SCHEPEN WALTNIEL IN HET ZILVER! 10 DE DENDERKLOK BURGEMEESTER COSYNS NAMENS DE RAAD RAADSLID J. EVENEPOEL NAMENS DE C.L. SCHEPEN L. WALTNIEL DANKT Op donderdag 28 december bracht de Gemeen teraad van Ninove een grootse hulde aan de Heer Louis Waltniel, die 25 jaar in de Raad zetelt. De ju bilaris was vergezeld van zijn echtgenote, dochter en zoon. Waren verontschuldigd Mevr. De Kegel en dhr. Moens, K. Van Varenberg, Coolen. Verekens, Durant en P. Coppens. Dhr Cosyns voelde zich gelukkig als eerste in de reeks de jubilaris te mogen feliciteren. In de ge meentelijke politieke loopbaan onderscheidt hij twee fazen als lid van een besturende coalitie, daarna als lid van de oppositie en woordvoerder van zijn groep. Hij prees hem als Schepen van Financiën voor wie de begroting steeds is geweesthet basis document van het bestuur der gemeente en ais Schepen van Middenstand, waar het zijn grootste zorg is om in Ninove te kopen wat in Ninove kan ge kocht worden en iedere handelaar op gelijke voet te stellen, door het vragen van prijzen, het geven van offerten. Vervolgens belichtte spreker de periode in de oppositie die hij betitelde ais de donkere periode uit zijn politieke loopbaan doch tijdens dewelke hij een felle strijd voerde om zijn opvattingen te ver dedigen, zonder wrok en met begrip voor het spel van de democratisch gekozen meerderheid. De Burgemeester besloot als volgt Ninove is fier over U. Uw bekwaamheid wordt trouwens algemeen erkend door Uw Collega's. Uw kalmte en vertrouwdheid met de gemeentelijke pro blemen waren een veilige weg voor de talrijken die beroep op U deden. Uw adviezen en raadgevingen zijn een grondig bewijs van Uw onderlegdheid. Het is voor mij een eer en een genoegen U van daag de U toegekende Burgerlijke Medaille Eerste Klasse te overhandigen en als aandenken van deze viering U dit geschenk vanwege het Stadsbestuur en het Schepencollege te mogen aanbieden (NvdR. het portret van de gevierde, geschilderd door dhr Van Der Smissen). Om te eindigen betrok de woordvoerder de echt genote en kinderen van dhr Waltniel in deze viering en bood een prachtig bloemstuk aan. Namens zijn groep dankt spreker het Stadsbe stuur voor het op touw zetten van dit huldebetoon, maar wenst toch even af te wijken van de traditione le feestrede die bij dergelijke gelegenheid wordt uit gesproken en liever te spreken over andere eigen schappen dan de traditionele goeie. Hetgeen noch tans niet wil zeggen dat dit slechte eigenschappen zouden zijn. Dhr Evenepoel vervolgt aldus Beste vriend Louis, ik ga U aanspreken zoals ik dit steeds doe, in plaats van het officiële mijnheer de Senator of geachte jubilaris. Gij zijt reeds talrijke malen opgekomen in ver kiezingen. hetzij voor de stad, hetzij voor Kamer of Senaat. Moest U de optelling maken, U zult zeker de recordhouder zijn van deze gemeenteraad. Telkens hebt ge U voorgesteld onder een of andere leuze, zoals alle politiekers trouwens doen. Uw leuze of het motto waaronder ge de verkiezingen ingegaan zijt van ik weet niet meer welk jaar, welke mij het best is bijgebleven en welke U mijns inziens het best ty peert, is voor mij geweestEerlijk vrij, heerlijk leven Er ligt zowat van alles in. Het ernstige. Eerlijk zijn in zijn beroep. Eerlijk zijn in zijn politieke loopbaan. De bezorgdheid om het goed te doen. Geen tijd noch moeite sparend om iets ta bereiken wat als doel gesteld werd. Iets waar van gans de gemeenschap eigeniijk de vruchten kan plukken. Zowel lokaal als nationaal. Het vrij zijn. Ongebonden en recht voor de vuist kunnen spreken. Van niemand afhangen. Kunnen kie zen wie men ais vrienden heeft. Bestaat er iets mooiers En dat alles resulteert dan in dit heerlijke leven. Het heeft iets weg van Pallieter of van Toon Hermans Een voldoening hebben in de gewone dingen van het leven streek- en stadsgebonden als hazenbol- der of karnavalvierder. Als voetbalsupporter of als belotter. Met daarbij dan nog een gezin en een echtge note die U de mogelijkheid laten om dat alles te doen. En die U op de koop toe nog kan gelukkig ma ken als een kind met een kleine attentie, al ware het maar een simpele das. II faut Ie faire, is een van uw uitdrukkingen. En het is inderdaad waar. Men moet het maar kunnen. De kunst hebben van te leven. De kunst hebben van heeriijk te leven. En dan hangt dit niet af van geluk of fortuin. Maar enkel van een eigen ingesteldheid. En na ook Mw. Waltniel in zijn huldebetoon te hebben betrokken, besluit spreker: een laatste wensrust nog niet op uw lauweren, maar doe ons het genoegen ons nog lang van dit eerlijke, vrije en heerlijke leven te laten meegenieten. RAADSLID A. DE RIEMAECKER NAMENS DE C.V.P. Naar aanleiding van de viering van Uw 25-jarig lidmaatschap van de gemeenteraad vereerde de C. V.P.-fractie mij met de opdracht haar gevoelens te vertolken, omdat ik de enige ben in haar schoot en tevens in deze Raad die Uw loopbaan als gemeente lijk mandataris volledig gevolgd en, in een zekere zin, volledig mede beleefd heeft. Het is dan ook met kennis van Uw optreden en van Uw persoon dat ik getuigenis kan afleggen over Uw loopbaan als ge meentelijk mandataris en over de wijze waarop Gij dit mandaat hebt vervuld. Uw loopbaan als gemeentelijk mandataris kan ingedeeld worden in drie perioden de 1ste gedurende dewelke Gij - min dan 4 jaar na Uw intrede in 1953 in deze Raad - het ambt van schepen van financiën hebt waargenomen vanaf 28. 9.1956 tot einde 1958 de 2de gedurende 18 jaar in de oppositie de 3de die ingegaan is met de fusie der gemeen ten op 1.1.1977 met Uw ambt van schepen van fi nanciën van Groot-Ninove. Uw eerste periode was Uw leertijd, eerst als raadslid en daarna als schepen. We hebben tijdens die periode het einde beleefd van de zogenaamde goeie ouwe tijd. Het was de tijd van de oude slenter, de tijd van de gevestigde gewoonten, de tijd waarin zekere inspraak benevens het dogma van de spaar zaamheid menig initiatief kelderde en menige po ging tot initiatief in de kiem doodde. Menigmaal kwam toen tot uiting dat zulks hoegenaamd niet strookte noch met Uw opvattingen, noch met Uw karakter. Evenwel hebben de omstandigheden en de tijd U toen niet gediend. Ze hebben u' toen verhinderd Uw talenten te ontplooien en Uw toenmalig bestuur naar nieuwe richtingen te stuwen. in de tweede periode hebt Ge - ondanks over- talrijke andere beslommeringen - gedurende 18 jaar lang de volle maat gegeven in de oppositie, eerst als lid en daarna als leider ervan. Ge hebt aandacht besteed aan ontelbare bun dels en aan talrijke en de meest diverse kwesties. Ge hebt er bepaalde grondig bekeken en in alle facetten ontleed. Ge waart te duchten in de aanval. Ge zijt hier ontelbare malen opgetreden als vinnig debatter eri als een heftig tegenstrever. En desondanks ge tuigen we graag dat Ge de grenzen der welvoeglijk heid nooit overschreven hebt. dat Ge nooit kwetsen de taal hebt gebruikt en nooit kwetsende woorden hebt geuit. Oppervlakkige kennis van zaken of bundels moest het met fijne humor ontgelden. Zelfzekeren werden met een luimige opmerking of een spirituele vraag proper uit het zadel gewipt. Overtuigd en dik wijls overtuigend hebt Ge met open vizier zekere standpunten bekampt en andere standpunten ver dedigd. De derde periode van Uw gemeentelijke loop baan is met de fusie sinds 1.1.1977 ingegaan. Met het ambt van schepen van financiën van Groot-Nino- ve hebt Ge de zwaarste zorgen van het bestuur op U genomen. Als maatstaf van Uw verantwoordelijk heid volstaat het te benadrukken dat de gemeente begroting 1957 - de eerste die Gij voor de gemeente raad voorgedragen hebt - in gewone en buitengewo ne ontvangsten en uitgaven 45.761.436 F 74 centie men bedroeg, waar de gemeentebegroting 1979 - de jongste die Ge vorige week voor de gemeenteraad voorgedragen hebt - in gewone en buitengewone ont vangsten en uitgaven beliep op 1.264.622.922 F. De cijfers zeggen welsprekend voor welke verant woordelijkheid Ge niet teruggedeinsd zijt. De C.V.P.-oppositie onderschat de dosis uithou dingsvermogen en de dosis moed niet die Schepen Waltniel zal nodig hebben in de derde periode van zijn gemeentelijk mandaat. Betreffende de wijze waarop Ge U tot nu toe van Uw gemeentelijk mandaat gekweten hebt. Ondanks het feit dat het in onze opdracht ligt vandaag over U niets dan het goede te verkondigen, toch kan het er niet uit. Mijnheer de Schepen, te zeggen dat Ge een goed karakter hebtDit beduidt dat Ge een man zijt met karakter. En 't is ook een kompliment. Wij C.V.P.-ers stellen het zeer hoog op prijs dat Ge bewezen hebt een man te zijn met ka rakter in Uw eigen Partij met destijds openlijk buiten te komen tegen haar verouderd anticiericalisme. Ge hebt nog bewezen dat Ge een man zijt met karakter tijdens Uw eerste mandaat als schepen met voet bij stek te houden voor bepaalde standpunten tijdens Uw verblijf in de oppositie waar Ge U uit sluitend hebt laten leiden door Uw geweten door het opnemen van het ambt van schepen van financiën van Groot-Ninove, waarvoor een yes- man ongeschikt is. We onderlijnen ook graag dat Ge een goed col lega zijt. Ge zijt geen rabieker. Met gegronde argu menten komt om 't even wie bij U terechtGe be hoort tot de zeldzamen met wie er kan en mag ge sproken worden en voor wie een persoonlijk gesprek nog ais dusdanig van tel is en van tel blijft Tenslotte zouden we slecht gekomen zijn met uit te weiden over uw goede inborst, omdat ze alom bekend is. Het feit dat Uw zilveren jubileum, op 14 dagen na, bijna één jaar over tijd gevierd wordt bewijst per se Uw eenvoud en Uw gemis aan verzuchting naar eerbetuiging. En het feit dat Ge de viering van Uw jubileum hebt laten vaststellen door het College op 28 december - de kerkelijke feestdag van de onnoze le kinderen - bewijst dat Gij niet kleingeestig zijt en dat ge over 'n flinke dosis gezonde humor beschikt Daarom sluiten we graag, oprecht en volledig aan bij Uwe hulde. We betrekken Mevrouw Waltniel en gans Uwe familie, Mevrouw en Mijnheer de Sche pen. bij onze gelukwensen en bij onze gevoelens van oprechte waardering. In afwachting van de bloemen die U straks en elders zullen aangeboden worden is de tuil met onze wensen, waarin misschien - bij ondeugende onacht zaamheid - ongewild of. wie weet, gewild - een of andere kleine doorn niet werd geweerd. We schreven op het lint van onze wensentuil proficiat en dank om het gepresteerde SCHEPEN J. TIMMERMANS NAMENS DE B.S.P. Namens de B.S.P. sluit hij aan bij de huidewoor den der vorige sprekers en wenst er een aspect aan toe te voegen het karakter, de ingesteldheid, de persoonlijkheid van de mens Louis Waltniel. Hij belicht achtereenvolgens de persoon van de jubilaris in de oppositie en nu, sinds de fusie, in de bestuursmeerderheid en verheugt zich over deze laatste twee jaar waarin hij dhr Waltniel totaal leer de kennen en waarderen als echte vriend. Tot besluit betuigt hij ook zijn gelukwensen aan Mevrouw Waltniel en de kinderen. RAADSLID A, BARO NAMENS DE V.U. Spreker feliciteert de jubilaris namens de Volks unie en prijst hem vooral voor zijn inspanningen in het kader van de vervlaamsing van de P.V.V. Toen zes jaar geleden het zilveren ambtsjubi leum van een eminent lid van deze Raad gevierd werd, verklaarde betrokkene enkele dagen te voor Ge zult z'allemaal eens horen liegen, over mij zal voor één keer niets dan goeds verteld worden De heer De Riemaecker had gelijk. Dit lot schijnt mij thans beschoren te zijn. - Niets dan goeds, niets dan lof - en nochtans... Dat de huidige viering precies op 28 december, dag der onnozele kinderen, plaats vindt, wil ik aanvaarden als een toeval dat buiten de

Denderklok | 1979 | | pagina 10