DE DENDERKLOK Voor het verhalen van wegverharding werd de breedte der vroegere verharding in mindering ge bracht. Voor het verhalen van de vernieuwing van trot toirs en opritten bleef 1/4de ten laste van de stad. In de verhaalbelastingverordening van 1970 kwam weinig noemenswaardige wijziging behalve het weglaten - op vingerwijzing van de provinciale diensten - van de kaart der landelijke zone. Behoudens vergetelheid of vergissing van mij nentwege werden te Ninove ALLE verhaalbelastin- gen geheven onder het regiem der genoemde ver- haalbelastingverordeningen. Dit leidt tot de vaststelling dat de kosten van geen enkel wegeniswerk te Ninove integraal ver haald werden. Dit is een derde oppuntstelling. De verhaatbelastlngverordening van 1975 en de eruit vloelende vigerende verordening van '78. Ik was geen Schepen van Financiën in 1975. Ik heb derhalve de verordening niet voorgesteld, niet opgemaakt en ook niet toegepast. Ik heb ze, als lid van de bestuursmeerderheid. goedgestemd. 't Is om die reden en om principiële redenen dat ik me onthouden heb bij de stemming over haar toepasselijkmaking voor het ganse grondgebied van Ninove op 12 mei 1977 en bij het herzien en het aanvullen van die beslissing op 17 november 1977. Ik stel evenwel vast dat mijn opvolgers en hun administratie zich niet veel moeite getroost hebben. Op 17 februari 1976 immers heeft de Minister van Binnenlandse Zaken, in antwoord op een vraag gesteld door Senator Gijs, een antwoord verstrekt dat gans het moeten en mogen inzake verhaalbeias- tingen klaar en overduidelijk toelicht. DAT moest richtgevend zijn voor uw jongste beslissingen. Uw voorstel. Onder druk van de openbare opinie vraagt ge de herziening van een verordening waaraan ge een begin van uitvoering gegeven hebt. Ge hebt gehandeld op onbezonnen wijze, 't Is aan de hand van uw becijferingen, gedaan op basis van een verordening die nooit werd toege past, dat gij zelf moest reageren. Het was uw plicht herrie te voorkomen met het geval aan de Raad voor te leggen. De gemeenteraad heeft de gewoonte beslissin gen te herzien, vermits we thans bezig zijn met de herziening van de 41ste beslissing sinds 1 januari 1977. We zouden verder kunnen uitbreiden doch be perken ons er toe vast te stellen dat in gevallen van verbreding en verbetering en vernieuwing van stra ten uw verhaal zich zal beperken tot de grondaan- wervingen -F 35% van de rioleringen 100S van trottoirs en opritten. Trottoirs worden niet aangelegd ten bate van de aangelande eigendommen of eigenaars, ze wor den in de allereerste plaats aangelegd ten voordele van het publiek, van de gemeenschap. Het verhalen van 100 kan misschien verde digd worden wanneer een voetpad voor de aller eerste maal aangelegd wordt. Het verhalen van 100 is in gevallen van her nieuwing - die niet te wijten is aan de schuld van de aangelande - niet verdedigbaar. De ondervinding zal echter uitwijzen dat er van af heden weinig navraag zal zijn voor het aanleggen van voetpaden. Het behoort aan u te oordelen over welke mid delen ge moet beschikken. Ons goed zo ge van de verhaalbelastingen geen hoge verwachtingen stelt. We zullen er evenwel aandachtig op waken dat elders geen compensatoire inkomsten zullen gevor derd worden. 't Is om deze redenen dat ik me op uw voorstel zal onthouden. Dhr Waltniel - Het antwoord van de Minister houdt geen steek. Kohieren in 1 etappes gaat niet, want daar is veel personeel voor nodig en dit brengt 4 aanslag biljetten met zich, daar waar het nu met 1 kan. U vergist zich wanneer U zegt dat de verhaalbelas- ting van 1975 gelijk is aan die van 1969. En... oh... ik ben mijn draad kwijt. Dhr De Riemaecker - Ik heb hem direct terug om U te zeggen dat gij u vergist. Dhr Timmermans - Er is een verschil tussen het aanleggen van een nieuwe straat en het verbre den van een straat. Dhr De Riemaecker - En wat is een nieuwe straat Dhr Timmermans - De Daalstraat. Dhr Waltniel - De Daalstraat is geen nieuwe straat. Dhr De Riemaecker - Voila. we zijn er Dhr Baro - Ik vind dat het eerlijker waar de ganse gemeenschap te doen betalen dan alleen de aangelanden van een nieuwe of verbeterde straat. Dhr Prieels Mijnheer de Voorzitter, 1) Wij hebben inlichtingen verkregen in ver band met de wegen welke sedert 1.1.77, sedert de fusie, voltooid werden en tevens over de wegen waar van de voltooiing in '79 te verwachten is. De voltooide werken zijn in volgorde van goed keuring 1) Ninove - IJzerenwegbaan 12.055.952 F goedgekeurd 19.4.77; 2) Nederhasselt - Scheidestraat: 3.021.078 F goedgekeurd 14.6.77 3) Nederhasselt - Keukenstraat: 1.638.448 F goedgekeurd 28.6.77 4) Aspelare - Daalstraat6.828.862 F goedgekeurd 8.11.77; 5) Meerbeke - Hoendersveld 3.400.185 F goedgekeurd 3.10.78 6) Appelterre - G. Gezellestraat11.487.269 F goedgekeurd 27.2.79. In 1979 is de voltooiing voorzien van: Appelterre Rietstraat en Eichemstraat. Outer: Kasteelstraat en Kloosterstraat. NinoveNederwijk. Op onze vraag op welke de verhaalbelastingen zouden worden toegepast heeft het Schepencollege ons naar het reglement verwezen. Voor de betrokkenen wil dit zeggen dat zij er het raden naar hebben. Daarmede blijft de onduidelijkheid. De Daalstraat - 4de in de ranglijst - werd er ais ecste uitgepikt om de verhaalbelastingen toe te passen. Wat steekt daarachter Deze straat werd aanbesteed in 76 en de finan ciële regelingen werden genomen vóór de fusie. Dit wil zeggen dat na kennisname van de kostenraming ook de inkomsten werden voorzien. Het regiement dat werd toegepast, is gestemd een paar weken na de goedkeuring van de werken. 2) Volgende timing klopt niet. Er zijn vragen in verband met het zich als on wetend gedragen van leden van het College want op 24.10.78 reeds besliste het Schepencollege de verhaalbelasting toe te passen op de Daalstraat. Op 24.1.79 bepaalde het de waarde van het oude wegdek: 100 F/m2. Op 20.2.79 ontvingen alle aangelanden de brief met daverende cijfershet verhalen van 6.079.632 F méér dan 7.000 F de lopende meter. En... pas dezelfde avond vergaderde het Sche pencollege... tussen 17.05 u. en 19.05 u.-om onder meer de kohieren voorgedragen door de rekendienst, goed te keuren. Deze beslissing sloeg ook op ande re straten in Groot-Ninove IJzerenwegbaan, Schei- de- en Keukenstraat te Nederhasselt. De berichten, eigenhandig van de Burgemeester ondertekend, werden dus voorgestuurd vóór de goed keuring van het College. Zij werden ook gedateerd op 13 en 14 februari... Dezelfde avond van 20.2.79, om inlichtingen ver zocht, vraagt de Burgemeester die papieren eens te mogen nazien Straf 3) Spelregels veranderd Wat als onrechtvaardig wordt aangevoeld is dat verschillende deelgemeenten plannen hebben voor bereid en er hun fiscale lasten hebben op afgestemd en dat nu nogmaals, op een andere wijze, moet tus sengekomen worden in de lasten van de werken. Het komt bij de betrokkenen over alsof de spel regels werden veranderd nadat het spel reeds aan gang was. Het beleid van de deelgemeenten was gesteund op een algemene solidariteit, de hoofdinkomsten be stonden uit zogenaamde grondbelastingen. Om 500.000 F inkomsten te hebben moesten in Aspelare reeds 600 opcentiemen geheven worden. Het College motiveert zijn terugkrabbelen met het argument dat de Stad er financieel tegen kan. De stadsbegroting voorziet als inkomsten uit verhaal belastingen slechts 1.000.000 F. Dit is een-zeer on belangrijk bedrag tegenover de globaliteit der belas tingen, tenzij voornoemd bedrag gewild onderschat is. Het zou dus zinniger zijn erbij te argumenteren dat openbare werken in hoofdzaak van algemeen nut zijn, maar geeft toe zonder reaktie had U niet in gebonden. Want U spreekt over inspraak nadat U beslissingen neemt zoals in de Vanderschueren- straat te Nederhasselt, waar de beslissing over de rooilijn wel haar weerslag kan hebben op de onkos ten b.v. onteigeningen, afwerking en dallering. Ook in de wijze van toepassen hebt U geen re kening gehouden met wat aftrekbaar was. Het uit pikken van de Daalstraat van 4de naar 1ste rang - en wij benijden absoluut de andere betrokkenen niet - de gebrekkige wijze van toepassen, het ken nisgeven vóór de kohieren goedgekeurd werden dat alles laat ons toe vele vraagtekens te plaatsen. Het reglement laat ook toe verschillende per centages toe te passen. Het wordt nochtans voor gesteld alsof verhaalbelastingen uiteraard op alies moeten slaan en volledig moeten geheven worden. De mensen van de Daalstraat waren gelukkig met hun straat. Het is alleen uw brief met daverende cijfers welke paniek heeft veroorzaaktschiet dus niet op de baan maar op het onrechtvaardig regie ment. Zich onwetende gedragen of andermans borst kloppen is potsierlijk. Wat U hier voorlegt voldoet ons niet, komt on voldoende tegemoet aan de verwachtingen. Voor ons is t neen. Dhr Timmermans - Volgens de oppositie zou den sommigen mogen rijk worden via uitgevoerde openbare werken. Dhr Coppens N. - Dat hebben wij niet gezegd of bedoeld. Dhr De Riemaecker - Voor sommigen brengt de verhaalbelasting een grotere meerwaarde van de eigendom. Ge hebt b.v. de Okegembaan waar een lengte van 400 m. voor een bepaalde eigenaar bouw grond werd door de aanleg van de huidige baan. Zoals U de verhaalbelasting zoudt toepassen en er vooraf de toestemming voor vragen, zal er in Meerbeke geen enkel straat meer gelegd worden, want de gronden behoren praktisch allemaal toe aan één eigenaar. Dhr Burgemeester - Waarde vriend, zeg toch dat ik het niet ben. (gelach) Dhr Timmermans - Er zijn nog voorbeelden, hier niet zo ver van de deur. Dhr De Riemaecker - Doe mij niet zeggen wat ik niet gezegd hebt. Dhr Timmermans - In het Doornkwartier hebt ge het goed voorbeeld gegeven bij de toepassing van de verhaalbelasting. Dhr De Riemaecker - En ook hier in de buurt. Dhr Timmermans - Niet overal. Dhr De Riemaecker - Dat kon trouwens ook niet overal. En wie zat er dan ook in de bestuursmeer derheid Wij waren samen getrouwd Dhr Timmermans - Ik toch niet. Dhr De Riemaecker - Natuurlijk niet, ge hadt het toen nog niet zo ver gebracht. Dhr Torrekens Hil. - De kwestie van de verhaal belasting ligt toch anders in de deelgemeenten dan voor de stad. Grondaanwervingen werden reeds ge daan, geschat en betaald. Hier is dus geen sprake meer van gratis grondafstand. Wat U voorstelt is een verbetering doch niet wat wij voor de bevolking verwachten. Dhr Waltniel - De wereld is niet volmaakt, het ene individu wordt méér getroffen dan het andere. Ik weet thans dat het voorstel dat ik hier jaren ge leden deed, niet door de voogdijoverheid zou aan vaard geweest zijn. (Lees verder op pagina 10) M 4:

Denderklok | 1979 | | pagina 2