d vu e 'lams eft NAAR DE 50ste IJZERBEDEVAART Raadszitting Eenenvijftigste Jaargang Vrijdag 1 juli 1977 i VAN 16 JUNI 1977 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NINOVE Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 Prijs voor Jaarabonnement: 360 Fr. Prijs per nummer: 9 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Voor de eerste maal in september 1920 te Steen- kerke waar Joe English, de kunstenaar van de IJzer, begraven lag, in het toen nog moeilijk te bereiken frontgebied. Thans voor de vijftigste maal, op 3 juli 1977, te Diksmuide, waar alle wegen van Vlaanderen op die dag naartoe leiden. Er liggen zevenenvijftig jaar tussen de eerste en de vijftigste bedevaart. In dat tijdstip van meer dan een halve eeuw zijn de Ijzerbedevaarten gegroeid van een gewraakte, gewantrouwde, gedoogde, onafwendbare gebeurte nis in het van zijn macht bewustwordend Vlaanderen tot een constant feit in het staats- en volksleven. De Ijzerbedevaart is daar niet uit weg te denken, zij is een oriënteringspunt op de kalender waar de belang rijkste data van het jaar met rood kruisje aangete kend staan. Zij is geboren uit het besef van samenhorigheid onder de Vlaamse soldaten van 1914-1918 en de ge neraties die elkaar sindsdien opgevolgd zijn. En van wie de idealen verankerd liggen in dezelfde gemeen schap van strevingen, uitgedrukt in de spreuk van hen die er dicht bij betrokken waren en er het meest voor geleden hebben Nooit meer oorlog Vanaf 1920 ging het over Steenstrate, Westvle- teren, Alveringen-Oeren naar Kaaskerke. Op 6 fe bruari 1925 werden de statuten van de Vereniging Bedevaarten naar de Graven van de Ijzer in het Staatsblad gepubliceerd. In mei van dat jaar werden te Adinkerke meer dan vijfhonderd grafzerken, die Vlaamse soldaten met hun schamele soldij hadden betaald, voor een wegverharding verbrijzeld graf zerken van jongens die de Koning opgeroepen had metVlamingen, gedenkt de Slag van de Gulden sporen Op de bedevaarten van 1925 groeide het plan van een groots gedenkteken te Kaaskerke, en daar zou voortaan jaarlijks de Ijzerbedevaart plaatsheb ben. De Uzertoren kwam er en werd in 1930 inge wijd. Een greep uit de hoofdmomenten die de ont wikkelingsgeschiedenis van de Bedevaart hebben getekend Aanleg in 1929 van een noodbrug over de IJzer om de toegestroomde massa Vlamingen toe te laten de bedevaartplaats te bereiken. De stormloop van 't jaar 1930 op de Grote Markt te Diksmuide, na de provocatie van de Belgische vlieger Labrique tegen de boze herders De aanslag van 16 maart 1946 die de IJzertoren vernielde, gevolgd door de uitspraak van een voor aanstaand politicus hij ligt er, en hij ligt er goed. Het falen van het beste gerecht ter wereld, dat de daders van de aanslag niet vinden kon, hoewel zij door iedereen met de vinger gewezen werden. De mislukte pogingen om de IJzertoren en het bede vaartterrein te onteigenen. De beslissing tot de bouw van een grotere to ren. Het heldhaftig voorzitterschap van Prof. Fr. Fransen. De aanwezigheid van regeringsleden op de Ijzerbedevaart en hun wegblijven na 1965. In 1965 was de bouw van de huidige IJzertoren een feit. In de geschiedenis van de Ijzerbedevaarten vindt men de weerspiegeling van meer dan vijftig jaar Vlaamse Beweging. Te Diksmuide wordt jaar lijks een gewetensonderzoek gehouden, dat gepaard gaat met de paradoksale vaststelling dat men erop vooruitgaat, maar dat men altijd even ver van Nooit meer Oorlog van Zelfbestuur voor Vlaan deren verwijderd staat. Steeds nog als een teken van tegenspraak en wan vermaning staat de IJzertoren in de Vlaamse Westhoek. Hij is het zinvolste oorlogsmonument on der de tientallen die over het slagveld van de Eerste Wereldoorlog verspreid liggen. Hij herinnert aan de idealen die de Vlaamse soldaten van het IJzerfront bezielden, en waarvoor zij vier jaar lang bloed, mod der en vernederingen vanwege de legerleiding heb ben ondergaan. Tachtig procent van de gesneuvel den van die oorlog kwamen uit Vlaanderen. Wie heeft dat ooit met cijfers in de hand weerlegd De vijftigste Ijzerbedevaart staat voor de deur, op 3 juli 1977 te Diksmuide-Kaaskerke. Moge het be waarheid worden dat allen die zelfbestuur als een noodzaak voor Vlaanderen beschouwden, zowel zij die bij de christelijke geest van de Ijzerbedevaart aansluiten, als zij die in een andere overtuiging de prikkel van hun strevingen en daden vinden, in één broederlijke overkoepeling van alles wat Vlaande- rens toekomst betreft, elkander zouden vinden, op een ogenblik dat die toekomst meer dan ooit op het spel staat. Dat is onze wens. Nooit meer oorlog. Zelfbestuur. Vlaanderen eerst. Laat dit de vlag zijn waarrond alle eerlijke Vlaamsgezinden zich scharen op de vijftigste Ijzer bedevaart van 3 juli 1977, te Diksmuide-Kaaskerke. Dit is onze oproep en moge op die dag de nieuwe beiaard spelen 9) Stedelijke sporthal - wedstrijd aanbesteding - goedkeuring lastenboek - eventueel goedkeu ring nota erelonen ingenieur gelast met de sta biliteitsstudie en lening voor het betalen ervan. Dhr De Riemaecker - Het ziet er naar uit dat deze uitgebreide dagorde vandaag niet volledig zal kunnen afgewerkt worden. Het bundel van de sport hal is pas op 13 juni binnen gekomen en wij hebben dus niet de tijd gehad om deze belangrijke kwestie grondig te onderzoeken. Ik heb zo de indruk dat het voorstel niet meer op een wedstrijd neerkomt. Het was toch de bedoeling voorstellen uit te lokken, maar dan mogen er niet al te veel voorwaarden ge steld worden. Vermits het hier over een werk gaat van 40 miljoen frank wens ik toch te vragen dit punt nog voor enkele weken te verdagen. Dhr Timmermans - Akkoord met de verdaging. Het voorstel houdt de idee in die wij over de sport hal hebben maar de deelnemers zijn vrij in hun voor stellen. Wij zien het zo ruim mogelijk. Wel zou ik U vragen nu de erelonen van de heer Van de Kerck- hove te willen goedkeuren. (De heer Evenepoel neemt zijn plaats in). Dhr Burgemeester - Kunnen wij hiermee ak koord gaan Dhr De Riemaecker - Graag had ik een exem plaar van het voorstel ontvangen. Dhr Timmermans - Akkoord, en wij zullen ook nog een sturen aan elke fractieleider. Algemene goedkeuring met 30 stemmen. 10) Restauratie St.-Corneliuspoort - goedkeuring van het dossier aanleg. Dhr Timmermans - Eerst geef ik een woordje geschiedenis over deze poort voor de nieuwe leden van de Ninoofse gemeenteraad. Het is een meer dan noodzakelijk werk. Om de poort te beveiligen wen sen wij zo spoedig mogelijk de aanleg rond de poort aan te vangen door het aanbrengen van boorstenen en beschermingspalen. De raming van de werken beloopt 510.720 fr. Dhr Torrekens Hil. - Als ik het goed begrijp zou het bijgebouw dus voorrang krijgen Dhr Timmermans - Inderdaad. Beter ware na tuurlijk dat wij alles in zijn geheel konden afwerken maar ge weet nooit dat het dossier nog ergens kan blijven hangen. (Lees verder op pagina 2).

Denderklok | 1977 | | pagina 1