DE DENDERKLOK De aderlating die de bewoners van de Daalstraat thans ondergaan, hebben zij uitsluitend te danken aan het vroeger gemeentebestuur van Aspelare en daarin waart gij, Mijnheer Prieels, als schepen van Openbare Werken, de hoofdverantwoordelijke Het is goed dat de inwoners van Aspelare dit eens klaar en duidelijk weten en eens een juist inzicht qen in het verloop van zaken. Gij hadt er veel beter aan gedaan in deze aangelegenheid niet te roeren en te stoken derwijze hadt gij kunnen vermijden dat het deksel op uw hoofd zou terecht komen. Tenslotte wil ik hier nog een algemene ter®cht" wijzing formuleren. Ik heb in de Daalstraat een bord gezien, waarop vermeld staat dat de Stad vooï-deze verbeteringswerken geen centiem uitgeeft, omdat a- les betaald zou worden door de aangelanden. Zulks is niet juist. De totale kostprijs van de Daalstraat, tot op de centiem na is 9.414.156 F, het weze a) voor grondaanwervingen 1.898.165 F b) voor eigenlijke werken, meerwerken inbegrepen, betaald aan aannemer Weria c c) voor proeven, betaald aan Laborex 7 .2 d) voor erelonen, betaald aan Mr Dhondt 466.756 F 9.414.156 F Dit is ik herhaal het. het juiste bedrag dat uit gegeven werd voor de Daalstraat. Voor diegenen wie het interesseert kan ik de data der verschillende betekeningen mededelen. Het bedrag bekomen door de verhaalbelastin- gen volgens het huidig reglement bedraagt a) voor grondaanwervingen VIIa'Ur p b) voor rioleringen 1.9/4.^0 r c) voorwegverhardingen en boordstenen 2 d) voor voetpaden en opritten 42bvoz r 6.097.632 F het weze minder dan twee derden van de totale kostprijs. Mits toepassing van de wijzigingen aan het re glement welke hier deze avond werden voorgesteld, zal het te verhalen bedrag belopen: a) voor grondaanwervingen l-iiö-i b) voor rioleringen 691.014 c) voor voetpaden en opritten 2.235.880 F Ik hoop, waarde Collega's, met deze uiteenzet ting enkele gewilde of ongewilde misopvatt.ngen van de baan te hebben geruimd. Ik hoop terzelfdertijd aan het publiek, en gans bijzonder aan de bevolking van Aspelare te hebben bewezen, wat de waarde is van en welk geloof moet worden gehecht aan be paalde pamfletten, kranten, artikels en verspreide geruchten. Dhr Prieels Mijnheer de Voorzitter, Het is grof en bedenkelijk wanneer hier een proces wordt gemaakt van mensen die 30 jaar gele den een princiepsbeslissing namen. Mensen d meestal reeds overleden zijn, of hier als afwezigen worden beschuldigd. Zij hadden nadien wellicht an dere prioriteiten. Het is even grof hier het proces te maken van een bestuur en een weg om niet het proces van uw regiement en uw toepassing ervan te moeten ma ken Het is oneerlijk beslissingen van een vroeger bestuur welke meestal eenparig genomen zijn hier te beoordelen, uit hun verband te rukken en slechts onvolledig en gedeeltelijk te vermelden. Voor zover U mij hier aanvalt is uw verwijt alsof wij gehandeld hebben in functie van electorale mo tieven belachelijk. Vanuit die redenering ware het veef nuttiger gewest dat de weg vóór de verkiezing afgewerkt of in uitvoering was en niet na ae fusie. ïn maart '77 heeft Schepen Timmermans ons hier verweten er de plannen te vlug doorgedrukt te h6bbVoor de ene dus te vlug, voor de andere te traag En wat de te grootsheid van de weg betreft, Mr Timmermanseen weg waaraan nog tientallen wo ningen kunnen komen, waar een begraafplaats is, kan niet kleiner zijn. Men moet nu reeds draaien en keren op de trottoirs. Wanneer U zegt Mr Waltniel dat U niet begrijpt waarom beslist werd het plan aan te passen dan is het juist omdat de Raad destijds eenparig van oor deel was dat een weg van 6 meter met 12 meter rooi lijn n^t nodig was in de landbouwzone. U spreek. mekaar tegen. U roept ook besluiten van de Gouverneur en Mr Waltniel, in het bundel steken stukken waaruit blijkt dat voor het gedeelte in de landbouwzone we een afzonderlijk betoelaagbaar ontwerp kon opge maakt worden. En dhr Gouverneur is voor Aspelare nog op an dere besluiten teruggekomen o.a. voor uitbreiding van het waterbedelingsnet in de Bosstraat, Plekker- straat enz., afgelegen straten waarvoor eerder geno men beslissingen verbroken werden. En 't kwam toch in orde. Ook in de Daalstraat kon er uitgebreid wor den, daar waar het eerder niet kon. De breedte van de weg (6 m.) en het voorstel van rooilijn (12 m.) was 'n voorstel van vroegere be sturen wier geweten hier niet moet worden onder zocht. Tenandere het openbaar onderzoek bij het vastleggen van de rooilijn leverde geen enkel be zwaar op. De redenen tot wijziging van het plan waren dus de weg betoelaagbaar maken (minimum breedte) en de uitvoering splitsen in twee ontwerpen een als gewone weg in bouwzone, één als landbouwweg in landbouwzone, precies wat hier in vraag gesteld wordt. Dus niet uitvoeren op 829 maar op de helft er van. Het afzien van de toelagen geschiedde wanneer de verontrustende prijsstijgingen het effect ervan te niet deden indien er nog langer zou gewacht worden en in het dossier steekt de brief waarvan U geen melding maakt, door de Provincie teruggestuurd om dat omwille van beperking van kredieten aan de vraag van het gemeentebestuur geen gevolg kon worden gegeven. Wanneer wij. eind 75 nogmaals informeerden, werd medegedeeld dat de Minister (P.V.V.-er De- fraigne) het dossier voer onderzoek had opgevraagd maai terzelfdertijd werd geschreven dat voortaan een ander lid van de Regering, staatssekretans Col- la (P.V.V.) verantwoordelijk was voor de betoelaag de werken. Wanneer ook daar tevergeefs werd aangedron gen op belofte van toelagen was de Gemeenteraad, weerom eenparig, van oordeel dat alles moest gezet worden om toch met eigen middelen uit te voeren en niet meer te wachten op betoelaging. Ook nadat vastgesteld was dat het financieel haalbaar was. Mr Waltniel, wij hebben herhaaldelijk kontakt gehad met het departement van openbare werken en de provinciale diensten, vee! meer dan U. U hebt ge wacht tot ge verrast waart over het effect van uw reglement en de toepassing ervan. Het is intellectueel oneerlijk hier een proces van doden en afwezigen te maken, de zaken uit hun ver band te rukken en op heel wat vragen niet te ant woorden. Het is eveneens oneerlijk vergelijkingen te ma ken tussen dossiers inzake gewone onderhoudswer ken en andere werken waarvoor men in de rij moet staan voor betoelaging. De Daalstraat heeft aan U alleen een daverende rekening te danken, dat wil U niet bekennen. Dhr Waltniel - Gij zijt verantwoordelijk dat er in de Daalstraat vandaag moet betaald worden. Dhr Prieels - Uw reglement is er de oorzaak van. Ge zijt intellectueel oneerlijk. Dhr Waltniel - Zeker niet, dat bewijzen de data. Dhr Prieels - Mij werd gevraagd om bij de in stanties de stand van zaken van deze werken te on derzoeken. Er zijn nog geschorste beslissingen ge weest die we na jaren nog hebben kunnen recht trekken b) het aanieggen van rioleringen c) ae verharding van wegen, het plaatsen van kant stenen d) het plaatsen van trottoir en opritten qehee! of gedeeltelijk te dekken, worden de bebouw de en de onbebouwde eigendommen, palende aan de openbare wegen of gedeelten van openbare wegen waarin deze verwervingen en/of werken worden uit- qevoerd onderworpen aan een jaarlijkse directe be lasting, geïnd volgens de hieronder bepaalde voor waarden. Deze belasting zal worden toegepast als volgt a) voor het aanleggen van nieuwe straten, d.w. z daar waar vroeger geen tracé bestond of waar de weg zich niet leende tot openbaar verkeer: 100% van de kostprijs voor de 4 hoger geciteerde verwer vingen en werken b) voor verbeterings- en/of verbredingswerken van bestaande straten en wegen 100% van de kostprijs voor de aanwervingen 35% van de kostprijs voor de aanleg van riole ringen 100% van de kostprijs voor het piaatsen van trottoirs en opritten. Voor het berekenen van deze kostprijs zal geen rekening worden gehouden met gebeurlijke toege kende staat- of provincietoelagen. Goedgekeurd met 16 stemmen tegen 9 (CVP en VU) bij 2 onthoudingen (dhren De Riemaecker en Coppens P.). Dhr Coppens P. - Ik heb mij onthouden omdat ik geen enkel taksreglement betrouw. Artikel 2 Het globaal aandeel in de belasting kan naar keuze van de belastingsplichtige worden aangezuiverd ofwel - integraal, mits onmiddellijke betaling - op 10 jaar, telkens 1/10 van het globaal bedrag, - op 20 jaar in speciale gevallen, na akkoordverkla ring van de gemeenteraad. Ingeval van betaling op termijn, zal het bedrag van de jaarlijkse schijf worden vermeerderd met een interest van 8% op het nog af te iossen gedeelte. De belastingsplichtige heeft het recht om, na betaling van een of meerdere schijven, te eisen het nog resterende bedrag der belasting voluit te be- talen. Dhr De Riemaecker - Uw voorstel van 20 jaar is naar mijn mening onwettelijk. Dhr Waitniel - Dit is voor speciale gevallen die door de Gemeenteraad zullen onderzocht worden. Goedgekeurd met 16 stemmen tegen 9 (CVP en VU) bij 2 onthoudingen (dhren De Riemaecker en Coppens P.) Artikel 39 Deze verordening wordt van kracht vanaf 1 januari 1979 en zal worden toegepast op het uitvoeren van werken en het doorvoeren van ver wervingen waarvan de voltooiing gelegen is tijdens de jaren 1979 tot en met 1981, alsook op deze waar op onze verordening van 17 november 1977 werd toegepast doch enkel voor het gedeelte der belas ting dat nog niet werd ingekohierd voor de dienst jaren 1977 en 1978, met dien verstande dat zal wor den overgegaan tot de terugbetaling van het bedrag dat bij toepassing van het bestaande stelsel zou te veel betaald zijn in de gevallen waar het belastings bedrag globaal werd betaald. Goedgekeurd met 16 stemmen tegen 9 (CVP en VU) bij 2 onthoudingen (dhren De Riemaecker en Coppens P.) Artikel 40 De toepassing van de taksverorde ning van 17 november 1977 op het uitvoeren van wer ken en het doorvoeren van grondaanwervingen waar van de voltooiing gelegen is tijdens het jaar 1979, wordt ingetrokken. Goedgekeurd met 16 stemmen tegen 9 (CVP en VU) bij 2 onthoudingen (dhren De Riemaecker en Coppens P.). Dhr De Riemaecker - Ik had nog graag enkele suggesties gedaan in verband met het reglement op de verhaalbelasting, maar dat kan ook op de volgen de zitting, na tweede lezing. Dhr Waltniel - Akkoord. Dhr Waitniel leest de voorgestelde te wijzigen artikelen van de verhaalbelastingsverordening van 17 november 1977 Artikel 1 Om de uitgaven door de gemeente gedaan voor a) het verwerven van straatbeddingen 23) Voorstel van dhr. N. Coppens tot uitbreiding van de riolering in de wijk Volkaert te Dender- windeke. Dhr Coppens Norbert Mijnheer de Voorzitter, waarde Collega s, De aanleiding tot het neerleggen van dit voor stel heb ik in de vorige gemeenteraadszitting uiteen- (Lees verder op pagina 10)

Denderklok | 1979 | | pagina 2