GB vraagt verdere uitbreiding te Ninove Qms Eenenvijftigste Jaargang Vrijdag 2 september 1977 }.K Dat het gemeenschapspakt der Belgen na an dere voorafgaande besprekingen er uiteindelijk kwam, na vele dagen en nachten konklaaf, kan op zichzelf wel een wonder genoemd worden. De mentaliteit van de Waalse broeders en voor al deze van de Brusselaars kennende, konden de Vlaamse onderhandelaars wel vermoeden dat oplet ten de boodschap zou zijn, wilden zij niet gedupeerd van tafel weggaan, knarsend op de zo begeerde vre despijp. Premier Tindemans verklaarde destijds dat lan ge en dan vooral nachtelijke besprekingen, best tot een oplossing leiden en wij kunnen ons goed voor stellen dat de lichamelijke uitputting van de onder handelaars, van beide zijden, de gezochte formules vond, om er vanaf te zijn en te kunnen gaan slapen. Sedert de publicatie van het pakt ontstond ern stige reactie, zelfs met incidenten uit de Vlaamse hoek, vooral dan van de radikale federalisten. Won der bij wonder, de Franstaligen zwegen als ver moord en vergenoegden zich de misnoegdheid en de verdeeldheid onder de Vlamingen te registreren, zonder kommentaar. De Vlaamse Staatssekretaris voor de hervor ming der instellingen heeft zijn mond voorbij gepraat in een interview, afgenomen door het C.V.P - blad «ZEG" en één sluiertje opgelicht van de vele wolven- ijzers en schietgeweren, die zich in het pakt bevin den en de poppen gaan aan het dansen. De Staats sekretaris is nog nieuwbakken en sprak ten persoon lijke titel uit de biecht. Zo werd het een publiek geheim dat het fameuze en zo door de Vlamingen betwiste inschrijvingsrecht van de toekomstige Franstalige inwoners der Egmontgerneenten in de Brusselse agglomeratie, aanleiding gaf tot verschil lende interpretaties. Volgens de Heer De Bondt zou dit recht van inschrijving enkel gelden voor de vol wassenen bij het in voege treden van de wetgeving en in feite een verworven recht zijn, hetwelk met hen zou verdwijnen; dus tijdelijk en gedoemd tot uit sterven. De Franstalige collega van de Staatssekretaris was er als de kippen bij om te; verklaren dat zijn interpretatie anders was en dat het inschrijvings recht geen verworven recht was ten persoonlijke titel van de volwassenen, ma'ar een blijvend recht voor de toekomst. Voorzitter Gramme van de P.S.C. en de Heer Nothomb, mede-onderhandelaj ars van het pakt, spron gen onmiddellijk bij en verklaarden dat het hier in derdaad ging om een interpretatie «in de brede zin», t.t.z. voor de eeuwigheid. C.V.P.-vootzitter Martens is er niet over te spre ken voor het ogenblik en wacht op de eerstkomende vergadering van het partijbureau op 5 september. V.U.-voorzitter Schiltz heeft eveneens geen kom mentaar en verklaart zich bereid opnieuw aan de Egmonttafel te gaan zitten voor verdere bespreking, indien nodig. Hoe dan ook blijkt vanaf heden dat het vast leggen van de Egmonttekst in een wettekst, niet van een leien dakje zal lopen en nog in lange tijd niet voor de wetgevende Kamers komt. Het zi£t er naar uit - en wij schrijven zulks niet met leedvermaak - dat de verklaring van Staatsminis ter De Bondt olie zal zijn op het vuur van de tegen standers van het pakt, die zich gereed maken om vanaf volgende maand de campagne in te zetten. Wij vinden het werkelijk jammer dat de grond slag van een zo moeilijke geboorte als het Egmont- pakt, voor de zoveelste maal in onze geschiedenis, de Vlaamse partners riskeert te verdelen, dan wan neer de samenhorigheid en een eensgezind optre den meer dan noodzakelijk zal zijn. De doorsnee Vlaming is het, zoals de Nederlanders het zeggen hardstikke beu steeds maar te zien zoeken door kultureie en andere ver enigingen - die het maar voor het zeggen hebben, doch geen politieke verantwoordelijkheid nemen - naar mogelijke tekortkomingen in de teksten, en stokken in de wielen steken van dezen die de moed opbrengen een oplossing voor te bereiden. Zoals altijd zal deze oplossing, wanneer zij er komt, een werk zijn van mensen, bezield met veel goede wil, die ook weten dat niets volmaakt is op deze wereld en zeker niet in ons klein land. Wij wensen dat het demokratisch spel verder zou gespeeld worden, wetend dat een slechte over eenkomst veel beter is dan een aanslepend, langdu rig, gewonnen geding. Alle betrokken partners moe ten het hoofd koel houden, de wetteksten moeten klaar gemaakt worden en de wetgevende Kamers alleen moeten, volgens de regels van onze instel lingen, hun verantwoordelijkheid opnemen omdat zij precies de vertegenwoordigers zijn van het volk. Wat eerst een praatje was, blijkt nu toch waar te zijn GB-Inno-BM, de grootste warenhuisketen in België, heeft de plannen om zijn hypermarkt te Ninove uit te breiden met een doe-het-zelf-afdeling. De GB-Inno-BM-keten, met in 1976 een jaarom zet van 66.669 miljard Belgische frank, een winst van 609 miljoen of slechts 0,9 van de omzet en een totale verkoopsoppervlakte van 801.000 m2, zou dus de officiële procedure voor de vergro ting van zijn Super Bazars Center te Ninove hebben ingezet. Sinds de wet van juni 1975 op de vestiging van grote verkoopseenheden kan een bedrijf - ook een machtige groep - niet zonder meer een grote verkoopseenheid van bepaalde afmetingen bouwen. Wanneer het gaat om een uitbreiding van een vestiging met een netto - verkoopsoppervlakte van meer dan 750 m2, moet een eerder verwarde en vaF gens sommige we! op zijn minst duistere weg wor den gevolgd een hele reeks ministeries en nog meer commissies dus. Voor sommige zones in Bel gië is de norm niet 750 m2 maar 1500 m2. De GB te Ninove werd geopend op 7 maart 1972 Deze vestiging heeft een oppervlakte van ruim 4 Ha waaronder 7500 m2 verkoopsruimte met een tewerk stelling van zowat 150 mensen. Het artikelen-assor timent omvat 25.000 niet-voedingsmiddelen. Een vol-, ledige Supermarkt voedingswaren van 1750 m2. Ver der een cafetaria GB, een Auto-Center, een benzine station en een wassalon. Dat was dus reeds heel wat voor Ninove en de middenstand kon en kan er om belangrijke roden niet mee lachen. Of de vestiging te vermijden was is een andere zaak vroeger (in 1972 en vroeger) had men eigen lijk niet zo n ernstige moeilijkheden dan nu om een vestiging te bewerkstelligen (In de E.E.G. is er een basisprincipe van vrijheid van vestiging). De moge lijkheden van de gemeentelijke overheden waren vroeger nog beperkter dan nu. De middenstand stond in Ninove voor een dilemna ofwel met een grote slok-op in huis zitten, ofwel de grotere broer een paar kilometers verjagen die dan de aan vullende handel naar zich toe zuigt. Hoe spijtiq het ook is voor de Ninoofse middenstand, een vestiging in Roosdaal of ergens anders in de buurt, zou (nog) erger geweest zijn. Dat hij zo groot was van in het begin is te wijten aan twee redenen die oorspronkelijk ten zeerste in het voordeel waren van de Ninoofse middenstander. Er was vooreerst tot 1972 geen enkel warenhuis van enige omvang én het aantrekkingsgebied van Ninove was nogal groot, nog zuiver en sterk ge richt op de kern Ninove. Dat kon de specialisten van de GB niet ontgaan. En tot de crisis van 1974, het (Lees verder op pagina 2). Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NSNOVE Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 Prijs voor Jaarabonnement360 Fr. Prijs per nummer: 9 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Wordt het Egmontplan een legpuzzel

Denderklok | 1977 | | pagina 1