de en 6de maart hun eerste mis hebben opge dragen. Op 28 maart kleedde ik met het witte habijt Joannes-Baptista De Smet, zoon van de baljuw van Ophasselt, en veranderde zijn naam in deze van frater Paulus. De 30ste juni heeft onze E.H. Prior, in opdracht van mij (ik >ziek zijnde) het witte habijt verleend aan Fredericus De Waeffe- lere, uit Brussel, wiens naam veranderd werd in deze van frater Dominicus. Dezer dagen liet Joannes Millé ons zijn tweede schilderij geworden voor onze abdij kerk. Het stelt de inhuldiging voor van de Heilige Cornelius. Wij betaalden hem daar voor alsook voor zijn eerste schilderij, de som van 203 Franse kronen, wat in onze munt 652 guldens en 10 9tuivers maakt. Van de schilder Smeyers, uit Mechelen, ontvingen wij het eerste van de twee schil derijen dat hij aanvaardde voor ons te schil deren, voorstellende de overbrenging van de lichamen van de Heiligen Petrus en Paulus uit de catacomben te Rome, op bevel van Sdnt-Cornelius. De 16de november, ingevolge een zware en langdurige ziekte is overleden onze con frater E.H. Benedictus Vanden Kerckhoven, in het 41ste jaar van zijn leeftijd, het 20ste van zijn professie en het 17de van zijn pries terschap. Nauwelijks nadat hij zijn geloften uitgesproken had, leefde hij hier reeds ge brekkelijk en verzwakt. Door zijn geduld heeft hij nu de vrucht geplukt van izijn lijden, waar niet de minste pijn is noch droefheid. Dit jaar, daar de graanzolder en stallin gen van onze hoeve te Wolfputte onder Meer- beke, door ouderdom aangetast dreigden in te storten, deed ik ze heropbouwen en om brandgevaar te voorkomen liet ik ze met scha liën dekken. Tijdens hetzelfde jaar overleed en werd naast izijn voorgangers begraven, de Hoog waardige Heer Augustinus de Rocquevert, aartsabt van de abdij van Prémontré en ge neraal van onze ganse canoniale orde. Tevo ren was hij abt van Clairefontaine, in Frank rijk, geweest en vicaris-generaal van onze or de. Voor zijn zielerust celebreerden wi,j een plechtige dienst en missen, volgens de decre ten van het generaalkapittel van 1738. Op 22 december werd E.H. Livinus Goede- frov te Mechelen priester gewijd door Zijne Eminentie onze kardinaal-aartsbisschop. Dit jaar deden wij een nieuwe paarden stal bouwen in onze hoeve van Wolfputte en ze werd met schaliën gedekt. De 20ste januari 1473 celebreerde E.H. Li vinus Goedefroy zijn eerste mis. Op 24 mei werd er een overeenkomst ge sloten met Henricus de Pape. beheerder en voogd van de wezen van Joannes Huylen- broeck (krachtens de ons competerende rech ten, genaamd 's gravenpropre in onze heer lijkheden van Sint-Antel inks en Woubrechte- gem) voor de som van 100 guldens, wegens het overlijden in de abdij van Oudenburg bij Oostende, van Livinus Huylenbroeck, zoon van Joannes, geboortig van Sint-Antelinks. De 1ste juni gaf ik het witte habijt van onze orde aan Carolus Vander Eist, uit Me chelen. Op 7 juni werd E.H. Antonius De Mase- nere, onderpastoor van Liedekerke, pastoor te Okegem. De 15de juni verdronk in een put van onze abdijtuin Lambertus Bertrand, onze kok. De hoogbaljuw van de stad presenteerde zich hier samen met de burgemeester en een sche- pene, maar om reden van onze kerkelijke immuniteit weigerde ik hun de toegang tot onze abdij, hetgeen aanvaard werd. In aan wezigheid van onze dokter en chirurg werd het lijk uit de put gehaald en ze hebben niet dc minste kwetsuur vastgesteld. De 6de september 1743 gaven wij de som van 3000 guldens courant aan de heer de Stur- tewaghen, dorpsheer van Okegem, mits een jaarlijkse cijns van 4 guldens per honderd. Hiertoe stelde hij zijn heerlijkheid van Oke gem, met al haar afhankelijkheden, in pand. Op 9 september liet ik tot de plechtige professie toe de fraters Guilielmus Moens, Josephus Gcethals en Cyprianus Mat té. Daar ik aan jicht leed, kon ik hun niet de kruin schering en de vier mindere orden toedienen maar de 21ste van dezelfde maand heeft Zijne Eminentie onze kardinaal-aartsbisschop hun te MeChelen de kruinschering, de vier min dere orden en het su'odiakonaat verleend. De 15de december is in de pastorij te Pamel gestorven E.H. Hieronymus Heubens, pastoor aldaar, in het 65ste jaar van zijn leeftijd, het 43ste van zijn professie, het 39ste van zijn priesterschap. Hij was grondig on derlegd in de theologie die hij verscheidene jaren heeft onderwezen aan zijn confraters van onze abdij en nadien in de abdij van Vicoigne, eveneens van onze orde, en in deze van Nizelles, orde van Citeaux. Hij overleed tengevolge van een hevige borstkwaal, maar wij hopen dat hij nu het eeuwig geluk geniet als beloning voor al zijn werken. Het podium was op minder dan 5 minuten ont ruimd, paneelleden, kwis-master en... NIEMAND dook op als verantwoordelijke. Voor een onthutste zaal kwam een gelegenhoidsspeakerin vragen nog wat geduld te beoefenen ...opdat ze de tijd zou den krijgen 20 nieuwe vragen te formuleren... om dan nad f? kunnen HERBEGINNEN... en dit al les rond i 22 uur. Ik meen dat die mensen zich niet goed reali seren dat in die zaal ook gehandicapten aanwezig waren, die nog een verre terugreis aan moesten... Het is werkelijk rampzalig te moeten vaststel len dat onze B.R.T.-televisie zo een droevig spek takel ten toon geeft. Men kritiseert steeds het pri vate initiatief, maar ik ben overtuigd dat er zich niemand in de privé sector zo iets zou mogen wa gen. Dan is een aanstelling immers niet ad vitam aeternam en zal de concurrentie er voor zorgen een garantie te zijn voor het degelijke. De B.R.T. die over de gelden van de gemeen schap beschikt, meent daarbij nog dat men de spot mag drijven met publiek dat zij in feite eerst en vooral zouden moeten verzorgen, want zijn bestaan heeft maar zin als er een publiek is. In het Amerikaans theater zag men op flagrante wijze hoe dat publiek op de vlucht ging voor dat ellendig gedoe. (Nadruk verboden). (Vervolgt). Wanneer er een kindje geboren wordt, is dat een bron van vreugde voor de ouders en de fami lie; het is iets eenvoudig en toch groot, een wonder haast, van liefde. Blij zijn om de geboorte van het kind Jezus is Kerstvreugde. Dat dit Kind op de wereld kwam voor ons allemaal is een groots teken van Gods liefde voor de mensheid, maar ook een eenvoudig teken. Daarom is de Kerstvreugde eenvoudige vreugde. Het was een verrassend eenvoudige gedachte, het waren uiterst sobere woorden, maar Z.E.H. De ken De Landsheer heelt er veei mee gezegd aan de veie mensen die op Kerstavond naar de parochie kerk gekomen waren. Dat ook het Sint-Aloysiuskoor, onder leiding van E.H. Jos Jacobs, het Kerstgebeuren op onze parochie komt meevieren, wordt een schone tra ditie de jonge geoefende stemmen hebben de feest vreugde weer oo een overtuigde manier vertolkt. Het koor werd trouwens gediend door bijzonder mooie - voor ons nieuwe - melodieën, f Achteraf bleken ze geschreven te zijn door de heer Jos Mer- tens, een stadsgenoot). Vooral het Gloria en het Lcm Gods lieten een diepe indruk na, zowel wat de compositie als wat de uitvoering betreft. De al wat oudere aanwezigen waren eerder ontroerd door de kerstliederen uit hun tijd die uit een Kerst ma s trouwens niet weg te denken zijn. Het M.inuit chretien van de heer José Collin, aan de offe- lande, is geen van hen ontgaan, hoe bescheiden de registratie ook gehouden was. Ei was dankbaarheid en tevredenheid in de narten toen ze onder vakkundig-jubilend orgelspel de Kerk verlieten, om thuis of waar ook - teder op zijn manier - de blije geboorte van het Kind verder te vieren. JJp Kerstda£ zeli' werden de Missen van 9 en 10.30 uur opgeluisterd door het Sint-Gregoriuskoor onder leiding van de heer Jos Mertens en orcel- beleiding van de heer José Collin. De Nederlandse Mis door de dirigent zelf Ge componeerd en aan zijn koor opgedragen.

Denderklok | 1976 | | pagina 2