De Nieuwe Wegkode 10 DE DENDERKLOK STAFCHEF VAN DE RIJKSWACHT AUGUST VAN WANZELE EEN NINOVIETER BURGERLIJKE STAND Binnenkort zuilen er enkele wijzigingen aan gebracht worden aan de huidige wegkode. Deze aan passing drong zich op omdat in de huidige tekst nog steeds een aantal bepalingen voorkomen die niet in overeenstemming zijn met de Europese ver dragen op dat gebied. De nieuwe tekst werd samengebracht in het Koninklijk Besluit van 1.12.75 (Staatsblad van 9 december 1975). De meeste bepalingen van de nieu we tekst zullen in werking treden op 1 MEI 1976. Andere voorschriften treden dadelijk in werking, en voor andere wijzigingen, o.m. op het gebied van de signalisatie en de wegmarkeringen, zal een over gangsperiode voorzien worden. II. Bepalingen die op 1 mei 1976 in werking treden. (VERVOLG) Richtingsverandering. Er wordt nu uitdrukkelijk bepaald dat de be stuurder die van richting verandert voorrang moet verlenen niet alleen aan de andere bestuurders, maar ook aan de voetgangers die de andere delen van de openbare weg volgen of die de rijbaan over steken die hij gaat oprijden. Autosnelwegen. Auto's die gesleept worden en die door het feit dat hun snelheid bcöerkt is het andere verkeer minderen, moeten voortaan de autosnelweg bij de eerste afrit verlaten. Autowegen. Een nieuwe soort wegen wordt ingevoerd, nl. de autowegen. Het betreft hier semi-autosnelwegen waar evenwel geen minimumsnelheid wordt opge legd aangezien er kruispunten voorkomen en de twee rijrichtingen niet noodzakelijk van elkaar ge seheiden zijn door een middenberm. Op die wegen worden alleen motorvoertuigen toegelaten, met uit zondering van bromfietsen, landbouwvoertuigen en slepen van kermisvoertuigen. Deze autowegen zullen aangeduid worden met een nieuw vierkantig verkeersteken, waarop het witte silhouet van een personenwagen voorkomt op blauwe achtergrond. Het vroegere aanwijzings oord voor een autosnelweg (rechthoekig bord. waar op, op blauwe achtergrond, het silhouet van een autobaan voorkomt) blijft behouden. Stilstaan en parkeren. De meest fundamentele wijzigingen van het re glement betreffen de voorschriften inzake stilstaan en parkeren. Er 'zal hierna nog op teruggekomen worden bij de bespreking van de verkeersborden. Een belangrijke wijziging is dat het LINKS opstellen van de voertuigen voortaan zal VERBO DEN zijn op rijbanen met twee rijrichtingen, zelfs wanneer het parkeren rechts verboden of onmoge lijk is. Het links parkeren op zulke rijbanen brengt inderdaad gevaarlijke maneuvers mee. Voortaan moeten de voertuigen om veiligheidsredenen steeds rechts in de rijrichting worden opgesteld. Het is maar alleen op de rijbanen met éénrich tingsverkeer dat aan beide kanten zal mogen ge parkeerd worden. Nieuw is ook dat de voertuigen zoveel mogelijk op de bermen zullen moeten opgesteld worden, om de doorgang op de rijbanen te vergemakkelijken. Binnen de bebouwde kom mag dat alleen op de gelijfkgrondse berm; buiten de bebouwde kom mag dat op gelijk welke bruikbare berm, eventueel zelfs gedeeltelijk op de berm en gedeeltelijk op de rijbaan. Wordt die berm door voetgangers gebruikt, dan moet een begaanbare strook van minstens 1 meter worden gelaten voor de voetgangers. Opgelet Op een fietspad mas nooit geparkeerd worden. Parkeerverbod. Waar vroeger over een afstand van 12 meter niet mocht geparkeerd worden aan weerszijden van een bord dat de halteplaats van een autobus- of tramhalte aanwijst, wordt die afstand nu op 15 meter gebracht. De huidige gele ononderbroken streep, waar langs niet mag geparkeerd worden, zal geleidelijk vervangen worden door een gele onderbroken streep die dezelfde betekenis zal hebben. Halfmaandelijks beurtelings parkeren in gans een bebouwde kom. Voortaan zal het mogelijk zijn in gans een bebouwde kom halfmaandelijks beurtelings parke ren in te voeren op alle rijbanen van die kom, als boven de verkeersborden die het begin van die bebouwde kom aanduiden het verkeersbord E 11 is aangebracht. Dat bord is een roodomrand blauw bord met rode schuine dwarsstreep. waarin links de cijfers 1-15 en rechts de cijfers 16-21 voorkomen. Het parkeren op de rijbaan is dan slechts toe gelaten van de 1ste tot de 15de van de maand, langs de kant van de gebouwen met onpare nummers, en van de 16de tot het einde van de maand, langs de kant van de gebouwen met pare nummers. Wanneer er langs één kant van de rijbaan geen huisnummering is. staat zulks gelijk met een on pare nummering indien de gebouwen langs de an dere kant pare nummers hebben, en met een pare nummering indien de gebouwen langs de andere kant onpare nummers hebben. Het veranderen van kant van de rijbaan moet gebeuren op de laatste dag van elke periode, tus sen 19.30 uur en 20 uur. Binnen die bebouwde kommen geldt het half maandelijks beurtelings parkeren niet op de plaat sen waar de voertuigen buiten de rijbaan hetzij langs de ene kant hetzij langs de twee kanten ervan geparkeerd worden en op de plaatsen waar een plaatselijke reglementering andere regels voor schrijft. Stilstaan- en parkeerverbod. Waar vroeger alleen op de oversteekplaatsen niet mocht geparkeerd of stilgestaan worden, geldt dat verbod nu ook 5 meter vóór die die oversteek plaatsen, dit om de zichtbaarheid van de voetgan gers te verbeteren. Voortaan is het ook binnen de bebouwde kom men verboden stil te staan of te parkeren nabij de top van een helling en in een bocht wanneer de zichtbaarheid onvoldoende is, daar waar dat vroe ger alleen buiten die kommen gold. Nu is niet alleen het parkeren, maar ook het stilstaan verboden op minder dan 20 meter voor de verkeerslichten en op minder dan 20 meter voor de verkeersborden. Voor verkeerslichten op kruis punten geldt dat verbod voor alle voertuigen; voor verkeerslichten buiten de kruispunten en de ver keersborden geldt het verbod ai leen voor de voer tuigen waarvan de hoogte meer dan 1,65 m. be draagt, op voorwaarde dat de verkeersborden- of lichten zich ten minste op 2 meter boven de rijbaan bevinden. Blauwe zone. Het huidige verkeersteken dat het begin van een blauwe zone aanduidt zal verdwijnen en ver vangen worden door het nieuw verkeersteken E 13 dit is een vierkantig wit bord waarop het teken 33 dat parkeerverbod aanduidt voorkomt, met in de rechter benedenhoek het silhouet van een parkeer- scnijf. Het einde van de zone zal aangeduid worden door hetzelfde teken waarop een zwarte dwars streep is getrokken. Mistlichten. De vooimistlichten zullen voortaan niet alleen bij mist en sneeuwval, maar ook bij lelie regen mogen gebruikt worden. Als het voertuig voorzien is van een achter- mistlicht (dit zal binnerikort verplicht worden), moet dat licht gebruikt worden bij mist of sneeuw val die de zichtbaarheid verminderen tot minder dan ongeveer 100 m. Dat licht mag niet bij felle regen gebruikt worden omdat het tengevolge van de licht weer kaatsing op de natte rijbaan verblindt.. Valhelm. Vanaf 1 oktober 1976izullen ook de bromfietsers een valhelm moeten dragen van een goedgekeurd type. Het vervolg van dit artikel over de nieuwe wegkode, leest U in ons volgend nummer. De onlangs door de Koning benoemde nieuwe Opperbevelhebber van de Rijkswacht werd inder daad te Ninove geboren, begon zijn studies aan het Sint-Alovsiuscollege, om dan verder zijn humanio ra te doorlopen en na de Militaire School carrière te maken bij de Rijlksmaoht, waar hij het bracht tot Luitenant-Generaal. De nieuwe stafchef (60) is de jongste zoon van kunstschilder Jules Van Wawzede, geboortig van Nevele en die zich hier te Ninove kwam vestigen en er een geikende figuur was. De DendePklok wenst de nieuwe stafchef veel sukses in ziijn hoge funktiie en feliciteert hem zeer hartelijk. GEBOORTEN Elke Lavain dochter van Eric en Rita Van Den Berghe (Oude Kaai 8) Vicky De Vits dochter van Jacques en Marlyse D'hondt (Em. De Molstraat 5) Bruno Van den Meersche zoon van Herman en An ne Li evens (Onderwijslaan 7) Davy Arijs zoon van André en Hilda Vlassenbroeck (Brusselstraat 30) Tommy Paci zoon van Giovanni en Jacqueline De Vits (Pamelstraat 177) Olivier Husquinet zoon van Patrick en Arlette De Freyne (Polder 20) HUWELIJKEN Stefan Mertens 17 j., metser, Geraardsbergen en Marline Watnpont 19 j., inpakster, Ninove. OVERLIJDEN Alice Mertens 79 jechtgenote Felix Thienpont, Burgerlijk Hospitaal. Marcel Le Cl air 68 j., Burgemeester Behnplein 3. Helena Sonck 78 j., weduwe Maurice De Backer, Koepoortstraat 16. Maria Pauwels 85 j., weduwe Jan-Baptist De Mul der, De Vlaeminckstraat 16. Werden te Ninove geboren APPELTERRE-EICHEM David Roothooft zoon van Jozef en Godeüeve Neu- okermans (Dorpsstraat 36) DENOERWINOEKE Frederik De Jonge zoon van René en Marie-José De Croo (Linkebeckstraat 61) LIEDEKERKE Nico De Schrijver zoon van Willy en Marleen Schelfhout (Stationsstraat 270) Sint-Lievens-Esse Bart Rogge zoon van Walter en Zulma Vandeputte (Steenweg 17 A WELLE Danny Nevens «zoon van Edwig en Sonja Arijs (Kortestraat 55) ROOSOAAL Ilse Van Boxstael dochter van Jan en Maria-Pia De Quick (Poelkeveldstraat 3B) MEERBEKE Christian Schoonjans zoon van Michel en Eliane Segers (Meesjeslaan 32) POLLARE Sabine Van De Keere dochter van Rudi en Dianne Daem (Nek'kersput 26)

Denderklok | 1976 | | pagina 10