10 DE DENDERKLOK ERETEKENS Na dit globaal overzicht wil ik meteen een over zicht geven van de belangrijkste individuele posten, welke afgezien van lonen en schuldenlast een stij ging vertonen miljoen - tekort ziekenhuizen 5,0 - toelage O.C.M.W. 2.9 - onderhoud landbouwwegen 1,3 - openbare verlichting 1,0 - concessie ophalen huisvuil 1,0 - kinderbewaarplaats 0.6 - informatieblad 0.2 - straatnamen, huisnummers 0,2 - brandweer 0.2 - leerlingenvervoer 0.2 Thans enkele beschouwingen betreffende de ontvangsten. Wij stellen vast 1dat datgene wat ons van de Staat toebe deeld wordt, van het ene jaar tot het andere in zeer onbeduidende mate toeneemt, en zeker geen gelijke stand houdt met de steeds stijgende lasten welke de gemeenten op de rug worden geschoven. Vorig jaar hadden wij een staatstussenkomst van het B-fonds en van het fonds voorzien bij artikel 358 van het W.I.B. begroot van 86.159.600 F. Thans mochten wij wegens de onderrichtingen 87.090.040 F voorzien, dit wil zeggen amper 930.440 F meer. 2) dat wij hebben mogen vertrekken met een boni van vorige dienstjaren dat circa 5 miljoen ho ger lag dan vorig jaar, voordeel dat echter te niet gedaan wordt door een dividend der waterleidingen dat 5 miljoen lager ligt dan datgene dat vorig jaar begroot werd anderzijds zal het dividend der elek triciteitsintercommunale circa 2,1 miljoen hoger lig gen. 3) dat tenslotte de belastingen en retributies met uitzondering van de opcentiemen op de onroe rende voorheffing, onveranderd zijn gebleven t.o.v. vorig jaar. Niemand zal dus op al deze posten meer of minder betalen dan in 1978. vermits de aanslag voeten onveranderd zijn gebleven. Ik heb er aan gehouden dit eens klaar en duidelijk te formuleren, rekening gehouden met bepaalde ge ruchten die onlangs, het moge dan nog in een ver kiezingsperiode, worden verspreid. Heel wat anders is de opbrengst van deze di verse belastingen. Wij hebben daar het gunstig resultaat enerzijds van de meeropbrengst dezer belastingen uit hoofde van de uitbreiding der belastbare materie en ander zijds de zeer voorzichtige schattingen welke aan de basis lag van de begrotingsopstelling, houding welke wij trouwens terzake ook bij het samenstellen van deze begroting verder hebben gevolgd, zulks in de eerste plaats om onaangename verrassingen te voor komen en om een sober beleid in de hand te werken. Derwijze hebben wij thans volgende stijgingen in de ontvangsten mogen voorzien, t.o.v. de origine le cijfers 1978 - opbrengst personenbelasting 10.0 min (aanslagvoet ongewijzigd) - opcentiemen drijfkracht 4- 0,5 min (aanslagvoet ongewijzigd) - opcentiemen personeel 0,3 min (aanslagvoet ongewijzigd) - belasting motorvoertuigen 0.2 min (aanslagvoet ongewijzigd) - plaatsrechten markt 4- 0.4 min (aanslagvoet ongewijzigd) Totale meeropbrengst bij ongewijzigde belastingsvoeten 11.4 min Tenslotte een beschouwing omtrent de opcen tiemen op de onroerende voorheffing. Deze werden voor 1979 op 1.700 gebracht, hetgeen 100 opcentie men of 6,25% meer is dan in 1976. Zoals uit de be groting blijkt spruit hieruit een meeropbrengst voort van 2.857.200 F of 2,39% van de totale opbrengst der functie 4 belastingen en retributies Hoe eigenaardig het ook moge blijken: de waarde van 1 opcentiem ligt voor 1979 iets lager dan voor 1978 29.660 tegen 29.728. Daarenboven wil ik de aandacht vestigen op de voorschriften van het Ministerie van Binnenland se Zaken, waarin de aanslagvoet van 1700 opcentie men als een minimum wordt vermeld voor gemeen ten wier begroting niet sluitend is (pagina 7 van het U bezorgde rondschrijven). 4) dat wij tenslotte hebben mogen een ont vangst van 2 miljoen aan interesten inschrijven, be drag dat ongeveer overeenstemt met de opbrengst van de taks op de aansluiting op de riolering. De financiële toestand van onze gemeente is in derdaad zeer gunstig. Begin dezer maand bedroeg ons bezit ongeveer 110 miljoen, waarvan wij reeds 25 miljoen hebben geplaatst op een termijnrekening 3 maand die 4,75% interest opbrengt. Wij hebben andermaal 25 miljoen op deze rekening geplaatst, zodat wij, wanneer die 50 miljoen gedurende het ganse jaar op deze rekening kan worden behouden, op meer dan 2 miljoen interesten mogen rekenen. Dit betekent zeker een belasting uitgespaard of het equivalent van 67 cpcentiemen. Waarde collega's. Het financieel beheer van een fusiegemeente als Ninove is zeker geen gemakkelijke zaak. Te veel eisen en wensen komen om de hoek kijken, de be zorgdheid om iedere deelgemeente aan haar trek ken te laten komen is een imperatief dat wij niet over het hoofd kunnen zien. Bovenal dient echter de aandacht gevestigd op de houding van de Staat die de gemeenten de fusies heeft opgelegd, die steeds meer en nieuwe taken legt op de schouders der gemeenten, en die terzelf de rtijd de gemeenten de middelen ontzegt die daar voor noodzakelijk zijn. Ik wil hier even herhalen dat wij tegenover al de gestegen uitgaven die ik heb aangehaald, van overheidswege een stijging van de tegemoetkoming heb moeten vaststellen van amper 960.000 F of 1% van de totale tegemoetkoming. Zulks gaat niet op. Evenmin volgende passus uit de onderrichtin gen op pagina 7 Het behoud van die minimum voet (1.700) betekent echter niet dat de gemeenten die daaraan behoefte hebben om hun begroting slui tend te maken, niet moeten beslissen die voet te verhogen ingevolge hun bijzondere toestand en/of de andere belastingen te heffen welke een interes sante opbrengst kunnen opleveren Dit betekent met andere woorden dat de over heid de gemeenten er toe aanzet hun belastingen te verhogen, daar waar^zijzelf tekort schiet in haar tegemoetkomingen. Wij zijn erin geslaagd een sluitende begroting voor t.e leggen zonder aan onze medeburgers zwaar dere iasten op te dringen dan deze welke in wezen noodzakelijk zijn ingevolge bepaalde uitgaven als het ziekenhuistekort, de gestegen toelagen aan het O.C.M.W., de personeelslast en de schuldenlast. An derzijds beschikken wij konkreet over een niet te versmaden reserve van om en bij de 100 miljoen, welke ons moet toelaten op de gewone dienst de gevolgen op te vangen van onze belangrijke verwe zenlijkingen en investeringsprojecten. Wij zullen in diezelfde geest blijven verder werken en hopen dat men van overheidswege eens werkelijk werk zal be ginnen maken van de gemeentelijke autonomie, ook op het financiële vlak. Dhr De Riemaecker Dit was een interessante uiteenzetting. We zullen er niet onmiddellijk op ant woorden doch wel tijdens de bespreking van de ar tikelen van de begroting. De begroting moet binnen zijn te Gent vóói 10 december 1978 en we zijn van daag de 21ste. Ge zult in januari geen lonen of wed den kunnen uitbetalen indien er geen voorlopige twaalfden worden gestemd. Dhr Waltniel - Ik had aan elke Schepen ge vraagd de respectievelijke begrotingen in te brengen vóór 31 augustus 1978. zodat ik er in septembed kon aan werken. Ik kwam klaar begin oktober. De oppo sitie werd vertroeteld want ze kreeg zeer tijdig de begroting toegestuurd. Dhr De Riemaeckei - Ik aanvaard dat boeket niet indien U het straks naar mijn hoofd slingert. Dhr Waltniel - Doch de Kerkfabrieken komen pas in oktober samen om hun begroting te bespre ken en daarop hebben we moeten wachten. Dhr De Riemaecker - Gij moet terug naar het Parlement om dat allemaal te verbeteren. Dhr Waltniel - Gij zit er misschien voor iets tus sen dat ik zal teruggaan. Voorlopige twaalfden moeten we niet stemmen. Als de begroting hier goedgekeurd is mogen de noodzakelijke uitgaven gedaan worden, voer de an dere moeten we wachten naar de goedkeuring van de overheid, tenzij er een afwijking aangevraagd wordt. Ik las die onderrichtingen vroeger ook. Dhr De Riemaecker - Als ge in de oppositie zit leest ge dat allemaal veel beter. In april en november van dit jaar waren er geen raadszittingen. In de maand december zijn er 19 werkdagen en worden er 6 zittingen gehouden. Dat is toch wel wat te veel Dhr Waltniel - Hoe gaan we te werk gaan Dhr De Riemaecker - Wij wensen geen stem ming per artikel. We zullen uitleg vragen waar wij het passend vinden en zullen op het einde van de bespreking, misschien morgen, over het geheel van de begroting stemmen. Dhr Waltniel - In feite moet er niet gestemd worden over het geheel van de begroting. Dhr Burgemeester - We werken de begroting in deze zitting volledig af. Dhr Torrekens Hil. - Verschillende onder ons moeten morgen vroeg gaan werken. Dhr Burgemeester - Er zijn er ook verschillen de die morgen vertrekken. Het vervolg van dit verslag van deze Raadszit- ting leest U in ons volgend nummer. Tijdens een plechtige Feestzitting van de Ge meenteraad op vrijdag 29 december jI., opgeluisterd door pianovirtuoos Staf De Mol, reikte dhr Burge meester Cosyns de volgende eretekens over De ereprijs Désiré de Bodt aan Mejuffrouw Bet ty De Bruck. D ploma van Bonzen Ster van de Arbeid De Boe Francine. Appélterre De Koninck Jan, Outer Goessens Daniël, Voorde Goessens Marie-Thérèse, Outer Torteiboom Eliane, Voorde Van Snick Agnes, Appelterre Waegeman Herman. Ninove Zilveren Ster van Cadet van de Arbeid De Schrijver Marie-Jeanne, Ninove Bronzen Ereteken Laureaat van de Arbeid Christiaens Maria. Voorde De Ryst Margareta, Voorde Hoorens Hubert. Aspelare Schutyser Rita, Appelterre Vanderpoorten Albert. Pollare Verheyen Leon, Outer Zilveren Ereteken Laureaat van de Arbeid Haelterman André. Voorde Haelterman Robert, Voorde Haelterman Roland. Voorde Van Den Berghe Leo, Appelterre Gouden Ereteken Laureaat van de Arbeid De Luyck Roger, Ninove Burgerlijke Medaille 3de Klasse Stercké Robert, arbeider bij het Stadsbestuur Burgerlijke Medaille 2de Klasse: Marquebreucq Robert, veldwachter te Ninove Verstraeten Ferdinand, 1e brandweerman te Ni nove Arijs Isidoor, 1ste brandweerman te Ninove Burgerlijke Medaille 1ste Klasse: De Boitselier Armand, speciaal controleur 1ste klasse bij het Min. van Econ. Zaken te Ninove. Dit ereteken wordt uitgereikt voor daden van moed en zelfopoffering. De Ruyver André, sergeant bij de brandweer dienst Ninove Van Der Speeten Maria, onderwijzeres te Ninove Van Dijck Diane, kleuterleidster te Ninove Van Handenhove Maria, kleuterleidster te Nin. Agneessens Jozef, onderwijzer te Ninove Coppens Maurice, onderwijzer te Ninove De Ruyck Emmanuel, onderwijzer te Ninove Van Breusegem André, onderwijzer te Ninove Vanden Berghe Roger, onderwijzer te Ninove Van Der Eist Odilon. schoolhoofd met klas, Nin. Van Snick Luciaan. onderwijzer te Ninove Viaene Hector, schoolhoofd te Ninove Burgerlijk Kruis 1ste Klasse De Cock Paul, schoolhoofd te Denderwindeke Ringoet André. onderwijzer te Ninove De Zilveren Medaille in de Kroonorde De Langhe Marcel, politiebrigadier Van Butsele René, politiebrigadier Van Damme Ferdinand, veldwachter van het vroegere Meerbeke De Zilveren Palmen in de Kroonorde De Middeleer Gabriël, gemeentesecretaris van het vroegere Appelterre-Eichem Schuttyser Vincent, gemeentesecretaris van de vroegere gemeenten St.-Antelinks en Aspelare -j_ i

Denderklok | 1979 | | pagina 10