d uce Hernieuwing van de Abonnementen Een groet en een dank aan Directeur Jos Mertens Z.E.H. Pastoor Poelaert Eenenvijftigste Jaargang Vrijdag 11 november 1977. JAARGETIJDE VOOR EN ZIJN VRIENDEN Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NINOVE Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 Prijs voor Jaarabonnement 395 Fr. Prijs per nummer9 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Voor de ouderen onder ons blijft deze datum in het geheugen gegriftnegenenvijftig jaar geleden, 11 november 1918, werd een punt gezet achter we reldoorlog met al zijn mizeries/zijn miljoenen do den, de puinen, de terugkerende uitgemergelde krijgsgevangenen, verminkten en opgeëisten. In die tijd waren de Vlamingen tweederangs burgers in dit land en de 60 procent Vlaamse jon gens aan het IJzerfront, gaven hun bloed en eisten hun Recht. De verdeeldheid was groot en de oud- strijdersverenigingen kregen de kleuren van de par tijen zodat deze hopeloze versnippering- van krach ten de Vlaamse zaak weinig bijbracht ten goede. De politiekers moesten het waar maken in de naoorlogse periode, maar ook hun verdeeldheid was de stronkeisteen voor de verwezenlijking van de ge lijkheid tussen Walen en Vlamingen tot een Vlaam se frontvorming kwam het niet. De katholieke partij van die tijd ijverde voor de verwezenlijking van een mmirnum-programma, liberalen en socialisten ble ven afzijdig ofwel anti en het V.N.V. spande zijn krachten in voor de verdwijning van de Belgische Staat, noch min noch meer. En toch, stap voor stap ging men vooruit, met stukken en brokken vorderde het Vlaams rechts herstel, maar het liep niet van een leien dakje, men moest er letterlijk en figuurlijk voor vechten. Stilaan naderen wij het einde van het jaar en meteen ook de periode om uw abonnement op De Denderklok te hernieuwen. Om U en ons veel tijd, moeite en kosten te besparen, nodigen wij onze abonnenten uit, in de loop der eerstvolgende dagen, hun abonnement te hernieuwen door overschrijving of storting van 395,- fr. (B.T.W. inbegrepen) op postcheckrekening 000-0478685-87 vanPaul Luysterman, Ninove. Gr. Hert. Luxemburg en Nederland 425 fr. Frankrijk, Italië, Duitsland, Spanje 675 fr. Natuurlijk kan men dit bedrag eveneens op ons redactie-adres komen betalen. Wij danken U vooraf voor uw bereidwilligheid. Wereldoorlog II stak nieuwe stokken in de wie len en na afloop zag het er uit dat de Vlaamse wa gen moeilijk terug aan het rollen zou gebacht wor den. De verdeeldheid onder de Vlamingen zelf was opnieuw de oorzaak van deze toestand. Een gedeel te ijverae voor federalisme, anderen vervolgden stapsgewijze de verwezenlijking van nieuwe objek- tieven en die kwamen er niettegenstaande, nog al tijd, de afzijdigheid van liberalen en socialisten. Maar toen kwam een kentering de partijen splitsten' in CVP, PSC, BSP, PSB, PVV, PLP en de V.U. streef de naar federalisme binnen de Belgische Staat. De laatste jaren kenden wij het ontstaan van het F.D.F. voor het Brusselse, het R.W. voor Wallonië en de koppen werden bij mekaar gestoken. Daarop volg den verschillende conclaven in evenveel verschil lende kastelen, om te eindigen in het Egmontpaleis waar dit jaar het nu zo omstreden Egmontpakt uit groeide. En opnieuw steekt de zo noodlottige verdeeld heid onder Vlamingen de kop op. Egmont ja Egmont neen De voorstanders, de gematigden, zijn er even zeer van overtuigd dan de tegenstanders, dat ook dit pakt, zoals alle pakten, de kiemen inhoudt van een nieuwe ooriog, ook de vredespakten zoals Eg mont bedoeld is. De pacificatie komt er niet zeg gen de enen komt deze er niet, zeggen de ande ren, dan wordt het alleszins een stap, en welke grote stap(!) vooruit in de goede richting. Een gemeen schapsprobleem oplossen hier in ons land kan niet in een handomdraai hoofdzaak blijft dat er aan ge werkt wordt. Een betoging lost niets op maar kan wel de aandacht vestigen op enkêle nadelige facetten van een pakt, indien deze die er mee bezig zijn die soms uit het oog mochten verliezen en dat is een plus punt. Over de minder goede kanten van een beto ging, welke soms wel enigszins uit de hand loopt, zullen wij niet verder uitweiden. Daar kunnen de inrichters ook niet verantwoordelijk voor gesteld worden. Het blijkt evenwel dat de gesprekspartners hei hoofd koel houden en er mee doorgaan om er iets van te maken. Anderzijds past het dat er krediet gegeven wordt aan de vertegenwoordigers van het Vlaamse volk, door ons verkozen op een zeer de- mokratische wijze en dat alles gespeeld wordt vol gens. de regels van het spel. De ruime meerderheid waarover nu in Kamer en Senaat beschikt wordt, is misschien wel de eerste en enige gelegenheid om positieve resultaten in de wacht te slepen op basis van nieuwe staatsstrukturen. Verdeeldheid is nu meer dan ooit uit den boze Onze stadsgenoot Jos Mertens kreeg een be langrijke promotie bij de Kredietbank. Deze welver diende benoeming tot adviseur bij de hoofddirectie voor de zetel Brabant laat aanvoelen wat de K.B.-top in de persoonlijkheid van Jos Meriens heeft gezien. En of de directie juist heeft gezien Wij kennen de Heer Mertens als de vriendelijke, gemoedelijke, glimlachende man die steeds tijd heeft voor elke mens. Zijn klare kijk op de mensen en situaties, zijn groot hart verwierven hem het ver trouwen van ontelbaren. Wie met hem in contact kwam voelde vriendschap van hem uitgaan. Werd hij voortdurend door velen geraadpleegd voor finan ciële problemen, bovendien zochten sommigen hem op om raad in hun menselijke problemen. Knap in bank-noten was hij het evenzeer In mu zieknoten. Als componist is hij het door de natuur rijk begaafd kind. Zijn muzikaal talent is in kenners kring bekend. Het is dan ook niet verwonderlijk dat gedurende de twaalf jaar die hij onder ons door bracht zijn volle aandacht ging naar het Ninoofse koorleven. Groot is hier zijn verdienste In alle be scheidenheid, zonder zich op te dringen of zich op de voorgrond te wringen, was hij met raad en daad de bezieler van het koorleven in onze stad. De Onze- Lieve-Vrouwekerk waarin hij talloze uren het orgel bespeelde, het Sint-Gregoriuskerkkoor dat hij leidde en het Sint-Aloysiuscollege met zijn knapenkoor zul len nooit uit zijn gevoelig hart weggevaagd worden. in de eenvoudige schoonheid van het eeuwen- trotserende gregoriaans en in de grootsheid van de rijke polyfonie kon hij als diep-gelovig mens een nimmer uitdrogende bron van inspiratie vinden voor zijn muzikaal werk. Zijn rotsvast geloof in God komt tot uiting in de missen die hij componeerde en in de psalmen of geestelijke liederen die hij subliem harmoniseerde. Een schoon christelijk mens verlaat ons. Maar we zijn ervan overtuigd dat Jos Mertens nooit Ni nove zal vergeten en dat we hem nog dikwijls in onze stad zullen ontmoeten. Van harte wensen wij de Heer Mertens geluk met zijn promotie en wij zeggen hem meteen dank voor alles wat hij presteerde voor ons volk Op dinsdag 22 november a.s. te 19.30 uur, in de Sint-Theresiakerk te Ninove Vrienden en kennissen van deze betreurde rechtschapen priester en volksvriend zullen er aan houden deze H. Eucharistieviering bij te wonen. ezin °lciams Bedenkingen bij tl november

Denderklok | 1977 | | pagina 1