1 2 DE DENDERKLOK Veldwachters, die leven onder en met het volk. ontsiaan de bevolking van de periferie en van den buiten om - voor elke aangelegenheid - zo bij dage als bij nachte - te MOETEN aankloppen op de Graanmarkt te Ninove. Veldwachters die hun taak als veldwachter ver vullen, stellen de gemeentepolitie, die geen veldpo litie is, in staat zich integraal en beter in te zetten voor taken, die loutere politietaken zijn, en waarvoor de tijd zo afgemeten en beperkt blijkt te zijn. De bevolking van zekere wijken onzer stad neemt niet langer aan dat er omwille van straatka baai niet meer mag geslapen worden in de nachten van vrijdag, zaterdag en zondag en de nachten vóór en van de feestdagen. De bevolking neemt niet langer aan dat er bij ongevallen, bij vechtpartijen, bij allerlei andere in cidenten niet op een normaal en spoedig politioneel optreden mag gerekend worden. De opdrijving van de effectieven van 30 tot 34 is klaarblijkelijk ontoereikend om aan de gestelde behoeften te voldoen. Daarom ons voorstel. Aan de Gemeenteraad om zijn verantwoordelijk heid op te nemen. Dhr Burgemeester Mevrouwen, Mijne Heren, Het voorstel van collega De Riemaecker is zeer grondig en minitieus opgesteld. Het bevat een vol ledige aanduiding van de meest uiteenlopende ad ministratieve gegevens die terzake immers zeer ef ficiënt zijn om een kaderwijziging te motiveren en te verrechtvaardigen. Ik geloof te mogen verwijzen naar de mening van het College uitgedrukt tijdens de Raadszitting van 25 januari 1979, waarbij werd verklaard, in ant woord op de toen reeds door dhr De Riemaecker ge- u'tte stellingname, dat het politiekader onvoldoende was, dat het de wens was het op dat ogenblik voor gelegde kader goed te keuren, en liever achteraf, indien de Raad de noodwendigheid ervan zou aan vaarden, een kaderwijziging te onderzoeken. Wij hebben toen ook benadrukt dat het Minis terie van Binnenlandse zaken, mei wiens afgevaar digden wij herhaalde malen kontakt hebben gehad met erg geneigd was een groter effectief dan het voorgestelde te aanvaarden. Wat nu de grond van het voorstel van collega De Riemaecker betreft, menen wij echter volgende opmerkingen te kunnen formuleren 1Vooreerst kan ik de Raad mededelen, ter in formatie, dat onze beslissing van 25 januari werd goedgekeurd bij koninklijk besluit van 13 februari 1979, betekend aan het bestuur op 8 maart 1979. 2) Wat de uitbreiding betreft met betrekkingen van veldwachter, willen wij de aandacht vestigen op het feit dat het Ministerie hiertegenover zeer weiqer- achtig staat. Principieel kan worden gesteld dat geen wette lijke beschikkingen de verplichte omvorming van een betrekking van veldwachter in een politiefunktie for meel opleggen. Wel heeft de wetgever duidelijk de voorkeur gegeven aan homogene structuren. Deze visie blijkt o.m. uit - de mogelijkheid de landelijke politie hiërar chisch te structureren en te plaatsen onder het ge zag en het toezicht van een hoofdveldwachter - doch slechts in die gemeenten waar geen funktie van po litiecommissaris in de personeelsformaties is ge nomen (art. 9 par. 2 van de fusiewet van 29 juni 1976) zo ook worden de betrekkingen van politie agent die overgeheveld worden ingevolge een fusie naar een nieuwe entiteit waar geen betrekking van commissaris van politie is of wordt ingesteld, om gevormd in betrekkingen van veldwachter (cf. art. 18 van de wet van 29 juni 1976). De redenen die ter verantwoording van deze op tie worden ingeroepen, kunnen als volgt worden sa mengevat - de verscheidenheid qua statuten en hiërar chisch gezag (benoemende overheid), tuchtrege- ling, enz..., tussen deze twee soorten ambten kun nen aanleiding geven tot conflictsituaties die de or ganisatie en de goede werking van de politionele diensten mogelijk zouden verstoren - de politiecommissarissen bezitten a'le be voegdheden die aan de veldwachter zijn opgedra gen. Welke gemeenten zijn verplicht een veldwach ter te benoemen Art. 51 van het veldwetboek voorzag destijds dat iedere plattelandsgemeente minstens één veld wachter moest in dienst hebben. Met de wet van 20 juli 1973 werd dit artikel als volgt aangevuld Deze verplichting is niet van toepassing in de gemeente waar een betrekking van politiecommissa ris is ingesteld Het begrip plattelandsgemeente wordt of werd nergens duidelijk gedefinieerd. Doch met de wet van 20 juli 1973 werd aan het begrip platte landsgemeente een meer concrete inhoud gegeven in die zin dat het verpicht instellen van een funktie van veldwachter afhankelijk wordt gemaakt van de a! dan niet aanwezigheid van een betrekking van politiecommissaris. Tijdens de besprekingen en uit de parlementai re bescheiden van de wet van 20 juli 1973 werd op de wenselijkheid gewezen dat het politioneel korps uitsluitend uit politiefunkties zou bestaan, en dit ten einde de goede werking niet in het gedrang te bren gen, daar de politieagenten en de veldwachters niet alleen een verschillend statuut hebben, doch tevens onder de bevoegdheid van verschillende instanties ressorteren. Bovendien werd benadrukt dat de politiecom missaris gerechterlijk officier is met volheid van be voegdheid, wat niet het geval is met de veldwachter. Deze principes lagen ook aan de basis wat de omvorming van de funkties van politieagent in deze van veldwachter betreft, betrokken bij samenvoe ging. en waar geen betrekking van politiecommissa ris wordt ingesteld (art. 18 van de wet van 29 juni 1976). Een gelijkaardig antwoord werd insgelijks ver strekt door de Minister van Binnenlandse Zaken op de parlementaire vraag nr. 99 dd. 22 februari 1977, besteld door dhr volksvertegenwoordiger Flamant. Deze steliing vindt men tevens terug in het Vade Mecum van de gefusioneerde gemeenten waar op dat vlak eveneens wordt gesteld In de nieuwe gemeente waar een betrekking van commissaris van politie is ingesteld, zullen de veldwachters van de vroegere gemeente, in principe worden opgenomen in het politiekader. Aan de gemeenteraden die nieuwe politiekaders voorstellen wordt het ten zeerste aangeraden geen betrekkingen van veldpolitie en van gemeentepolitie naast elkaar te laten bestaan 3) Volledigheidshalve en zonder enig parallel lisme tussen verschillende gemeenten te willen trek ken, zou ik U ter informatie willen mededelen dat in alle nieuwe entiteiten, ontstaan uit de fusies van gemeenten, zich zoals in de stad Ninove een gelijk aardige evolutie voordoet m.b.t. het naast elkaar blijven bestaan van veldpolitie en gemeentepolitie. Ik citeer Opp. Inwon. Veldw. (x) Stad Deinze 7549 ha 23.756 5 Stad Aalst 7750 ha 82.826 9 Stad Geraardsberg. 7967 ha 30.632 9 Gem. Beveren 15017 ha 39.806 10 (x) Al de funkties van veldwachter worden bij de uitdiensttreding van de huidige titularissen om gevormd in funktie van politieagent. In dat verband kan bezwaarlijk worden ontkend dat in bovenvermelde gemeenten geen plattelands zones meer zouden bestaan, hierbij rekening hou dend met de hoegrootheid van het huidig aantal veldwachters en de uitgestrektheid van het qrond- gebied. 4) Anderzijds kan men zich de vraag stellen of de politieagent - die weliswaar geen ambtenaar van de gerechterlijke politie is - doch specifiek een preventieve taak te vervullen heeft, niet evengoed de taken van de veldwachter kan uitoefenen. Alhoewel de politieagent geen officier is van gerechterlijke politie, toch kan hij, voor alle over tredingen voorzien in de wegcode (en het toezicht op de wegen maakt toch een belangrijk deel uit van zijn funktie) rechtstreeks proces-verbaal opstellen In tal van bijzondere wetten wordt trouwens deze bevoegdheid uitgebreid (b.v. opertredingen stede- bouw, handelspraktijken enz...). 5) Het College is dan ook om voornoemde rede- nen voorstander, indien de Raad oordeelt dat een uitbreiding noodzakelijk is, voor een uitbreiding met betrekkingen van politieagent, ornaat een ander voorstel geen kans maakt en omdat het niet aange wezen is een dubbel kader van agenten en veld wachters te creëren, daar dit niet bevorderlijk is voor een eenheid in de gezagsuitoefening. Wij beschouwen dan ook het dokument van dhr De Riemaecker als een zeer ernstige basis voor on derzoek en poging tot kadervernieuwing. Nochtans mogen wij daarbij het budgettair-fi- nancieel aspect niet uit het oog verliezen. Een poli tieagent kost immers per jaar aan de Stad - 600.000 F aan wedde en uitrustingskosten. zodat wij ons af vragen of de uitbreiding met 9 niet utopisch is. Dhr Burgemeester - In verband met de kader- wijziging van de Politie, lees ik U nu de zienswijze van de Poltiecommissaris. 1Bij beslissing van de Gemeenteraad van 25. 1.79 werd het kader vastgesteld op 34 eenheden. Die cijfers werden reeds meer dan een jaar ge leden vastgelegd, toen de wekelijkse werktijd nog 40 uur bedroeg en er nog in vier ploegen kon ge werkt worden. 2) Intussen werd die werktijd op 36 u/week gebracht en dus met 10 verminderd. Daar de po litie een continudienst is met ploegenbeurtrol. is het gewoonweg niet mogelijk, zoals in andere diensten, het werk 4 uur per week of X minuten per dag vroe ger neer te leggen. Hulp- en bijstandsdiensten van allerlei aard kennen geen nauwkeurige uurregeling noch onderbreking. Rechtstreeks gevolg van die arbeidsduurvermin dering was de verplichte verhoging van het aantal ploegen in de plaats van vier. moesten er vijf ploe gen opgericht worden (met hetzelfde personeel). 3) Aangezien de vermindering der prestaties 10 bedraagt, zou de verhoging van het perso neelskader verhoudingswijze dezelfde moeten zijn. teneinde in het beste geval het door de Ge meenteraad op 25.1.79 vastgestelde peil te behou den, zou het personeelsbestand bijgevolg minimum 37.4 eenheden moeten bedragen (34 -f 10% 4) Dat zou echter nog steeds slechts een halve oplossing zijn. Inderdaad, na aftrok van de 7 man kaderpersoneel en de 8 wijkagenten blijven er van die 2/ man amper 22 man voor patrouilledoeleinden, netgeen ons nog geen 5 man per ploeg geeft wat mij toch een minimum lijkt. Er mag immers niet uit het oog verloren worden dat, ingevolge verloven en ziekten, het uiterst zelden zal voorkomen dat een ploeg voltallig is. 'eder agent heeft recht op 20 a 22 wettelijke ver 0 dagen, plus ongeveer evenveel recuperatieda- gen voor feestdagen en plaatselijke verlofdagen waarop h.j van dienst is. In een ploeg van 2 man maakt dat 40 x 5 - 200 dagen waarop de ploeg niet voltallig is, zonder eventueel ziekteverlof mee te re- Kenen (en zonder rekening te houden met de recu- peratiedagen die de meeste agenten nog tegoed hebben van het vorige jaar). Houdt men dan nog rekening met het feit dat een man steeds als planton moet binnenblijven, dan blijven er m het beste geval 3 man over om de tus senkomsten te verzekeren, te patrouilleren, het ver eer te regelen enz., wat geen overbodige luxe is voor een stad als Ninove. jV ^en betere oplossing zou zijn te kunnen be- 'i >en over 5 ploegen van 5 man, hetgeen moge- ijk zou zijn met een kader als volgt samengesteld, voorwaarde dat ae inspecteurs deelnemen aan de patrouilles 1 politiecommissaris o adjunct-politiecommissarissen 3 bijzondere agenten 4 inspecteurs tenf9 agenten (21 Patrouilleagenten en 8 wijkagen- 86n totaa' zou U|tmaken van 40 man (of een heden') V9n 9°ed9ekeurde kader met 6 een- 6) Besluit: oopnKiiu0/H v°orstellen dat het College, zodra het zou wor f^r °e gunst!9 's- aan de Gemeenteraad aoent p 5 b|tkomende betrekkingen van in te stellen 'J omende betrekking van inspecteur voorstel innoHR,0TeCker °P 27"2 79 heb 'k m'Jn 9 lend en nu hoor ik hier leziig van een (Lees verder op pagina 10). n

Denderklok | 1979 | | pagina 2