2 «DE DENDERKLOK Het verkeer van en naar Oudenaarde zal gere geld worden door verkeerslichten aan het Café Den Hoed. Er komen ook verkeerslichten aan de hoek van Preulegem met de zogezegde Zondernaamstraat. Ook zal het wegdek op het kruispunt verbeterd worden. Voor dit alles is een bedrag van 10 miljoen F voorzien. Dhr Torrekens Hil. - Achtte U het niet nodig om voor deze belangrijke zaak de verkeerscommissie te raadplegen. Dhr Timmermans - De kwestie was toch een voudig. Dhr Torrekens Hil. - Aan de Outerstraat ko men er dus geen verkeerslichten Dhr Timmermans - Neen, maar het is toch al een merkelijke verbetering, vermits men daar nog alleen het verkeer van de Stweg van Geraardsbergen zal dienen in het oog te houden. Dhr Torrekens Hil.-Aan genoemd café zal men dus nu terug mogen naar links afdraaien als men uit de richting Oudenaarde komt Dhr Timmermans - Ja, dit zal door de verkeers lichten geregeld worden. Dhr De Riemaecker - Voor één keer ben ik nu met Schepen Timmermans akkoord. Ik was reeds vele jaren met deze kwestie bezig en er werden mij vele beloften gedaan. Ik hoop dat ge nu wat meer geluk zult hebben. In feite zou het verkeer daar op 4 rijstroken moeten gebracht worden. Maar laat ons hier ais 't u blieft een gunstig advies geven over dit voorstel of t wordt weer niets. Er is een opmer king gemaakt door het hoofd van de Politie. Voeg die aanmerking niet bij uw advies of men vindt er zoals voorheen gebeurde terug een middel in om dit werk te verdagen. Dhr Timmermans - Wij zijn nu toch eens ak koord. Wij zullen niet zo gek zijn de opmerkingen van de commissaris bij ons advies te voegen. Met Minister Mathot van Openbare Werken kunnen wij deze verwezenlijking er zeker doordrukken. Dhr De Riemaecker - Wees maar voorzichtig, want tijdens mijn vele jaren schepenschap heb ik ook heel wat driekleurige ministers gekend (gelach). Dhr Coppens P. - Ik zou aandringen dat men aan genoemd café een grote stop op de grond zou schilderen, want er zijn nog te veel weggebrui kers die menen dat ze daar voorrang hebben als ze uit de richting Aalst komen. Dit is goed koop en zeker efficiënt. Dhr Coppens N. - In juni van vorig jaar hebt ge beloofd dat de verkeerscommissie in september zou vergaderen. Dhr De Riemaecker - Het is nog geen septem ber (gelach). Dhr Timmermans - De Politiecommissaris is op genomen in een nationale verkeerscommissie die een project uitwerkt dat model zal staan voor Vlaan deren. Dhr De Riemaecker - Ik zal op een volgende zitting eens interpelleren over de verkeerssignali- satie. Dhr Coppens N. - De voorstellen moeten voor af schriftelijk aan de commissieleden worden over gemaakt opdat zij die in hun groep zouden kunnen bespreken. Daarna kan de commissie dan degelijk vergaderen. Algemene goedkeuring met 26 stemmen. 18) Uitbreiding openbare verlichting Bruggeveid te Meerbeke - Goedkeuring - Onderhandse gun ning van de opdracht. Dhr Timmermans - Aan de verbinding van de Nieuwstraat met Stenebrug stellen wij voor drie lichtpunten te plaatsen. 67.879 F voor materialen en 27.492 F voor prestaties. Algemene goedkeuring met 26 stemmen. 19) Kerkfabriek St.-Amandus te Nederhasselt - Ad vies over de kontraktuele herzieningen in ver band met de werken aan de parochiale kerk. Dhr Waltniel - Het gaat hier om een bedrag van 1.334.634 F dat wordt betoelaagd. Algemene goedkeuring met 26 stemmen. 20) Aankoop van klein materiaal ten behoeve van de dienst Openbare Werken - Goedkeuring - Vaststelling wijze van gunnen van de opdracht - Goedkeuring voorwaarden. Dhr Timmermans stelt de aankoop van klein ma terieel voor ter waarde van 283.000 F. Ook de aankoop van tafels en stoelen (224.000 F) voor stadsgebruik, en voor het uitlenen aan ver enigingen. Wij stellen een beperkte offerteaanvraag voor. Dhr De Riemaecker - Welke zijn de tarieven voor het uitlenen Dhr Timmermans - Die werden hier reeds vroe ger goedgekeurd. Goedgekeurd met 15 stemmen tegen 11 (C.V.P. en V.U.). 21) Deelgemeente Appelterre-Eichem - Oprichting van een sportschuur - Princiepsbeslissing - Vaststelling wijze van aanstelling van een ont werper - Goedkeuring voorwaarden. Dhr Timmermans - Voor de sector Meerbeke, Denderwindeke, Lieferinge, Neigem werd hier reeds dergelijke beslissing genomen. Voor Ninove, Okegem, Outer, Pollare is de sport hal in aanbouw. Nu wensen wij ook voor de andere sector een sportschuur op te richten aan de Kerkstraat te Ap- pelterre in het Dorp, richting naar Voorde. Dhr Torrekens Hil. - Daarin kunnen alle zaal sporten gebeuren Dhr Timmermans - Ja. Algemene goedkeuring met 26 stemmen. 21 bis) Aanleg parkeerplaats langs de Fernand Ta- venestraat te Ninove - Goedkeuring vooront werp. Dhr Timmermans - Deze zaak werd hier reeds principieel goedgekeurd. Het voorontwerp werd nog vereenvoudigd en er zijn 79 parkeerplaatsen voor zien. Raming 3.527.560 F. Deze parking is daar meer dan nodig. Dhr De Riemaecker - We zijn in princiep zeker akkoord dat er rond het station voor parkeergele genheid moet gezorgd worden. Ik ben we! verwon derd dat uw project wordt goedgekeurd gezien de gevaarlijke uitwegen aan het Kuipken en nabij de Weggevoerdenstraat. Dit waren de redenen waarom mijn voorstel niet werd aanvaard. Ik zal mij derhalve bij de stemming onthouden. Dhr De Bodt - Ik leg een voorstel neer opdat het Schepencollege bij de N.M.B.S. zou aandringen voor de onderbrugging van het station zodat de rei zigers ondergronds het perron, richting Denderleeuw zouden kunnen bereiken. Goedgekeurd met 16 stemmen bij 10 onthoudin gen (C.V.P.) Dhr Torrekens Hil. - Wij hebben ons onthouden voor de reden die door dhr De Riemaecker werd aangehaald. 22) Wijziging van het reglement betreffende de ver- haalbelasting. Dhr Burgemeester - Tijdens de bespreking van dit punt verzoek ik om volledige stilte onder de toe schouwers. Dhr Waltniel Mejuffrouw, Mijne Heren, Wanneer ik in het College gevraagd heb om het punt der verhaalbelasting aan de dagorde te stellen, dan was dit met een dubbel doel. Enerzijds aan de hand van de opgedane ervaringen en van de studie van het probleem bepaalde wijzigingen aan het thans in voege zijnde reglement aan te brengen. Ander zijds bepaalde misopvattingen, al dan niet gewild in leven geroepen of gehouden, al dan niet politiek ge ëxploiteerd, uit de baan te helpen. Ik stoor mij doorgaans niet aan wat in bepaalde pers verschijnt aan op zijn minst gezegd tenden tieuze literatuur of aan valse beweringen.' Dit is nu eenmaal het gevolg van onze politieke structuur en aan de gerichtheid van het merendeel der dag en weekbladen, ledereen bekijkt zijn zaak vanuit de meest gunstige hoek en gluurt door een donkerge- tinde bril naar de stellingen van de tegenpartij. Wan neer echter fractes van deze gemeenteraad pamflet ten laat uitdelen na de gemeenteraadszitting en daarin stellingen verkondigt als fractie, dan acht ik mij verplicht daartegen te replikeren, wanneer hier in onjuiste voorstellingen aan het publiek worden voorgeschoteld. Tussen haakjes, ik vind het nogal potsierlijk wanneer een politieke fractie door een la- keitje pamfletten laat uitdelen waarin gezegd wordt wat diezelfde fractie in de gemeenteraadszitting - en daar dient het toch te geschieden - niet wil, niet durft of niet mag zeggen wat in het briefje geschre ven wordt. Mijn collega, de Schepen van Openbare Werken, zal wellicht de nodige repliek leveren voor wat het proza over de openbare begraafplaatsen betreft. Voor wat mijn afdeling betreft lees ik Het dossier inzake de toepassing van het regle ment op de verhaalbeiasting kon slechts op woens dagmorgen - daags vóór de gemeenteraadszitting van 15/3 worden ingezien. Nu was het de Schepen van Financiën die het bij zich had. Dit verhindert een vraagstelling met voldoende gegevens, zoniet be stond opnieuw de mogelijkheid dat de gemeente raad in de zak zou gezet worden met een prodedure- truk Terzake vijf opmerkingen 1De Schepen van Financiën heeft het recht een financieel dossier bij zich op het bureel te hebben. Vooral wanneer geen punt op de dagorde staat in verband met dit onderwerp. Ik kan trouwens verzeke ren dat ik geen enkel dossier thuis houdtwat niet door iedere gewezen Schepen kan worden gezegd 2) Mij heeft nooit iemand om dit dossier gevraagd; 3) Het dossier verhaalbelastingen omvat slechts één document, nl. de tekst van het reglement die in het bezit werd gesteld van ieder raadslid 4) Wanneer men bedoelt het dossier verhaalbelas- tingen Aspelare, Daalstraat, dan dien ik de aandacht erop te vestigen dat dit door de C.V.P.-raadsleden werd uitgepluisd, vermits de cijfers reeds weken ge leden in het dagblad Het Volk gepubliceerd wer den 2) Wanneer dit dossier pas op woensdagmorgen 14/3 beschikbaar was. dan komt dit omdat ik mij de moeite getroost heb om op maandag 12/3, samen met dhr Stadsontvanger en met dhr Sekretaris-Hoofd van de Rekendienst, speciaal naar Gent te gaan om het dossier verhaalbelastingen in het algemeen en dat der Daalstraat in het bijzonder te gaan discute ren om te zien wat voor de inwoners kon worden ge daan. Wij zijn 's avonds teruggekeerd - wij zijn niet blijven hangen - wat ook door iedereen niet altijd kan worden gezegd. Dhr De Riemaecker - Zelfs niet door diegene die het zegt (gelach). Dhr Waltniel - 's Anderendaags, dinsdag 13/3, heb ik een verslag opgesteld nopens mijn bezoek eri de volgende dag 14/3 was het dossier terug ter be schikking. Collega s, geef toe dat het niet ernstig is om in de ze omstandigheden te komen spreken van een on- demokratische en willekeurige handelwijze Het is niet ernstig en niet eerlijk. Had men dit tijdens de gemeenteraadszitting durven zeggen, men zou rap geweten hebben wat nieuws. Ik wil hier niet langer blijven bij stil staan en zal thans trachten enige toelichting te verschaffen over het probleem van de verhaalbelastingen zoals het thans gesteld wordt in Ninove. Mijn betoog zal be staan uit vier delen, nl. 1De historiek van dit reglement 2) De toepassing ervan in de deelgemeente Nino ve 3) De problemen die zich stellen bij de toepas sing van dit reglement 2) De wijzigingen die wij voorstellen van aan te brengen aan de huidige tekst. 1) Historiek. Te Ninove werd voor de eerste maal een verhaal belasting ingevoerd op het openen en verbreden van straten tijdens de gemeenteraadszitting van 4 febru ari 1955. Bedoelde belasting, die enkel betrekking had op de grondinnemingen en de aardewerken (ik citeer letterlijk het reglement), werd destijds goed gekeurd bij algemeenheid van stemmen. Het reglement zoals wij het thans kennen in zijn geest en in zijn vorm, werd voor de eerste maal ge stemd in de gemeenteraadszitting van 4 december 1959, door de destijds bestaande CVP-BSP meerder heid met 8 stemmen tegen 5 liberale stemmen. Uit de notulen van deze vergadering heb ik genoteerd dat de geestelijke vader van dit reglement, de toen malige CVP-Schepen van Financiën, dhr De Riemae cker, verklaarde Het ontwerp dat aan de raadsle den werd besteld is geïnspireerd door bestaande re- g ementen en is volledig Het nieuwe reglement vermeldde trouwens toen reeds onder zijn conside- rassen overwegende dat waar de aanleg van een be- oorlijk wegennet de gemeentekas buitengewoon zwaar belast, elke aanleg of welkdanige verbetering van de weg een waardevermeerdering betekent voor de langsliggende goederen overwegende dat het derhalve billijk is de eige naars van bedoelde goederen te doen tussenkomen in de aanleg- of verbeteringskosten door het opleg gen van verhaalbelastingen enz. Ik lees trouwens verder: Mr De Riemaecker ant woordt dat het taksreglement integendeel een wapen (Lees verder op pagina 10).

Denderklok | 1979 | | pagina 2