h rist ^iaams 6ïel""i »ee%; <?/V DE AANLEG VAN DE AS EEN HEET HANGIJZER!!! Vijftigste Jaargang Vrijdag 13 februari 1976 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NfNOVE Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 Prijs voor Jaarabonnement330 Fr. Prijs per nummer8 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Uit de beloofde interpellatie van de heer Volks vertegenwoordiger Valkeniers, gericht aan de Minis ters van Openbare Werken en van Verkeerswezen, zuilen onze lezers wel kunnen besluiten dat over de aanleg van de A8 nog lang niet alles is gezegd. Wij hopen dan ook dat de mandatarissen uit ons Gewest zeer waakzaam zullen blijven, vooral dan wanneer het definitieve tracé van deze auto snelweg zal worden vastgelegd. Hier gaat dan de interpellatie. De Heer Voorzitter. - Aan de orde is thans de interpellatie van de heer Valkeniers tot de ministers van openbare werken en van verkeerswezen, over de aanleg van de A8 en over de geplande auto snelwegverbindingen tussen Brussel en de kust De Heer Valkeniers. - Het is de tweede maal dat ik over dit probleem moet interpelleren. In de begro ting voor 1975 werd 100 miljoen ingeschreven voor de A8 van Brussel naar Doornik, om aan te sluiten op de weg naar de kanaaltunnel. Nu Groot-Brittannië het tunnel-plan heeft opgegeven, heeft de Raad van Europa de zaak tot zich getrokken. Hoe staat het daarmee Onlangs werd gemeld dat de werken voor de A8 zuilen beginnen. Volgens een opiniepeiling van Sobemap wenst de meerderheid van de bevolking minder snelwegen. Voorrang dient gegeven aan we gen met vier rijstroken, woningbouw, stadskernver nieuwing, waterbeleid enz. Maar de minister weigert de uitslag van die opiniepeiling bekend te maken. Is hij bang de helft van zijn plannen van de kaart te moeten vagen Een snelweg heeft in de allereerste plaats een verkeerstechnische functie. De A8 is er niet nodig, want er bestaan al twee snelwegen voor de verbin ding van Brussel met Noord-Frankrijk. De rijksweg van Halle over Ath naar Doornik heeft een bezetting van gemiddeld 10.000 voertuigen per dag. In 1990 wordt een gemiddelde van 15.000 verwacht. De huidige weg kan maar 13.000 voertui gen verwerken. Men moet van de rijksweg 8 dus een snelweg maken. De rijksweg nr. 9 van Brussei over Ninove en Oudenaarde naar Kortrijk verwerkt ook gemiddeld 10.000 voertuigen. De prognose voor 1900 loopt op tot boven de 15.000. De rijksweg 11 van Aalst naar Oudenaarde verwerkt tussen Nederbrakel en Ronse maar 3.000 voertuigen. De prognose is 5.500. Een autoweg is hier onverantwoord'. Een weg met twee rijstroken volstaat, zoals het V.E.V. betoog de. Welke trafiek verwacht de minister dan op de A8 (Onderbreking van de heer Verroken). Voor het vijfjarenplan van prof. Kirschen en de wegenfederatie werden 220 projecten onderzocht op basis van de kosten- baten-analyse. Voor elk plan werd een rendabiliteitscoëfficient berekend. De A8 viel door de mand. Die studie werd door de minister een mijlpaal in de wegengeschiedenis genoemd. Maar later, allicht na de inhoud van de studie te heb ben begrepen, wou de minister zich de les niet laten lezen door computers en verwierp hij de studie. Zeker, in de huidige economische toestand heb ben we geen behoefte aan de overbodige autosnel wegen, zoals Lummen-Boorsem, Doornik-Rijsel en Verviers-Prüm. De aanleg van een snelweg kost 50.000 fr. per dag en per km. De weg Doornik-Rijsel, met een ver keersdichtheid van 3.000 voertuigen per dag, zou per voertuig 15 fr./km kosten! De investeringslast zou 13,5 miljard belopen of 20 pet. van het plan 1976 -1980! De G.E.R. nam de A8 op in zijn advies over de regionale opties, maar stelde dat een nader on derzoek wenselijk was. In deze moeilijke economische periode moet men ook prioritair aandacht schenken aan wat zo'n autoweg kost. Waarom overigens het geld niet liever besteden aan de uitbouw van de Denderstreek, de Vlaamse Ardennen en de streek van Doornik Dat zou de «decongestie» van Brussel ten goede komen. Thans dreigt het gevaar dat prachtige natuur gebieden, als de Pede-vallei te itterbeek, de Eiken- lendries te Gooik en de Marktvallei te Galmaarden geschonden worden. (Onderbreking van de heer Verroken). De A9 van zijn kant doorkruist twee ruilverkave lingen. Wij kunnen ook niet voorbij gaan aan de mi lieuvervuiling die een autoweg veroorzaakt. Het Pa- jottenland en de Vlaamse Ardennen behoren tot de elf open ruimten, waar de natuur nog betrekkelijk gaaf is gebleven. Maar door de A8-A9 zullen zij wor den opengereten. Wij gaan onherstelbare vernielin gen aanrichten, ook en vooral ten nadele van het nageslacht. De akkergrond wordt in Vlaanderen steeds maar schaarser. Thans gaan jaarlijks 12.000 ha ver loren, tegenover 5.000 ha in Nederland. Daardoor is de tewerkstelling in de landbouw eveneens sterk af genomen. Die evolutie gaat trouwens nog door. In ons land is dus een bescherming van de landbouw grond noodzakelijk. De Vlaamse Ardennen hebben nog een toeristische toekomst. De autoweg die men wil aanleggen zal echter de toeristen doen doorrij den. De autoweg zal nog verder de verfransing en deverstedelijking bevorderen, wat ook door een vor ser van de U.L.B., de heer Bernard Jauret, aange toond werd. Het verfransingsgevaar voor Ronse is zeker niet denkbeeldig. Een nieuwe verbinding Brussel-West kust kan er slechts na overleg komen. De verkeersdichtheid op de E5 bedraagt gemid deld 23.000 voertuigen. Maar die zou uiteindelijk stij gen tot 110.000 voertuigen. Zal de infrastructuur van de kust dergelijk verkeer kunnen opvangen Vroe ger was de A9 misschien geschikt als bijkomende verbinding Brussel-Kust. In de studie van de G.E.R.V. wordt de nadruk gelegd op de belangrijkheid van een autoweg als vestigingsfactor. De ligging van de autoweg is rela tief minder belangrijk. Aan de andere kant kan de autoweg ook negatieve effecten hebben op de regio nale economische ontwikkeling. De aanleg van de A9 kan een leegzuigingsecffect hebben. De elektri ficatie van de spoorlijnen 89 en 90 zal minder prio riteit krijgen. Rekening moet worden gehouden met de pen del naar Brussel32 pet. in het arr. Oudenaarde, 37 pet. in Aalst, 40 pet. in de omliggende ontwikkelings zones. De verhouding trein/privé-vervoer is 77 pct.- 7 pet. in Oudenaarde, 83 pct.-8 pet. in Aalst en 86 pct.-6 pet. in de ontwikkelingszones. Het geologisch aspect verdient eveneens aan dacht. In de omgeving van Schorisse zullen uitgra vingen tot 20 m. diepte nodig zijn. Op andere plaat sen moeten er ophogingen van 15 m. komen. In het landschap zal een muur verrijzen De aanzienlijke onteigeningen zullen de A9 bijzonder duur maken. (Onderbreking van de heer Verroken). Om het Pajottenland te vermijden, overwegen sommigen een verbinding tussen de E5 en de A8. Dan rijzen ook problemen in de dichtbewoonde Den derstreek. De spoorlijnen 50 en 50bis moeten ge kruist worden. De Denderstreek heeft geen autoweg nodig, maar wei betere lokale wegen. De plaatselijke bevolking heeft zich eenparig tegen het A8-project uitgesproken. Ze wordt ge steund door haar politieke mandatarissen. In de Vlaamse Ardennen zijn er reeds heel wat negatieve reacties en werden verscheidene betogin gen gehouden, ook in Wallonië. De heer Defraigne, minister van openbare wer ken (in het Frans). - Wees toch ernstig, mijnheer Valkeniers. De heer Valkeniers. - In ons land is er geen au- towegenbeleid, hoewel er jaarlijks 20 miljard aan worden gespendeerd en wij reeds het dichtste auto wegennet hebben van de wereid. De wegenbouw wordt teveel gezien als een louter technisch pro bleem, zonder rekening te houden met economische rentabiliteit. Het V.E.V.-maandblad wijt de sterke we genbouw aan de aanwezigheid van zovele ambtena ren op openbare werken die zich willen waar maken. De intercommunales die destijds werden opgericht zoeken nu verder naar bezigheid in marginale pro jecten. Het is dan ook onontbeerlijk een gecoördi neerd nevenbeleid op te stellen onder één minister. De minister vraagt wel meer aandacht voor de se cundaire wegen maar geeft er minder kredieten voor De heer Defraigne. - Ik zal mede uit naam van de minister van verkeerswezen antwoorden. De heer Valkeniers. - Sommige politici spelen echter ook een belangrijke rol. In sommige streek bladen noemt men mij reeds de «wurger van Ronse»! De weg Edingen-Asse zal worden verbreed en een goede verbinding vormen met de autoweg Brus- sel-Oostende. Een expressweg Geraardsbergen-Hal- le wordt gepland, die aansluit op de autoweg Brussel-Bergen. Deze en nog andere wegen zullen het Pajottenland voldoende ontsluiten, tenzij men (Lees verder op pagina 2).

Denderklok | 1976 | | pagina 1