2 DE DENDERKLOK SCHEPEN VAN MIDDENSTAND DRAF- EN VLUCHTKOERS! in kas. Wat hierin echter van belang is, is het boni op de gewone dienst, omdat hierin rechtstreeks de financiële gevolgen van het gevoerde beheer door druppelen. De cijfers betreffende de buitengewone dienst - het boni bedroeg hier 93,7 miljoen - zijn vooral herkomstig van leningen en toelagen en heb ben dus een investeringsbestemming. Op de gewone dienst bedroeg het boni voor 1978 74,1 miljoen, tegen 46,6 miljoen één jaar gele den. Het boni is dus gestegen met 27,5 miljoen, het- weze 60 Dit boni is het gevolg van 329,5 miljoen ont vangsten en 255,4 miljoen uitgaven. Hoe is bedoeld boni tot stand gekomen ten op zichte van de begroting welke oorspronkelijk afge sloten werd met een overschot van 1,8 miljoen. Ten opzichte van de begrotingsvooruitzichten - lagen de uitgaven 50,6 miljoen lager dan be groot. hetweze 45,3 miljoen voor het dienstjaar 1978 en 5,3 miljoen voor de vorige dienstjaren - situeerden de ontvangsten zich 23,8 miljoen hoger dan de vooruitzichten, hetweze 3,1 miljoen voor 1978 en 20,7 miljoen voor de vorige dienstja ren. Wat de vermindering der uitgaven in 1978 be treft, ligt het zwaartepunt bij de sector schuld, die 30,9 miljoen lager ligt dan begroot, waartegenover eveneens een minderontvangst van 10,3 miljoen ligt. Het gaat hier om leningen die niet aangegaan wer den voor werken die in het vooruitzicht zijn gesteld. De post personeel lag 9,6 miljoen lager dan begroot. Deze toestand zal echter grondig gewijzigd worden eenmaal dat het nieuwe kader zal toegepast worden. De werkingskosten lagen 2,8 miljoen lager dan be groot en de overdrachten 2,0 miljoen. Inzake de ontvangsten voor 1978 is het resul taat van 3,1 miljoen de composante van 13,3 miljoen meerontvangsten op de post overdrachten, vooral de opbrengst der belastingen, en van een minder ontvangst van 10,3 miljoen op de post schuld. In feite hebben wij op 3 posten 25,5 miljoen meer ontvangen dan begroot, nl. 2,9 miljoen bij het Gemeentefonds 7,7 miljoen voor de onroerende voorheffing 14,9 miljoen voor de opcentimes op de persoons belasting. Daartegen ontbeerden wij 12,8 miljoen ontvang sten, omdat het dividend van het elektriciteitsbedrijf (6,6 miljoen), alsmede het dividend van de Nationa le Maatschappij der Waterleidingen (6,2 miljoen) beliepen. Tenslotte wens ik nog een globaal overzicht te geven van de struktuur der stadsfinancies en citeer hierna de samenstelling van de 240,9 miljoen uit gaven, eigen aan het dienstjaar 1978: Schuld (aflossing interest Personeel Werkingskosten Overdrachten 88.3 milj. 87,6 milj. 48.4 milj. 16,6 milj. 36.6% 36,4% 20,1 6,9% 240,9 milj - 100,0% Inzake de ontvangsten van 266,5 miljoen eigen aan 1978, waren de hoofdbronnen Gemeentefonds Persoonsbelasting Onroerende voorheffing Andere 87,1 milj. - 54,9 milj. - 53,9 milj. - 70,6 milj. - 32,7% 20,6% 20,2% 26,5% 266,5 milj. - 100,0% Tenslotte onthouden we de verklaring van de Sch?pen van Financiën over de likwlditeiten, die voor de ntad geen problemen stellen, doch - we herha- I Eerlijk zijn woorden - integendeel. Wij onthou- n dat best tot het ogenblik dat er sprake zal ko men over het heffen van belastingen. Het betoog van de Schepen bewijst overduide lijk dat het absoluut niet nodig was de belastingen te verhogen Volgens de gemeentewet mag de rekening niet vóór de eerste maandag van juni door de Gemeen teraad behandeld worden. Het was de bedoeling van de wetgever de ge meenteraadsleden tijd te gunnen voor nazicht. We hebben evenwel over voldoende tijd en over ruim kontrolegemak beschikt. Persoonlijk hebben we 10 halve dagen besteed aan het onderzoek van bepaalde hoofdstukken van de rekening 1978. Onze aandacht ging vanzelfsprekend naar ont vangsten en uitgaven waarbij mijn lesgevers in re gelmatigheid betrokken zijnde Schepenen van Financiën en van Openbare Werken. Wij hebben tevens aandacht besteed aan het beheer van een stille werkerde Schepen van Eco nomische en Landbouwzaken. Voor het goed begrip volgen we de orde zelf van de rekeningen. 26* Feestcommissie Aanvaarding ontslag en aan stelling van een lid van de feestcommissie. Het ontslag van dhr De Troyer Edgar uit Outer, afgevaardigde van de B.S.P., wordt aanvaard. De zitting wordt geheven te 2 uur s morgens NOTA VAN DE REDACTIE Dhr De Riemaecker - te woord gestaan door de Schepen van Financiën - heeft hierop een lang en eerder saai verslag uitgebracht over zijn bevindin gen. Samenvattingen erover worden in ons volgend nummer gepubliceerd. Wij mogen dus besluiten dat de kastoestand gunstig is en dat wij kunnen beleggen op termijn. Voorzichtigheid is echter geboden omwille van de personeelslast en de investeringen. Dhr De Riemaecker - We kunnen het technisch overzicht van de Schepen van Financiën over de re kening 1978 samenvatten als volgt: Mijn rekeningen 1978 vertonen een belangrijk batig saldo omdat ik in de begroting de ontvangsten onderschat en de uitgaven overschat heb. We vragen ons af of zulke betekenis reden kan geven tot zelfvoldoening. De Schepen van Financiën heeft biezonder be nadrukt dat de rekening zeer belangrijk is voor het beheer der stad. 't Is vermoedelijk om die reden dat ze als 20ste punt van de dagorde na 22.15 uur be handeld wordt GEHEIME ZITTING: 21.1 Machtiging om in rechte te staan. De Stad wordt bij hoogdringendheid gemach tigd om op te treden als burgerlijke partij tegen twee vernielers van verkeerstekens, die eerstdaags voor de Rechtbank moeten verschijnen. 21) O.C.M.W. - goedkeuring ontlasting over hun be heer en teruggave borgtocht aan de gewezen ontvangers der C.O.O.'s. De gevraagde ontlastingen worden goedge- stemd voor Dhr Albert De Troyer, ontvanger C.O.O. Aspelare Dhr André Matté, ontvanger C.O.O. Lieferinge Dhr Denis Meerman, ontvanger C.O.O. Voorde Mevr. Suzanne Schellaert, ontvanger C.O.O. Outer Mevr. Alma Bellemans, ontvanger C.O.O. Neigem. 22) Stedelijke lagere en kleuterschool - Bekrachti ging aanstelling van een tijdelijke kleuterleid ster, in vervanging van de titularis, met ziekte verlof. De aanstelling van Mevr. Micèle Steppe uit Ni- nove wordt bekrachtigd als vervangster van Mevr. Maria Pletinckx, kleuterleidster te Denderwindeke. 23) Stedelijke Muziekacademie - Aanvaarding ont slag en nieuwe aanstelling van een lid van de beheerraad. In vervanging van dhr Caudron, die niet meer woonachtig is in Groot-Nnove, draagt de V.U. voor Jan De Troyer, Dendermeersen 108 Meerbeke. 24) Intercommunale Denderoord - Uitspraak over de ontbinding - Aanstelling vereffenaar. Met algemene stemmen beslist de stad Ninove zich terug te trekken uit de intercommunale. Sche pen Moens wordt voorgedragen als een der vereffe naars. 25) Administratief personeel - Ambtshalve ontslag verlening met het oog op het bekomen van een rustpensioen. Mevr. Deck-Arijs bekomt ontslag vanaf 1 augus tus 1978 voor het bekomen van een rustpensioen. Per brief van 17 mei bracht het College de ge meenteraadsleden ter kennis dat het departement Middenstand voortaan zal waarqenomen worden door de heer Schepen Des- prets, Schepen van Landbouw en Economische Za- ken Het heengaan van Schepen Louis Waltniel uit het Departement Middenstand is zeker en vast geen verlies voor de middenstanders van Groot-Ninove. Schepen Louis Waltniel heeft weinig of niets gepresteerd voor de middenstand. Daarvoor beschik te hij niet over de nodige tijd. Zijn ontslag is tenslotte een moedig gebaar dat aan de middenstand ten goede KAN komen. We benadrukken kan komen omdat we liefst maar zullen afwachten wat Petrus Desprets er zal van terecht brengen. ledereen weet dat hij het aankan een hoek af te ronden. ledereen weet ook dat hij voor zijn sekretariaat kan rekenen op de medewerking van een werklustig en schrander kameleon. In de Landbouwraad gaf zijn beleid evenwel aanleiding tot kritiek. De Ninovieters zullen zich over de al dan niet gegrondheid ervan kunnen vergewis sen door de lectuur van de verslagen over de stads rekening 1978. De nieuwe Schepen van Middenstand waagt zich op een zeer. zeer glad terrein waarop het nodig is stuur en snelheid meester te zijn. t Is niet op zijn verleden, noch op zijn inzich ten, doch op zijn daden dat we de nieuwe Schepen van Middenstand van Groot-Ninove zullen beoorde len, en - zo nodig -- veroordelen. A. De Riemaecker, oud-Schepen van Middenstand van Kiein-Ninove. De begroting 1979 - méér dan EEN MILJARD in ontvangsten en uitgaven - moest door de Ge meenteraad OP DRAF met nog andere punten in één enkele zitting behandeld worden. Dit gebeurde in de maand december 1978, ge durende dewelke de gemeenteraadsleden een 6-tal keren opgeroepen werden naar sectie- en gemeente raadszittingen. t Is een wijze om de oppositie het zwijgen op te leggen De rekeningen van het dienstjaar 1978 - ook méér dan EEN MILJARD in ontvangsten en uitgaven - moesten door de Gemeenteraad IN DE VLUCHT met 26 andere punten in één enkele zitting behan deld worden. Te 22 uur waren de eerste 19 punten der open bare zitting afgehandeld. Na een pauze kon de behandeling van de reke ning 1978 te 22.15 uur aangevat worden. De algemene beschouwingen van de Schepen van Financiën namen een halfuur in beslag. Hij verklaarde - met de hand op het hart - dat deze aangelegenheid ZEER BELANGRIJK was. De oppositie bekwam het woord te 22.45 uur... Voor de echte democraten van de bestuursmeer- derheid is dit hetzelfde recept om de oppositie te kortwieken

Denderklok | 1979 | | pagina 2