Raadszitting 2 DE DENDERKLOK VAN 15 FEBRUARI 1979 o SERENE BESPREKING OVER DE BEGRAAFPLAATSEN! o DE OPPOSITIE VERLAAT DE ZITTING! o INTERPELLATIE ZONDER INTERPELLANT - voor de openbare orde en rust in de bebouw de kom van de stad en van elke deelgemeente - voor een bestendige bewaking van de nijver heidszones - voor de normale bewaking van circa 5.000 hec taren bos, boomgaard, weiland en teeltgrond - voor aanhoudend toezicht op alle landbouw- en voetwegen en op 170 kilometer oevers van water lopen met hun beschermde zone. 12. Een onderscheid is noodzakelijk tussen de poli tietaken omwille van de zeer speciale configuratie van het Ninoofse grondgebied. Enerzijds blijkt het aangewezen dat het de specifieke taak van poiitie-agenten, poiitie-agenten- brigadier en politie-agenten-inspecleur is in te staan - voor de veiligheid op en langs de verkeers wegen - voor de openbare orde en rust binnen de be bouwde kom van stad en gemeenten voor toezicht en bewaking van de nijverheids sectoren. Anderzijds is het onweerlegbaar de specifieke taak van veldwachters - officieren van gerechtelijke politie met beperkte bevoegdheid - om de hand te houden aan de naleving van wetten en reglementen door een bestendig en deskundig toezicht op boom gaarden, bossen, weilanden, teeltgronden, iandbouw- wegen, voetwegen en op de oevers van de onbevaar bare waterlopen en hun beschermde zone. Dit gegrond onderscheid moet weerslaggevend zijn zo op de aanwerving als op de aanwending van het politiepersoneel. 13. Het is DE taak van de gemeeDteovejrheid - de inwoners het genot te verzekeren van een DEGELIJKE POLITIE bepaaldelijk en onder meer, op gebied van hygiëne, veiligheid en rust in de stra ten. openbare plaatsen en gebouwen - de uitvoering van wetten en politiereglemen- ten te doen naleven op gans het grondgebied der gemeente - wanbedrijven tegen de openbare rust te be teugelen - de openbare orde te doen handhaven in en op plaatsen waar samenscholingen zijn. Deze basisprinciepen - vastgelegd in artikel 50 van het Dekreet van 14.12.1789 en artikelen 1 en 3 van het Dekreet van 16-24 augustus 1970 - zijn HEDEN TEN DAGE NOG STEEDS VAN TEL. 14. Het behoort aan de gemeenteraad het kader van de politie vast te stellen. De gemeenteraad moet daarvoor rekening hou den met de behoeften waaraan moet voldaan wor den. Veldwachters hebben ontegensprekelijk een bij zondere roeping voor het volbrengen van een op dracht die aangepast is aan de specifieke behoeften van de plattelandsgedeelten en dezer bevolking. Het is wenselijk hen te handhaven of er aan te stellen in gemeenten waarvan het grondgebied nog een groot piattelandsgedeelte bevat. Aldus het antwoord van de Minister van Binnen landse Zaken op een parlementaire vraag. Cfr. Vragen en Antwoorden - Senaat - 7 XI 78 - blz.204-205. Er worde niet uit het oog verloren dat de bur gerlijke aansprakelijkheid van de gemeente in t ge drang kan komen voor de schadegevallen waarin een gebrek aan mogelijkheid van een degelijk poli tioneel optreden zou bewezen worden. Bij voorbeeld ingevolge de ontoereikendheid der effectieven. DAAROM onderhavig voorstel voor één veld wachter per deelgemeente, onder voorbehoud van nadere omschrijving van zijn werkkring. A. De Riemaecker. Dhr Timmermans - De Gouverneur eiste niet dat ik over deze opschorting verslag uitbracht op de eerste gemeenteraadszitting hij eiste wel dat deze aangelegenheid zou behandeld worden op een sere ne manier. Daarom wenste ik ook niet direct aan iedereen het schorsingsbesluit mede te delen. Via een lek trad een bepaalde katholieke pers dan in aktie tegen een autoritaire Schepen. Ik moest vooreerst verslag uitbrengen aan het Schepencollege na inlichtingen gevraagd te hebben aan het provinciaal bestuur. Dat heb ik vorige dins dag gedaan. Ik ben dus zeer gerust over het feit dat die schorsing niet aan de dagorde staat en dat ik er geen kennis aan iedereen over gaf. Dhr Schepen geeft lezing van het schorsings besluit. Dhr Timmermans - Alle burgers van Ninove hebben dezelfde kansen, zij kunnen zich op gelijk welke begraafplaats van Ninove laten begraven. Volgens een verslag van een Inspecteur van Volksgezondheid zou er, om hygiënische redenen, niet meer mogen begraven worden op het kerkhof van Pcllare. In ons goedgekeurd voorstel was er maar één punt onwettig de concossiehouders -moesten ons vragen een concessie op een andere begraafplaats te bekomen, op eigen kosten. Zo niet verviel de con cessie. De Schepen geeft ook lezing van een schrijven dd. 2.2.79 van het Schepencollege aan dhr Gouver neur en het antwoord van deze laatste dd. 13.2.79 Wij stellen voor onze vorige beslissing in te trekken en te vervangen door een nieuwe beslissing voor het sluiten van de betrokken begraafplaatsen, maar aangepast aan de wettige bepalingen. Dhr Schepen geeft dan lezing van het voorstel De Raad, overwegende dat uit een plaatsbezoek vari de begraafplaatsen te Pollare, Lieferinge en Eichem is gebleken dat het hygiënisch niet meer verantwoord is verdere teraardebestellingen toe te laten overwegende dat deze constatatie werd bevestigd door een onderzoek gedaan door de Gezondheidsin spectie van het Ministerie van Volksgezondheid en van het Gezin overwegende dat op de begraafplaatsen van Pol lare en Eichem daarenboven een totaal plaatsgebrek is om nog verder te begraven in de voorwaarden voorzien bij de wet van 20 juli 1971 op de begraaf plaatsen en de lijkbezorgingen overwegende dat de deelgemeenten Pollare en Lieferinge, voor een overgroot deel van hun grond gebied als landschappelijk waardevol gebied wer den vastgelegd bij koninklijk besluit-gewestplan, waardoor 'n verdere noemenswaardige toename van het inwonersaantal uitgesloten is, en dat de geringe bevolkingstoename in het laatste decennium slechts tot stand kwam door de inwijking van de aan deze deelgemeente vreemde inwoners dat aldus uit fi nanciële- en rationalisatieoverwegingen evenmin de inplanting van nieuwe begraafplaatsen onverant woord zou zijn overwegende dat, in de deelgemeente Dender- windeke, bij beslissing van 7 december 1978, nieuwe ruimten voor begraving werden aangelegd, waardoor de inwoners van Pollare, slechts op maximum 2 km afstand van de nieuwe begraafplaats verwijderd zijn gelet op het feit dat de inwoners van Lieferinge kunnen gebruik maken van de begraafplaats van Nei- gem, die op slechts 2 km afstand gelegen is, en dat de inwoners van Eichem, door de aanleg van de nieuwe begraafplaats, gelegen Dorp, eveneens op een te verwaarlozen afstand van deze nieuwe be graafplaats verwijderd zijn gelet op het feit dat, wat de begraafplaats van Meerbeke betreft, er eveneens in die deelgemeente nieuwe ruimten werden aangelegd, zodat het past de vroegere begraafplaats rond de kerk, om hygië nische redenen en omwille van plaatsgebrek - waar door niet meer in de voorwaarden bij de wet voor zien kan begraven worden - eveneens te sluiten overwegende dat door de aanleg van een nieu we ruimte te Meerbeke, de ingezetenen van deze deelgemeente op zeer korte afstand over een andere begraafplaats beschikken overwegende dat evenzo moet geredeneerd wor den voor de oude begraafplaats van Denderwindeke, waar, bij beslissing van de gemeenteraad dd. 10 no vember 1932. de ingebruikstelling van de nieuwe begraafplaats werd vastgesteld op 1 mei 1933; overwegende dat uit de opmerkingen geformu leerd door de H. Gouverneur in zijn brief dd. 23 ja nuari 1979 blijkt dat, voor wat betreft de begraaf plaatsen van Meerbeke en Denderwindeke, wegens de ingebruikneming van de nieuwe begraafplaatsen, een feitelijke toestand is geschapen, waardoor en kel nog zinvol art. 5 2 van de wet van 20 juli 1971 kan toegepast worden overwegende echter, dat, teneinde de rechten van de concessiehouders conform de wet te vrijwa ren, eveneens een termijn moet bepaald worden, waarbinnen de concessiehouders hun rechten voor zien bij art. 10 van dezelfde wet, zouden kunnen uit oefenen overwegende dat de voorgenomen maatregelen, de mogelijkheid niet ontnemen aan de autochtone bevolking, om in de nabijheid van het sterfhuis be graven te worden en dat de hogervermelde redenen een geringe afwijking rechtvaardigen gelet op de wet van 20 juli 1971 op de begraaf plaatsen en de lijkbezorging gelet op het decreet van 14 december 1789, voornamelijk artikel 50, betreffende de samenstelling der gemeenten gelet op het decreet van 16-24 augustus 1790 betreffende de rechterlijke inrichting gelet op de artikelen 64, 66, 71, 75 en 78 der gemeentewet Besluit Art. 1 Ingaande op 1 september 1979 worden de begraafplaatsen te Eichem, Lieferinge, Pollare en de oude begraafplaatsen rond de kerk te Meerbeke en Denderwindeke gesloten. Art. 2 Op de begraafplaatsen te Eichem, Liefe ringe en Pollare, waar geen teraardebestellingen meer kunnen geschieden binnen de voorwaarden be paald bij de wet van 20 juli 1971, wordt het verder begraven bij politiemaatregel, vanaf de datum van bekendmaking en aanplakking van dit besluit, ver boden. Art. 3 Het begraven op de oude begraafplaat sen van Meerbeke en Denderwindeke, waarvan de vroegere gemeentebesturen een beslissing tot slui ten hadden dienen te treffen, wordt vanaf de datum van bekendmaking en aanplakking van dit besluit, verboden. Art. 4 Deze beslissing tot sluiting zal bekend gemaakt worden in drie dagbladen, in de plaatselijke bladen, in het maandblad Ninove-lnfo en aan de in gangen van de desbetreffende begraafplaatsen. Art. 5 De concessiehouders of enige belang hebbende, die eenzelfde perceel als het geconce- deerde op een andere bestaande begraafplaats wen sen te bekomen, dienen, overeenkomstig artikel 10 van de wet van 27 juli 1971, hun aanvraag te richten aan het College van Burgemeester en Schepenen, vóór 1 september 1979. De overbrenging van de concessie geschiedt overeenkomstig artikel 16 van het reglement op de begraafplaatsen, goedgekeurd door de gemeente raad op 7 juli 1977. Art. 6 Deze beslissing zal voor kennisgeving aan de H. Gouverneur van de Provincie en aan de Griffies van de Rechtbank van Eerste Aanleg en aan de Politierechtbank overgemaakt worden. Dhr Prieels - De kwestie van de begraafplaat- (Lees verder op pagina 10).

Denderklok | 1979 | | pagina 2