2 «DE DENDERKLOK» van 12.000 m3 per jaar te doen schrappen. Hierop ontstaat een minutenlange discussie op initiatief van dhren Schepenen Waltniel en Timmer mans die mordicus willen bewijzen dat de beper kende clausule voordelig is voor de stad. Het voorstel De Riemaecker wordt verworpen met 18 stemmen (de meerderheidsgroep en dhr Ba- ro) tegen 10 (CVP) bij 1 onthouding (Mevr. Martens -De Kegel). 2) Goedkeuring der statuten van de stedelijke sportraad. Dhr Burgemeester - Een halfuur geleden kregen we hier van dhr Prieels 6 bladzijden met aanmerkin gen over deze statuten. Zes bladzijden a.u.b., het is nog wel geen volle valies, maar toch? Dhr Baro - Als een tekst tijdig wordt ingegeven ware het toch wenselijk dat elk lid hiervan een exem plaar zou ontvangen. Dhr Moens - Wij ontvingen de tekst pas een halfuur geleden. Dhr De Riemaecker - Er is geen haast voor dat punt, laten we het verdagen. Dhr Prieels - Akkoord, ik wil er alleen een in leiding over houden. Dhr Waltniel - Het punt wordt al dan niet be sproken. Dhr Torrekens Hil. - Dat is nu toch geen voor stel van statuten. Dhr Burgemeester - Het is toch beter dan het voorstel van dhr Prieels. Dhr Torrekens Hil. - Behalve de taalfouten die er in voorkomen, zijn deze statuten op veie plaatsen onduidelijk. Dhr Stevens - Akkoord dat er enkele taalfouten in de tekst zijn geslopen, maar deze tekst werd eerst door de Sportraad en daarna door het Schepencol lege goed uitgepluisd. Dhd Prieels - 1De tekst bevat vele fouten en uiteenlopende formuleringen. De vraag rijst of dit ontwerp wel werd besproken in het het Sportcomité, zoniet zou wellicht toch één lid ervan dit hebben gezien. 2) Er zijn fundamentele bezwaren Wettelijk bekeken hoort het sportbeleid thuis onder kultuurbeleid. Dit betekent dat een aantal glo bale kulturele en wettelijke maatregelen van toepas sing zijn op het sportgebeuren. Dit betekent dat de gemeentebesturen verplicht zijn een orgaan op te richten of op een bestaand orgaan beroep te doen dat hen zal adviseren inzake voorbereiding en uitvoering van het sportbeleid. Het dekreet van 28.1.74 betreffend het cultuur pact voorziet een billijke vertegenwoordiging van al le strekkingen in de adviesorganen. Bijgevolg dient ook de samenstelling van de sportraad demokratisch te zijn, zodat de leiders en beoefenaars van spor tieve aktiviteiten, zowel competitieve als rekreatieve, erbij betrokken worden. Deze laatste wordt veelal stiefmoederlijk behandeld. Bloso heeft model-statuten en huishoudelijke regiementen voor gemeentelijke sportraden opge maakt, alsmede een voorstel van procedure voor de oprichting van een gemeentelijke sportraad. Bloso-konsulenten staan ter beschikking van de gemeentebesturen. De voorgestelde tekst is oppervlakkig en laat blijken dat noch aan deskundigen, noch aan sport verenigingen zelf voorgaand advies is gevraagd. De sportraad moet zelfs meer zijn dan een ad viesraad, het moet een volwaardige participatieraad zijn. De gevolgde werkwijze wijst weerom op het ne geren van de betrokken verenigingen en op de wil van het Schepencollege om eveneens van de sport raad een instrument te maken in dienst van het stads bestuur en niet van de sport. Dat laat voorzien dat de adviezen hetzelfde lot kunnen beschoren wor den. Daarom zijn er nü twee mogelijkheden 1ofwel dit punt verdagen en besluiten tot het opstellen van statuten na raadpleging van Bloso en na het inwinnen van de adviezen van de sportvereni gingen; 2) ofwel de voorliggende tekst amenderen. Indien de eerste mogelijkheid niet weerhouden zou worden, maakt ook de tweede hier wellicht geen kans. Dit zou echter zeer nadelig zijn voor de sport en het sportbeleid. Wij vragen dus eerst een beslissing over een voorstel tot verdaging. Indien dit niet weerhouden wordt, leggen wij amendementen voor. Dhr Burgemeester - En ik stel voor het punt nu te behandelen. Het voorstel tot verdagen wordt verworpen met 17 stemmen tegen 12 (CVP en VU). Dhr Stevens - Art. 1 Een Stedeljke Sportraad wordt als adviesraad opgericht uit afgevaardigden van de verschillende bestaande sportverenigingen ter bevordering van de sport in de stad. Dhr Prieels - Gelet op het dekreet van 28.1.74 betreffende het cultuurpact wordt te Ninove een stedelijke sportraad opgericht. Hij heeft tot doel 1) de competitiesport en sportieve rekreatie, de lichamelijke opvoeding en het openluchtleven te be vorderen in het belang van het algemeen welzijn en van de algehele lichamelijke en geestelijke ont wikkeling van alle inwoners van de stad. Hij zal dit doel verwezenlijken door a) hetzij op eigen initiatief, hetzij op verzoek advies te verstrekken aan de stedelijke overheid en aan de Schepen van sport, inzake alle aangelegen heden die betrekking hebben op de lichamelijke op voeding, de competitiesport en de sportieve vrije tijdsbesteding in de stad, hierin begrepen de plan ning en de uitbouw van de infrastructuur. b) overleg en samenwerking tot stand brengen tussen de lokaie verenigingen, instellingen en dien sten, die de lichamelijke opvoeding, de competitie- en de recreatiesport beoefenen of bevorderen. c) het aktiveren, steunen of organiseren van initiatieven gericht op een ruimere deelname van de diverse bevolkingsgroepen aan de kwaliteitsver betering van de lichamelijke opvoeding, de competi tie- en recreatiesport. De sportraad treedt echter niet in de plaats van de verenigingen. d) het aanwenden van alle andere wettelijke middelen die kunnen bijdragen tot het verwezenlij ken van zijn doel. 2) De gemeentelijke sportraad dient als enig representatief orgaan voor de gebruiksverenigingen vertegenwoordigd te worden in de beheers- en be stuursorganen van de door de gemeenteoverheid op gerichte of onder haar resorterende infrastructuren, instellingen en diensten op het vlak van de lichame lijke opvoeding, de competitie- en recreatiesport. 3) Advies uitbrengen over aanvragen tot toetre ding van nieuwe leden-vereniging. 4) Advies uitbrengen omtrent de aanvragen bij de gemeenteoverheid en de sportraad tot betoela ging van de plaatselijke sportverenigingen. Dhr Baro - Het is moeilijk volgen zonder tekst. Dhr Burgemeester - Wij hebben een tekst en het is nog moeilijk. Dhr Prieels - Gij maakt het moeilijk. Het amendement van dhr Prieels wordt verwor pen met 17 stemmen tegen 10 (CVP) bij 2 onthou dingen (VU). Het voorstel van het Stadsbestuur wordt aan vaard met 17 stemmen tegen 10 (CVP) bij 2 ont houdingen (VU). Dhr Stevens - Art. 2 Het aantal leden van de Sportraad is onbeperkt. Ze worden aanvaard of uit gesloten door de Gemeenteraad, na advies van de Sportraad kunnen opgenomen worden a) de sportverenigingen welke hun zetel in Groot-Nmove gevestigd hebben, die minstens 10 aan gesloten leden teilen en minstens 2 aktiviteiten per jaar hebben. Elk dezer sportverenigingen duidt één afgevaardigde en één plaatsvervanger aan die Groot- Ninove dient te bewonen. b) bepaalde personen kunnen wegens hun sportverdiensten door het daglijks bestuur ter coöp tatie aan de Algemene Vergadering worden voorge steld. (Deze personen mogen echter geen politiek mandaat uitoefenen). De Schepen van Spert vertegenwoordigt het stadsbestuur in de raad en is ambtshalve voorzitter. Dhr Prieels - Structuur sportraad. De stedelijke Sportraad is samengesteld uit 1) een algemene vergadering 2) en een dagelijks bestuur. Er dient gestreefd naar een rechtmatige verte genwoordiging van de diverse vormen van sport beoefening en van de deelgemeenten. Wij zouden dan als art. 3 nemen de samen stelling van de Aigemene Vergadering. Deze is samengesteld uit stemgerechtigde en met-stemgerechtigde leden. A. Stemgerechtigde leden zijn a) twee afgevaardigden per ve ,:ng die vol doet aan een van de hiernavolgend voorwaarden - in het afgelopen jaar in de gemeente regelma tig sportaktiviteiten hebben uitgeoefend of de licha melijke opvoeding, de competitie- en de rekreatie- sport hebben bevorderd; - ofwel erkend zijn door de gemeenteoverheid, ofwel aangesloten zijn bij een provinciale of nationa le bond die erkend is door het B.L.O.S.O. b) een vertegenwoordiger per onderwijsinstel ling gevestigd in de stad c) leden gecoöpteerd door de hierboven ver melde afgevaardigden. De gecoöpteerde leden moe ten representatief zijn voor de individuele, niet-geor- ganiseerde sportbeoefenaar en/of door de hierbo ven vermelde afgevaardigde erkend zijn wegens hun bevoegdheid op het gebied van de lichamelijke op voeding, de competitieve of recreatieve sport. Het aantal gecoöpteerde leden is maximaal be perkt tot tot één tiende van het aantal rechtstreeks (onder A/b en A/c) afgevaardigde stemgerechtigde leden. De stemgerechtigde leden mogen geen politiek mandaat uitoefenen. B. Niet-stemgerechtigde leden zijn - de heer Schepen die de sport tot zijn be voegdheid heeft en een door elke politieke fractie in de Gemeenteraad aangeduid gemeenteraadslid dit om de doorstroming naar en uitwisseling met beleid te bevorderen. - een vertegenwoordiger van elke andere ge meentelijke raad met culturele bevoegdheid en -wer king. De stemgerechtigde leden van de A.V. dienen te voldoen aan de volgende voorwaarden a) lid zijn van een te Ninove gevestigde sport vereniging en/of aktief zijn in de Ninoofse sport wereld; b) geen politiek mandaat uitoefenen, noch als gemeentelijk ambtenaar belast zijn met een toezicht houdende overheidsfunctie over sportaangelegenhe- den; c) de stemgerechtigde leden, afgevaardigden van een vereniging, mogen zich op de samenkom sten van de A.V. iaten vervangen door een plaats vervanger, die door de Sportraad wordt erkend, maar die echter geen stemrecht heeft. De plaats vervanger moet voldoen aan de voorwaarden die gesteld worden aan het effectief lid. d) aan het mandaat van lid van de A.V. komt een einde door - het ontslag uit de Sportraad of uit de afge vaardigde vereniging; - het intrekken van de opdracht door de afge vaardigde vereniging; - het niet meer voldoen van de afgevaardigde vereniging aan de gestelde voorwaarden om een lid af te vaardigen; - t.a.v. de stemgerechtigde leden het aanvaar den van een politiek mandaat of van een hogerge- noemde overheidsfunctie; - drie opeenvolgende afwezigheden op de Al gemene Vergadering van de Sportraad. De Algemene Vergadering vergadert minstens 3 maal per jaar. Een buitengewone A.V. kan worden samenge roepen op schriftelijk verzoek van 1 /4 derstemge- rechtigde leden, gericht aan de voorzitter. Het amendement van dhr Prieels wordt verwor pen met 17 stemmen tegen 10 (CVP) bij 2 onthou dingen (VU). Het voorstel van het Stadsbestuur wordt aan vaard met 17 stemmen tegen 10 (CVP) bij 2 ont houdingen (VU). Dhr Stevens - Art. 3 De leiding van de Stede lijke Sportraad wordt toevertrouwd aan een dage lijks bestuur van 15 leden, gekozen door de alge mene vergadering. Deze 15 leden verkiezen in hun midden twee ondervoorzitters en een secretaris. Dhr Prieels - Samenstelling dagelijks bestuur. De dagelijkse leiding van de Sportraad wordt toe vertrouwd aan een dagelijks bestuur, verkozen on der de stemgerechtigde leden van de algemene ver gadering, rekening houdend met volgende verhou dingen (Lees verder op pagina 10)

Denderklok | 1978 | | pagina 2