e !q.C1 tï] 5 Gemeenteraadszitting van 8 december 1977 Hernieuwing van de Abonnementen Eenenvijftigste Jaargang Vrijdag 16 'december 1977 DE C.V.P.-OPPOSiTIE HEKELT DE ONDEMOCRATISCHE WERKING VAN HET STADSBESTUUR. DE VRIJWILLIGE BRANDWEER VAN NINOVE BLIJFT EEN GEWESTELIJK KORPS Z - KORPS Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - 9400 NINOVE Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 Prijs voor Jaarabonnement 395 Fr. Prijs per nummer: 9 Fr. VERSCHIJNT IEDERE WEEK, Precies te 19.30 uur verklaart dhr Burgemees ter de zitting voor geopend. Zijn afwezig dhren Coolen, Coppens Paul en Van Vaerenbergh Karei. Er zijn amper 2 persmensen en 5 toehoorders in de publieke tribune aanwezig. Dhr De Riemaecker - Ik wens vooraf een op merking te maken op het verslag van de voorgaan de zitting. In het Staatsblad vermeldde de agenda van de openbare vergadering van 22.11.77 te 14.30 uur, van de Cultuurraad voor de Vlaamse Cultuurgemeen schap o.m. 1 d) Vraag om uitleg van dhr Waltniel tot de Minister van Verkeerswezen en de Minister van Ne derlandse Cultuur en van Vlaamse Aangelegenhe den over de afbraak van het oud stationsgebouw te Ninove. Deze vraag om uitleg werd ingediend op 16 no vember en de motie van de Gemeenteraad waarin opdracht tot interpelleren aan dhr Waltniel werd ge geven, kwam pas ter sprake in de zitting van deze Gemeenteraad op 17 november 1977. Wie houdt men hier voor de gek Dhr Waltniel - Ge hebt niet het recht de inhoud van het verslag te discussiëren. U schijnnt nog al bezorgd te zijn voor mijn werking. Deze interpel latie werd ingediend via het bureau en met de toe stemming van de beide betrokken ministers. Dhr Timmermans - Uw tussenkomst is geen op merking op het verslag. Stilaan naderen wij het einde van het jaar en meteen ook de periode om uw abonnement op De Donderklok te hernieuwen. Om U en ons veel tijd, moeite en kosten te besparen, nodigen wij onze abonnenten uit, in de loop der eerstvolgende dagen, hun abonnement te hernieuwen door overschrijving of storting van 395,- fr. (B.T.W. inbegrepen) op postcheckrekening 000-0478685-87 vanPaul Luysterman, Ninove. Gr. Hert. Luxemburg en Nederland 425 fr. Frankrijk, Italië, Duitsland, Spanje 675 fr. Natuurlijk kan men dit bedr/ag eveneens op ons redactie-adres komen betalen. Wij danken U vooraf voor: uw bereidwilligheid. Dhr Burgemeester - ledereen is akkoord dat we eerst nog twee bijkomende punten behandelen Het betreft de sanering van de Molendender en de Brandweer Dhr De Riemaecker - Op 24.11.77 kregen we - gedagtekend op 22.11.77, ten huize besteld 1) ontwerp begroting omzendbrieven; 2) jaarverslag gemeenten vanaf 1.9 tot einde de cember 1976. 3) jaarverslag C.O.O. Ninove; 4) oproeping sectie Financiën (2 punten) voor 28 november; 5) oproeping Sectie Openbare Werken (8 punten) voor 1 december. Op de Sectie Financiën heb ik gevraagd en aan gedrongen om deze Raadszitting 8 dagen uit te stel len om ons de nodige tijd te gunnen voor het onder zoek en het overleg betreffende de stadsbegroting. Schepen Waltniel beloofde dit voor te leggen aan het Schepencollege. Daags na de zitting van het College vernamen we dat de Raadszitting zou plaats hebben op 8 en 9 december en dat de verdaging on mogelijk was omdat Schepen Waltniel op 15 decem ber zal weerhouden zijn in de Senaat. En er neg een laatste Raadszitting gepland is op 22 december a.s. En nochtans gaat het in deze zitting om de bespreking van alles samen 910.859.493 fr. Een 2de vaststelling Voor nazicht, inlichtingen en overleg over 910 miljoen ontvangsten en uitga ven wordt aan de oppositie, juist geteld, 14 dagen tijd gegund, met onderbreking voor de zittingen van Commissies Een derde vaststelling Om een entiteit van 33.000 inwoners met een oppervlakte van circa 8.000 Ha. op haar poten te zetten, hebt ge U beperkt de Gemeenteraad slechts 11 maal op te roepen om te beraadslagen over 460 punten, hetzij gemiddeld 42 per zitting. Grondige besprekingen zijn uitgesloten. De gestadige herziening van getroffen beslis singen - we zijn niet ver van 20 - bewijzen uw op pervlakkigheid. Grondige besprekingen blijken trouwens over bodig vermits het College met zijn sic volo sic jubeo noch opmerkingen, noch raad en zeker en vast geen kritiek duldt. En nochtans - om te besluiten - de vrijheid van opinie ligt aan de basis zelf van de democrate. Het recht om van mening te verschillen, het recht om andere opvattingen tot uiting te brengen en te verdedigen votmt de essentie zelf van de de mocratische instellingen van ons land. Als spreekbuis van de oppositie in de gemeen teraad van de piloot-gemeente Ninove verklaarde dhr Waltniel destijds de oppositie moet het ge weten zijn van de bestuursmeerderheid Hij had het bij het rechte eind. Zulks behelst dat een bestuursmeerderheid voor plicht heeft te luisteren naar haar geweten. Dit beduidt dat een bestuursmeerderheid haar oppositie de kans moet gunnen haar zienswijze vol ledig tot uiting te brengen, volgens algemeen aan genomen doch ongeschreven voorschriften, waar van effectieve kontrolemogelijkheden, effectieve in zagemogelijkheden, effectieve inlichtings en raadple gingsmogelijkheden aan de basis liggen. Uw beslissing om 14 dagen na kennisgeving van uw begroting de Gemeenteraad te dwingen om te beraadslagen over 910 miljoen ontvangsten en uitgaven is noch min noch meer ingegeven door het opzet om het debat te wurgen. Daarom onze reactie tegen uw onbegrip. Het College heeft de agenda van deze zitting opgemaakt. Wie kan er nog punten aan toevoegen? Het College bij hoogdringendheid en om 't even welk gemeenteraadslid mits zijn verzoek twee vrije dagen op voorhand te overhandigen aan de Burge meester. Kan het College punten toevoegen zonder hoog dringendheid te vragen? Volgens mijn inziens niet omdat het een middel is om de vijf vrije dagen waar op de Gemeenteraad moet ontboden worden te ont duiken. En ook omdat het 'n middel is om de oppo sitie te wurgen. Het zou volstaan 5 dagen op voor hand uit te nodigen met een agenda van 10 punten en daarna, 2 dagen op voorhand, er nog 20 punten aan toe te voegen. We kunnen over deze princiepskwestie niet heen stappen. Dhr Timmermans - Ik heb het als gemeente raadslid gevraagd. Toen ik er op de Commissie over sprak was er geen bezwaar. Dhr De Riemaecker - Toen was de dagorde nog niet gekend. v Dhr Waltniel - Aan zon haarklieverij hebber, wij nooit gedaan. Dhr Burgemeester - Het punt van de Brand weer is zeer dringend. Dhr Waltniel - Dat is een akrobatie met een wetboeksken. Dhr Torrekens - De brief van de Gouverneur vereist eerst de hoogdringendheid. Dhr Waltniel - Neen, wel de toelating om eerst behandeld te worden. Dhr Burgemeester - Wij stemmen over de vraag om vooraf behandeld te worden. Dhr De Riemaecker - Ik vraag de stemming over de hoogdringendheid. De hoogdringendheid wordt verworpen met 17 stemmen tegen 11 (CVP en VU). Het vooraf behandelen wordt aanvaard met 17 stemmen tegen 11 (CVP en VU). Dhr Timmermans - Geeft nadere uitleg omtrent de sanering van de de Molendender. De kwestie was niet genoeg gedetailleerd. Goedgekeurd met 27 stemmen bij 1 onthouding (dhr De Riemaecker). (Lees verder op pagina 2). d w Bkö/ e^n

Denderklok | 1977 | | pagina 1