Wandelen in het Neigembos Eenenvijftigste Jaargang ,f - Vrijdag 15 juli 1977 JAARLIJKSE VAKANTIE Ingevolge de wet op de jaarlijkse va kantie zal De Denderklok NIET VER SCHIJNEN op vrijdag 22 juli en vrijdag vrijdag 29 juli 1977. VAN 7 JULI 1977 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraaf 10 - 9400 NINOVE Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 Prijs voor Jaarabonnement360 Fr. Prijs per nummer: 9 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Het zal zowat een tweetal jaren geieden zijn dat om het behoud van het Neigembos heel wat te doen geweest is. Heeft de onteigeningsprocedure en de effectieve aankoop van het belangrijkste deel van het bos wat lang geduurd, uiteindelijk is het er toch van gekomen. De plaatjes «Verboden toegang, pri vate jacht», waar «Rom» van gewaagd in een artikel «Onteigening Neigembos laat op zich wachten» in «Het Nieuwsblad» van 4 februari 1976. zijn nu sedert enkele maanden vervangen door witte borden «NEI GEMBOS STAATSBOS», aan de voornaamste toe gangswegen. Na de officiële klassering van het Neigembos als natuurmonument op 30 september 1774, stelde de Hoge Raad voor Natuurbehoud - Vlaamse Kamer een speciale commissie samen. Die werkgroep kwam een eerste keer bijeen in het Neigembos zelf op 7 mei 1975, om zich van de werkelijke toestand beter te kunnen vergewissen. Zolang de verkoper geen volle zekerheid had van de verkoop, moest al les beperkt blijven tot voorbereidende vergaderin gen. En toen uiteindelijk in december 1976 de ver koopsom aan de vroegere eigenaar werd neergeteld, kon men echt iets gaan doen. In februari van dit jaar werd in een vergadering van de werkgroep, onder het voorzitterschap van Prof. Dr. J. Hublé van de R.U.G., aan daadwerkelijke werkverdeling gedaan. Vooraf werd een overzicht gegeven van de grond- verwervingen door de Staat: momenteel zijn - 40 Ha aangekocht en wordt er ernstige studie van ge maakt om het hele bos (zowat 65 Ha in totaal, de ingesloten weiden en akkerland niet inbegrepen) te verwerven. WAT WERD TOT NOG TOE VERWEZENLIJKT? - In maart werd een beedigde boswachter aan gesteld. nl. de Heer Sterck Roger, van Waters en Bossen, wonende te Idegem. - In april kwamen de wit-zwarte borden klaar die aan alle toegangswegen werden opgesteld, met het opschrift. «NEIGEMBOS - STAATSBOS. Wande laars zijn toegelaten op de wegen en paden. Geen ruiters. Geen rijtuigen». Die toegangswegen zijn: aan de kapel van Bevingen, op het gehucht Prindaai, op het gehucht Woestijn en aan de Inkhoorn. - Twee ingenieurs van Water en Bossen wer den gelast met de bosbouwkundige inventaris, die nu practisch op punt staat. Terwijl twee stagiairs biologen zich gedurende zes maanden bezig hou den met de studie van de plantenassociaties, de avi fauna en de insectenstand. Hun eerste, zeer interes sante bevindingen werden op een ter plaats gehou den vergadering van de commissie meegedeeld op 15 juni II. Voor de buitenstaander en de toevallige wande laar misschien niet erg spectaculair, maar voor het verdere beheer van het bos uiterst belangrijk. WAT WORDT IN HET VOORUITZICHT GESTELD - Eerstdaags zal begonnen worden met het verbeteren van de voor het publiek toegelaten pa den. De vroegere «grote dreef», nu bijna onbegaan baar door volledige overgroeiing met bramen en an dere struiken, en zeer drassig wanneer het wat ge regend heeft, zal zoveel mogelijk ontruimd en in zijn oorspronkelijke staat hersteld worden. - Op een paar plaatsen in het bos zullen rust banken, een schuilhut en afvalbakken geplaatst wor den (o.a aan de twee dikke beuken en op het ge hucht Woestijn - Er worden drie verschillende wandelcircuits uitgestippeld, die discreet een bewegwijzering zul len krijgen met gekleurde paaltjes. Het beste ver trekpunt zal zijn aan de kapei van Bevingen, hoewel men ook de aanduidingen zal kunnen volgen vanaf Prindaai. Wij mogen er fier over zijn dat Ninove beschikt over een enig-mooi en ongerept natuurgebied (want sedert de fusies van gemeenten behoort het Neigem bos nu ook tot het grondgebied van Ninove). Een unieke gelegenheid om in eigen streek ge zonde en ontspannende wandelingen te maken, al leen, in familie of in groepsverband. Ook jeugdbewe gingen zijn er welkom, maar van het wordt ook ge vraagd dat zij «de spelregels» zouden in acht ne men. De verantwoordelijke leiders en leidsters moe ten er dan ook voor zorgen dat ze hun volkje op de paden houden, niet zomaar overai laten doorheen hollen en respect leren opbrengen voor planten en vogels. Een beste pleisterplaats waar ze eens duch tig kunnen ravotten is «de groebe» bij de toegang langs Prindaai. Het spreekt vanzelf dat van alie bezoekers-wan delaars een beetje zelfdiscipline gevraagd wordt. Nadat heel wat mensen zoveel inspanningen hebben gedaan om het bos te redden en te helpen verwer ven voor de gemeenschap, is het niet verantwoord egoj'stisch te gaan redeneren en te gaan doen alsof men er de eigenaar van is. Wanneer in het voorjaar het bos één weelde is van gele sleutelbloemen, wilde hyacinten, bosane- monen, daslook, maagdepalm, lelietjes-van-dalen en zo vele andere planten, dan is het echt bedroevend wandelaars te ontmoeten de armen vol geplukte en zelfs uitgegraven bloemen. Laat ze alsjeblief staan: velen na u houden er ook van en willen er ook van genieten. De mooie gladde stam van de beuk nodigt u niet uit om er uw naam of andere teksten in te kerven. Het blijven onuitwisbare littekens. Ga zeker niet op zoek naar vogelnesten, en wanneer ge er toevallig op uw pad een ontmoet laat het met rust de vogelstand is momenteel in het bos niet bijster grcot. En een bos zou eenzaam zijn wanneer er geen vogels zongen En als in het najaar de vele soorten paddestoelen, alleen of in compacte groe pen aan hun trekken komen, verdelg ze niet: ze zijn de onmisbare fabrikanten van goeie voedzame hu mus. Tenslotte, wanneer u het bos intrekt met picnic en blikjes drank, laat dan het leeggoed niet achter langs het pad, maar deponeer het in de daartoe be stemde bakken, of bij ontstentenis ervan is het maar een kleine moeite het terug mee te nemen naar huis. Wij weten ook dat heel wat mensen zich echt aan de natuur gaan interesseren, er wat meer willen over leren om ze beter te waarderen en te bescher men. Daarom kan ook in groepsverband een geleide wandeling aangevraagd worden. Men kan daarvoor terecht bij de Heer De Sterck Roger, beëdigde bos wachter, Culvestraat 9 - 9580 Idegem (tel. (054) 50 0668) of bij steller van dit artikel E.H. Van Den Haute Jan,' Meulenstraat 11 - 9800 Deinze (tel. (054)8612 30). Bekwame gidsen staan ter beschikking om u interessante dingen te vertellen over al wat leeft en groeit in Gods wonderbare natuur. Mettertijd zullen ook op welbepaalde dagen (bv. een vaste zondag per maand) geleide wandelingen georganiseerd worden die .voor een ruim publiek zullen openstaan. De data zullen tijdig langs de pers bekend gemaakt worden. Om dit artikel te besluiten: een OPROEP van wege de hoger vermelde Commissie Neigembos, van de Hoge Raad voor Natuurbehoud - Vlaamse Kamer, waarvan het secretariaat waargenomen wordt door de Heer E. Voets, Ingenieur Waters en Bossen, en gevestigd is op het adres: Houtvesterij Gent, Kon. Astridlaan 64 - 9000 Gent Wij zoeken mensen die ons historische gege vens kunnen bezorgen over het Neigembos nl. de beboste toestand vóór 1914; de evolutie tijdens de oorlog 1914-18; de naoorlogse periode; de evolutie tijdens de oorlog 1940-45 (eventueel gebruik van het bos als verdediging, als schuilplaats, als bevoorra ding vai hout... enz.). Alle inlichtingen over die periodes worden in dank aanvaard op ons adres. J. Van Den Haute Meulenstraat 11 - 9800 Deinze Het is precies 19.30 uur wanneer Burgemeester Cosyns de zitting voor geopend verklaard. Dhren De Ville, Coolen en Durant zijn afwezig. Vijf persmensen en een 20-tal toehoorders vul len de publieke tribune. Dhr Burgemeester - Ik wens de Raad er op te wijzen dat de dagorde van deze zitting volledig zal worden afgewerkt, om het even hoe laat het ook moge worden. Dhr De Riemaecker - Vorige dagorde was ook overbeladen en zo komt het dan dat sommige pun ten er doorvliegen, zoals bv. de voorwaarden voor het benoemen van politieagenten. Mij werd gevraagd (Lees verder op pagina 2). Raadszitting

Denderklok | 1977 | | pagina 1