Dagboek van Ferdinand Vander Haeghen 2 DE DENDERKLOK UIT HET Abt van de Norbertijnenabdij van de HH. Cornelius en Cyprianus te Ninove 1712- 1754) 35. Op 18 ootober overleed in onze pastorij van Voorde, E.H. Carolus Nolan, voorheen onderpastoor te Pamel en te Liedekerke. Hij is ook novicenmeester en prior in onze abdij geweest. E.H. Gabriel Byl, onderpastoor te Ni nove, heeft hem te Pamel opgevolgd, en als onderpastoor te Nanave werd E.H. Ferdinan- dus Vander Eeoken, onze lector, benoemd. Uit Liedökerke riep ilk de onderpastoor al daar, E.H. Bartolomeus Eloy, naar de abdij ter-ug om er de theologie te onderwijzen. E.H. Philippus Robrechts die tevoren bij wijlen pastoor Carokis Nolan woonde, werd onder pastoor te Liedekerke. Dit jaar lieten wij te Brussel, bij de we duwe N. Vander Haegen, drie beelden in witte steen, genaamd Bentumsteen, vervaardigen, voorstellende de Allerheiligste Maagd Maria met het Kind Jezus en onize heilige patronen Cornelius en Cyprianus. Wij betaalden daar voor 750 guldens. De 21sfce januari 1745, daar E.H. Egidius De Ries, onze subprior, wegens ziekte ver zocht heeft ontslagen te worden uit zijn ambt, 'benoemde ik E.H. Siardus Bajenrieux als zijn opvolger. Dezelfde dag werd E.H. Bernardus Fransman cellier in de plaats van E.H. Em manuel Gbiselin (functie die hij lofwaardig gedurende 17 jaar vervulde). Op 26 april had te Gent, in het bisschop pelijk paleis, de verkiezing plaats van de af gevaardigden wegens de geestelijkheid in de Staten van Vlaanderen. Als eerste afgevaar digde voor het Gentse district werd Hoogwaar dig Heer Cassina de Boulers, abt van Ename, gekozen en als tweede afgevaardigde E.H. de Castro, kanunnik van Sint-Baafs. En voor het district van Brugge werd de Hoogeerwaarde baron de Vicq, déken van Sint-Donatianus, eerste afgevaardigde en E.H. Donquers, ka nunnik van hetzelfde kapittel, tweede afge vaardigde. Daar wij 'hier nog acht marmeren kolon- nen hadden, met hun kapitelen en voetstuk ken die door een van mijn voorgangers. Hoogwaardig Heer Joannes David, meer dan honderd jaar geleden gekocht waren geweest doch nu geen not meer hadden daar onze abdijkerk van nieuwe altaren is voorzien, werd besloten deze kolonnen te verkopen. In de meimaand verkochten wij ze aan Zijne Eminentie de kardinaal-aartsbisschop van Me- dhelen en aan de proost van Affligem om er twee altaren mede op te richten in de nieuwe zijkapellen van het koor van de kerk van Affligem. Zij betaalden daarvoor de som van 1250 guldens waarmede wij een cijns hebben gekocht. Op de 1ste juni werd frater Carolus Van der Eist, uit 'Mechelen, tot de plechtige pro fessie toegelaten. Wij gaven het heilig habijt van onze orde aan Bernardus-Albertus Helias, uit Gent, die frater Benedictus genaamd werd. Op 12 juni werden te Mechelen door Zij ne Eminentie onze aartsbisschop priester ge wijd, de fraters Guilielmus Moens en Jose- phus Goethals. Frater Hermannus-Josephus Haeck werd diaken. Tijdens dit jaar woedde de oorlog. Op 1 mei begonnen de Fransen de stad Doornik te belegeren. Er werd hevig gevochten tegen de Engelsen, de Duitsers en de Hollanders, in het dorp Fontenoy, in tegenwoordigheid van de koning van Frankrijk. De 10de juli 'begaf ik mij naar Brussel waar ons refugie- huis tenauwernood vrij was van legerbezet- ting. Op 11 juli werd Gent door de Fransen belegerd, de 18e Brugge, de 22ste Oudenaarde, op 13 augustus Dendermonde, de 24ste Oos tende, Ndeuiwpoort en Diksmuide. Een zekere graaf, genaamd Beausobre, die hier zijn intrek had ger.omen met zijn .manschappen genaamd housaers,nam afsaheid van ons maar zijn vertrek liet weinig adem aan de Ninovietevs wamt na de koning van Frankrijk, die na zo vele zegepralen naar Parijs was vertrokken, kwam het leger van de maarschalk van Sak sen uit Aalst naar Ninove. De stad werd bezet en de legeraanvoerder, graaf de Montesson met zijn gevolg, nam zijn intrek in onze abdij. De stad was door vrees bevangen, er werd voedsel verzameld. De parochiekerk, heit klooster van de grijze zusters ofte peniten- tienen en de kapel op de burcht werden sta pelplaatsen voor de granen. De 8ste Oktober, na het beleg van Ath, vertrok het ganse leger. De 4de oktober overleed in onze proosdij van Renissart, E.H. Sebastian us De Cor te die aldaar E.H. proost bijstond. In de plaats van de overledene, benoemde ilk E.H. Miohaël d'Hanins. Daar de abt van Ename, Hoogwaardig Heer Cassina de Boulers gestorven was, werd in zijn plaats op 11 Oktober als eerste afge vaardigde wegens de geestelijkheid in de Sta ten van Vlaanderen voor het district Gent verkozen E.H. N. Van Crombrugghe, proost van de Sint-Baaf9hoofdikerk. De 1ste november celebreerde ik mijn vijftigjarig priesterjubileum. Moge ik waar dig zijn later in de hemel te jubelen. Amen. De 18de december heeft Zijne Eminentie onze aartsbisschop het diaconaat toegediend aan frater Dominicus Waeffelaers. Daar de Fransen de stad Aalst -wilden versterken, gaven «zdj ons bevel hun 4.000 hout palen genaamd palissaden te leveren. Wij overhandigden er hen 2.000. Tijdens de maanden maart en april 1746 trokken herhaaldelijk Franse troepen door de stad om in de omgeving van Brussel 'hun in structie te ontvangen. Dit veroorzaakte niet weinig ongemak en schade. Op 30 april 1746 werd E.H. Remigius De Poortere, pastoor te Pamel en Ledeberg. Tot hiertoe was hij postoor te Denderwindeke, parochie ter begeving van de abt van Vicoig- ne. (Nadruk verboden). (Vervolgt). brandstofhouders goedgekeurd, maar het werd nooit toegepast. Zijn we ons wél bewust van de verant woordelijkheid Er zijn hier in onze stad schan dalige toestanden. Er is hier een feestzaal met één in- en uitgang waarboven twee brandstofhouders zijn geplaatst. Die moeten daar weg of ze nog ge bruikt worden of niet. Rechtover een zaal is een brandstofhouder op de tweede verdieping geplaatst en velen bevinden zich op een eerste verdieping. Er werden brandstof houders op daken geplaatst te midden van huizenrijen. In de Burchtstraat is er een herberg van 80 m. diepte, met slechts vooraan een smalle in- en uit gang. Een smadle trap leidt naar een bovenlokaal waar er gedanst wordt. Dit alles moet men op de Graanmailkt toch ook weten en'zien Ik vraag Sat deze kwestie ernstig en onverbid delijk zou aangepakt worden. Onvoorzichtigheid is vaak ingegeven door winstbejag. Dhr Burgemeester - Wat die brandstofhouders boven de ingang van een feestzaal betreft, is toch wel het voornaamste en het dringendste dat die uit geschakeld werden. Dhr De Riemaeoker - De Brandweer heeft er on der die voorwaarden gedanst. Dhr Burgemeester - Die brandstofhouders staan er nu nog. Er werd controle gedaan en ze zul len weggenomen worden. Wij speuren de misbruiken voor de brandstof houders op. Dhr De Riemaeoker - Er zijn plaatsen waar er zichtbaar misbruik is. Dat moet de Politie toch ook zien Dhr Burgemeester.- De Politie kan niet alles zien. Het probleem wordt aangepakt. Dhr De Riemaecker - Aan de voorgestelde mo tie dient aan ontspannings- en handelsdoeleinden, ook woongelegenheden toegevoegd te worden. Dhr Waltniel - Akkoord. Dhr Burgemeester - Wdj wijzigen de motie in die zin. Algemene goedkeuring met 14 9temmen. 2) Slachthuis - kennisneming der beslissingen van de Heer Gouverneur der provincie, hou dende schorsing der gemeenteraadsbesluiten van 21 october 1975 - Intrekken of handhaven van deze beslissingen. Dhr Burgemeester - In een schrijven van 18 de cember 1975 meldt de Gouverneur ons het volgen de Hij vraagt afschrift van de beslissing van de Gemeenteraad waarin akte wordt genomen van de redenen van 9dhorsing en eventueel de intrekking van de geschorste beslissingen. Hij is w an oordeel dat de concessie pas mag ge schieden na een beroep op de mededinging. Bij de •toewi jzing mag rekening gehouden worden met alle •beschikbare gegevens, m.a.w. het financiële a9pekt dient niet uitsluitend in aanmerking genomen te worden. Hij vraagt dat wij vooraleer een nieuwe beslis sing ;e treffen overleg zouden plegen met zijn dien sten, maar is van oordeel dat dhr Sohollaert in af wachting en onmiddellijk een vergoeding zou be talen die gesteund is op thans niet in het dossier voorhanden ■zijnde ernstige objektieve gegevens. Deze overgangsperiode mag niet leiden tot enige vertraging wat de definitieve regeling van 'het pro bleem betreft. Tenslotte wijst de Gouverneur er op dat het volkomen onaanvaardbaar :is dat een openbaar slachthuis samen met een appartement gedurende een lange periode zonder enige vergoeding ter be schikking werd gesteld van een partikulier. Hij beitreurt dat deze toestand 12 jaar aange slepen heeft en vraagt verantwoording voor het verleden. Als redenen voor de schorsing van onze beslis sing citeert de Bestendige Deputatie dat de concessie wordt verleend voor een ter mijn van 9 jaar tegen een vergoeding van 7.500 fr. per maand, gekoppeld aan het indexcijfer zonder aanduiding van de toe te passen formule; dat deze prijs niet in verhouding lijkt met de geringe lasten en de bijkomende voordelen in hoof- (Lees verder op pagina 10)

Denderklok | 1976 | | pagina 2