Licht weerkaatsen... leven redden! 2 OE DENDERKLOK DAVIDSFONDS NINOVE VERNIEUWING VAN DE NATIONALE LUCHTHAVEN Deze instellingen bevinden zich vaak in een kri tieke toestand en iedere uitbreiding van de finan- den aantasten. Sommige bedrijven zijn hierdoor ver- ciële schuldenlast zal de terugbetalingsmogelijkhe- plicht hun werkzaamheden te stoppen, andere over schrijden hun financiële mogelijkheden op terugbe taling met als mogelijk gevolg dat bij een eerst komende lichte recessie terug vele firma's over de kop zullen gaan. Ter staving van deze zienswijze beschikt men over volgende argumenten - in 1960 waren er ongeveer 800 falingen; in 1975 circa 2250; - de bruto-besparingen van een bedrijf verte genwoordigen het saldo na betaling van alle vergoe dingen, lonen, onkosten, belastingen en zelfs uitbe taling van dividenden. In 1957 vertegenwoordigden de schulden uitgedrukt in jaren brutobesparingen 4,74 en in 1973 7,62 (bron N.B.B.) - de aangroei van het eigenlijke kapitaal houdt geen gelijke tred met de aanspraak op vreemde fi nanciering zodat ook de verhouding eigen kapitaal/ vreemde financiering, steeds nadeliger wordt; - de kortlopende leningen nemen stelselmatig een belangrijkere omvang in het geheel der schul den kortlopende leningen wil natuurlijk zeggen vluggere afbetaling en grotere financiële last voor de bedrijven. Men komt dus tot het algemeen besluit dat in dien de schuldenlast voor de gezinnen draagbaar blijft en zelfs normale verhoudingen aanneemt, het zelfde niet kan gezegd worden voor de bedrijfsschul den. De laatste twintig jaren werden gekenmerkt door een zeer belangrijke materiële vooruitgang. Het leeuwenaandeel van deze nieuwe mogelijkheden werd voorbehouden aan de openbare besturen en de gezinnen. Het wordt dan ook noodzakelijk de koek beter te verdelen. Indien de rentabiliteit van onze bedrijven niet meer aanvaardbaar wordt, zullen vele sluitingen en falingen volgen en de werkloosheid en de econo mische recessie nog toenemen. Zowel de werkne mers als de openbare besturen zouden hier het slachtoffer van zijn. Voor 1977 zou er ongeveer 4% meer te ver delen va'len tussen de inkomstengroepen. De finan ciële diensten van de KB hebben uitgemaakt dat indien men één derde van deze winst moest voor behouden voor de ondernemingen, de bedrijfsschuld uitgedrukt in jaren brutobesparingen zou terugbe- verbetering inhouden van een labiele toestand, een bracht worden van 7,5 tot 6. Dit zou een merkelijke economische groei in de toekomst in de hand wer ken, uiteindelijk ten bate van alle inkomstengroepen. WINTERWANDELING op zondag 19 december: E S S E N E Ditmaal gaan we op wandel op de derde zon dag van de maand en niet, zoals gebruikelijk, op de vierde. Wij gaan naar Essene en vertrekken met de wagen op de Graanmarkt te Ninove om 14 uur stipt. Wij rijden door Okegem, Liedekerke, Teralfene, vóór de autostrade nemen wij de richting Essene. Er is parkeergelegenheid aan de kerk, vanwaar onze wandeling start. Na de wandeling hebben wij om 17 uur het jaarlijks gezellig samenzijn in de feestzaal Bell's, Bellestraat 32. Knapzak meebrengen a.u.b. Er is wél een versnapering voorzien. CYCLUS MUZIEK. EEN NIEUW INITIATIEF! Voor U reserveerden wij de feestelijkste plaat sen in de nationale opera I Wij kozen een buiten gewoon programma AIDA van GIUSEPPE VERDI Muzikale leiding Elio Boncompgni. Regie, decors en kostuumsFilippo Sanjust. Onze operabus staat voor U klaar op de Cen trumlaan, op 5 februari 1977 te 19.30 uur stipt. Prijs 350 fr. Inschrijving door overschrijving op prk. van het Davidsfonds Ninove nr. 000-0514005-02 of bankre kening KB nr. 434-0094611-40. Vermelden: Opera - Aïda, ten laatste tot 20 december zodat de betaling vóór 23 december binnen is. Uit een onlangs verrichte opinie-peiling is ge bleken dat 75% van de Belgen reeds hebben horen spreken over lichtweerkaatsende kleren en acces soires. Bijna allen waren van mening dat het hier gaat om een uitstekend middel om het aantal on gevallen in de duisternis, waarbij voetgangers en fietsers betrokken zijn, te doen verminderen. Niettemin ziet men bijna nooit een volwassene, of zelfs een kind, met een lichtweerkaatsend voor werp, terwijl een gewone zelfklever op de schooltas het reeds zichtbaar zou maken van op 135 m. (door dimlichten) en zelfs van op 300 m. (dcor grote lich ten). Velen denken dat lichtweerkaatsende elemen ten slechts nuttig zijn op het platteland, in de alge hele duisternis. Ze vergissen zich. Want ook in de steden vergroten ze twintig tot dertig maal de kans om tijdig opgemerkt te worden. Voetgangers die een weinig verlichte straat oversteken zien de koplampen van de voertuigen goed naderen. Daaruit leiden ze onbewust af dat ook de bestuurders van die voertuigen hen van ta melijk ver bemerken, terwijl de dimlichten de rij weg hoogstens over een dertigtal meter afdoende kunnen verlichten. Dertig meter, m.a.w. een afstand die nauwelijks voldoende is om een met een snel heid van 60 km./u. rijdende auto tot stilstand te brengen. En men vergete niet dat sommige automobilis ten dit bebouwde kom maximum schaamteloos overschrijden. Onder andere wanneer er alchohol in het spel is. ZWART OP ZWART. Voetgangers die een straat oversteken zijn nog veel meer onzichtbaar wanneer uit de twee richtin gen voertuigen naderen. Gewoon doordat de be stuurders elkaar verblinden en de lichtbundels van de koplampen elkaar teniet doen. Op dat ogenblik is de voetganger niets meer dan een zwart blok (op zwarte achtergrond) waaruit slechts in de al lerlaatste meters een silhouet zal ontstaan. En de regen zal de zaak nog verergeren door het zicht van de bestuurders te benevelen (weerschijn op de rijweg, lichtkring op de voorruit...). In dezelfde omstandigheden zal een lichtweer kaatsend element effect sorteren van op 100 m. on geveer. En de bestuurders zullen, benieuwd, juist datgene doen wat gewenst isterstond vertragen. DE TWEEWSELERS. De voordelen van de lichtweerkaatsende acces soires springen in het oog 72% van de bevolking is het daar volkomen mee eens. Het valt dan ook te betreuren dat het licht van onze koplampen ons zo zelden teruggezonden wordt door de berijders van de tweewielers. Voor hen bestaan inderdaad tal van lichtweerkaatsende gadgets (armbanden, gor dels, klevers, broekknijpers enz.) die vaak meer de aandacht zullen trekken dan hun rode reflectoortje Waarschijnlijk volgend jaar zullen zelfs licht weerkaatsende fietsbanden op de markt gebracht werden. Daardoor zullen de tweewielers althans van terzijde goed opvallen. ZOALS DE NIEUWE NUMMERPLATEN. Velen verwarren nog lichtweerkaatsende stof met fluorescerende stof. Alleen de eerstgenoemde zendt van zeer ver het licht van de koplampen naar zijn bron terug. Dat is trouwens de reden waarom de nieuwe nummerplaten en de meeste verkeers borden ermee bekleed zijn. DE ONZICHTBARE KINDEREN. Lichtweerkaatsende accessoires kunnen talloze levens redden. Niettemin vergeten zelfs de meeste ouders dat. Denken ze er dan nooit aan dat hun kind zich op de weg kan bevinden van een drank zuchtig automobilist Of gewoon van een bestuur der die gehinderd wordt door de lichten van zijn tegenliggers NIEUWE VERTREK- EN AANKOMSTHALLS. Van de installaties van de Nationale Luchthaven te Zaventem, opgetrokken in 1958, het jaar van de Algemene Wereldtentoonstelling, werd toen gezegd dat men wel wat te groot had gezien voor het lucht- vaartverkeer van die tijd. In 1957 werden in zaventem 655.000 passagiers en 15.000 ton vracht geregistreerd. Vijftien jaar later, namelijk in 1972 werden 3.300.000 passagiers en 104.000 ton vracht geteld. Die expansie werd voort gezet en op het einde van verleden jaar bereikte men reeds 4,2 miljoen passagiers en 119.000 ton vracht. Er werd dus een noodzakelijke aanpassing ont worpen en er werden voor 8000 miljoen frank inves teringen toegekend, berekend op een normale evo lutie van het aantal passagiers die in België met de regelmatige luchtlijnen zouden vertrekken of aan komen, namelijk 5,9 miljoen in 1985, zowat 7,6 mil joen in 1990. verder 9.7 miljoen in 1995 en tot 12,5 miljoen in het jaar 2000. De uitbreidingswerken, waarvan de eerste fase thans beëindigd is, vertegenwoordigen de twee der den van het globaal project en ze omvatten vertrek en aankomsthalls, evenals verscheidene andere za len en lokalen. De tweede fase waarvan de werken thans aan de gang zijn, zal in de Herfst van volgend jaar voltooid zijn. Op dat ogenblik zal de Nationale Luchthaven te Zaventem over installaties voor passagiers en vracht beschikken waarvan de oppervlakte driemaal zo groot zal zijn als die van de constructies in 1958. i erzelfdertijd za! het huidige vrachtgebouw worden verbouwd tot een terminal voor de chartervliegtui gen, dit wegens het groetende aantal passagiers die deze formule verkiezen. Het is inderdaad ge wenst dat het verkeer per chartervliegtuig, dat zeer aan de seizoenen gebonden is en aldus bijzonder drukke dagen kent, in het belang van alle passagiers wordt gescheiden van het regelmatige luchtverkeer. En, omdat het in Zaventem is dat alles wat made in Belgium is, zich moet doen kennen en waarderen, zullen de lokalen van het oude aerohotel ingericht worden tot een galerij waarin de produk- ten van de Belgische nijverheid, de Belgische land en tuinbouw zullen tentoongesteld en verkocht wor den. Modernisering van de Infrastructuur. Om de Nationale Luchthaven te Zaventem toe te laten haar rol van kruispunt van de luchtvaart te spelen, werd reeds dit jaar gestart met de gedeel telijke realisatie van een nieuw programma. Het gaat hier om de modernisering van de infrastructuur van de start- en landingsbanen, de inrichting van een modern vrachtcentrum, de bouw van een loods voor jumbo-jets, de bouw van tenminste twee satelliet gebouwen voor de vertrekkende reizigers, het op trekken van moderne technische gebouwen voor de Regie der Luchtwegen en de Sabena, de vergroting van de inschepingsvloeren, evenals de bouw van garages en de aanleg van parkeerterreinen voor auto s. De uitvoering van dit programma is over vijf jaar gespreid. Een luchthaven naar maatstaf van de mens. In zijn toespraak ter gelegenheid van de offi ciële opening van deze nieuwe installaties heeft de heer Jos Chabert, Minister van Verkeerswezen, o.m. verklaard Antoine de Saint-Exupéry, een auteur bij wie wij onvermijdelijk terecht komen als wij over het vhegwezen zinnige dingen willen zeggen, heeft eens geschrevenDe luchthaven is belangrijker dan het vliegen Als minister van Verkeer die steeds heeft ge weigerd louter en alleen de technische aspecten van de communicatie te zien, kan ik deze uitspraak volledig en met de grootste nadrukkelijkheid onder schrijven. Wij hebben en zullen er steeds over waken dat Zaventem niet dat groot vervreemdend sas zou worden. Mijn streven is er op gericht van Zaventem een moderne en efficiënte luchthaven te maken, die evenwel altijd naar maat van de mens blijft. Het is belangrijk dat de passagier als hij weer op de begane grond wordt gezet, in la terre des

Denderklok | 1976 | | pagina 2