DE INKOMSTEN VAN 1978 2 DE DENDERKLOK VOOR DE GEWONE DIENST VAN GROOT-NINOVE ZOMERFEEST BIJ DE VRIJWILLIGE BRANDWEER VAN NINOVE staan aan een gemeenschappelijke Europese rege ring, Het was alsof het hoogstens nog een paar maanden zou duren. Daarom moesten wij gauw ook onze Grondwet herzien. Ik zie het debat nog voor mijn geest alsof het gisteren gebeurde. Neen, tijdens dit debat over grondwetsherzie ning mocht er over niets anders gesproken, alleen Europa telde. Maar toen stierf Stalin, enz. enz. De schrik dein de weg, de zweep was van het achterste. Ook en vooral in Frankrijk. In 1954 verschoof het Franse Parlement, de communisten en de Gaulisten, de goedkeuring van de Europese Defensie Gemeenschap naar het ver- geetputje. En wij stonden daar te kijken met al onze illu- sie's, lijk een kind met een geklakte kermisballon. Het was toch zo schoon. Wij hadden al de gedrukte tekst van een goedgekeurde Europese grondwet. En een rechtstreekse verkiezing voor een Europees tweekamer stelsel, enz. Ge moest het eens mee maken En nu was alles voorbij. NIEUWE HOOP, NIEUWE PROBLEMEN. Maar in de volgende legislatuur 54-58, wij zaten toen met de C.V.P. in de oppositie, kwam het Ver drag van Rome nl. maart '57. In januari 1958 werd het van kracht. Het werd een Europa van de econo mie en van de landbouw. De tolmuren moesten af gebouwd, het vrij verkeer van goederen en perso nen ingesteld. Maar een echt politiek Europa werd het niet. Er kwam wel een Europese vergadering die men ten onrechte Parlement is gaan heten, maar macht had het niet en heeft het nog niet. Het werd een Europa van de ambtenarij en meer nationaal onverantwoor delijke ministers. Maar binnen de nieuwe Europese ruimte ont dekte men toch nieuwe problemen. Men ontdekte dat er achtergebleven gewesten waren, dat het staatsnationalisme niet alleen ge diend had om mekaar te vernietigen, maar ook de verwaarlozing van niet-centrale gebieden binnen de eigen grenzen had meegebracht. Het Europa der gewesten werd een nieuw thema. Met de tijd stortten ook de koloniale rijken in mekaar. En het probleem van de grondstoffen werd geboren en daarna het probleem van de ontwikke lingshulp. Zou men misschien onder deze mom zich aan neonationalisme kunnen wagen Maar de tijd gaat verder en de behoefte aan grotere ruimte wordt de voorwaarde voor de oplos sing van steeds nieuwe problemen. Met de eerste maanreizen heeft men de wereld bol gezien vanop de maan. Men ontdekt dat hij zo klein is, een soort sateliet in het heelal, waar ieder moet leven van dezelfde lucht, van hetzelfde water, met dezelfde beperkte grondstoffen enz. Het milieuprobleem is geboren en wordt een nieuwe angst, een nieuwe nood, onoplosbaar binnen de egoïstische eigen grenzen. De dollar gaat zweven. Een Europese munteen heid dringt zich op. Zesendertig uur werkverdeling kan datof kan dat niet Veel beter en veel veiliger in een Europees geheel En wat met het energieprobleem, waar wij nog niet aan dachten zolang de Arabieren met hun petrol- politiek ons niet gingen wakker schudden Moet ik verder gaan Hebt gij het vast, al deze dingen en vele meer kunnen niet tot oplossing ko men zonder een gemeenschappelijk politiek Europa, willen wij niet zeer snel een onderontwikkeld wereld deel worden. WAARHEEN Hebt gij het nu vast waarom een politiek Euro pa nodig is. En ziet gij al de vraag welk politiek Europa Waarheen met Europa Wat met Vlaanderen in welk Europa Wat met de Vlaamse mens Zijn wij wel wakker genoeg Als wij niet oppassen, riskeren onze Vlaamse men sen niet andermaal Europa binnen te sukkelen, lijk zij in 1830 België binnensukkelden en pas als het te laat is zullen moeten ervaren dat de brede massa en de Vlaamse mensen tweemaal louter grosse- caisse drager werden van een nieuw regime, waar wij generaties lang niet goed van zijn geweest, so ciaal niet en als volk nietWeten wij wei waarover het precies gaat Zijn wij klaar voor dit nieuwe onomkeerbaar avontuur Aan alle Vlaamse mensen zou ik willen zeggen: «Vlamingen, gedenk u 1830 en gij zult met Europa niet zondigen Begrijpt gij wel de zin van de woorden, wan neer de CVP-EVP bv. zegt dat zij wil ijveren voor een ECHT Europa?!... J. Verroken. Ze werden in de begroting geraamd op 309.059.336 F. In feite werden ze vastgesteld op 332.836.679 F. Op 31 maart 1979 - datum van het afsluiten van de rekeningen van het dienstjaar 1978 - werden er op laatstvemoemd bedrag 329.498.898 F geïnd en bleven er 3.337.781 F te innen. Het nazicht der verschillende posten leidt tot een reeks vaststellingen en tot de eruit voortvloeien de bedenkingen. VEEL TE VEELDe opbrengst van het gemeen telijk aandeel van 6 op de personenbelasting werd in de begroting geraamd op 40.000.000 F. De opbrengst beliep in feite op 54.931.075 F, hetzij een excedent van circa 15 miljoen op de ver wachtingen. Hetzij een onderschatting van 37 OOK TE VEELDe opbrengst van de opcentie men op de onroerende voorheffing - verhoogd van 1450 voor 1977 tot 1600 voor 1978 - werd geraamd in de begroting op 47.564.800 F. De opbrengst beliep feitelijk op 53.448.659 F, hetzij een excedent van circa 6 miljoen op de voor uitzichten. TE VEEL DOCH TE LAATVoor de aansluiting van gebouwen op het rioieringsnet werd een globale retributie voorzien van 2 miljoen F. Er werden 2.268.100 F geïnd maar... op 28 maart 1979 - drie dagen vóór het afsluiten van de reke ningen 1978 - kreeg de stadsontvanger een 2de rol ten belope van 2.117.800 F te innen voor het dienst jaar 1978. Hetzij een onderschatting van 100 Dat globaal excedent van (15 6 -F 2) circa 23 MILJOEN voor drie posten stelt de betrouwbaar heid van gans de begroting in vraag. De 23 miljoen méér ontvangsten op deze drie posten bewijzen de ongerijmdheid van de verhoging van de belastingen. Het beleid werd immers verrechtvaardigd aan de hand van de cijfers voorkomend in de begroting en niet aan de hand van de cijfers veropenbaard door de rekening. -F NIET GENOEG De verhaalbelastingen geraamd op 1 miljoen F, brachten voor 1978 amper 247.610 F op. Die opbrengst werd uitsluitend geleverd door de deelgemeente Okegem. Alle Ninovieters weten dat er in 1977 en in 1978 elders geen wegeniswerken uitgevoerd werden waar van de voorlopige aanvaarding de stadskas kon ten goede komen. De jongste gebeurtenissen in de Daalstraat te Aspelare wierpen een schril licht op bepaalde op vattingen inzake de partijdige toepassing van die belasting. 4- NIETS! Op 31 maart 1979 werd, bij het afslui ten der rekening 1978, geen cent opbrengst inge boekt voor de belasting op de tabakslijterijen. Evenmin één cent voor de belasting op huis- en dienstpersoneel, wellicht omdat geen enkele no taris, geen enkele geneesheer, geen enkele advo caat, geen enkele nijveraar nog over een dienstmeid of een dienstknecht beschikt. Geen cent huurgeld voor de lokalen van het Huis Behn, betrokken sinds 1 mei 1977 door het Departement van Justitie. Voor de belasting op de motorrijwielennul Voor de belasting op de hondenevenzo nul Naar blijkt werden de opbrengsten der laatste twee vernoemde belastingen ingeschreven bij de op brengst van de belasting op de rijwielen zonder en met hulpmotor, zonder dat iemand kan bepalen hoe veel elk van de drie verschillende belastingen juist opbracht. -f NIET ERNSTIG Voor de verspreiding van re- klame geen cent van de luidruchtige donderdagven- ter met scheune vessche kabeliauwnoch van zijn collega's voor geluidshinder. Waar klein Ninove tot en met de fusie een be lastingsinkomen genoot van 13 barmeiden daar is hun aantal, na of door de fusie, geslonken tot 9 eenheden. Zulks ondanks de stijging der gastte- huizen met Meerbeke langs de Steenweg naar Brus sel, en met Outer, Appelterre en Voorde langs de Steenweg naar Brakel. Voor de bezetting van het openbaar domein voor bouwwerken en schutsels werd de opbrengst ge raamd op 100.000 F. Slechts 12 bouwwerken werden in 1978 geza menlijk getakseerd voor amper 15.970 F. Voor een gedurende gans 1978 werf op de Graanmarkt, hinderlijk voor voetgangers, motorvoer tuigen en de inrichting van de dinsdagmarktgeen centiem Voor een soortgelijke werf in de Burchtstraat geen cent Voor AL de bouwwerven in de Centrumlaan geen rode of geen blauwe duit Als nagerecht voor fijnproevers waar prestaties van politie op 2 maart 1978 aangerekend werden aan 250 F pei uur, daar werden ze, één maand later, op 5 april 1978 aangerekend aan 350 F per uur. Voor dergelijke les in regelmatigheid hoeveel goede punten A.D.R. Zaterdag 9 juni aanstaande viert onze Vrijwilli- ge Brandweer haar traditioneel jaarlijks Zomerfeest. Tijdens de schouwing, te 19.30 uur op het Paul e Montplein, worden aan de dagorde geciteerd Sgt. Bellemans (technicus brandvoorkoming) Bwm. De Coster en De Ruyver (kandidaat-on der-officier) - Bwm. Bascour, Dehaes, D herde, De Ruyver, De Saeger, Herzeel en Priem (benoeming brandweerman) Na deze plechtigheid volgt een korte optocht met het muziekkorps door het centrum van de stad. En daarna is de ganse spuitersfamilie gezellig verenigd in het interim-arsenaal. Wij wensen Commandant Moeremans en de gan se brandweerfamilie een ongestoord, aangenaam Zo merfeest, de laatste algemene repetitie vóór de grootse Eeuwfeest-viering van 7 en 9 september a.s. I

Denderklok | 1979 | | pagina 2