k ^Qams 6^ e2-in d uwe JOHANNESPASSIE MUNTEUROSIE IN ENGELAND Vijftigste Jaargang Vrijdag 26 maart 1976 Grootse Uitvoering (145 uitvoerders) der van J. S. BACH in de dekanale kerk te Ninove op ZONDAG 4 APRIL 1976 te 20 u. stipt het Nationaal Orkest van België Dirigent LEONCE GRAS. NADER KENNISMAKEN MET BACH'S JOHANNESPASSION Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NINOVE Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 Prijs voor Jaarabonnement330 Fr. Prijs per nummer8 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. door het Koor Schola Cantorum Cantate Domino van het Sint-Maarteninstituut, Aalst, en volgende solisten: Lutz Michaëi Harder, tenor-evangelist (Duitsland) Karei Druwé, Christuspartij Jacqueline Sternotte, sopraan Margrit Jeremias, alt (Hongarije) Herbillon, bas (Frankrijk) Herman Verschraegen, orgel, Algemene Leiding: Organisatoren: de Ninoofse Zangkoren en Davldsfonds Ninove, met medewerking van het Stadsbestuur en V.V.V. Denderstreek. Uitvoering onder de auspiciën van het Ministerie van Nederlandse Kuituur, Dienst Volksontwikkeling, en van de Kulturele Raad Ninove. Toegangskaarten op voorhand te bekomen bij Dhr Moeremans Jozef, Albertlaan 187 Ninove (organisatiehoofd Dhr Van Laethem Kamiel, Ter Duystlaan 13 Ninove (voorzitter Gemengd Zangkoor) Dhr De Mont Fernand, Moeremansplaats 8 Ninove (dirigent Gemengd Zangkoor) Dhr Van Alfaene Herman, Burg. Behnplein 15 Nin. (secretaris Gemengd Zangkoor) Dhr Vanderpoorten Theo, Plasveld 4 Ninove (dirigent Groep Spiraal) Dhr Vermeire Hubert, Okegembaan 73 Ninove (secretaris Groep Spiraal.) E.H. Jacobs Jos, College, Ninove (dirigent St.-Aloysiusknapenkoor) Dhr Lambrechts Jozef, Ameiveld 11 Ninove (voorzitter Davidsfonds) Dhr De Vleminck Paul, Despauteerstraat 1 Ninove (bestuurslid Davidsfonds) Mej. Van Durme Thérèse, Dreefstraat 55 Ninove (bestuurslid Davidsfonds). Dhr R. Roosens, Edingenbaan, Meerbeke. (voorzitter Sint-Theresiakoor) Namens het Organisatiecomité van de opvoe ring van de JOHANNESPASSION te Ninove, op zon dag 4 april a.s. te 20 uur zeer stipt, hield de pro motor van deze kulturele manifestatie bij uitstek, de heer Jozef Moeremans, vorige week donderdag een persconferentie die ons toelaat onze lezers na der kennis te leren maken met dit heerlijk kunst werk van Johan Sebastian Bach. De Johannespassion behoort tot de grote wer ken van Bach en staat mee aan de spits van de in drukwekkende reeks van composities die van de middeleeuwen tot nu het lijden en sterven van de Heer hebben verheerlijkt door zang en muziek. Werd voor het eerst uitgevoerd in 1723 op Goede Vrijdag te Leipzig. Nadien heeft hij ze gewijzigd zo heeft hij het beginkoor vervangen door het majestueuze koor dat nu als proloog de Johannespassie vooraf gaat. De evangelieteksten zijn ontleend aan Johannes 18 en 19. Daartussen heeft Bach, zoals anderen vóór hem, twee episoden uit het Matheusevangelie in gelast en verrijkte aldus zijn werk met twee hoogte punten. De koralen zijn van Bach en de teksten van de arioso's en aria's zijn ontleend aan vroegere com ponisten. De Johannespassie werd gecomponeerd voor vierstemmig vokaalkoor en solisten, instrumentaal koor met diversen obligaatinstrumenten orgel en continuo. De solozang beweegt zich in de vorm van het recitatief het arioso, de aria en het duet met koor. Het evangelieverhaal wordt in de Johannespas sie toevertrouwd aan een tenorsolist. Bach schreef voor deze tekst een verhalend recitatief op eenvoudige grondakkoorden, zeer rijk aan melodie en schilderachtige dramatische effek- ten. Christus' figuur, in tegenstelling met de Ma- theuspassie plaatst de Johannespassie Christus da delijk tegenover zijn vijanden. Daarna staat de Heer vóór zijn rechters. De weinige woorden die Johannes van Christus overlevert worden gesproken in een sterk bewogen afwijzende verdedigende toon en staan strak ge spannen boven de eenvoudige continuo akkoorden. Door deze behandeling wekt Bach in zijn toehoor ders het besef van het leed dat de Heer moest dra gen, van de smaad en de hoon die hem werd aan gedaan en van het onrecht dat hij moest dulden om zijn heilwerk te kunnen voltrekken. De vokaalsolisten die ook de kleine partijen (Petrus, Pilatus, de dienstknecht en de dienst maagd) uitvoeren, treden om beurten op in arioso's en aria's. Zij vertolken de reacties op het lijdens verhaal, zij zoeken troost in de smart van de lij dende Christus en door hun lyrische ontboezemin gen verlichten zij de klank van dit dramatisch werk. In haar huidige vorm bezit de Johannespassie twee arioso's en acht aria's die onder de solisten gelijk verdeeld worden (Lees verder op pagina 2) Voor de eerste maal is de waarde van het En gelse Pond minder waard dan twee U.S.-Doilar. De vele experten die dit feit lang voor onmoge lijk hebben gehouden, zullen misschien nu wel in zien dat er, op het monetaire vlak, vele problemen dringend op te lossen zijn, te meer dat de situatie in Engeland zeker kan gekoppeld worden aan een malaise die in alle landen is waar te nemen. De U.S.-Dollar zelf heeft ook de laatste jaren veel van zijn waarde verloren. De beginwaarde van onze munten was voor alle landen gelijk en deze eenheid werd ingesteld door Karei De Groote. Bij de verovering van Groot- Brittannië in 1066 werd dezelfde munteenheid ook hier ingevoerd. Zeer lang bleef het Engelse Pond stabiel en tussen 1551 en 1931 werd er geen en kele correctie toegelaten. Dit is wel de fout die de Engelsen gemaakt hebben. Vooral dan na de zware financiële verliezen, geleden tijdens de Eerste Wereldoorlog, hebben zij te lang gewacht - namelijk tot in 1931 - om de munt aan te passen. Na de Tweede Wereldoorlog hebben zij dezelf de fout gemaakt en was het maar eerst in 1949 dat het Pond gedevalueerd werd met 30 in feite te weinig omdat de Britse economie te veel offers had gebracht tijdens die oorlog. Na Wereldoorlog II werd de basisindustrie van het land grotendeels genatio naliseerd, wat terug een grove fout was. Het is immers zo dat Groot-Brittannië tientallen jaren lang de wereldbankier was. Vanuit alle hoeken van de wereld werden in Engeland geldplaatsingen gedaan waarvoor natuurlijk interesten moesten be taald worden. Deze kapitalen werden dan groten deels in de industrie geïnvesteerd die niet meer ren derend was sinds de nationalisaties. Wij kunnen niet veel hoop koesteren dat men uit deze toestand bij ons de nodige lessen zal trek ken. Niettegenstaande het feit dat de belastingen in ons land ook al te hoog liggen, gaan er toch nog overal stemmen op om de grote inkomens nog wat zwaarder te belasten. Het is toch zo dat het voor de industrie moet mogelijk zijn om de nodige inves teringen te doen ten einde zich aan te passen aan de steeds strengere eisen van een moderne econo mie. Deze economie nog zwaardere verplichtingen opleggen zal zeker geen oplossing zijn om nieuwe werkgelegenheid te scheppen, tenzij zij dan zeer tijdelijk bij de Staat, maar in de openbare instellin gen zijn er nu reeds bijna achthonderdduizend werk nemers tewerkgesteld!... ris^n mm J0\fcs S ■T

Denderklok | 1976 | | pagina 1