en y, xj o\^5^e uwe Raadszitting DENDERKULTUUR?? Weer over de Posterij Vijftigste Jaargang Vrijdag 23 januari 1976 VAN 8 JANUARI 1976 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NINOVE Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-37 Prijs per nummer 8 Fr. Prijs voor Jaarabonnement 330 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. (VERVOLG) Vooraleer tot de eigenlijke bespreking van de begroting wordt overgegaan houdt de heer Waltniel volgende toespraak Mijnheer de Voorzitter, Waarde Collega's, De begroting van de stad is in feite net belang rijkste dokument dat een gemeenteraad te bespre ken heeft, omdat in de inkomsten en de uitgaven de politieke lijn begrepen is van een beleid en met een de mogelijkheden om dit beleid waar te maken. Het verheugt mij dit jaar niet te moeten her halen wat ik jaren aan een stuk hier moest voor dragen, nl. de wens dat de Schepen van Financiën ons een globaal overzicht zou geven van de toestand van de stadsfinanciën. Voor de eerste maal in deze legislatuur heeft de Schepen van Financiën, de heer Staes, enige toelichting gegeven. Ik ben zeker niet akkoord met datgene wat de heer Staes heeft verteld, doch in zijn betoog zijn er toch een paar zaken welke sterk opgevallen ®ijn. De Schepen heeft gesproken van de zeer moeilijke toestand, van het lange zoeken naar de middelen, hij heeft zelfs gewaagd van een dijkbreuk in de stadsfinanciën zo de zaken niet anders worden aangevat. Het is de schepen die sprak en niet de woord voerder van de oppositie. Ik heb het nuttig geacht de ons voorgelegde begroting eens door te lichten en het tot een be grijpbare vorm te herleiden, in de hoop dat uit de aldus verkregen gegevens de nodige konklusies zul len worden getrokken. Ik heb de nette-inkomsten cn -uitgaven van de stad berekend welke ieder circa 79 miljoen bedra- ger Dit betekent dat abstraktie gemaakt wordt van de uitgaven als wedden, aflossing van leningen» en interesten welke door de staat worden terug betaald. Na hergroepering van de verschillende posten, komen wij tot volgend uitgavenpatroon miljoen frank Openbare Werken 23,0 29,1 Politie en brandweer 17,3 21,9 Administratie 9,3 11,8 Dienstverlening 5,8 7,4 C.O.O. 5,7 7,3 Onderwijs en kuituur 4,5 5,6 Verlies zwembad 4,3 5,3 Nijverheid en economische expansie 3,4 4,3 Stedebouw 3,2 4,0 Eredienst 1.4 1,7 Diverse toelagen 1,3 1,6 Volgens een andere klassering doen die uitga ven zich als volgt voor miljoen frank Lonen en wedden en vergoedingen aan brandweer 28,6 Bijdragen sociale zekerheid en pensioenbijdragen 7.2 Personeelslast Schuldenlast (aflossing leningen en interesten) Andere uitgaven Wat de netto-ontvangsten betreft, kunnen deze als volgt worden onderverdeeld 35,8 45,2 25.8 32,6 17,6 22,2 79,2 100,0 <y miljoen frank Belastingen 38,8 49,0 Toelagen Staat (Gemeentefonds, Fiskaal Vereveningsfonds, Fonds art. 356 W.I.B.) 33,5 42.4 Retributies en diverse ontvangsten 1.9 2,4 Winst elektriciteitsregie 4.9 6.2 79,1 100,9 79,2 100,0 Had de Schepen van Financiën deze bereke ningen voorgelegd, de gemeenteraad had zich kun nen uitspreken over een reeks vaststellingen en probleemstellingen. Wij hadden een zinnige be spreking kunnen voeren over de politiek van open bare werken, over de kost van onze politie, over de uitgavenpost administratie, over de deficieten van C.O.O. en zwembad, welke samen 10 miljoen of 12.6 van ontze netto-uitgaven betekenen en over nog zovele andere aspekten van het stads beleid. Wij hadden op grond van de tweede tabel wel de bedenking gemaakt dat de personeelsuitgaven met 35,8 miljoen of 45.2 van de netto-uitgaven en de schuldenlast met 25.8 miljoen of 32,6 sa men 61.6 miljoen of 77,8 van de netto-uitgaven belopen. Dit betekent dat hier praktisch geen cen tiem kan worden uitgespaard, omdat het uitgaven betreft die volledig vastliggen ingevolge -perso neelskader. weddenbarema's en indexering ener zijds of ingevolge aangegane leningen die moeten afgelost worden, anderzijds. Trekt men van de resterende 17,6 miljoen 10 miljoen af, te besteden aan de tekorten van C.O.O. en zwembad, dan blijven nog amper 7,6 miljoen over voor al de andere werkingsuitgaven kosten van administratie, van politie en brandweer, van gebouwen, van onderhoud van wegen, van open bare verlichting, van onderwijs (zowel lager als technisch onderwijs en kunstonderwijs), van ophalen van huisvuil, van betoelaging der vereni gingen en noem maar op. Verschillende posten dde ik kom op te noemen zijn voor het begrotingsjaar 1976 opgevoerd, daar waar zulks niet nodig bleek te zijn. Wij zullen onze opmerkingen terzake formu leren bij het bespreken der individuele posten, doch terzake wil ik reeds deze waarschuwing ge ven wij hebben geenszins het inzicht mede te spelen in de Sinterklaaspolitiek die sommigen bij de aanvang van het verkiezingsjaar 1976 menen te moeten spelen. Want de financiële toestand van de stad laat zulks niet toe (Lees verder op pagina 2) De stadsdiensten van Ninove hebben lofwaar dige inspanningen gedaan om de Twijndersweg en het einde van de Graanmarkt om te toveren in een plein, dat mag gezien en bezien worden, en dat dienst bewijst als parking en als marktplein. Het plein werd omzoomd met een eenvoudige beplanting die over korte jaren een ordentelijk uit zicht zal verzekeren aan de omgeving. Een paar rustbanken werden er opgesteld, ten titel van proef. Tot daar de prestaties van het stadsbestuur. Het initiatief werd algemeen dn gunstige zin onthaald. Tot hier dus alles naar hartewens. Maar... op dit ogenblik - dat is amper één maand na de uitvoering der beplantingen - zijn de meeste populieren beschadigd door het afbreken van takken en toppen. De daders en ook degene die ze laten betijen hebben geen redenen tot fierheid A.D.R. Een schandalig maar een vaststaand feit te Ninove EEN ENKEL postkantoor, met TWEE WINKETTEN, voor de bediening van 13 000 NI- NOVIETERS Ninove ligt in het arrondissement Aalst, dat vertegenwoordigd is in het Parlement door 1) zes volksvertegenwoordigers; 2) vier senatoren; 3) een provinciaal senator; 4) een gecoöpteerd senator. Welke mandataris zal zich over Ninove ont fermen om de Regie der Posterijen de nodige schudding te doen geven door haar voogdij-minister voor het. verzekeren van een normale openbare dienst A.D.R. 'Qarns /O

Denderklok | 1976 | | pagina 1