h rist e/7 ^Qa/rjs en DOSSIER ENERGIE Een dankwoord... \j Vijftigste Jaargang Vrijdag 9 januari 1976 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NINOVE Tel. (054 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 Prijs per nummer 8 Fr. Prijs voor Jaarabonnement 330 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Ruiin twee jaar terug, en dat ten gevolge van het konflikt in het Midden-Oosten, hebben de pe troleum producerende landen de prijs van de ruwe olie fel doen toenemen. Dit feit ligt, samen met andere faktoren natuurlek, aan de basis van de ekonomische recessie die wij nu kennen en kent ook wel de nefaste inflatoire weerslag op de prij zen in het algemeen. Welke was de reaktie van de Westerse wereld en noe zal men in de toekomst tot de nodige ener gievoorziening komen, basis van iedere ekonomi sche expansie. Indien wij volledig afhankelijk blijven van het Midden-Oosten, voor wat betreft de olievoorziening, dan blijft het natuurlijik altijd mogelijk dat wij in een nabije toekomst terug de gevolgen kunnen dragen van willekeurige maatregelen. Het enige positief aspekt is het feit dat de Westerse landen nu bereid zijn om bij een volgende krisis de pro- duktie en de reserves gelijk te verdelen om zodus langer het hoofd te kunnen bieden aan een even tuele Arabische boycot. Het is wel af te wachten wat er van deze maatregel in de praktijk zal over blijven bij een eventuele krisis. Zodus, in de Westerse wereld praktisch geen enkel positief ingrijpen. Wat had men wel kunnen bereiken Tenminste had men moeten pogen alle par tijen samen te brengen om in het belang van ieder een tot een juiste overeenkomst te komen met sank- ties die kunnen getroffen worden indien een van de partijen de bepalingen van deze overeenkomst niet zou naleven. Enerzijds zijn de producerende De Oversten en de Zusters der HH. Harten, De families De Deyn en De Koker, waren zeer getroffen door de blijken van war me sympathie betoond aan de diepbetreurde ZUSTER GABRIELLE. De talrijke opkomst bij de uitvaartliturgie is er een bewijs van, dat vele mensen dankbaar zijn tegenover haar die zich van jongsaf geroepen wist om binnen te treden in de wereld van ziekte en sterven, om helpend aanwezig te zijn bij de z i e k e mens en die, dapper, iedere dag opnieuw trad in de voetstappen van de Heer, waar Hij zegt Niemand heeft groter liefde dan Hij die zijn le ven geeft voor zijn vrienden (Joh. 15,13) Het deed allen deugd in een tijd van opper vlakkigheid en egoïsme, te mogen constateren dat de erkentelijkheid nog leeft in menig hart landen niet meer bereid om in een paar decenia hun reserves te zien wegvloeien en anderzijds wil len de Westerse landen niet meer het slachtoffer zijn van willekeurige beslissingen. aarcm dan niet gezamenlijk tot een oplossing komen waarom men de juiste hoeveelheden te le veren petroleum zou vaststellen en dit aan een bepaalde prijs waarvan de schommelingen kunnen gekoppeld worden aan de waarde van de wereld inflatie Men kan het probleem op een gans ander vlak stellen. Het is mogelijk van meer energie te halen uit andere bronnen dan petroleum, maar het lique- fieren van steenkool zal in 1990 een equivalentprijs vertegenwoordigen van 16 tot 25 dollar per baril atoomenergie. Een equivalent van 8 dollar per ba- ril. maar hier zonder rekening te houden met de kostprijs van behandeling van afvalstoffen of met de afbraak van atoomcentrales. Bij een normale toename van de kostprijs van de ruwe olie zou deze in 1980 ongeveer 15 dollar per baril vertegenwoordigen. Dit wil zeggen dat men in bepaalde omstandigheden zou kunnen over gaan tot het liquefiëren van steenkool. Maar welke maatschapij zal tot deze investe ring overgaan indien men niet zeker is van de prijs van de ruwe olie in de toekomst Wie zal een investering wagen van verschillende tientallen miljarden wanneer men niet zeker is de goederen op de markt te kunnen verkopen aan een bepaalde prijs Inderdaad kan de pnjs van de ruwe olie in 1980 ook 9 of 10 dollar per baril bedragen, al was het maar tijdelijk. Wat dan gedaan met een pro- jekt waar ook benzine geproduceerd wordt op basis van steenkool maar waar de kostprijs 16 dollar per baril zou bedragen Welke maatschappij zal het wagen om petro leum te winnen uit lagen onder de zeebodem waar speciale omstandigheden er ook de oorzaak van zijn dat de produktiekosten zeer hoog oplopen, en dit zonder enige garantie voor wat betreft de ver koopprijs Het tweede belangrijke probleem bestaat er natuurlijk in te onderzoeken op welke manier men in de toekomst de nodige energie zal produceren. In de eerstkomende jaren zal petroleum nog de belangrijkste energiebron blijven en volgens de experten zou de verdeling in 1990 zijn petroleum 49 - steenkool 17 i - gaz 14 Ir - (kernenergie 12 en diversen, waaronder witte steenkool, 8 Dit wil zeggen dat men van nu tot 1990 even veel petroleum en gaz zal moeten produceren als de hoeveelheid tot heden verbruikt De nu gekende reserves zijn nog wel belang rijker, maar toeh moet men aan de toekomst den ken, want 49 f/ in 1990 is nog altijd heel wat. Een van de grote problemen bij energievoor ziening is het vrijwaren van het milieu. Om maar een paar voorbeelden te geven. Bij het bouwen van de pijpleiding dwars door Alaska (vervoerkapaci- teit van 100 miljoen ton ruwe olie per jaar) heeft men moeten rekening houden met de migratie gewoonten van de Caribous. Men was dan ook ver plicht deze leiding op een minimummocgte te voor zien van 1.80 m., om aan deze dieren vrije door gang te verlenen. Bijkomende kostprijs van meer dan 100 miljard B.F. Men kan zich natuurlijk af vragen in hoever men dergelijk bedrag niet nut tiger had kunnen besteden door het redden van vele duizenden mensenlevens in net Sahelgebied of zelfs door researchwerk te financieren die dan de ganse mensheid zou ten goede kunnen komen. Men mag in vele gebieden langs de kusten de petroleumlagen niet aanboren uit vrees dat er per ongeluk belangrijke hoeveelheden petroleum in zee zouden terechtkomen. Zonder dat men dergelijk ongeluk met absolute zekerheid kan uitsluiten, is het toch cok zo dat de kans bijna niet bestaande is dat dergelijk ongeval zich zou kunnen voordoen, voor zo ver natuurlijk de nodige veiligheidsmaat regelen getroffen worden. Moesten de regeringsleiders van de produce rende landen in het Midden-Oosten weten dat men, indien nodig, elders de kraan wat meer kan open draaien, dan zou dit feit ook hun houding kunnen versoepelen. In de toekomst het energieverbruik verminde ren is een moeiljke oplossing. Sinds de laatste kri sis, twee jaar terug, heelt men in deze zin pogingen ondernomen doch zonder resulraat en indien er nu minder verbruik is van elektrische energie en van ruwe olie. dan is dit alleen tengevolge van de eko nomische recessie. Nochtans zou men een belangrijke besparing kunnen doorvoeren door bij nieuwbouw de ver plichting van degelijke isolatie op te leggen. De tweede energiebron, vatbaar voor uitbrei ding. zou er in bestaan de kaptatie van de zon- energie te ontwikkelen, mogelijkheid die omstreeks 1990 industrieel kan ontwikkeld worden, en ander zijds het bouwen van nieuwe atoomcentrales. Momenteel zijn er 200 kerncentrales in wer king en in 1990 zullen er 800 zijn waarvan de ge middelde kapaciteit veel hoger gepland is. Door dit feit zullen de veiligheidsnormen altijd aan veel strenger worden, met reden trouwens, wat dan ook een ongunstige invloed zal hebben op de kostprijs, maar ook een rem zal betekenen om er nog een groter aantal te bouwen. Men zou bijvoorbeeld in België terug twee nieuwe kerncentrales willen on. richten, maar wij zien hoe moeilijk het is d^. aai^_ vaardbare inplantingszones te vinden. \s trou wens één van de redenen waaroor; te^en 1990 kernenergie maar voor 12 'i van de bevoogding zal instaan, niettegenstaande het feit dat het mo menteel de goedkoopste energiebron is. Onderzoekingen zijn aan de gang om door nieu we procédés kernenergie voort te brengen op een manier die eenvoudiger is dan de huidige en min der gevaarlijk voor het leefmilieu. Ook heeft men nieuwe technieken op punt gesteld die het moge- (Lees verder op pagina l)

Denderklok | 1976 | | pagina 1