d \XJ e zin Wo Raadszitting Eenenvijftigste Jaargang Vrijdag 21 januari 1977 VAN 17 JANUARI 1977 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NINOVE Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 Prijs voor Jaarabonnement360 Fr. Prijs per nummer9 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Precies te 20 uur verklaart dhr Burgemeester Cosyns de zitting voor geopend. Schepen Stevens en Raadslid Gooien nemen met enige vertraging hun plaats in. Zo wat 60 toeschouwers zijn opgekomen om de debatten te volgen. Dhr Burgemeester - Vooraf wil Ik mij bij de Dames-Raadsleden verontschuldigen omdat de uit nodigingen voor deze Raadszitting alleen spreken over de Heren Raadsleden Wij zullen daarin de toekomst aan verhelpen. Tevens wens ik mede te delen dat het verslag van elke zitting ter beschikking ligt op het Sekre- tariaat vanaf de dag dat de uitnodigingen verstuurd worden van de volgende zitting. Opmerkingen over dit verslag kunnen gemaakt worden op het einde van de dagorde van de openbare zitting. 1) Eedaflegging en aanstelling van gemeente raadslid. Dhr Burgemeester - De geloofsbrieven van dhr Verekens, eerste opvolger van de B.S.P.-lijst, zijn in orde en ik nodig hem dan ook uit de eed af' te lea- gen. Dhr Verekens legt de eed af. Dhr Burgemeester - Proficiat. Dhr Waltniel - Na de installatiezitting van 1 ja nuari ji. werd aan de uitgang een pamflet rondge deeld met als hoofding C.V.P. Gemeenteraadsfrac tie Groot-Ninove Dit gestencileerd biadje kan zo wat van iedereen komen. Ik wens te weten of dit werkelijk van de C.V.P.-fractie afkomstig is. Dhr Torrekens Hil. - Dit pamflet ging inderdaad uit van de C.V.P.-fractie. Dhr Waltniel - Dank U, wij nemen daar akte van. Dhr Torrekens Hil. - Namens onze groep vraag ik dat de Raadszittingen in de toekomst steeds op dezelfde werkdag zouden plaatshebben. Dhr Burgemeester - In het vervolg zullen de Raadszittingen steeds op een vrijdag plaatshebben. Dhr Torrekens Hil. - Dank U. 2) Ophalen van het huisvuilnis - veralgemening van het gebruik van pfastiekzakken. Dhr Timmermans - Alleen de gemeenten Appel- terre, Nin?ve en Voorde hebben een contract voor het ophalen van het huisvuil. Wij nemen ons voor het invoeren van plastiekzakken te veralgemenen over gans Groot-Ninove. Op gebied van hygiëne, economie en de eenvormigheid zal dit deze dienst zeker ten goede komen. Dhr Torrekens Hil. - Wij hebben daar geen be zwaar tegen. Algemene goedkeuring met 31 stemmen. 3) Retributie op het ophalen van het huisvuil - aan passing. Dhr Timmermans - De prijs per plastiekzak zal 8 tr. bedragen. In de gemeenten waar een aanslag reeds betaald werd zal men voor dit bedrag plas tiekzakken ontvangen. Dhr Torrekens Hil. - Wij zijn er enigszins over verwonderd dat de prijs van 8 fr. per zak reeds aan de bevolking werd bekend gemaakt vooraleer hier terzake een beslissing werd getroffen. Wij vinden deze retributie toch een vrij hoog bedrag. Het is geen aanpassing, maar een opdrijving naar het hoog ste tariefniveau. Graag wensen wij te weten of er nog een bijkomende belasting komt voor het op halen van grof vuil De veralgemening van het systeem van ophalen wordt ingevoerd zender enige verantwoording van wat deze dienst zal kosten, want het ligt toch zeker met in de bedoeling er winst op te maken. Tevens wordt geen enkel onderscheid gemaakt in prijs voor de verschillende bevolkingsgroepen. In dit alles schuilt een onrechtstreeks gevaar voor sluikstorten en vervuiling van hei leefmilieu. Laat deze werkwijze veronderstellen dat ook voor de andere nutsvoorzieningen geen onderscheid zal gemaakt worden en een zelfde last eenvormig zal opgelegd worden Alhoewel vandaag slechts de retributie op het huisvuil ter sprake komt. durven wij nu reeds pleiten voor de uitwerking van een ristourne-systeem tot mildenng van de last van het geheei van de nuts voorzieningen en dit voor bepaaide bevolkingsgroe pen. Wij denken hier aan grote gezinnen, gehandi capten, bejaarden met gering inkomen. Vertrekken de van de vaststelling dat nutsvoorzieningen dienst verleningen zijn, die door de Gemeenschap of in naam van de gemeenschap aan de bevolking wor den aangeboden, onder voorwaarden, dat vrijwel nie mand er zich kan aan onttrekken, zodat eenieder in deze situatie totaal aangewezen is op de bestaan de bedelingssystemen. Het is duidelijk dat de enderhorigen hierdoor in een monopolie-situatie worden gebracht, wat wil zeggen dat het van uitermate groot belang is dat de beaeling verzekerd wordt tegen de best moge lijke service alsook tegen de meest redelijke en verantwoorde prijs. Den* icch niet dat het over een nieuwigheid gaat. In verschillende gemeenten en vooral in grote centia, is reeds een systeem in werking dat een ristourne-stelsel ten gunste van bepaalde gezinnen en marginale groepen toepast. Wij menen dat ook bij ons dit ten volle verant woord is. Dhr Timmermans - Door het ontstaan van de fusie was het hoogdringend iedere bewoner op ge lijke voet te plaatsen. Over de prijs van 8 fr. zullen we meer gedefailleerde uitleg geven op een volgen de zitting. Toch kan ik U nu reeds zeggen dat de optelling van de diensten voor het ophalen van huis vuil over gans Groot-Ninove ons reeds tot een totaal bedrag brengt van 4.900.000 fr., zonder de stortings bewijzen te Voorde. Wij zullen tot een verkoop ko men van zo wat 600.000 a 700.000 zakken per jaar met een netto-belasting van 5 fr. per zak, zodat U gemakkelijk zelf de slotsom kunt maken. Er bestaat een omzendbrief waarin ons aangewezen wordt een deel van de kostprijs op te vangen. Wat hier dan ook het geval is. In het Schepencollege ligt een voorstel ter stu die om gratis papier en karton en ook glaswerk op te halen, wat de beveiliging van het leefmilieu zeker in de hand zal werken. Ook wordt nog een regeling getroffen voor het ophalen van het grof vuil. Het is de wens van het Stadsbestuur onze in woners zo goed mogelijk te bedienen en hebben zeker aandacht voor bepaalde bevolkingsgroepen Dhr Torrekens Hil. - Wlj doen het voorstel van het ristourne-systeem voor de bevolkingsgroepen die we zo even hebben aangehaald. Dhr Burgemeester - in Ninove-Stad is het tarief per zak sinds 2 a 3 jaar 7,50 fr. Dhr Torrekens Hil. - Groot Ninove telt 11500 huisgezinnen. Dhr Timmermans - 12.000. Dhr Torrekens Hil. - Een aanbesteding per qezin ware wenselijk. y Dhr Timmermans - Dit zullen we ook doen in de toekomst. In de thans bestaande contracten zit soms een verschh van 100 fr. per gezin. Wij kunnen nu niet alles bekend maken opdat een aanstaande aanbesteding er met zou worden door beinvloea Dhr Waltniel - Het was nodig dat wij vooraf tot een eenvormigheid kwamen. Dan pas kan er aan een eigenlijk regime worden gewerkt. Dhr Torrekens Hil. - Maar wij blijven aandrin- gen op een ristourne-systeem. Dhr Burgemeester Dit kan onderzocht en be sproken worden op een eerstvolgende vergadering van de Sectie van Openbare Werken. Dhr Waltniel - Een ristourne-systeem is wel in teressant, maar daar is het nu nog te vroeg voor om het zo dadelijk in te voeren. Dhr Burgemeester - Bestond dat ristourne-svs- teem te Ninove Dhr Timmermans - Neen. Dhr Torrekens Hil. - Sommige gezinnen zullen to. vier zakken per week nodig hebben, dat maakt oi tr.dat is toch een hele kost. Dhr Prieels - Grote gezinnen maken méér ge bruik van de nutsvoorzieningen en voor hen zou er zeker een ristourne-systeem moeten ingevoerd wor den. Dhr Burgemeester - Wie 50 zakken nodiq heeft per jaar betaalt 400 fr. Er waren gemeenten waar een taks van 400 fr. moest betaald worden Dhr Torrekens Hil. - Voor die gevallen van 1 zak per week moet er inderdaad geen ristourne- systeem zijn. Dhr Timmermans - Er zijn weinig gemeenten waar het grof vuil gratis wordt opgehaald zoals dit hier bij ons wel gedaan wordt. En dit is toch ook een nutsvoorziening. Daar zal nu nog bijkomen- het gratis en afzonderlijk ophalen van papier en karton en van glas. Wij kunnen hier nu vanavond toch moeüi'k zo maar een ristourne-systeem op tafel gooien. Dhr Torrekens Hil. - Kunt ge akkoord gaan met het principe dat op ons voorstel nog teruggekomen wordt Dhr Burgemeester - Maar natuurlijk. Wij waren er al mee bezig in december van vorig jaar. Maar (Lees verder op pagina 2). o\Ksae

Denderklok | 1977 | | pagina 1