Eenenvijftigste Jaargang Vrijdag 18 februari 1977 VAN 11 FEBRUARI 1977 Drukker - Uitgever Prijs voor Jaarabonnement: 360 Fr. PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Prijs per nummer9 Fr. Koepoortstraat 10 - 9400 NINOVE Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Precies te 19 uur verklaart dhr Burgemeester Cosyns de zitting voor geopend en hij verontschul digt dhr Schepen Desprets die in het buitenland verblijft. Dhr Coolen is afwezig. Een 30-tal toeschouwers en 6 persmensen vul len de voor het publiek voorziene ruimte. Dhr Burgemeester - Ik ontving een schrijven van dhr Prieels die nog 2 punten aan de dagorde plaatste, nl. betreffende de kwestie Fabeita en het geplande bezoek van Staatssekretaris Eyskens aan onze stad. Ook dhr Baro diende nog 2 punten in en er was ook nog een schrijven van dhr Hilaire Torrekens. Dhr Waltniel - Dhr Torrekens schreef ons dat de dossiers betreffende de financies van de stad niet ter inzage lagen op het stadhuis toen hij er zich vorige dinsdag tussen 16 en 16.30 uur aanbood. Ik sla hiervoor mea culpa. De Sectie van Finan cies vergaderde de maandag en toen deze vergade ring te 21 uur eindigde, was op het stadhuis geen enkel bureau nog toegankelijk om deze dossiers veilig te bergen. Derhalve nam ik deze mee en de- deponeerde hen op mijn bureau te Meerbeke en bracht ze dinsdagavond terug ter gelegenheid van de zitting van het Schepencollege. Het lag zeker niet in mijn bedoeling de rechten van de oppositie te krenken. Dhr Torrekens Hil. - Ik kan deze uitleg wel aan vaarden. maar het opstellen van een huishoudelijk reglement zal daar in de toekomst aan verhelpen. Dhr Burgemeester - Zoals ge gezien hebt had den wij de kwestie van Fabeita reeds zelf aan de dagorde geplaatst. Ik stel voor de punten van dhren Prieels en Baro te bespreken op het einde van de openbare zitting. Dhr Prieels - Ik wens de door mij voorgestelde punten in hun geheel te bespreken. Dhr Burgemeester - Goed, maar dan op het ein de van de openbare zitting. 1) Goedkeuring motie in verband met de fa briek Fabeita. Dhr Waltniel - Het probleem Fabeita is reeds meermaals hier in deze Raad ter sprake gekomen. Thans konit het terug te berde, en het Schepencol lege schenkt er de grootste aandacht aan, vooral dat het hier gaat om de tewerkstelling van 370 per sonen in onze stad. Om in deze kwestie tussen te komen zijn de middelen en de mogelijkheden van een gemeente wel eerder beperkt. Onze actie zal er in bestaan 1Te helpen waar het kan om bestaande infra structuren te vergemakkelijken. Wij hebben hier al les gedaan wat kon en in dit kader werd b.v. de toe gangsweg naar de Fabeltafabriek verbeterd. 2) Moreel te steunen door aan te dringen bij de hogere overheid om de belangen van Ninove en natuurlijk ook van anderen te behartigen. Voetstap pen aanwenden en druk uitoefenen waar het kan. In het Parlement kwam deze kwestie uitvoerig ter sprake. De drie bestaande Fabelta-afdelingen zou den gedecentraliseerd worden, dus iedere afdeling zou zelfstandig werken. In naam van de ganse Gemeenteraad, was dhr Burgemeester te Brussel aanwezig om er, tijdens een betoging, de steun en de sympathie van onze stad te betuigen. Volgende motie wordt dan gelezen en ter goed keuring aan de Gemeenteraad voorgelegd. De Gemeenteraad van Ninove, vergaderd in zitting van 11 februari 1977, drukt zijn bekommernis uit betreffende de toekomst van de N.V. Fabeita en meer in het bijzonder van de afdeling Ninove van deze vennootschap. In dit verband vestigt hij de aandacht van de heer Minister van Economische Zaken en van de heer Staatssecretaris van Vlaamse Streekeconomie op volgende feiten 1) Sedert de oprichting van deze onderneming in 1929. speelde deze onverminderd een belangrijke rol in de tewerkstelling voor Ninove en omgeving. Thans nog wordt werk verschaft aan 370 personeels leden in een gebied, dai op het stuk van de werk loosheid en van de pendelarbeid tot de minst be gunstigde van het ganse land behoort. 2) De eventuele sluiting en/of aftakeling van de zetel Ninove van de N.V. Fabeita zou door de Ninoofse bevolking des te sterker worden aange voeld, na het verdwijnen of de schaalverkleining van tal van andere ondernemingen (o.m. in de sektoren garens, stekjes, lampen e.a.) met als gevolg het teloor gaan van een belangrijk aantal werkgelegen heden. Op deze wijze zou de Ninoofse gemeenschap voor de derde maal het gelag betalen van beslissin gen en beleidsopties getroffen door multinationale ondernemingen. 3) Een reddingsaktie van de afdeling Ninove der N.V. Fabeita blijkt des te zinvoller daar het be drijf thans nog rendabel blijkt te zijn en mits de nodige investeringen en reconversie een minder la biele toekomst kan verzekerd worden. De gemeenteraad vraagt de bevoegde overhe den met aandrang onverwijld de nodige maatregelen te treffen om de toekomst en de tewerkstelling van de N.V. Fabelta-afdeling Ninove veilig te stellen. Het voortbestaan van deze afdeling is te belangrijk voor het socio-economisch leven van Ninove en omge ving, om op dit stuk enig risico te aanvaarden. De Gemeenteraad drukt tevens zijn sympathie uit met het personeel van dit bedrijf. Hij verzekert dit personeel dat vanwege het gemeentebestuur bin nen zijn mogelijkheden en bevoegdheden alles in het werk zal worden gesteld om de belangen van de werknemers te verdedigen. En gaat over tot de dagorde. Dhr Burgemeester - Bij het bezoek van Staats sekretaris Eyskens zullen wij de kwestie Fabeita zeker aan de dagorde steilen en er zijn speciale aandacht op vesiigen. Dhr Torrekens Hil. - Ik dank U voor de toelich ting. Graag hadden wij de tekst van die motie toch vooraf gekregen, want deze kwestie is toch van het grootste belang voor Groot-Ninove. Wij achtten het wenselijk deze motie in onze fractie vooraf te kun nen bespreken. Vooral Fabelta-Ninove is voor ons belangrijk, niet alleen voor de fabriek zelf, maar vooral voor de werknemers wier gezinnen met werk loosheid wordt bedreigd. Dhr Waltniel - Dit is ook onze bekommernis en deze is vervat in de tekst van onze motie via het bedrijf zekerheid verschaffen aan het personeel. Dhr Burgemeester - Als ge wilt kunt ge in mijn bureau samenkomen om de motie te onderzoeken. Dhr De Riemaecker - Wij hadden de tekst van uw motie vooraf in onze fractie moeten kunnen be spreken. Dhr Burgemeester - Wij wisten toch ook met wat U te zeggen had. Dhr Timmermans - De C.V.P. was wel klaar om deze kwestie te bespreken in de Gemeenteraad, want dhr Prieels zou hier de woordvoerder zijn zoals blijkt uit het punt dat hij aan de dagorde liet plaat sen. Nu tracht men hier aan struisvogelpolitiek te doen. Dhr De Riemaecker - Neen, neen, wij vragen de schorsing van de zitting om over de tekst van uw motie met onze fractie te kunnen beraadslagen. Dhr Waltniel - Willen we, paragraaf per para graaf, de tekst nu onderzoeken Dhr Torrekens Hil. - Wij mochten die tekst toch op voorhand gekend hebben. Dhr Timmermans - Al wat gij eraan verandert moet tot onze bevoegdheid blijven. Dhr Waitmel - Ge moet de tekst van de motie breed bekijken en er geen politiek of partijgeest in gaan zoeken. Dhr Torrekens Uil. - Als gij spreekt van partij geest dan moeten wij dit van uw kant zo bezien. Bepaalde uitzichten van Ninove moeten in die mo tie naar voor gebracht worden. Fabeita Ninove be schikt maar over één productwaar staat dit ver meld Dhr Waltniel - Punt 3 houdt dit in. Dit aspect van de zaak is in het Parlement besproken geweest. Een beter product kan, mits de nodige reconversie, gerealiseerd worden. Tekstueel moet dit toch alle maal niet in deze motie staan. Over het technisch aspect van Fabeita is hier in deze Raad niemand bevoegd. Dhr Torrekens Hil. - Ge bewijst dat wij gelijk hebben, want ge hebt tien minuten nodig gehad om ons te zeggen waarover het hier in feite gaat. Dhr Waltniel - Als gij begrijpt wat het woord reconversie wil zeggen was die uitleg er niet nodig geweest. Dhr Torrekens Hil. - Wordt de zitting nu ge schorst Dhr Burgemeester - Akkoord op het einde van de openbare zitting (Lees verder op pagina 2). Raadszitting

Denderklok | 1977 | | pagina 1