h rist Sn 3 60 \l o\KS§ Q(? DOKTER FRANS HEMERIJCKX n a Vijftigste Jaargang Vrijdag 12 maart 1976 DE PIONIER VAN DE LEPRABESTRIJDING: I Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NINOVE Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 Prijs voor Jaarabonnement330 Fr. Prijs per nummer8 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Op de wekelijkse vergadering van Rotary Club Ninove, op dinsdag 3 maart jl., in het lokaal De Kalvaarte Voorde, ontving voorzitter Kurt Walti de Heer Karei Fransman, voorzitter van het Hulde- comité Dokter Frans Hemerijckx, en de Heer Emile Christens, Public Relations van de Damiaanactie. Na een inleidend woord van Jozef Moeremans die de sprekers voorstelde, handelde de Heer Chris tens over de bestrijding van de melaatsheid over heel de wereld. Nationaal kwam de Damiaanactie hier tot stand onder impuls van Dokter Hemerijckx en zijn tijdgenoot, de Franse Advokaat Raoul Fol- lereau, die er zijn leven aan wijdde en er mee be gon vóór wereldoorlog II. De oproep van deze laat ste tot de Verenigde Naties, en zijn verklaring dat de prijs van twee oorlogsvhegtuigen, zegge 2 x 500 miljoen frank, volstond om de melaatsheid over gans de wereld uit te roeien, bleef tot heden onbeant woord. Inderdaad sedert 1874 werd de Lepra-bacil ont dekt door de Zweed Hansen en werd de medicatie op basis van sulfonen de D.D.S. op punt gesteld, door inneming en door inspuiting. Dit heeft de ge nezing mogelijk gemaakt op alle fazen de Lepra is namelijk niet besmettelijk. - Een diaprojectie ver gezelde deze uiteenzettingen. Op dit ogenblik leven er op de wereld nog 15 miijoen melaatsen waarvan 1 op 3 verzorgd wordt. De Damiaanactie heeft een jaarlijkse begroting van 26 miljoen frank en heeft de zorg over 110 centra verspreid over de melaatsenwereJd. De Heer Fransman dankte voor de gastvrijheid welke geooden werd door de club, en onderhield de vergadering over de figuur van Dokter Heme rijckx en zijn persoonlijkheidtevens zijn beste vriend, een leven lang. Hij belichtte de eenvoud van die Vlaamse jon gen, gehecht aan zijn geboortestreek Ninove, zijn talenten en zijn totale inzet ter uitroeiing van de iepragesel met wetenschappelijke middelen. Hij was een man van de daad vanaf zijn studietijd en sticht te te Leuven de Vlaamse Missieüond als tegenhan ger van de reeds bestaande Franstalige organisatie voor hulp aan de missies. Frans Hemerijckx ver trok in 1929 als gewone missie-dokter naar het toen malige Belgisch Congo en stichtte er een eerste hulppost voor melaatsen in Tshumbe-Ste-Marie. Knuselaar van huize uit, sloeg hij zelf de hand aan het werk en richtte een centrum in met weinig mid delen maar met een ongekende onbaatzuchtigheid, zelfverloochening en edelmoedigheid. Na een langdurig verblijf verwierf hij wereld faam en werd op hem beroep gedaan om ook in India leprozenen op te richten, maar dan in officiële opdracht van de Belgische Staat. Hij verbleef in Polambakam en kwam op de idee rondreizende dien sten in te richten om de melaatsen ter plaatse te behandelen en de door de maatschappij uitgestote nen op te zoeken en hulp te bieden tot genezing. Hij was een Vlaming uit één stuk en als dus danig heeft de Vlaamse gemeenschap niet alleen het recht, maar ook de plicht trots te zijn op het ieven van deze prachtige mens. om zijn dienstvaar digheid, zijn blijheid, zijn menslievendheid, welke hem deden uitgroeien tot een Reus met wereldbe kendheid. Om al deze redenen besliste de Stad Ninove hulde te brengen aan de beste harer zonen en richt te zij het Dokter Hemerijckxcomité op met de be doeling blijvend, voor de komende generaties, de gedachtenis van deze pionier van de Leprabestrij ding in ere te houden. Een Beschermcomité en een Erecomité werden reeds opgericht, ten einde deze manifestatie uit te bouwen op nationaal vlak, bij de onthulling van een gedenkteken in zijn geboorte stad. In zijn dankwoord verklaarde de voorzitter dat de stad Ninove verbonden blijft met het werk van Dr. Hemerijckx en dat niemand mag onverschillig blijven bij een doelmatige aktie tot het bereiken van een waardig huldebetoon aan deze ereburger van Ninove en bijzonder aan het heldhaftig leven dat een voorbeeld moet blijven voor de jonge genera ties. d we e^ó/ :5-'5

Denderklok | 1976 | | pagina 1