d VUR 0\Ks9ezm S I B E R I E Hernieuwing van de Abonnementen Z.E.Ho Pastoor Poelaert Eenenvijftigste Jaargang Vrijdag 18 november 1977 o DE WERKELIJKE BEVOLKINGSCIJFERS NA DE FUSIES JAARGETIJDE VOOR EN ZIJN VRIENDEN Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NINOVE Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 Prijs voor Jaarabonnement 395 Fr. Prijs per nummer: 9 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Op onze planeet zijn er behalve de zeebodem en de Zuidpool, niet zoveel vlekken meer die men als onontgonnen kan beschouwen. Een van deze zeldzame werelddelen is Siberië. Niettegenstaande men een volledige inventaris op verre na niet opgemaakt heeft, beseft men toch reeds dat deze ondergronden een bijna onuitputte lijke hoeveelheid mineralen bevat. Dicht bij de rijkste olievelden van deze aarde vindt men ook het kolenbekken van Kourbass dat 110 miljard Ton reserves bevat (huidige wereldpro- duktie 3 miljard Ton en men hoopt tegen 1985 de produktie op te drijven tot 1 miljard Ton). Maar de belangrijkste kolenreserves bevinden zich in het bekken van Berkalit, op een lengte van 800 Km en 150 Km breed derhalve vertegenwoor digt dit bekken de belangrijkste we re ld reserves. De hydro-elektrische centrales leveren reeds 20% van de elektrische energie van de U.R.S.S. Momenteel zijn acht nieuwe centrales in oprichting die elk een produktiecapaciteit hebben gelijk aan zesmaal deze van Doel. 75 van de houtreserves van Rusland bevin den zich in Siberië. Maar buiten de energiebronnen zijn er nog heel wat andere rijkdommen. Te Bratsk heeft men een aluminiumfabriek van wereldformaat opgericht; ver der treft men er werkelijk aile mineralen in 'over vloed aan. Hiervan een voorlopige opsomming ma ken ware werkelijk te lang. Stilaan naderen wij het einde van het jaar en meteen ook de periode om uw abonnement op De Denderklok te hernieuwen. Om U en ons veel tijd, moeite en kosten te besparen, nodigen wij onze abonnenten uit, in de loop der eerstvolgende dagen, hun abonnement te hernieuwen door overschrijving of storting van 395,- fr. (B.T.W. inbegrepen) op postcheckrekening 000-0478685-87 vanPaul Luysterman, Ninove. Gr. Hert. Luxemburg en Nederland 425 fr. Frankrijk, Italië, Duitsland, Spanje 675 fr. Natuurlijk kan men dit bedrag eveneens op ons redactie-adres komen betalen. In Moscou heeft men het belang van deze toe stand ingezien. Een volledige infrastruktuur wordt aangelegd, jaarlijks wordt hieraan 70 miljard roubels besteed (1 roubel 50 B.F.). Oplossingen worden gezocht om de moeilijkheden te overwinnen tenge volge van de barre weersomstandigheden. Al deze inspanningen beginnen stelselmatig vruchten af te werpen de laatste 5 jaar nam de globale produktie van Siberië met 60 toe De doelstellingen van de Sowjetieiders zijn duidelijk. Eerst de rijkdom van Siberië aanwenden om het levenspatroon van de Russische burger in het alge meen te bevorderen teneinde het tenminste op het zelfde niveau te brengen als de levensstandaard in het Westen, en verder al deze rijkdommen aan wenden om de wereldmacht in handen te krijgen. Na zestig jaar kommunistisch bewind zijn de Sowjetieiders er niet in geslaagd het levensniveau van de Sowjetburger op het zelfde peil te brengen als dit van onze bevolking in het Westen, zelfs op verre na niet. Gewoonlijk aanvaardt men dat het intrensieke gemiddelde inkomen van de Sowjetar- beiders ongeveer 50% bedraagt van bij ons en hier voor moet hij 43 uren per week werken en beschikt hij maar over 14 verlofdagen per jaar. Het inkomen van academici is maar 10 tot 20% hoger. Alleen een zeer beperkte, bevoorrechte groep beschikt over inkomens die dan nog werkelijk abnormaal laag zijn. Moest de Sowjet-Unie er aan denken de wereldmacht in handen te nemen, dan blijven zij in dit opzicht verontrust aangaande hun eerder zwak ke ekonomische toestand. De oplossing zou er in bestaan de rijkdommen van de Siberische ondergrond aan te wenden. Het strenge klimaat is tot nu toe steeds een rem ge weest, maar rekening houdende met de technische vooruitgang enerzijds en anderzijds met het gemak van ontginning, blijkt Siberië van onschatbare waar de voor Rusland. Bij het aanboren van ruwe oiie speeit alleen het bouwen van de put zelf een rol, eens de pip-line aangelegd blijven de exploitatie- moeilijkheden zeer beperkt. Sommige kolenlayen be vinden zich op amper enkele meter diepte en de lagen zijn verschillende meter dik. Dus een ruime kompensatie voor de barre winterperiode. Eens een hydro-elektrische centrale opgericht, heeft meri ook geen enkel probleem meer bij de ver dere exploitatie. Deze rijke, goedkope energiebron nen hebben voor gevolg dat men de bevolking een aanvaardbaar konfort kan bieden waardoor men dan verder tot andere exploitatiemogelijkheden kan overgaan. Het Staatsblad van 10 november jl. publiceert de cijfers van de WERKELIJKE bevolking per ge meente, op 1 januari 1977 (na de fusies), volgens het Nationaal Instituut van de Statistiek. Onze PROVINCIE Oost-Vlaanderen telt 1.325.222 inwoners op de 9.823.302 inwoners van het Rijk en op de 5.565.991 inwoners van het Vlaams Gewest. Per ARRONDISSEMENT - in de volgorde van hun belang - ziet de toestand in Oost-Vlaanderen eruit als volgt; 1) Gent 2) AALST 3) Snt-Niklaas 4) Denderm. 21 gemeenten 10 gemeenten 7 gemeenten 10 gemeenten 5) Oudenaarde 11 gemeenten 6) Eeklo 6 gemeenten 485.782 263.813 205.523 178.145 112.547 79.412 inwoners inwoners inwoners inwoners inwoners inwoners 6 arrond. 65 gemeenten 1.325.222 inwoners te 'S G®nt de be'an9rijkste gemeen- mJ 1o 2 inwoners en Horebeke de kleinste met 1.871 inwoners. De GEMEENTEN van Oost-Vlaanderen, in volq- orde van hun belang, volgens hun bevolkingscijfer H ^e,nt inwoners: 248.657 81.422 8) Sint-Niklaas 7 gemeenten 205.523 inwoners 4 Dendermonde 41 066 5) Beveren oQ 6, NINOVE 33160 7) Lokeren 22 859 8) Geraardsbergen 30 632 (Lees verder op pagina 2). De eerder beperkte rijkdom van de ondergrond in de Westerse landen maakte het in het verleden mogelijk een zeer hoog industrieel niveau te be reiken. De enorme rijkdommen die de ondergrond van Siberië bevat moet het, theoretisch gezien, de Sowjet-Unie mogelijk maken een tot op heden'on gekend niveau te bereiken. Wij danken U voorat voor uw bereidwilligheid. Het politiek en ekonomisch stelsel van dit land is wel een belangrijke rem om zeer hoge toppen te scheren. Op dinsdag 22 november a.s. te 19.30 uur, in de Sint-Theresiakerk te Ninove r^htVn!nden en kennissen van deze betreurde rechtschapen priester en volksvriend zulien er aan houden deze H. Eucharistieviering bij te wonen. n °/aams en

Denderklok | 1977 | | pagina 1