s talige JCoogdag AAN AL ONZE LEZERS EN LEZERESSEN: Eenenvijftigste Jaargang Vrijdag 27 mei 1977 DONDERDAG 12 MEI 1977 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NINOVE Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 Prijs voor Jaarabonnement360 Fr. Prijs per nummer9 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Vervolg van de toespraak van dhr Waltniel. Een derde bestanddeel dat wellicht enkele toe lichting vergt is de post overdrachten welke 19.1 milj. of 7,2 van het totaal vertegenwoordigt Ik heb reeds vermeld dat hierin begrepen is de toelage aan het O.C.M.W. ten beiope van 8,3 milj. Voeg daar bij 1,7 milj. tussenkomst in de wedden van de gewes telijke ontvanger, 1,7 milj. bijdragen aan de brand weerdienst, 1,2 milj. toelagen aan de kerkfabrieken en er blijft nog amper een goede 5 milj. voor wat ik zou noemen vrije betoelaging Hiervan gaat 3,1 milj. naar volksontwikkeling en kunst (tegen 2,7 milj. voorheen) en 1,4 milj. naar sociale hulp en gezins voorzieningen (tegen 0.8 milj. voorheen), hetweze een gezamenlijke uitgave van 4.4 milj. tegen 3,4 milj. voorheen of een stijging van 30 De verenigingen van alle slag, zowel deze die zich bezig houden met kuituur als met de sport, of diegene wier aktiviteit meer sociaal gericht is. zul len zeker de inspanningen waarderen welke het stadsbestuur ten hunnen opzichte heeft gedaan. Bij dit alles werd. wat de procedure betreft, twee stelregels vooropgezet nl. - de gelijkeberechtiging van alle verenigingen, waar deze ook gevestigd zijn in het Groot-Ninove. wat het opstellen van normen veronderstelt - het inspraakrecht van de betrokken adviesra den bij het vaststellen van deze normen. Moge ik daarbij dan nog vermelden dat in het kader van deze sociaal- en kultuurbevorderende po litiek zelfde initiatieven werden genomen op het stuk van de geboortepremies, de premies voor het voorhuwelijkssparen, de tegemoetkomingen voor de nutsvoorzieningen van de grote gezinnen, de bouw- premies en de saneringspremies. Ik heb daareven gesproken over de inspannin gen welke het stadsbestuur zich zal getroosten om via de tewerkstelling van de werklozen gedeeltelijk te verhelpen aan de werkloosheid. Dit is slechts één luik van het probleem. Een tweede, even belangrijke, zoniet belangrij ker oplossing voor deze kwaal zal worden gezocht in een positieve bijdrage tot bevordering van nijverheid en landbouw in ons gewest. Wij beschikken over een industriepark dat nog talrijke mogelijkheden biedt, zowel inzake onmiddellijke bezetting als in zake uitbreiding. De nodige schikkingen zullen wor den getroffen om een geschikt vestigingsgebied te scheppen voor de kleine en ambachtelijke onder nemingen. Bijzondere aandacht zal eveneens worden be steed aan de bevordering van de handel en de ne ring in gans Groot-Ninove. Ik wil hier niet onmiddel lijk over uitweiden, doch ik kan U wel verklaren dat op dit stuk bepaalde initiatieven zullen worden uit gewerkt. Wij zullen een eerste experiment wagen door het uitkeren van de stedelijke tegemoetkoming in de nutsvoorzieningen voor grote gezinnen, waar voor een krediet van 500.000 fr. is voorzien, onder de vorm van aankoopbons bij handelaars gevestigd in Groot-Ninove. De oorspronkelijke voorziene tege moetkoming zal van 200 tot 400 fr. worden opge voerd. Wij menen hierdoor de Ninoofse middenstand en handel een niet te onderschatten steun te verle nen, uitgaande van het principe dat geld, geschon ken door de Ninoofse gemeenschap, best de Ni noofse handel ten goede komt. Zo dit experiment voldoening schenkt zal het volgend jaar worden uit gebreid tot andere en belangrijker stedelijke pre mies en tegemoetkomingen. Wij moeten er inderdaad oog voor hebben dat hoe beter de Ninoofse arbeiders, middenstanders, landbouwers, bedienden en kaderleden het stellen, hoe beter ook de stadsfinanciën er zullen voorstaan. Wat betreft de ontvangsten, bedraagt het totaal voor net begrotingsjaar 243.2 milj., waarvan de be langrijkste posten zijn 11 staatstbelagen via het gemeentefonds B 80,2 milj., waar wij de gelukkige verrassing hebben beleefd van 16.4 miljoen meer te ontvangen dan in de oorspronkelijke begroting voorzien werd. Daar bij dient gevoegd 3,9 milj. vanwege het Gemeente fonds volgens art. 358 W.I.B., hetgeen het totaal van de staatstussenkomst via het gemeentefonds B op 84,1 milj. brengt of 34,6 van de totale ontvangst. 2) de belastingen en retributies: 96,7 milj. of 38.9 van het totaal. Wij hebben reeds in vorige zitting de opcentiemen op de onroerende voorhef fing (42,9 milj.) en op de personenbelasting (33,5 milj.) gestemd. Voor wat de overige belastingen en retributies betreft hebben wij, zoals trouwens door de provincie en door het departement van binnen landse zaken voorgeschreven werd, de bestaande belastingen in de pilootgemeente Ninove veralge meend. Twee retributies werden aangepast voor wat de tarieven betreft, nl. de belasting op de aanslui ting riolering en de plaatsrechten op a'e markt. 3) de overige ontvangsten, gebceKt onder de hoofding overdrachten, belopen 53,7 milj. of 22,1 van het totaal. Zij omvatten vooral de tussenkomst van de staat in de aflossing van leningen, de tussen komst in de lonen en wedden van de sektor onder wijs en andere. Hierin is eveneens begrepen een be drag van 8.8 milj. als ontvangst in de electriciteits- intercommunales (5,6 milj. als deeiname in de winst en 3,2 milj. als afschrijvingsdividend). Bij het overschcuwen van de struktuur der ont vangsten, dienen m.i. volgende bemerkingen gefor muleerd. Inzake de staatstoelagen via het B-fonds dienen wij ons geen overdreven illusies te maken voor wat de toekomst ons zal brengen. In de eerste plaats werd dit jaar van regeringswege een speciale in spanning geleverd om de financiële gevolgen van de fusieoperatie op te vangen. Wij mogen echter niet verwachten dat deze vrijgevigheid zich ieder jaar in dezelfde mate zal herhalen. Ten tweede staan wij voor het probleem van de regionalisering van de dotatie van het Gemeente fonds, zoals voorzien in de wet van 5 januari 1976 en waarbij de regionale verdeelsleutel van 1977 tot 1980 geleidelijk zal toegepast worden op respectievelijk 62,5 en 87,5 van bedoelde dotatie. Ook hierin kunnen voor ons verrassingen besloten liggen, in ene zin of in andere. Meer algemeen dienen wij hier trouwens het probleem van de fiskale autonomie van de gemeen ten te stellen. Een groter vrijheid en verantwoorde lijkheid - beide zijn onafscheidbaar verbonden - op het stuk der gemeentelijke financiën is een pro grammapunt geweest van iedere politieke partij die aan de gemeenteraadsverkiezingen heeft deelgeno men. De staat legt voortdurend aan de gemeenten nieuwe verplichtingen en nieuwe taken op, zonder hen in de mogelijkheid te stellen tal van deze uitga ven te financieren. Vroeg of laat zal aan dit probleem van overheidswege moeten getornd worden. Inzake de eigen financiële inspanning spreekt het vanzelf dat ook hier bepaalde grenzen moeten worden geëerbiedigd. De bijdragen die van onze me deburgers worden gevergd, zijn rechtstreeks funk- tie van datgene wat diezelfde medeburgers wensen te bekomen van de stad. Betere wegen, een betere bewaking en beveiliging, betere nutsvoorzieningen, een betere sociaal-kulturele infrastruktuur, beter on derwijs, een betere tewerkstelling, kortom meer wel vaart en meer welzijn vereisen de inbreng van de daartoe vereiste middelen. Ik moge er in dit opzicht op wijzen dat wij reeds een paar posten hebben welke sterk doorwegen op de gemeentelijke begroting. Ik citeer onder meer het tekort van het O.C.M.W. (de vroegere C.O.O.) dat meer dan 8 milj. vergt var. de stadskas, het verlies van de zwemkom dat bijna 5 milj. beloopt enz. Een maal dat het kultureel centrum, de sporthal en het v*aterzuivenngsstation gebouwd en operationeel zul- ,en zijn, vrees ik dat het rijtje der deficitaire posten in niet onbelangrijke mate zal aangedikt worden. Onze medeburgers - en in de eerste instantie deze gemeenteraad - zullen terzake klaar en duidelijk stel ling moeten nemen en de konsekwenties van hun beslissingen aanvaarden. Wat de eigen financiële inspanning beireft, wou ik er even aan herinneren dat wij van deze gelegen heid gebruik hebben gemaakt om enkele belastingen af te schaffen, met name deze op de taxi's, op de re- klameborden, op de openbare bals en op het plaat sen van terrassen, hetweze omdat de opbrengst er van te miniem is, hetzij omdat het daaraan verbon den werk en de moeilijkheden die eruit voortspruiten niet opwegen tegen de beperkte ontvangst. Wat tenslotte de overige ontvangsten aangaat, wil ik gans speciaal de aandacht vestigen op de ont vangsten die wij boeken uit de electriciteitsintercom munales. Het lijkt mij absoluut noodzakelijk dat wij terug in belangrijke mate gaan investeren, teneinde (Lees verder op pagina 2). Raadszitting i

Denderklok | 1977 | | pagina 1