h <-ist Wq atns v o Q(/ ■a U/eek van de Soldaat 1977 9 Staat steunde Vlaamse Industrie met 3.4 miljard Eenenvijftigste Jaargang Vrijdag 4 februari 1977 mm Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NINOVE Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 Prijs voor Jaarabonnement360 Fr. Prijs per nummer9 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Van 5 tot 13 februari gaat, onder het thema EEN of ALLEEN, de Week van de Soldaat door. Dit thema dekt een ruime inhoud landsverdediging en militaire verdediging, vrede, dienstplicht en de problemen daaraan verbonden, maar ook het echte typische leven in de kazerne. Het leger wordt voor de meeste mensen pas een probleem wanneer ze soldaat moeten worden of wanneer het oproepingsbevel van hun kinderen thuis besteld wordt. Alle vragen rond dat onbeken de leger vallen dan plots allemaal samen op hun hoofd. Och kom, zeggen de anderen acht of tien maandjes soldaat spelen is toch niet zo erg Het is zo vlug voorbij Ze zijn praktisch om de twee weken thuisIn mijn tijd was het nogal wat anders en daarmee is de kous af... Als je dat maar denkt Meer dan de helft van de dienstplichtige jon geren moeten geen soldaat worden. Daar hebben de dienstplichtwetten voor gezorgd. Dat is natuur lijk een goede zaak. Blijft dan de vraag of de ande ren, die toevallig niet van een of ander artikeltje in de dienstplichtwetten konden genieten, alleen voor de hele boel moeten opdraaien. Zij hebben nood aan voorlichting vóór de dienst, kontakt en begelei ding tijdens de dienst en eventueel ook hulp om de nieuwe overgang naar het burgerleven mogelijk en eenvoudiger te maken. Want, waar sta je als toekomstig soldaat en werkzoekende In deze tnestige economische pe riode heb je het al moeilijk genoeg om aan werk te komen. Wanneer men dan hoort dat je boven dien nog soldaat moet worden, krijg je meestal de goede raad om na je legerdienst nog eens terug te komen Je moet maar eens je krant openslaan bij de rubriek betrekkingen: «dienstplicht volbracht» is bijna altijd een vereiste. Dus mag je de weg naar het stempellokaal opgaan, in afwachting dat je, als soldaat, gedurende enkele maanden 75 of 100 frank kan gaan verdienen Op een goeie dag is het dan zoverde jonge man wordt geparachuteerd in een onbekende ka zerne. met allemaal onbekende mensen, in een heel ander sfeer dan thuis, met nieuwe wetten en tegel tjes. Daar moet hij dan de komende maanden mee zien te leven. Met of tegen zijn zin... meestal te gen ALLEEN Maar al te dikwijls Maar het kan ook anders indien wij hem, alle maal samen, degelijk voorbereiden. Allemaal sa men betekent hierzijn gezin, vrienden, school, jeugdorganisatie, eventueel het werkmilieu. En waar blijft de aandacht van politiekers en syndikaten voor zijn problemen Of wordt alles opgelost met nog enkele maandjes minder dienst en nog wat (even min voorbereide) beroepsvrijwilligers Dienstplichtigen staan als groep ALLEEN bin nen die mooi gestructureerde wereld van groepen en graden. Eens dat ze elkaar en de groepsproble- men goed leren kennen, is hun diensttijd voorbij, zodat ze er niet meer kunnen toe komen er iets aan te doen. Zo kan dat nog jaren verder gaan, zonder dat er ooit iets verandert. Milac roept nu (eens temeer) alle mensen en groeperingen op, om samen de jonge mensen voor hun probleem te stellen vóór de dienst langs voorlichting in verband met vredesproblematiek, keuze van dienstplicht, landsverdediging tijdens de dienst door het stimuleren van weder- zijnds kontakt, inzet voor de anderen in directe dienstbaarheid van mens tot mens en bewerking van de structuren via werking in de inspraakorga nen. na de dienst door begeleiding naar het werk- midden, nieuwe opvang in het burgerleven. Hiertoe moet ook de gehele problematiek rond lands- en militaire verdediging bij alle men sen doordringen. Militaire verdediging vormt slechts een deel van de landsverdediging. Daar heeft ook de dienstplichtige zijn plaats met zijn dienst voor de hele gemeenschap. Militaire verdediging blijft een voorlopige spijtige noodzaak, zolang de wereldvrede niet kan gewaarborgd worden door de vredes-instelling van alle mensen die deze wereld bevolken. Indien we samen onze vredeswil opbouwen, zodat allen ervan doordrongen worden, zullen we al onze legers mis schien toch ooit nog naar het museum kunnen ver huizen. In afwachting hebben we nog een boei werk, zowel op het vlak van de vredesmentaliteit, als op het punt van voorlichting en begeleiding van toe komstige en huidige soldaten-dienstplichtigen. Wat voor zin heeft het te beweren dat we de vrede willen, indien we er niet concreet iets voor doen EEN en ALLEEN roept daarom op tot activiteit, in tegenstelling tot het zomaar aan ons laten voor bij gaan van al deze dingen. Wij zijn er tenslotte allemaal bij betrokken. Tot daar een korte greep uit de vragen en pro blemen die je terug kan vinden in de speciale editie van EXTRA-RANTSOEN. Dit blad zal je tijdens de Week van de Soldaat aangeboden worden. Zeg maar ja, en iaat deze kans niet voorbij gaan Staatssekretaris voor Streekekonomie Mare Eys- kens handelde in een persconferentie over wat in het raam van de expansiewetgeving zoal gepres teerd werd vorig jaar in het Vlaamse landsgedeelte. En dat is niet weinig. In 1S76 werden 648 inves teringsdossiers behandeld, waarvan 551 werden goedgekeurd voor een totaal bedrag van 44,5 mil jard een absoluut record. De staatstoelagen be liepen hiervoor 3,4 miljard onder de vorm van rente toelagen en kapitaaipremies. Alles samen goed voor 14.082 nieuwe arbeidsplaatsen. Wat de K.M.O.'s betreft - de zogenaamde kleine en middelgrote bedrijven, gaan de investeringen eveneens crescendo. Van januari tot en met novem ber van vorig jaar werden 5.021 dossiers afgehan deld, waarvan 4.355 goedgekeurd. Een plus van 30% in vergelijking met 1975. Totaal aan investeringen was hier 10,3 miljard, goed voor 3.248 nieuwe jobs. Opmerkelijke vaststelling een eenvoudig re kensommetje leert ons dat een nieuwe arbeidsplaats in de industrie 3.160.062 fr. kostte, en in de K.M.O. 3.171.182 fr. Dus nagenoeg hetzelfde bedrag. Dit geeft te bedenken omdat een nieuwe arbeidsplaats in de grootnijverheid gewoonlijk veel meer kost dan in een kleinere zaak. De conclusie ligt voor de hand: ook bescheiden ondernemingen investeren voor al in de apparatuur. De geciteerde cijfers dienen evenwel gerelati veerd in vergelijking met de muntontwaarding en de inflatie. Weliswaar werd er in 1975 daar voor 21,8 miljard geïnvesteerd, maar de 44,5 miljard van 1976 zijn, omgerekend in de waarde van 1970 slechts 27,7 miljard. In ieder geval is er niettemin een vooruit gang van zowat zes miljard ten opzichte van 1975 en dat kan er op wijzen dat de privésector de hand aan de ploeg blijft slaan en de toekomst minder somber inziet. Gematigd optimisme dus. Bovendien moet men bij de 44,5 miljard van 1976 nog de principieel goedgekeurde dossiers bij- rekenen en dat zijn nog eens 30,5 miljard frank, goed voor tewerkstelling van 7.073 man. Of vrou- (Lees verder op pagina 2). wesf<t/,

Denderklok | 1977 | | pagina 1