Dagboek van Ferdinand Vander Haeghen DE DENDERKLOK UIT HET Abt van de Norbertijnenabdij van de HH. Cornelius en Cyprianus te Ninove 1712 - 1754) 37. De 14de juni overleed tengevolge van de tering frater Paulus De Smet, diaken. De 10de juli 1748 verleende ik de kape- lanie ofte quotidianie in de parochiekerk van Ninove, openstaande door het overlijden van E.H. Carolus De Wittelere, aan E.H. Josephus Thiebaut, zoon van de zeer geleerde heer Urs- marus Thiebaut. onze geneesheer. Dezelfde dag stelden wij hem in bezit van zijn ambt. in aanwezigheid van E.H. Guilielmus De Crae- ne, pastoor van Ninove: E.H. G.R. De Mer- beeck. quotidiamst; E.H. Emmanuel Ghiselin. onze provisor; en J. De Luyek. Daar wegens het overlijden van de voor melde E.H. Carolus De Wittelere, ook het ambt van rector van het koor in de parochie kerk van Ninove te begeven was, hebben de EE.HH. quotidianisten in die hoedanigheid gekozen E.H. Michael Buydens, quotidianist. Daar dit kiessvoorreeht ons persoonlijk toe kwam, krachtens de statuten van de quoti dianisten, verklaarden wij deze keuze nietig. De 24ste juli 1748 stelden wij als koor- rechter van de quotidianisten E.H. Domini- cus-Henricus De Roover aan, in bijzijn en met de goedkeuring van Egidius Pierets en Gerardus-Alexander Vander Biest, Ninoofse schepenen. Volgens de statuten, gegeven door Mgr. Jacobus Boonen, aartsbisschop van Me- chelen, op 11 juli 1639, werd de eed afgelegd in handen van E.H. Guilielmus De Craene, pastoor van Nmove, in aanwezigheid van de voormelde schepenen, als getuigen: E.H. De Merbeeck, quotidianist: E.H. Emmanuel Ghi selin, onze provisor; en J. De Luvck. De 10de augustus 1748 is onze confrater F.H. Augustinus De Pape, pastoor te Dender- windeke, aldaar in de pastorij gestorven, in de ouderdom van 44 jaar. De abdij van Vi- coigne heeft het patronaatsrecht over die pas torij. Haar abt wendde zich tot mij opdat ik onze sub-prior, E.H. Siardus Bayenrieux, voor het pastoorsambt te Denderwindeke zou af staan. Ik ben op zijn uitdrukkelijke smeek bede ingegaan en onze subprior werd door Zijne Eminentie onze kardinaal-aartsbisschop als pastoor aanvaard. Op 18 november heeft frater Sebastianus Godier, uit Ninove, zijn plechtige geloften afgelegd. Dezelfde dag werd onze lector, E.H. Bernardus Fransman, subprior, en E.H. Her in annus-Joseph us Haeck, cellier. De 21ste december heeft Zijne Eminentie de kardinaal-aartsbisschop te Mechelen hel subdiaconaat toegediend aan de fraters Be- nedictus Helias en Sebastianus Godier. Frater Nicolaus Crick werd, (bij deze gelegenheid, priester gewijd en droeg op 19 januari 1749 zijn eerste mis op. De 6de januari 1749 overleed E.H. Fran- ciscus De Pessemier. jubilaris, destijds onder pastoor te Pamel. De 20ste februari stierf in de oastorij van Voorde, E.H. Gabriel Bijl, pastoor aldaar. Voorheen was hij circator. subprior en on derpastoor te Ninove geweest. E.H. Jacobus Vander Ween, die gedurende 17 jaar prior is geweest, heeft hem opgevolgd. De 16ste mei heeft Theodorus Verhagen, beeldhouwer te Mechelen, de twee altaren van de kruisbeuk in onze abdijkerk, in vorm van triomfbogen, aanvaard op te trekken en ai te werken volgens de plannen die hij ons voorgelegd heeft en die we wederzijds on dertekenden. Volgens de overeenkomst moe ten die altaren op zijn kosten naar hier ver voerd en in de kerk geplaatst worden voor de som van 8.000 guldens. Zie het contract. De altaren werden gemarmerd door Alexan der Turner, voor 775 guldens. (Alles was ge plaatst en betaald m juni 1753). De 16de juni 1749 werd frater Ar noldus De Winter, uit Antwerpen, plechtig gepro fest. Op 14 september heb ik hem de kruin schering en de vier mindere orden toegediend. Op 20 september heeft Zijne Eminentie onze aartsbisschop te Mechelen het subdiaco naat toegediend aan de voormelde frater De Winter en de fraters Benedictus Helias en Sebastianus Godier werden diaken. Dit jaar lieten wij de sluis naast de Ge- raardsbergsepoort herstellen volgens de over eenkomst met de stad, van de jaren 1616 en 1622. De 31ste oktober gaf ik de witte kledij aan Bonifacius Van Gelder, uit Brussel, die Augustinus genaamd werd. De 15de december overleed E.H. Jacobus Vander Ween, pastoor in Voorde. Op 10 ja nuari 1750 verving ik ihem in zijn pastoors ambt door E.H. Antonius De Maseneer, pas toor te Okegem. Op 12 januari werd onze prior. E.H. Ferdinandus Vander Eecken naar deze laatste parochie in hoedanigheid van pastoor gezonden. Dezelfde dag werden de fraters Amandus De Jonghe, Fredericus Van Bellinghen en Hieronymus Cretsaert in onze abdij geïncor poreerd door de professie. De 28ste januari stelde ik onze subprior en lector E.H. Bernardus Fransman tot prior aan en E.H. Josephus Goethals werd subprior en novicenmee9ter. De 23ste april werd Michael-Aug ustinus- Josephus Neel, uit Antwerpen, met het witte habijt gekleed en frater Paulus genaamd, maar wegens een gebrek verliet hij nadien de abdij. (Nadruk verboden). (Vervolgt). hebben vier industrieparken. Deze zijn nu zo goed als volledig bezet. Wij zullen moeten opletten dat er geen nieuw bijkomt. Dhr Waltniel - Wij kamen er uit als kleine kinderen. Dhr De Riemaecker - Elk van ons zal in zijn eigen partij wel weten wat het betekent als ge met Aalst te doen hebt. Dhr Waltniel (laconisch) - Bij ons toch niet. (iedereen lacht). Toeristische propaganda - 20.000 fr. Dhr Waltniel - Wat wordt er voor die post zo al voorzien Dhr Timmermans (korzelig) - Het staat in de toelichting. Dhr Waltniel - En wordt dit bedrag volledig benut Dhr Timmermans - Ja. Dhr Waltniel - Heeft die aktie nu al veel toe risten naar onze stad gelokt Dhr Timmermans - Er werden toch al enkele initiatieven ontwikkeld de uitvoering van de Mat- theuspassie. de artiestenfoor enz Dhr Waltniel - Loopt de Denderroute nog al tijd doorheen de Polder Dhr Timmermans - Deze werd gedeeltelijk ver legd. Stedelijke Muziekacademie - reiskosten 150.000 fr Dhr De Riemaecker - Ik vraag de splitsing van deze post met een vermindering van de reiskosten van ie Directeur. Dhr Burgemeester - Hoe kan dat Dhr De Riemaecker - Vermindert het bedrag met 30.000 fr., want de Directeur woont nu in Op wijk. Dhr Secretaris - Voor de verplaatsing per auto worden geen onkosten betaald. Dhr Secretaris - Van mij krijgt hij ook niet de verplaatsing per trein terugbetaald. Dhr Burgemeester - Het treinkaartje telt. Dhr De Riemaecker - Geniet hij geen vermin dering voor kroostrijk gezin Dhr De Jonghe - De kinderen zijn al te oud. Dhr Waltniel - Moet iemand die in gemeente- dienst :s niet de gemeente of onmiddellijke omge ving bewonen Dhr Burgemeester - Dat geldt niet voor het onderwijzend personeel. Dhr De Jonghe - Dat komt omdat niet altijd het nodige personeel ter plaatse te vinden is. Dhi Waltniel - Ge weet niet wat ge er aan hebt. Het is in eek geval ongepast dat een Directeur ver van zijn school woont. Dhi Timmermans - Wij hebben niets te zien met zijn persoonlijke aangelegenheden. Hij heeft recht op treinonkostenvergoeding. Dhr Burgemeester - De Gouverneur dringt aan opdat zijn achterstallige kostenvergoedingen zou den betaald worden. Dhr De Riemaecker - Ik stel voor deze post op 120.000 fr. terug te brengen. Dit voorstel wordt aanvaard met 3 stemmen (dnren De Riemaecker, Van den Berghe en De Muytertegen 6 (B.S.P. en dhr De Jonghe). Dhr Waltniel - Hoe gaaf U dat nu in werke lijkheid brengen Dhi Burgemeester - Het artikel is gewoon ver kleind. Dhr De Riemaeaker - Er is geen geld voor de Directeur. Dh Buigemeester - Als we verplicht worden van te befalen, zuilen wij dit bedrag moeten aan passen. (Lees verder op pagina 10) II mm

Denderklok | 1976 | | pagina 2