Q tsn \\^Se Raadszitting Vrijdag 27 april 1979 Drieënvijttigste Jaargang 3 VAN 5 APRIL 1979 o HET LIJDENSVERHAAL VAN DE DAALSTRAAT TE ASPELARE ONTLOKT HEFTIGE REACTIE VAN RAADSLID PRIEELS EN LEIDT TOT VERMINDERING VAN DE VERHAALBELASTING. Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 9400 NINOVE Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 Prijs voor Jaarabonnement 410 Fr. Prijs per nummer10 F. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Dhr Waltniel Mevrouwen, Mijne Heren, Kii7nn Ik zal thans een paar ogenblikken gans Rijzon der verwijlen bij het probleem der DaalstraatteAs pelare omwille van de beroering die hier bestaat bij de bevolking en omwille van de valse gegevens en geruchten die hieromtrent door zeer geinteres seerde politiekers worden verspreid. In het pamflet dat de C.VP.-fractie na vorige ge meenteraadszitting verspreidde, staat te '®z®"„ Met betrekking tot de Daalstraat te fx-Aspela re onderstreept de C.V.P.-gemeenteraadsfraktie dat het bestuur van deze voormalige gemeente alles in het werk heeft gesteld om deze weg zo vlug en zo voordelig mogelijk uit te voeren, nadat het bewgs geleverd werd dat de uitvoering met eigen middelen en zonder verhoging van lasten kon geschieden^ Zij begrijpt de verrassing en de verslagenheid van alle betrokkenen en zal de nodige initiatieven nemen en steunen om tot een billijke regeling te k°Tn"in het dagblad He. Volk werd geschreven Op 17 november 1977 besloot het P.V.V. B. Bestuur tot het veralgemenen van een aantal belas tingen inbegrepen de verhaalbelasting. Deze ver aemening werd door de C.V.P. niet goedgekeurd I». fn dan wat tekst om aan te tonen da. hettenslotte aan het huidig Stadsbestuur te wijten is dat in As peiare voor de Daalstraat verhaalbelastingen gehe- ven we||jch, voor niemand moeilijk vallen de naam van de auteur van dit proza te raderv Waarde Collega's, de geciteerde teksten bevat ten een reeks onwaarheden en verkeerde voorstel- Ifngen welke een terechtwijzing van het College van Burgemeester en Schepenen noodzakelijk maken. Laat mij beginnen met de laatste bewering. Ik heb voorheen reeds aangetoond dat het huidig Stadsbestuur het reglement, ingevoerd door voor malig C V P.-Schepen De Riemaecker, eenvoudig weg heef. overgenomen. Ook na de fusie heeft geen enkeUaadslid, ook niet ui. de C.V.P.-fraktie, ook met hp hppt Prieels dit reglement bij de stemming af gekeurd door een neen-stem. Dl. is veel belangrijker dan te zeggen dat men het niet heeft goedgekeurd. thet pamflet beweert de C.V.P.-fractie dat het Be stuur van de voormalige gemeente Aspelareallesi in het werk heeft gesteld om deze weg, d.i. de Daal- straat zo vlug en zo voordelig mogelijk uit te voeren. Ik zou bijna, samen met de bevolking van Aspelare moeten vragen Met wie komt men hier lachen Sf denkt de heer Prieels dat wij de lijdensweg van het project der Daalstraat niet kennen Ik heb de historiek van het dos sier Verbeteringswerken aan weg nr 27 (Daalstraat). Drie bladzijden vol data De eerste beslissing werd genomen op 30 de cember 1949, dit is 29 jaar geleden Dhr Prieels - Ge moet hier het proces van de overledenen niet maken. Dhr Burgemeester - De levenden komen ook aan de beurt! Dhr Waltniel - Na heel wat perikelen in 1950, 1Q51 1953 en 1960 werd op 30 mei 1969 een nieuwe beslissing genomen, dat is zowat 20 jaar later. Bij brief van de Gouverneur dd. 23 december 1969 werd gemeld dat enkel subsidies als gewone weg en niet als lar.dbouwweg konden worden be komen. Op 30 januari 1970 werd een nieuwe gemeente raadsbeslissing genomen, waarbij de toelagen van wege het Ministerie van Openbare Werken en van de Provincie werden aangevraagd, beslissing goed gekeurd door de Gouverneur op 1 jun. 1970 Op 6 juli 1970 wordt de heer W. Dhondt uit Ni- nove aangesteld als ontwerper. Dit ontwerp werd m de loop van dezelfde maand juli ten gemeentehuize in9e<En dan komt het nieuwe gemeentebestuur met de heer Prieels als Schepen van Openbare Werken Voor een niet nader te bepalen reden begint men opnieuw te schipperen en te zoeken om toe la gen te bekomen van het Ministerie van Landbouw en om de Daalstraat te doen doorgaan als landbouw- weg, in weerwil van het negatief antwoord dat ter zake door de Gouverneur werd gegeven op 23 de cember 1969. 4 hot Op 20 juli 1972 beslist de Gemeenteraad het ontwerp der verbeteringswerken aan de Daalstraat aan te passen, enkel voor het weggedeelte gelegen in de bouwzone. x Dat alles slentert dan verder tot op het og©n' -blik dat op 23 april 1974 beslist werd het bundel aan te passen aan de opmerkingen van de Provin ciale Technische Dienst en wordt nogmaals beslist toelagen aan te vragen bij het Ministerie van Open- bare Werken. En dan komt de klap op de vuurpijl. Op 7 november 1974 besliste de gemeenteraad af te zien van de 6 maand te voren aangevraagde toelagen. Tevens werd beslist deze werken in eigen beheer (zonder toelagen) uit te voeren. Deze we ken werden geraamd op 3.518.766 F, zonder de ont- eigeningskosten. Dhr De Riemaecker - Op welke datum Dhr Burgemeester - Op de dag dat gij te As pelare de gemeenteraad bijwoonde (gelach). Dhr Waltniel - Op 7 november 1974. En dan ziet men hoe alles in het werk wordt gesteld om, zoals in het pamflet vermeld staat de ze weg zo vlug en zo voordelig mogelijk uit te voe- Want op 10 juni 1976, bijna 2 jaar later, staat men nog even ver en wordt door de gemeenteraad hogergenoemde raadsbeslissing van 7 november 1Q74 hernomen - men vraagt zich af waarom, tenzij men uit het oog verliest dat de gemeenteraadsver kiezingen van oktober 1976 voor de deur stonden - ditmaal op basis van een nieuwe kostenraming van 6.017.186 F, zonder de onteigeningskosten. Op 18 oktober 1976 werd door de Provinciale Technische Dienst het attest afgeleverd voor het in aanbesteding geven der werken. Deze werden op 9 december 1976, precies 22 dagen vóór de fusie, door het Schepencollege van Aspelare toegewezen aan de firma Weria voor de prijs van 5.696.650 F. Op 25 maart 1977 werd de aanbesteding goed gekeurd door de Bestendige Deputatie. De werken werden aanvaard in oktober 197/. Wanneer men dit alies overschouwt, data.-fei- ten en cijfers, dan duiken toch onmiddellijk een paar vragen op. Waarom heeft het nieuwe Schepencollege waar in de heer Prieels Schepen van Openbare Werken was, vanaf 1971 twee jaar verloren om tevergeefs te trachten de Daalstraat geheel of gedeeltelijk als landbouwweg te doen subsidiëren, wanneer het be sluit van de Gouverneur van 1969 zulks onmogelijk verklaarde Waarom werd het project niet gerealiseerd, waarvoor de heer Dhondt in 1971 de plannen en las tenboeken op het Gemeentehuis te Aspelare afgaf (waarbij voorzien werd de Daalstraat te maken van af het Dorpsplein tot aan de grens met de gemeente Voorde) Waarom werd op 23 april 1974 besloten subsi dies aan te vragen en werd amper 6 maand later een tegenovergestelde beslissing genomen Vrees de men niet meer klaar te komen vóór oktober 1976? Waarom werd andermaal twee jaar verloren en achtte het gemeentebestuur het nodig op 10 juni 1976 een beslissing te bevestigen die reeds twee jaar tevoren genomen werd Wat gebeurde tijdens deze twee jaar Bij al deze vraagstellingen ligt het voor de hand dat men - en ik bedoel hier het Schepencol lege van Aspelare - jaren en jaren verloren heeft door trentelen, treuzelen en trachten te bereiken wat niet bereikbaar was. Dit heeft als gevolg gehad a) dat de weg niet gemaakt werd tot aan het grondgebied Voorde, zoals voorzien in de plannen van de heer Dhondt uit het jaar 1971 b) dat het werk zeker 2.5 miljoen méér heeft gekost dan ware het onmiddellijk gerealiseerd ge- weest c) dat aan de staatstoelagen werd verzaakt om derwijze het werk vóór de verkiezingen klaar te krij gen, wat andermaal aan de gemeenschap een paar miljoenen heeft gekost d) dat het werk pas in 1977 kon worden aan gevat en beëindigd zodat willens-nillens - wij had den hierover niet te kiezen - het reglement der ver haalbelasting van toepassing werd. Ware het wer vóór 1 januari 1977 beëindigd, dan zou er absoluut geen sprake geweest zijn van verhaalbelastingen. (Lees verder op pagina 2) ren

Denderklok | 1979 | | pagina 1